Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Despre Parchet

- - - - -
  • Please log in to reply
2809 replies to this topic

#1963
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postgeekos, on 16 noiembrie 2014 - 19:09, said:

Si curentul pot sa-l obtin si din alte surse,inclusiv proprii, nu doar de la electrica.
Sursele proprii de electricitate sunt doar la nivel teoretic, din motive de costuri si eficienta in sezonul rece.
De banii aceia, mai bine pui o pompa de caldura aer-apa, apa-apa sau sol-apa si ai caldura chiar daca nu bate vantul si chiar daca nu e soare, la costuri egale sau mai bune decat cu gazul si ai si functia de racire vara.

View Postgeekos, on 16 noiembrie 2014 - 19:09, said:

Iar o investitie o fac pe o perioada lunga nu numai pt anul acesta.
Tocmai de aceea incalzirea direct electrica are un dezavantaj major in faptul ca nu mai poti schimba sursa de caldura.

View Postgeekos, on 16 noiembrie 2014 - 19:09, said:

Mai conteaza pe langa costul kw si eficienta. Cu CT, nu ajungi nicicand la 100% si nu are rost sa discutam la nivel teoretic.
In calculele anterioare, randamentul CT gaz l-am considerat deja 90% la Pcs, o valoare tipica pentru centralele actuale in condensatie.

Edited by kolfleading, 16 November 2014 - 20:12.


#1964
LizardFire

LizardFire

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.12.2010
Buna ziua,

Doresc sa schimb parchetul in apartamentul pe care tocmai l-am cumparat.
Am mers azi sa vad niste parchet egger la un magazin de pe dorobanti si era vorba de parchet laminat cu preturi intre 50 si 80 RON.
Din ce am vazut, parchet egger se gaseste si in dedeman, dar au alte coduri si este mai ieftin mult.

Tin sa mentionez ca nu am experienta legata de parchet si nu as vrea sa fiu pacalit. Va rog sa imi spuneti de ce parchetul egger din Dedeman este mai ieftin?
Si de asemenea, care este grosimea optima si dimensiunea placii pentru a placa un living destul de spatios.
Nu in ultimul rand, am citit ca se pune polistiren dedesubt. Puteti sa imi spuneti cum se monteaza corect parchetul pentru a rezista la socuri?

Va multumesc mult!

#1965
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Noi ne-am pus parchet laminat Egger in casa, luat de la Dedeman. A fost vreo 54 de lei/mp.
Fiindca stam la parter am ales ca parchetul sa fie de 11mm (e mult mai rigid si mai tare, lucru ce ne-a convenit avand in sufragerie mobila de lemn masiv care-i grea) + 3mm de izolator Izofloor plus. Ai aici recomandarile producatoruluipt. instalare.

E foarte important sa lase parchetul desfacut vreo cateva zile in camere, ca sa se aclimatizeze si sa fie mai usor de montat.

Ca un minus legat de parchetul Egger, din 26 de cutii luate, am gasit aproape o cutie de placi cu defecte din fabricatie (lipsa canturi) si pe care nu le-am putut folosi.

Attached File  DSC_0227_2.JPG   78.91K   171 downloadsAttached File  DSC_0225_4.JPG   102.99K   164 downloads

#1966
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
L.E: Pe la 80 de lei incepe parchetul multistratificat si ala clasic, din lemn. Mai ales parchetul de lemn merita daca exista buget pt. asa ceva.

#1967
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postshiva, on 28 noiembrie 2014 - 22:08, said:

Noi ne-am pus parchet laminat Egger in casa, luat de la Dedeman. A fost vreo 54 de lei/mp.
Fiindca stam la parter am ales ca parchetul sa fie de 11mm (e mult mai rigid si mai tare, lucru ce ne-a convenit avand in sufragerie mobila de lemn masiv care-i grea) + 3mm de izolator Izofloor plus. Ai aici recomandarile producatoruluipt. instalare.

E foarte important sa lase parchetul desfacut vreo cateva zile in camere, ca sa se aclimatizeze si sa fie mai usor de montat.

Ca un minus legat de parchetul Egger, din 26 de cutii luate, am gasit aproape o cutie de placi cu defecte din fabricatie (lipsa canturi) si pe care nu le-am putut folosi.
Indicatii de montare , exemplificate cu niste poze unde se vede un montaj cu probleme .!!! Nu se vede rostul de dilatatie lasat perimetral .

#1968
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Am extras o poza din document si am marcat cu albastru distantierii pentru rostul de dilatatie.

Attached Files



#1969
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003

View Postmaximg, on 29 noiembrie 2014 - 05:52, said:

Indicatii de montare , exemplificate cu niste poze unde se vede un montaj cu probleme .!!! Nu se vede rostul de dilatatie lasat perimetral .

Imi asum greseala de exprimare. Pozele le-am pus doar ca sa se vada cum arata parchetul Egger la noi, in nici un caz ca sa exemplific modul de montaj. Ala e trecut in pdf-ul oficial de la Egger.

Dar de distantierii pt. rostul de dilatatie, amintiti de kolfleading, nu stiam ca exista. Ceva poze cu dansii si pretul lor? Sarumana.

#1970
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Distantierii se pot face din orice material , ca oricum se scot dupa montaj ...
Un kit de montaj : http://www.proges.ro...instalare-2774/

Edited by maximg, 30 November 2014 - 03:03.


#1971
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Pui bucatele de lemn sau parchet.

#1972
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Ah, pene!!!! Da, s-au folosit (is alea galbene din poze). Mai mari probleme ne-au dat peretii care-s strambi rau de tot.

#1973
danif

danif

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 13.01.2008
Am achizitonat 47 metri patrati de parchet triplustratificat Barlinek Stejar Amazon Molti ( 2200 mm x 207 mm x 14 mm ) pe care intentionez sa-l montez lipit intr-un apartament aflat intr-un bloc vechi unde podeaua nu are la ora actuala  planeitatea necesara..
Astfel ca se impune turnarea in prealabil a unei sape autonivelante cu intarire rapida ... unde probabil Mapei Ultraplan Maxi ar fi o alegere corespunzatoare calitativ dar cu un pret pe masura ( 80 lei / 25 kg ). Consumul estimat este de circa 1,7 kg / mm / metru patrat.
Dupa cum am citit mai sus profesionistii recomanda ca lipirea parchetului pe sapa autonivelanta sa se faca cu un adeziv bicomponent pe baza de solventi. Intrebarea mea este care este acel adeziv deoarece eu nu am gasit pe site la Mapei decat
Lignobond adeziv epoxi-poliuretanic bicomponent fara solventi ( 230 lei / 10 kg ) consum  0,8 - 1 kg/ metru patrat  sau
Ultrabond Eco 991 1K adeziv poliuretanic monocomponent fara solventi ( 370 lei / 15 kg ) consum  0,8 - 1 kg/ metru patrat
Ultrabond P902 2K    adeziv epoxi-poliuretanic bicomponent fara solventi ( 193 lei / 10 kg ) consum 1 - 1,5 kg/ metru patrat

sau de la alti producatori
SikaBond 52 adeziv poliuretanic monocomponent fara solventi ( 330 lei / 13 kg ) consum  0,6 - 0,9 kg/ metru patrat
Thomsit P625 adeziv poliuretanic bicomponent fara solventi ( 170 lei / 8 kg )   consum  0,8 - 1,3 kg/ metru patrat

Ce sa folosesc ? Mardraaxi ce zici ?
Va multumesc anticipat tuturor pt. un eventual raspuns.

Edited by danif, 01 December 2014 - 07:02.


#1974
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009
Intradevar,produsele pe baza de solventi  cel putin in industria parchetului au inceput sa dispara datorita unor norme eropene.

In functie de complexitate, cat de mult trebuie incarcat si ce strat suport ai in prezent poti alege si o sapa autonivelanta mai economica.

Ulltrabond P902 2K este un adeziv execelent,suporta aplicari muuult peste ce ai tu nevoie,deci poti merge linistit pe acest produs.

#1975
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Ca sapa autonivelanta poti folosi Baumix SAP 71.
Daca se poate,cel mai bine ar fi luat nivelde planeitate in toata locuinta si turnata sapa obisnuita.

#1976
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Am si eu ceva probleme de planeitate, scartaie parchetul si ma exaspereaza...
Intr-un bloc din placi de beton, oare sapa autonivelanta nu se scurge la vecinul de dedesupt? Exista oare vreo solutie pentru a "etansa" / hidroizola pardoseala inainte de a turna sapa?
Ma gandesc in mod deosebit la baza peretilor exteriori, unde sunt imbinari de placi de beton prefabricate...

Edited by kolfleading, 02 December 2014 - 15:14.


#1977
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
S-ar scurge daca ai vedea in casa la vecinul. Exista solutii de hidroizolare, eu personal am folosit intr-un beci idrosilex de la mapei care a avut rezultate incredibile.

#1978
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Cea mai buna solutie e golit apartamentul, luat nivelul in toate camerele si turnat sapa clasica.
Noi n-am avut de ales si am turnat sapa autonivelanta in camere care a rezolvat in mare problema doar ca in hol si bucatarie (~20mp) au intrat 11,5 saci de adeziv de gresie (ca sa iasa cat de cat la nivel si dreapta si bine pusa).  Inainte de a turna sapa autonivelanta am pus amorsa Mapei Eco Prime Grip pt. aderenta.

#1979
danif

danif

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 13.01.2008
Si eu tot in bloc vechi ( construit in 1973 ) din placi de beton vreau sa torn sapa autonivelanta pt ca apoi sa pot pune parchetul triplustratificat - 2200 mm lungimea placii ( montat lipit ) de care vorbeam mai sus. Tu kolfleading ce solutie de fixare si ce tip de parchet ai pus si scartaie ? Sau l-ai montat flotant ?

#1980
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Eu am laminat montat flotant pe care l-am "mostenit" de la fostul proprietar.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate