Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Nucul: plantare si intretinere - topic dedicat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6824 replies to this topic

#4861
ghedanro

ghedanro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 23.03.2007
..a trecerii...

#4862
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008
Al doilea set de analize le-a făcut după ce  "expertul" respectiv ar fi spus că analizele au fost  prost făcute. Când a fost luat la întrebări de către cei de la OSPA Cluj despre cum îşi poate permite să facă asemnea afirmaţii a spus nici mai mult şi nici mai puţin că beneficiarul e posibil să fi luat  probele de sol de pe alt teren, nu despre cel în cauză. de parcă beneficiarul ar fi un masochist căruia îi place să îşi fure căciula singur. În fine...

Respectivul furnizor a promis servicii de consultanţă şi asistenţă tehnică pe care nu le-a furnizat deloc.  Mai contează că a  afirmat că a fost utilizat un anumit portaltoi, fals mai mult decât evident?  Cred că nu mă poţi suspecta că nu ştiu să fac deosebirea foliajului la nigra faţă de cel de la regia. De asta a şi ajuns  în instanţă şi tot încearcă să o lălăie. Cam asta e.

Din interacţiunile mele cu beneficiarul pot spune cert că au dat dovadă de bună credinţă , iar tot ce au făcut până acum mi-a demonstrat că îşi doresc să aibă o livadă de nuci, chiar după acest eveniment neplăcut pentru ei. De asta îi cred în privinţa proiectului tehnic.

Edited by iosif73, 01 October 2015 - 21:41.


#4863
sava1979

sava1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 20.11.2014
Eu sunt foarte curios sub ce denumire au fost comercilizati acesti nuci si in ce masura declaratia vamala de import in baza careia au fost introdusi in tara corespunde cu factura emisa de acest furnizor. Sunt sanse f mari ca aceasta sa nu existe sau sa nu fie corelata cu factura.
In rest, imi exprim inca o data uimirea ca niste nuci produsi in Rep. Moldova nu s-au dezvoltat uluitor in lipsa apei, a tratamentelor si toate celelalte nimicuri despre care se tot discuta pe acest forum.
Serios vorbind din pacate se reconfirma faptul ca aceasta afacere este foarte mult promovata de catre niste oameni fara tangenta cu domeniul si foarte des chiar lipsiti de un bun simt elementar.


#4864
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008
ceea ce fac unii dintre cei care s-au băgat în aceste afaceri- ca de exemplu acest specimen- numai promovare nu se numeşte. Ba din contră, fac numai deservicii acestui domeniu. De asta mi-am ieşit din fire de atâtea ori pentru că trebuia să combat aberaţii pe bandă rulantă venite din partea  unor neaveniţi. Nu am nimic cu cei care au făcut şcoală de specialitate, care au ceva în cap şi stăpânesc meseria  şi care au opinii divergente. Cu ei se poate discuta civilizat, pe argumente de o parte şi alta, dar cu cei care sunt tămâie..ce discuţii pot avea? Despre ştirile de la ora 5?

Edited by iosif73, 01 October 2015 - 22:34.


#4865
yany_82

yany_82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 12.07.2012
Eu nu cred ca acești pomi au fost aduși de la Kiktenko..... din cate știu eu el altoiește numai pe regia...

Eu nu cred ca acești pomi au fost aduși de la Kiktenko..... din cate știu eu el altoiește numai pe regia...

#4866
amarand

amarand

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 06.08.2011
Dumnealui altoiește si pe nigra recomandind-o la scheme mai intensive de plantare
sau intercalal ca la al 25-le an sa fie defrişat.

#4867
obasurtep

obasurtep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 30.08.2015
Pentru ca in general se vorbeste despre productia de nuci si mai putin de lemn, va intreb daca o plantatie cu nuci forestieri este viabila din punct de vedere commercial.

#4868
sibisel44

sibisel44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 12.12.2010
azi am  venit acasa , pomii arata destul de bine avand in vedere ca nu au fost ingrijiti ca la carte si a fost seceta

Attached Files



#4869
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003
Pe nici un alt topic nu vezi atata "show" cat pe cel cu nucii. Aici trebuie sa ai intotdeauna popcorn-ul pregatit.

#4870
yany_82

yany_82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 12.07.2012
Sibisel44 ce soi sunt în poza ..? Sau sunt amestecate...?

#4871
sibisel44

sibisel44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 12.12.2010
poi ca in ardeal si unguresti si romanesti, milotai ,also 117, nuci din hibrizi de la geoagiu alea mai mari

#4872
raul-sj

raul-sj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 03.12.2014

View Postsibisel44, on 04 octombrie 2015 - 19:06, said:

azi am  venit acasa , pomii arata destul de bine avand in vedere ca nu au fost ingrijiti ca la carte si a fost seceta

Ai acolo nuci mai mari decat Milotai 10 (le-am recunoscut ca le cunosc); ai reusit sa observi daca si miezul este pe masura?

#4873
raul-sj

raul-sj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 03.12.2014
Mi-a parvenit in urma cu cateva zile un lot de nuci ca mostra din soiurile de baza din Rep. Moldova : Cazacu, Costiujeni, Schinoasa, Chisinau si inca vreo doua , dar acuma nu imi vine in minte care. Lotul a fost cules de catre un amic de-al meu care a mers expres sa vada ce se intampla pe acolo; a facut vizita la o pepiniera mare si renumita de acolo, iar fructele au fost luate dintr-o livada de 15 ani care se intinde pe 70 ha.

Nu m-au impresionat deloc nici unul dintre soiuri. Sigur ca au coaja relativ subtire, samburii umplu bine si au culoare buna, dar gustul nu este impresionant. Ma asteptam la niste nuci mari, dar am fost dezamagit. In zona noastra gasesti astfel de nuci peste tot, ba chiar cu gust mai bun.

Nu stiu de ce am fost dezamagit, probabil ca am auzit prea multe comentarii despre soiurile moldovenesti si am omis sa-mi folosesc ratiunea: nu ai cum intr-un climat care forteaza nucul la extrem sa ai ceva deosebit; accentele continentale ale climei de acolo nu au cum sa duca la dezvoltarea unor soiuri cu fructe mari si calitati gustative deosebite , asa cum regasim in zona Transilvaniei. Nu fac astfel de afirmatii dintr-un soi de pariotism sau proregionalism, ci doar constat o realitate.

Cu toate astea eu ii felicit si ii stimez pe fratii nostri din Moldova ca au reusit prin multa munca sa-si desavarseasca un conveier de soiuri care merg in conditiile climatice de la ei si pe care le pot valorifica pe pietele internationale; pe de alta parte ma mahneste constatarea ca realitatea de la noi este poate mai dura; avem in flora spontana (nucii de pe langa casa nu poti sa zici ca sunt cultivati) atatea resurse genetice impresionante deoarece Dumnezeu ne-a dat conditii bune , dar noi nu santem in stare nici macar sa pastram ceea ce am avut, daramite sa progresam in vreun fel.

#4874
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Ai dreptate cu zona Transilvaniei, am sa exemplific maine cu niste poze de "resurse genetice impresionante"Posted Image
Deocamdata pun ce aveam salvat in calculator...

Attached Files



#4875
sibisel44

sibisel44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 12.12.2010
poi au miez destul de bun, ca si gust hibrizii de la geoagiu le bate pe milotai si also 117, procentaj miez 40-57%, forme la fructe diferite dar seamana intre ele un singur hibrid am cu nuci mici si tari de care o sa ma scap curand anul viitor o sa am ceva productie si o sa studiez mai bine

poi au miez destul de bun, ca si gust hibrizii de la geoagiu le bate pe milotai si also 117, procentaj miez 40-57%, forme la fructe diferite dar seamana intre ele un singur hibrid am cu nuci mici si tari de care o sa ma scap curand anul viitor o sa am ceva productie si o sa studiez mai bine

Attached Files



#4876
adrianc

adrianc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 23.08.2005

View Postsuiramlmc, on 22 septembrie 2015 - 13:30, said:

Am un nuc batran, cred ca este la sfarsit de "cariera" si as vrea totusi sa pastrez acest soi necunoscut care nuci foarte mari si productiv pentru o gospodarie. Ma puteti ajuta cu un sfat !?
Multumesc!

Exact in situatia asta sunt si eu - doi nuci din gradina pe care vreau neaparat sa-i pastrez si inmultesc. Pana una-alta o sa pun cate 20 de nuci in ghivece (imediat dupa recoltarea de anu' asta) si inca pe-atatea la stratificare pana in primavara, ca sa le plantez atunci.
Ca si tine, apreciez orice sfat util pentru a perpetua nucii cu pricina.

Cea mai buna varianta cred ca e totusi altoirea. Am destui nuci aparuti spontan pe post de portaltoi, ramane doar sa studiez bine cum se face si sa trec la incercari :)

#4877
ghedanro

ghedanro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 23.03.2007
Cea mai buna varianta, si singura la indemna este desigur altoirea, dar nucul fiind batran cu siguranta nu ai ramuri. Asa ca in primavara taie puternic o ramura, doua sa-l stimulezi sa-i dea ramuri anuale.
Ganduri bune!

#4878
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Trei soiuri de nuci mari din zona Transilvaniei...

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate