Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Despre Parchet

- - - - -
  • Please log in to reply
2809 replies to this topic

#1855
bia899

bia899

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 12.08.2008
Multumesc frumos pentru raspunsuri, tucas.
Varianta cu OSB nu functioneaza nici daca peste OSB se pune polistiren? N-as fi turnat sapa din cauza greutatii. Fiind mansarda din lemn, as fi mers pe materiale mai usoare. Dar daca pot aparea probleme cu parchetul, mai bine turnam sapa, asta e.

#1856
tucas

tucas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.04.2012

 bia899, on 16 iulie 2014 - 17:35, said:

Multumesc frumos pentru raspunsuri, tucas.
Varianta cu OSB nu functioneaza nici daca peste OSB se pune polistiren? N-as fi turnat sapa din cauza greutatii. Fiind mansarda din lemn, as fi mers pe materiale mai usoare. Dar daca pot aparea probleme cu parchetul, mai bine turnam sapa, asta e.

Pai daca il lipsesti nu ai cum sa pui polistiren peste OSB.
Daca tot nu vrei sapa atunci poti pune OSB. totusi acestea sunt intrebari pentru alt domeniu nu cel al parchetului.
parerea mea este sa pui pe hartie ce vrei si ce nu vrei si la ce poti renunta. atunci iti gasesti solutia.

 TurboForc3, on 16 iulie 2014 - 16:55, said:

Este obligatoriu montajul foliei de PE de 0,2mm bariera de vapori daca este vorba de un apartament 2/4?
S-a turnat sapa normala+autonivelanta acum 1-2 saptamani; sub parchet se va folosi polistiren extrudat de 3mm.

sub un parchet montat flotant se pun obligatoriu 2 lucruri:
- folie bariera de vapori (nu conteaza cand este montata sapa)
- suport izolator fonic (Folie PEE , XPS, placa fibrolemnoasa,)
Instructiunile astea se regasesc in fiecare pachet de parchet.

Edited by tucas, 17 July 2014 - 11:26.


#1857
TurboForc3

TurboForc3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 10.06.2005
@tucas multumesc pentru raspuns;

Mai am 2 nelamuriri:

1.Daca parchetul a stat aproximativ 1 luna in apartament mai sunt necesare cele 48 ore pentru aclimatizare ?
Cei drept parchetul a stat intr-o camera unde nu s-au efectuat inca lucrarile de renovare, dar ma gandesc ca oricum umiditatea/temperatura variaza si functie de geamuri deschise/usi + conditiile meteo.
2.Folia bariera de vapori- pot lua folie PE de 0,2 de la raionul de constructii sau trebuie neaparat cea de la raionul de parchet? care este de cel putin 2 ori mai scumpa si inafara de ambalare nu am vazut ceva in plus.

Edited by TurboForc3, 18 July 2014 - 08:55.


#1858
greuceanutm

greuceanutm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 25.01.2012
Vreau sa montez dusumea de brad peste tot in casa, inclusiv in bucatarie si baie, cu exceptia a cateva portiuni expuse frecvent la stropire (dus, lavoar). Sapa inca nu e turnata. Cum se monteaza corect dusumeaua si ce lacuri se folosesc? Pentru bucatarie si baie o tratare pe toate fetele a lemnului (prin lacuire sau altceva) inainte de montare ajuta cu ceva la protectia impotriva umiditatii?

#1859
tucas

tucas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.04.2012

 TurboForc3, on 18 iulie 2014 - 08:38, said:

@tucas multumesc pentru raspuns;

Mai am 2 nelamuriri:

1.Daca parchetul a stat aproximativ 1 luna in apartament mai sunt necesare cele 48 ore pentru aclimatizare ?
Cei drept parchetul a stat intr-o camera unde nu s-au efectuat inca lucrarile de renovare, dar ma gandesc ca oricum umiditatea/temperatura variaza si functie de geamuri deschise/usi + conditiile meteo.
2.Folia bariera de vapori- pot lua folie PE de 0,2 de la raionul de constructii sau trebuie neaparat cea de la raionul de parchet? care este de cel putin 2 ori mai scumpa si inafara de ambalare nu am vazut ceva in plus.

1. trebuie sa stea 48 de ore in camera unde se monteaza.
2. orice folie PE (polietilena=plastic)

#1860
greuceanutm

greuceanutm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 25.01.2012
http://forum.softped.../page__st__1332
Multumesc @mardaaxi!
Ai putea sa-mi spui, pentru lipirea direct pe sapa, ce adeziv se foloseste? Sau e mai indicata prinderea in cuie? Pentru lacuri dure ce produse recomanzi? Mai spuneai ceva de metode de a face lacurile mai dure, asta cum vine? Se pun aditivi sau cum?

#1861
armypal

armypal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.02.2008
@mardraaxi, @tucas & all


Buna ziua

Stiu ca a mai fost o intrebare cu mai multe pagini in urma despre parchetul triplustratificat, cred ca era o comparatie intre Barlinek si altceva. Ma aflu cam in aceeasi situatie, avand de ales intre niste oferte in jurul a 120-150 lei de la Barlinek si Karelia. Ma cam descurajeaza ideea cu rebuturile de care vorbeati in astfel de superoferte, mai ales ca am de placat vreo 100 mp peste o incalzire in pardoseala. Nuantele sunt unele deschise, in principal din frasin, dar si unele din stejar albit sau periat. Vreo parere/sugestie de la cei mai experimentati nu ar strica.
Multumesc anticipat

#1862
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Nu este un raspuns la problema ta, dar citind mi-a revenit o veche nelamurire :de ce peste incalzirea in pardoseala este ok sa pun parchet si nu gresie... din moment ce gresia ar actiona precum peretii unei sobe care acumuleaza caldura si apoi o radiaza pt ceva vreme. Ca nu este estetic nu este un argument deoarece exista gresie pe care o poti confunda cu parchetul. Un alt argument pe care l-am auzit dar mie nu mi se pare serios este ca gresia tine rece si pt femei este dezastru. Dar pe timp rece gresia este calda datorita incalzirii in pardoseala si atunci nici nu mai este nevoie de papuci asa cum purtam din toamna pana in primavara, iar vara pardoseala nu ar fi suficient de rece ca sa afecteze sanatatea. Deci, de ce parchet si nu gresie?

#1863
didilica

didilica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 06.09.2006
Stiti in ce interval se situeaza preturile pentru un mp de parchet din lemn masiv, de calitate ok?
Imi puteti recomanda mici producatori, in zona Transilvaniei?
Am auzit de Vicla si de Castelldesign, insa, din pacate, nici unii nu au colaboratori in Cluj-Napoca, unde sa pot vedea produsele.

Multumesc!

#1864
geoacord

geoacord

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.08.2014

 mardraaxi, on 04 iunie 2014 - 15:50, said:

1.Chiar si daca ari fi fost doar click-urile tot un prdus de rahat este,mai ales imbinarile,lucru amestecat pute a...zi tu.

2.Lasati vrajeala cu tot ce e nou la noi este struto-camila dar in occident mama-mama,prostiti pe altii,eu nu ma las pacalit,am circulat Europa aproape toata,am lucrat in mod regulat in Italia,Franta si Elvetia,cum dracu se face ca toti occidentalii astia vin la noi cu tot felul de produse miraculoase si nu mai stiu eu cum dar la ei nici urma de ele.
- Ne-au intoxicat astia cu calitatile miraculoasei table Lindab si alte marci(vorbim de cele scumpe),la ei nu vezi un acoperis cu tabla.
- Miraculosul sistem de termoizolare nemtesc cu polystiren,au inventata ei roata,la noi ti-o vinde ca mana cereasca,la ei nici,urma de acest sistem.
- Marea descoperire a parchetului(ptiu drace ca am comis-o)pardoselei laminate care este numarul 1 in Germania,ba in Finlanda,ba ca Belgienii sunt renumiti,cand colo la ei nu vezi sa isi puna o placa in case,in aproape 2 de ani de meserie si aproape 15 petrecuti pe la ei nu am vazut laminat decat in spatiile comerciale foarte ieftine,in niste jeguri de case date spre inchirirat studentilor mai saraci sau emigrantiilor,in rest nu gasesti un spatiu locativ cat de cat decent sa aiba laminat ca si pardoseala.
Daci incercati cu prostiile astea la altii,la mine nu tine,eu pe casa pun tigla romaneasca ca nu am bani de cea italieneasca sau spaniola fiind cele mai calitative,termoizolarea as face-o prin pereti dublii asa cum fac occidentalii sau far si sa imi permit facturile la caldura,cum nici un nici alta nu imi sunt la indemana abordez miraculosul sistem german de izolare cu polystiren,dar nu pentru ca pun botul ca fiind nemaipomenit ci pentru ca asta imi permit.

3.Am si spus ca trebuie sa coste 1/4 din pretul unui adevarat stratificat.

4.Deocamdata nu prea ma intereseaza cat de ecologic e,atata timp cat 15 ani de zile am montat in mai toata Europa parchet din stejarii romanesti taiati asa cum bine stiim iar cand vine vorba de mine trebuie sa fiu ecologist,pai mi-ar place sa fac si eu pe acologicul ca ei si ei sa isi puna ecologic iar eu din lemnul padurilor lor,dar aici e alta discutie.
In consecinta ecologia la acest capitol este hilara.

5.Tocmai de aceea personal prefer masivul,dar oricum asta cu emisiile fac bine doar pentru marketing ca doar asta este,nu se cramponeaza nimeni ca unul are emisii 0,conteaza sa nu aiba foarte mari,dar na murit nimeni de la parchet,astea sunt doar chestii sa iti ia ochii sa nu vezi pretul si calitatea.

Chiar daca ari fi o critica nu am nici o problema,criticile sunt constructive si mi-le insusesc.Posted Image

Adevărat. Cum pot sa te contactez în privat?

#1865
didilica

didilica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 06.09.2006
Imi puteti spune ceva despre un producator italian de parchet, numit DPL? Nu prea gasesc informatii despre ei si am primit o oferta ce pare tentanta. Domnul care mi-a facut oferta spuna ca nu prea sunt distribuitori in Romania.

#1866
didilica

didilica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 06.09.2006

 armypal, on 02 august 2014 - 17:37, said:

@mardraaxi, @tucas & all


Buna ziua

Stiu ca a mai fost o intrebare cu mai multe pagini in urma despre parchetul triplustratificat, cred ca era o comparatie intre Barlinek si altceva. Ma aflu cam in aceeasi situatie, avand de ales intre niste oferte in jurul a 120-150 lei de la Barlinek si Karelia. Ma cam descurajeaza ideea cu rebuturile de care vorbeati in astfel de superoferte, mai ales ca am de placat vreo 100 mp peste o incalzire in pardoseala. Nuantele sunt unele deschise, in principal din frasin, dar si unele din stejar albit sau periat. Vreo parere/sugestie de la cei mai experimentati nu ar strica.
Multumesc anticipat

Ai facut o alegere, intre cele doua? Si eu sunt in aceeasi situatie si nu stiu care e cea mai buna optiune. :)

#1867
euro2me

euro2me

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.08.2014
Posted Image O intrebare pentru cunoscatori:

Cum pot albi un p. masiv stejar nou, nefinisat, sa-l aduc la o nuanta asemanatoare cu
http://www.epardosel...anilla-matt-3s/

Nu as vrea sa-l cumpar pe cel stratificat doar pt. ca are  culoarea care-mi place.
Doresc solutii concrete (produse ale companiilor in domeniu) nu preparate "din batrani" cu care sa-mi stric parchetul.

Multumiri

#1868
didilica

didilica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 06.09.2006
Revin si eu cu doua intrebari, pentru cei care se pricep. :)
Pentru triplustratificat, ati alege Karelia sau Barlinek, game echivalente ca si caracteristici si pret?
Iar pentru laminat, Egger sau Quick step?
Tare utile mi-ar fi niste pareri de la cei ce se pricep la detalii si au un minut sa raspunda. :)

Multumesc!

#1869
zstefc

zstefc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 10.01.2007
am si o nevoie de un sfat:
-am parchet din lemn masiv in toata casa (mai putin bucatarie) care scartaie foarte deranjant incat imi trezeste bebelusul ..

din pacate nu pot sa-l scot si sa-l rearanjez din motive financiare  (am inteles ca m-ar costa extrem de multi bani si mai ales ca avand copil nu pot sa fac in casa mizerie din nou)

ma gandesc sa fac o investitie si sa mai pun un rand de parchet laminat de 12mm si eventual folie pee + placi de extrudat de 4-5 mm dela verde

oare o sa se mai auda scartaitul celui vechi de dedesubt ?

sau poate .. sa dau niste gauri in cel vechi .. si sa bag niste adeziv ceva ?

Edited by zstefc, 08 August 2014 - 17:51.


#1870
euro2me

euro2me

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.08.2014
Sunt in aceeasi situatie, nu ma pricep dar pot sa-ti transmit sfaturile primite de la mesterul parchetar si de la un magazin cu parchet masiv din Chitila:

1. Daca n-ai bani de scos si remontat,se injecteaza o rasina in rosturi (spatiile dintre placi) cu speranta ca il va fixa de support (efectul depinde si de tipul de suport), apoi se rascheteaza dupa care rumegusul rezultat din raschetare se amesteca cu un chit si se umplu cu el rosturile. In final - slefuire si lacuire.
E o solutie care, de multe ori, inseamna bani si timp pierdut, pentru ca scartaitul/miscarea placilor reapare dupa un timp scurt sau lung.

2. Parchetul laminat montat deasupra va estompa scartaitul, dar nu il elimina si ai o senzatie ciudata cand calci si se aude (sau se si misca) ceva inauntru, am vazut asta la un hotel din afara. E o "tiganie" mai pe romaneste.

Concluzia e ca sunt doua solutii de mantuiala, e decizia ta sa alegi care e raul cel mai mic, eu inclin catre prima, facuta de un profesionist.

#1871
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Daca pui parchet peste tot va scartai pt ca suportul pe care este asezat nu este drept. Deci daca nu elimini cauza nu cred sa ai succes cu alte solutii

#1872
zstefc

zstefc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 10.01.2007
imi spunea cineva sa bag sub parchetul vechi niste adeziv poliuretanic pentru lemn BISON PU Max ca sa intaresc suportul de dedesubt
am sa fac niste gauri inclinate la 45 grade cu bormasina si am sa incerc sa injectez adezivul asta

sunt constient ca peste cativa ani .. tot o sa inceapa sa scartaie .. dar peste 5-6 ani pot sa scot parchetul vechi de dedesbt, refac suportul de la zero si il rearanjez pe cel laminat in caz ca arata bine ... sau dupa caz inlocuiesc placile care s-au zgariat

nu stiu ca bani ce presupune toata distractia asta .. dar .. cred ca ies la juma de pret decat sa-l refac pe cel vechi

Edited by zstefc, 09 August 2014 - 08:21.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate