Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

NORVEGIA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5698 replies to this topic

#5311
nudaunume

nudaunume

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 13.10.2011

 dorasoly, on 02 octombrie 2016 - 10:32, said:

Salutare tuturor, asi fi foarte bucuros daca cineva ma poate ajuta....am nevoie de niste sfaturi, sunt nou in Norvegia, locuesc in Oslo... cum asi putea sa obtin un job? ce trebuie sa fac ca sa muncesc legal? nu cunosc limba, vorbesc dor engleza...Mersi tuturorPosted Image

Buna @dorasoly,

Click pe link si citeste, sunt toate informatiile acolo ( aproape toate :) )
http://forum.softped...vind-emigrarea/

#5312
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
Apropo de topicul respectiv, daca s-au mai schimbat unele treburi si trebuie facut vreun update, nu ezitati sa ma contacti via PM.

#5313
nudaunume

nudaunume

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 13.10.2011

 pierre_de_timp, on 29 septembrie 2016 - 16:27, said:

mai astia din Norvegia. Urmand o petitie impotriva unui ordin al ministerului apelor si padurilor de impuscare a 1600 de animale, am dat de o alta petitie, care pare o reluare a cazului ..... butnariu (?) nu mai stiu exact. Ceva cu niste copii luati, ai familiei Nan (Dumitru si Mihaela)

Stiti ceva pe plan local sau e o labareala veche?

Familia Bodnariu cu catel, purcel si toti cinci copii sunt de multa vreme in Romania ... cazul este inchis.

Edited by nudaunume, 02 October 2016 - 11:28.


#5314
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Nu vreau sa fac polemica si nici nu as vrea sa se inceapa iar discutii ...pentru ca au tot fost.
Totusi, astazi, 2 norvegieni au ditribuit pe FB doua linkuri. Am intrat pe unul din ele si am ajuns la un cotidian online. Culmea e ca pe pagina lor, in ultima luna apar niste articole legate de protectia copilului. Nu am auzit si nu am habar ce s-a intamplat...dar in mare se stie....si dupa cum am citit...buboiul se umfla pana posibil va plesni intr-o buna zi.
Articolele sunt recente septembrie-octombrie  2016.
Va rog, nu incepeti discutii si polemici...e doar pur informativ. La fel de bine nu stiu cat de bine informeaza acel cotidian...adica sa nu fie unul de duzina. Desi nu pare.

http://standpunktet....og-barnevernet/
http://standpunktet....ernet-artikkel/
http://standpunktet....troverdigheten/
http://standpunktet....gynner-a-virke/
http://standpunktet....ke-barnevernet/
http://standpunktet....-menneskeheten/

#5315
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
...hai ca e din ce in ce mai bine...
engleza: https://www.thelocal...t-healthy-twins
sursa: https://www.nrk.no/n...ling-1.12807901

Sincer, m-a cam socat ideia asta a lor. Nu stiu de ce simt ca ei vor sa fie "one of the kind in the world" indiferent de motiv, situatie sau context.

Edited by tehnics, 20 October 2016 - 14:38.


#5316
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
@tehnics: Problema ta fiind ?
Este alegerea lor ce vor sa faca. Strict statistic vb, pana acum scapau de toti. Deci este o inbunatatire.

#5317
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Eu nu am nici o problema. Am zis eu ca ma afecteaza cu ceva sau imi creeaza mie probleme ?
Intr-adevar, e alegerea lor doar ca sa dai lege pentru asa ceva....mi se pare absurd.
Si daca stam sa derulam timpul inapoi, s-a mai tot discutat si discutat iar concluzia care au tras-o unii este ca: copilul are drepturile lui. Corect ? Atunci de ce parintele are dreptul de a alege daca copilul trebuie sa traiasca sau nu?
Eu inteleg ca parintele trebuie sa aleaga ce e mai bine pentru binele copilului...dar nu stiu daca alegerea vietii sau mortii e pentru binele copilului.
Bun. Asta una la mana.
Doi la mana, care-i diferenta sa omori un copil sanatos din pantec si un copil sanatos nascut ? Ca sa nu mai spun ca atunci cand ai gemeni...adica pe ce principii se face selectia ? Dai cu banul ? Adica nasterea ta defapt nu a fost datorita unei conceptii ci mai degraba a unui noroc al unui ban aruncat in sus ?
Hai ma sa fim seriosi....

Edited by tehnics, 20 October 2016 - 15:31.


#5318
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Eu zic sa nu va aruncati in a discuta moralitatea unei asemenea decizii. Subiectul asta este unul din cele care polarizeaza puternic societatea.
Nu am fost insarcinat niciodata, nu stiu cum e decat din auzite si din ce am observat in familia proprie.
Parerea mea privind avortul este ca fiecare femeie are dreptul sa faca ceea ce doreste cu trupul ei, inclusiv sa avorteze.

Edited by ro_explorer, 20 October 2016 - 16:15.


#5319
Siisti

Siisti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015

 ro_explorer, on 20 octombrie 2016 - 16:14, said:

Eu zic sa nu va aruncati in a discuta moralitatea unei asemenea decizii. Subiectul asta este unul din cele care polarizeaza puternic societatea.
Nu am fost insarcinat niciodata, nu stiu cum e decat din auzite si din ce am observat in familia proprie.
Parerea mea privind avortul este ca fiecare femeie are dreptul sa faca ceea ce doreste cu trupul ei, inclusiv sa avorteze.
Are dreptul legal, nu stiu insa cat de moral este acest drept...

#5320
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006

 tehnics, on 20 octombrie 2016 - 15:30, said:

Intr-adevar, e alegerea lor doar ca sa dai lege pentru asa ceva....mi se pare absurd.

 Siisti, on 20 octombrie 2016 - 19:04, said:

Are dreptul legal, nu stiu insa cat de moral este acest drept...
Mai oameni buni, asta este o sansa la viata.
Din muedeza mea de balta, am inteles ca se aplica bebelusilor pana in 12 saptamani.

Deci pana acum era legal sa ii avorteze pe TOTI!

Da, este stupid sa dai o lege pt asta, Dar mai stupid decat situatia, nu!

#5321
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
In fine. Mie cel putin avortul in sine mi se pare ceva inuman.
Acum eu stau si ma intreb pe ce criteriu poti tu, ca mama, sa alegi pe care sa il avortezi si pe care nu ? Si daca il avortezi pe unul, care ar fi motivul de ar fi doar unul si nu doi ? Adica oricum faci un lucru oribil indiferent ca este unul, doi sau mai multi.

Mai imoral decat sa avortezi un copil mi se pare sa avortezi doar unul si sa il pastrezi pe celalalt.

Quote

Din muedeza mea de balta, am inteles ca se aplica bebelusilor pana in 12 saptamani.
Oricum peste 12 luni nu mai ai voie in nici un caz...ala e termenul limita. Dar pana atunci, la 12 luni inima fatului incepe sa bata si.........
Daca ai privit vre-un ecograf al copilului tau in primul trimestru atunci ar trebui sa intelegi ce iti spun.

Quote

Mai oameni buni, asta este o sansa la viata.
Si in acelasi timp o condamnare la moarte.

Edited by tehnics, 20 October 2016 - 20:40.


#5322
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
sper ca nu continuati discutia medicala pe emigrare.

#5323
nudaunume

nudaunume

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 13.10.2011

 Dany_Darke, on 20 octombrie 2016 - 21:37, said:

sper ca nu continuati discutia medicala pe emigrare.

IUBITUL meu ... @Dany_Darke, comentariul tau + "I was born with way too few middle fingers for the world I live in." mi-au amintit de ...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/L0MzFbbg6Y4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ai in degete "DIVINE POWER" sa inchizi șandramaua .... do it`...

Edited by nudaunume, 22 October 2016 - 21:45.


#5324
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
...asta-iprea tare. Nu m-am putut abtine sa nu o postez...
Bine naibii ca nu mi-a batut nimeni la usa de Halloween ca acum dadeam cu subsemnatul Posted Image. Nu de alta, dar eu sunt mai zgarcit de fel.

L.E. Ultima replica, a avocatului, m-a facut sa rad copios.

Oricum, cred ca site-ul e unul de caterinca, genul Times New Roman al nostru.

Edited by tehnics, 01 November 2016 - 19:47.


#5325
gebby

gebby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 27.02.2010
Buna ziua! Stiu ca la plecarea din Norvegia cu avionul nu am voie să am o suma mai mare de 25000 NOK. Fara sa o declar. In euro se raportează la aceeași sumă? Daca ii schimb în euro de aici cu câți euro am voie fără să i declar? Multumesc

Edited by gebby, 09 November 2016 - 04:15.


#5326
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Nu stiu daca am mai pus aici sau nu, dar aici gasiti ceva materiale de limba norvegiana. E de pe contul meu de dropbox.

#5327
nudaunume

nudaunume

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 13.10.2011

 gebby, on 09 noiembrie 2016 - 04:14, said:

Buna ziua! Stiu ca la plecarea din Norvegia cu avionul nu am voie să am o suma mai mare de 25000 NOK. Fara sa o declar. In euro se raportează la aceeași sumă? Daca ii schimb în euro de aici cu câți euro am voie fără să i declar? Multumesc

http://www.toll.no/no/varer/valuta/

Scrie foarte clar, 25000 nok sau alte valute la echivalent, "25 000 kroner til eller fra Norge" deci in ambele sensuri. Ce ai peste 25k trebuie declarati la intrare/iesire completezi un formular la vama, "Du skal ikke betale avgift av beløpet." adica "no charge" pe romaneste gratis, moca, heba, surda, degeaba, fara plata ... doar declari.  Drum bun ....

Edited by nudaunume, 15 November 2016 - 21:57.


#5328
RazvanBV91

RazvanBV91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.05.2009
Salutare. Aveti idee daca se organizeaza in Romania cursuri de Norvegiana?
Merci

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate