Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Calcul necesar leduri incapere fara lumina

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
As dori, ca pt o aplicatie personala, sa calculez de cate leduri si de ce putere am nevoie ca sa fac o lumina aproape de cea naturala intr-o incapere perfect fara lumina, pt a simula un ciclu natural zi noapte.
Incaperea are 25 de m3.Ledurile se presupun a fi cumparate de aici:
http://www.acriche.c...prd/acriche.asp
As dori sa aflu formula dupa care sa pot face astfel de calcule si pt alte camere.banuiesc ca ar trebui sa stiu cate unitati de lumina sunt intro zi normala, fara soare, dupa care sa aflu cate unitati de acest gen emite un led si sa fac calculul, dar habar nu am ce si cum, probabil sa acopar suprafete plane cu ceva reflectorizant sa castig un pic mai mult...etc.Aplicatia se da a fi critica, deci trebuie realizata sa fct 10/24 ore, 365 de zile pe an, cu unnecesar energetic cat mai mic, degajarea de caldura nu este interesanta in ecuatie.
Daca cineva are timp ma poate indruma unde acest lucru este explicat ca la clasa a 4-a sau sa imi explice direct persoana care imi raspunde
PS...din cate am citit pe net, nu se merita sa pui leduri de 10 w, facea untip calculele pe un site pe care nu il mai gasesc.
Deasmenea, sursa de curent va fi 12/24 de volti, astept si aici sugestii.

Multumesc anticipat membrilor Softpedia, am pus multe intrebari pe aici, si mereu am primit sfaturi bune, asta e trebuie sa mai aveti rabdare pana cand voi deveni folositor. :lol: :lol: :lol: :lol:

#2
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Nu poti sa imiti soarele cu LED-uri si in general nici cu lumina artificiala fara sa cheltui mai ult decat merita.

In zona noastra soarele proiecteaza intr-un an 1500 kwh lumina (+caldura dar majoritatea e lumina) pe metrul patrat. Sa zicem ca tie ti-ajung 20% din astia (300kwh). Daca ai nevoie de 100mp rezulta 30000 kwh, cam de 10 ori cat consuma in mod curent o familie europeana in acelasi an. Pentru asemenea productie ai avea nevoie de panouri solare  cu suprafata de 2 ori mai mare decat cea a spatiului care vrei sa-l luminezi.

Apoi e problema iluminatului - toate sursele artificiale sunt foarte ineficiente in a converti energia electrica in fotoni luminosi - majoritatea cu mult sub 20-30% cat pot lampile pe sodiu - http://en.wikipedia....ting_efficiency

Deci mai inmultesti cu 3-4 ori suprafata camerei ajungand la de 6 ori mai multa suprafata in panouri  solare pentru a obtine 20% din cantitatea de lumina data de soare.  

Daca ai vrea sa obtii exact aceasi cantitate de lumina inauntru ca cea data de soare ai nevoie de o suprafata de 20 de ori mai multe panouri fotovoltaice.

#3
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
uha....voi face o incercare in pivnita, sper s anu omor saracele flori, si voi pune 8-10 leduri de 3 w si sa vedem daca exista dezvoltare durabila....maica ce multa energie trebuie!

#4
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

View Posteasy_rider, on Oct 28 2008, 22:12, said:

uha....voi face o incercare in pivnita, sper s anu omor saracele flori, si voi pune 8-10 leduri de 3 w si sa vedem daca exista dezvoltare durabila....maica ce multa energie trebuie!
Ia mai bine un neon de 36 de watt sau o lampa pe sodiu... nu stiu exact. Oricum e mult mai ieftin si eficienta luminoasa e mai buna. Sunt discutii pe net despre cultivarea "in dulap" ale astora de-si cultiva iarba in casa... Aia-s singurii care-si fac socoteli din astea: http://weedfarmer.co...guide/light.php

Edited by blimpyway, 29 October 2008 - 00:07.


#5
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

View Postblimpyway, on Oct 29 2008, 00:03, said:

Ia mai bine un neon de 36 de watt sau o lampa pe sodiu... nu stiu exact. Oricum e mult mai ieftin si eficienta luminoasa e mai buna. Sunt discutii pe net despre cultivarea "in dulap" ale astora de-si cultiva iarba in casa... Aia-s singurii care-si fac socoteli din astea: http://weedfarmer.co...guide/light.php

Eu am inteles ca ledurile sunt solutia de iluminat a viitorului.
Au durata de viata mult mai lunga si sunt mai eficiente energetic chiar decat becurile economice.

Ma insel?

#6
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postcipaul, on Oct 29 2008, 12:54, said:

Eu am inteles ca ledurile sunt solutia de iluminat a viitorului.
Au durata de viata mult mai lunga si sunt mai eficiente energetic chiar decat becurile economice.

Ma insel?
NU sunt mai eficiente.
Cele mai bune lampi LED actuale au eficienta (lumeni/watt) doar putin peste becul cu incandescenta
Iluzia ca sunt mult mai eficiente este data de unghiul mic al fascicolului de lumina emisa.
Tuburile fluorescente, in special cele de putere mare (ex. Philips TLD58 - de 58W) au randament - eficacitate - de 5 ori mai mare decat becul cu incandescenta
Cauta pe forumurile de acvaristica, cu ceva timp in urma am gasit niste indicatii privitoare la spectrul optim pentru plante, obtinut cu tuburi fluorescente.

#7
cristisens

cristisens

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.06.2013
LED-urile sunt demult depasite. Lampile cu inductie sunt cele mai economice, au cel mai mic consum dintre toate tipurile de becuri existente si un cost cu pana la 75% mai mic decat Led-urile. Si unde mai pui ca au o viata de pana la 100.000 de ore fata de leduri care ajung la abia 60.000. Aici gasesti o analiza LED vs Lampi cu inductie http://www.sega-tech...ductionlighting
Iar o descriere mai pe romaneste a lampilor cu inductie aici: http://lampi-inductie.com/

Edited by cristisens, 11 June 2013 - 22:09.


#8
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

View Posteasy_rider, on 28 octombrie 2008 - 22:12, said:

uha....voi face o incercare in pivnita, sper s anu omor saracele flori, si voi pune 8-10 leduri de 3 w si sa vedem daca exista dezvoltare durabila....maica ce multa energie trebuie!
Ca sa faci un calcul al iluminarii, trebuie sa descarci programul RELUX (freeware), si vei putea afla atat necesarul de lumina, cat si puterea corpurilor de iluminat.

#9
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
canabis?
Solutie buna este cu neoane de calitate. Exista modele care au spectru care favorizeaza cresterea plantelor.

#10
sorin_toma

sorin_toma

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.01.2022
Va salut, am un panou solar de 15x15cm 2,5V 163mA cu un acumulator de 1,2V 2500mAh
Intrebarea mea este ce led/ leduri serie-paralel as putea sa ii pun sa fie cat de cat eficienta cu o lumina buna noaptea.
Multumesc

#11
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Nici un LED nu se aprinde la 1,2V.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate