Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

NORVEGIA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5698 replies to this topic

#5347
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005
Tine-ne la curent cu treaba asta pentru ca e bine de stiut.

#5348
milarioan

milarioan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.04.2007
salutare,
daca este cineva interesat de o chirie in Sandvika sa ma contacteze. este vorba de un hybel de 28Mp cu intrare separata, cu baie, bucatarie mica si un living micut, la 10 minute de statia de tren din Sandvika si la 800m de statia de tren Slependen. in apropier eeste IKEA, storcenter Sandvika, cinema Sandvika, zona minunata si cu vedere din curte si de pe geam catre Fiord. Este liber teoretic din acest moment.chiria este 5900 cu caldura si apa calda inclusa(pot face un agreement sa las eu garantia cateva luni daca e cazul). Trebuie doar curentul platit (am platit 180 Kr luna trecuta). Eu trebuie sa plec in Romania urgent si caut un inlocuitor. 40233222 respecte

#5349
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007
Intreb aici, cu toate ca mergea si pe topicul general, sau chiar pe subforumul de turism: a fost careva dintre voi in Svalbard?
E pura curiozitate, stiind ca e o zona indepartata si mai greu accesibila, fata de care zona Nordkapp-ului pare banala...

#5350
ovidiupay

ovidiupay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 29.12.2007
E in plan , inca nu stiu sa-ti raspund :D

#5351
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007
O chestie extrem de interesanta, unica in lume, in Svalbard, e ca oricine, din orice tara (deci chiar si din lumea a 3-a) poate intra si locui acolo fara viza sau permis de sedere, atat timp cat poate sa isi asigure traiul (job, fonduri proprii etc): https://en.wikipedia...icy_of_Svalbard

View Postovidiupay, on 09 februarie 2017 - 17:14, said:

E in plan , inca nu stiu sa-ti raspund Posted Image
Cam pe cand?

#5352
ovidiupay

ovidiupay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 29.12.2007

View PostKarhu, on 10 februarie 2017 - 09:49, said:


Cam pe cand?

Anul asta ,daca nu la anul sau in cel doi ani maxim :))))

#5353
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005
Odata cu scoaterea FM-ului din transmisia radio, Norvegia a inceput exportul radio-urilor in tarile mai sarace.
Un lucru bun as spune la faptul ca exporta radiourile doar ca eliminarea transmisiilor FM intr-un timp relativ scurt mi se pare cam hei-rup-ism pentru ca un adaptor DAB pentru masina costa destul de multisor as spune in cazul in care masina are sistemul audio nestandardizat ( adica forma consolei nu este dreptunghiulara si masca sistemului audio vine cu alte comenzi ).

Attached Files



#5354
BULY

BULY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 03.03.2006
@ adrian80
Ai primit vreun raspuns clar de la Casa de Pensii in legatura cu anii cotizati in No?
Care ar fi pasii de transfer, sau se ia pensia din No la atingerea varstei de pensionare?
M-ar interesa deoarece am inceput sa ne gandim la o posibila intoarcere in Ro la sfarsitul acestui an Posted Image

Edited by BULY, 25 May 2017 - 18:44.


#5355
Ulv

Ulv

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.06.2017
Bună, dragi nordici! Posted Image De curând am primit ambii (eu și soția), oferte de muncă în Bergen, salariile fiind: eu 80,000 NOK brut pe lună și soția 70,000 NOK pe lună. Voiam să întreb: se merită să plecăm pe salariile astea? Sunt destule (având în vedere că viața în No e destul de scumpă din câte am auzit și avem și o fetiță de 5 ani)? Cam cât sunt chiriile (la case de preferat)? Și sfaturi dacă aveți sunt binevenite. Norvegiană știm ambii cam la un nivel B1 și engleză fluent.

#5356
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 17.05.2004
Nu stiu in Bergen dar prin Oslo si imprejurimi cam de la 5000 nok pe luna dar acum depinde de fiecare ce confort isi doreste
salariile insumate sunt foarte bune asa ca eu zic sa mergeti

Edited by dannek, 09 June 2017 - 00:27.


#5357
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005

View PostUlv, on 08 iunie 2017 - 19:35, said:

Bună, dragi nordici! Posted Image De curând am primit ambii (eu și soția), oferte de muncă în Bergen, salariile fiind: eu 80,000 NOK brut pe lună și soția 70,000 NOK pe lună. Voiam să întreb: se merită să plecăm pe salariile astea? Sunt destule (având în vedere că viața în No e destul de scumpă din câte am auzit și avem și o fetiță de 5 ani)? Cam cât sunt chiriile (la case de preferat)? Și sfaturi dacă aveți sunt binevenite. Norvegiană știm ambii cam la un nivel B1 și engleză fluent.
Da, clar. La salariile alea nu va mai faceti grjii de nimic. Va descurcati lejer.
Totusi ceva ma face sa te intreb: Daca nu stii cum e viata in No, cum de stiti norvegiana B1 ?

Edited by tehnics, 09 June 2017 - 08:36.


#5358
Ulv

Ulv

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.06.2017

View Posttehnics, on 09 iunie 2017 - 08:35, said:

Totusi ceva ma face sa te intreb: Daca nu stii cum e viata in No, cum de stiti norvegiana B1 ?
Era un serial Skam se numea parcă, la care mă forța nepoata să mă uit cu ea când venea în vizită (destul de des), am văzut că pronunția e chiar OK și m-am apucat să studiez cu resurse de pe internet și în cam 3-4 luni de Skam și studiu înțelegeam mare parte din el fără subtitrări. Apoi am descărcat HelloTalk și era destul de comod să vorbesc cu nativi în norvegiană. Posted Image

#5359
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005
Felicitari atunci.

#5360
BULY

BULY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 03.03.2006

View PostUlv, on 08 iunie 2017 - 19:35, said:

Bună, dragi nordici! Posted Image De curând am primit ambii (eu și soția), oferte de muncă în Bergen, salariile fiind: eu 80,000 NOK brut pe lună și soția 70,000 NOK pe lună. Voiam să întreb: se merită să plecăm pe salariile astea? Sunt destule (având în vedere că viața în No e destul de scumpă din câte am auzit și avem și o fetiță de 5 ani)? Cam cât sunt chiriile (la case de preferat)? Și sfaturi dacă aveți sunt binevenite. Norvegiană știm ambii cam la un nivel B1 și engleză fluent.

Va descurcati bine cu salariile astea :yes:
Chiria unui apartament este in jur de 12000 nok, dar daca vreti o casa si curte va duce pe la 16000 nok. Chiriile variaza in functie de zona si va trebuie confort pentru copil.
Bergen este un oras mai ploios, dar probabil in timp va veti acomoda.
Va trebuie o masina pentru inceput, va recomand sa luati una electrica pentru a evita taxele zilnice pentru drum: servicu - acasa. Daca lucrezi cu sotia in acelasi loc, sau aproape, este de ajuns o masina.
Fetita va incepe scoala la anul in august, trebuie sa o pregatiti cu Norsk deoarece poate fi greu pentru copii. Chiar si dupa cativa ani, perceptia contextului va fi grea, mai ales dupa clasa a 3-a. Cel putin asta este experienta mea, asteptam si alte opinii.
Succes.

#5361
moisic

moisic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.03.2008
Pentru cei din vestul tarii:  

Este cineva interesat de 2 bilete de avion la Norwegian, Budapesta - Oslo in data de 27 iulie, ora 21:25?
Pretul e de 145 euro de bilet (100 + 45 taxa de schimbare de nume). Bagaj de cala inclus si locuri gata rezervate.

Au vrut niste prieteni sa ne viziteze, dar planurile s-au schimbat si biletele nu pot fi anulate.

#5362
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postmoisic, on 06 iulie 2017 - 16:19, said:

Pentru cei din vestul tarii:  

Este cineva interesat de 2 bilete de avion la Norwegian, Budapesta - Oslo in data de 27 iulie, ora 21:25?
Pretul e de 145 euro de bilet (100 + 45 taxa de schimbare de nume). Bagaj de cala inclus si locuri gata rezervate.

Au vrut niste prieteni sa ne viziteze, dar planurile s-au schimbat si biletele nu pot fi anulate.

se poate schimba  calatorul pe bilete de avion ?

View PostUlv, on 08 iunie 2017 - 19:35, said:

Bună, dragi nordici! Posted Image De curând am primit ambii (eu și soția), oferte de muncă în Bergen, salariile fiind: eu 80,000 NOK brut pe lună și soția 70,000 NOK pe lună. Voiam să întreb: se merită să plecăm pe salariile astea? Sunt destule (având în vedere că viața în No e destul de scumpă din câte am auzit și avem și o fetiță de 5 ani)? Cam cât sunt chiriile (la case de preferat)? Și sfaturi dacă aveți sunt binevenite. Norvegiană știm ambii cam la un nivel B1 și engleză fluent.

felicitari si la mai mare.
cred ca este vreun forum de expati romani.

#5363
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005
Astazi ma uitam un pic pe facturile care trebuia sa le platesc....cand colo vad doua facturi de la firma de asigurari...una mai mare, alta mai mica.
WTF ?
Ma loghez pe site-ul firmei si vad ca defapt o factura defapt nici nu apare in lista de facturi...habar nu am de unde, a doua factura se regaseste in ceea ce am eu asigurat. Deci daca ma grabeam sa o platesc, era platita. Am mai patit-o si nu am vazut banii inapoi de la comuna care imi facturase aiurea ceva de care nu beneficiasem. Au zis saru-mana. Cand le-am demonstrat ca au trimis factura aiurea si eu din graba am platit-o au zis ca ei nu mai pot sa imi trimita banii inapoi decat daca ii dau in judecata sau ceva de genul. Nu era suma mare asa ca am renuntat.
In fine, ma uit pe factura si fac un calcul si observ ca defapt e o diferenta de vre-o 3200 nok intre ce este pe factura si ce calculasem...hm.
Cand vad ceva cu NYE: Trafikkforsikringsavgift til staten
Ma uit pe net si citesc ca defapt taxa de drum care inainte cu vre-o cativa ani se platea la TOLL, apoi a fost repartizata la Staten ( taxe si impozite ), acum intra in atributiile firmelor de asigurari.
Explicatia data in factura este: Fra 01.01.2018 er forsikringsselskapene pålagt å kreve inn trafikkforsikringsavgift til staten. Avgiften er beregnet frem til neste hovedforfall

Adica mie mi s-a facturat in asigurare si taxa de drum intre 20.03.2018 ( data limita la care trebuie platita taxa de drum in 2018) si 15.06.2018 ( data de facturare a asigurarii ).
Pai cum draq sa ma facturezi pe taxa de drum inainte de termen ? Daca eu vand masina pana in 20.03.2018 asta inseamna ca bani dati intre 20.03. si pana in 15.06 sunt dati. Adica statul zice saru-mana. Pentru ca asigurarea imi da banii inapoi pe perioada ramasa, dar statul iti da ciu-ciu..

Asta ca sa intelegeti cam cum statul iti baga mana usor in buzunarel...asa, fara sa simtiti.

Edited by tehnics, 20 July 2017 - 15:14.


#5364
dragooj

dragooj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 01.07.2012
Banuiesc ca taxa de drum se plateste pe masina si nu pe numarul tau personal.. nu ? Acelasi principiu este si la skattul pe masina...platesti skatt iar daca vinzi masina iti recuperezi banii ( daca vrei ) prin pretul masinii Mai poate exista o varianta.... tu sa platesti taxa de drum...vinzi masina...plateste toll si cumparatorul masinii si tie banii de toll ti se intorc ca si tax return. ( asa se  calculeaza skattul la  vanzarea de imobiliare in SE ..defapt este fastighetsavgift ..un fel de taxa pe propietate si nu pe vanzare ).
   Mi se pare cel putin ciudat sa ai taxa de drum in Norvegia....una din cele mai bogate tari din lume... si mai culmea este ca infrastructura este praf  ...aici suedezii sunt la ani lumina in fata.

Edited by dragooj, 20 July 2017 - 15:54.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate