Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sistem 5.1 KINETIX

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
cdemici

cdemici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.06.2004
Salut. Imi puteti spune daca stiti mai multe despre sistemul asta, pentru ca am cautat si n-am gasit nici o informatie mai detaliata.Tornado
Isi merita banii? Multam

#2
ccomsa

ccomsa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 16.08.2004

cdemici, on Dec 8 2004, 01:47, said:

Salut. Imi puteti spune daca stiti mai multe despre sistemul asta, pentru ca am cautat si n-am gasit nici o informatie mai detaliata.Tornado
Isi merita banii? Multam

<{POST_SNAPBACK}>

Si pe mine ma intereseaza opiniile asupra acestui sistem! L-am vazut in magazin, imi place cum arata, dar nu stiu cat de mult merita?

#3
vldc

vldc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 08.03.2004
Am eu un sistem Kinetix 5.1 HT. Sunt multumit de el dar are cateva bube.
Sunetul este frumos, toate incintele sunt din lemn (de fapt un fel de lemn presat )!!!
Are putere destul de mare, controlul volumului este exponential, afisajul nu este LCD ci doar este simulat de niste LED-uri si un afisor cu 2 digiti. Dar pe ansamblu arata bine si se aud bine . Chiar am facut un test cu Chemcal Brothers - Bass test si pot sa spun ca nu am ajuns cu volumul la maxim si deja incepuse sa vibreze mobila in camera !!! Fiecare satelit este facut cu TDA2030 iar pentru subwoofer sunt 2 astfel de circuite. Telecomanda este destul de usor de folosit si are o gramada de functii pe ea. Volumul este afisat pe 2 digiti intre -80 (da minus 80) si 0. Se poate regla volumul pe fiecare canal separat, are egalizator (bass, medii, inalte) cu 5 preseturi + 1 custom. Are intrare 3 intrari stereo + una 5.1 (aici te legi la placa de retea) .
Bubele lui sunt urmatoarele : unghiul de receptie al telecomenzii este destul de mic. practic trebuie sa o indrepti perpendicular pe subwoofer ca sa o vada. pentru mine lucrul asta este deranjant.
Si cel mai mult ma deranjeaza ca au un zgomot de fond (de fapt este un bazait care par a fi din cauza unui filtraj necorespunzator, o sa incerc sa pun niste condensatori mai mari pe alimentare). Si mai exista inca o problema : atunci cand sunt oprite (adica sunt in stand-by) scot niste paraituri care noaptea se aud si sunt destul de enervante dar nu stiu ce sa zic aici deoarece toate aceste paraituri par a fi niste paraziti (ceva de genul celor facuti atunci cand iti trece un Trabant pe sub geam !!!) Probabil intrarile sunt destul de sensibile si "prind" cam orice "misca" !

Dar per ansamblu eu sunt multumit de ele !!!

#4
ccomsa

ccomsa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 16.08.2004
Merci, VLDC! Ne-ai mai luminat putin. Daca mai sunt si alte pareri, n-ar prinde rau!

#5
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006

View Postvldc, on Jan 17 2005, 14:14, said:

Am eu un sistem Kinetix 5.1 HT. Sunt multumit de el dar are cateva bube.
Sunetul este frumos, toate incintele sunt din lemn (de fapt un fel de lemn presat )!!!
Are putere destul de mare, controlul volumului este exponential, afisajul nu este LCD ci doar este simulat de niste LED-uri si un afisor cu 2 digiti. Dar pe ansamblu arata bine si se aud bine . Chiar am facut un test cu Chemcal Brothers - Bass test si pot sa spun ca nu am ajuns cu volumul la maxim si deja incepuse sa vibreze mobila in camera !!! Fiecare satelit este facut cu TDA2030 iar pentru subwoofer sunt 2 astfel de circuite. Telecomanda este destul de usor de folosit si are o gramada de functii pe ea. Volumul este afisat pe 2 digiti intre -80 (da minus 80) si 0. Se poate regla volumul pe fiecare canal separat, are egalizator (bass, medii, inalte) cu 5 preseturi + 1 custom. Are intrare 3 intrari stereo + una 5.1 (aici te legi la placa de retea) .
Bubele lui sunt urmatoarele : unghiul de receptie al telecomenzii este destul de mic. practic trebuie sa o indrepti perpendicular pe subwoofer ca sa o vada. pentru mine lucrul asta este deranjant.
Si cel mai mult ma deranjeaza ca au un zgomot de fond (de fapt este un bazait care par a fi din cauza unui filtraj necorespunzator, o sa incerc sa pun niste condensatori mai mari pe alimentare). Si mai exista inca o problema : atunci cand sunt oprite (adica sunt in stand-by) scot niste paraituri care noaptea se aud si sunt destul de enervante dar nu stiu ce sa zic aici deoarece toate aceste paraituri par a fi niste paraziti (ceva de genul celor facuti atunci cand iti trece un Trabant pe sub geam !!!) Probabil intrarile sunt destul de sensibile si "prind" cam orice "misca" !

Dar per ansamblu eu sunt multumit de ele !!!



Salut vldc, salut lume!

Am si eu sistemul Kinetix HT5.1  pe care incerc sa il folosesc pe un PC cu mainboard asus m2n-sli deluxe
, mainboard care are o placa de sunet onboard denumita SoundMAX ADI1988 - este de tip 7.1; am incercat sa conectez boxele in fel si chip - inclusiv conform cu schema din manual - nu se aud deloc; conectind 2 boxe mai vechi la polaca aceasta de sunet obtin sunet, conectind boxele kinetix la un cd player obtin sunet...ajutor!

Merci binevoitorilor

#6
pownee13

pownee13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 31.03.2005
ai introdus mufele unde trebuie? ma refer la ce scrie pe tablita langa mufa la calculator.
ai setat pe 6 canale placa(din programul realtek)?
ai plug-in de 5.1 la winamp? daca nu foloseste playerul placii audio chiar daca este nasol.

#7
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006

View Postpownee13, on Aug 19 2006, 22:02, said:

ai introdus mufele unde trebuie? ma refer la ce scrie pe tablita langa mufa la calculator.
ai setat pe 6 canale placa(din programul realtek)?
ai plug-in de 5.1 la winamp? daca nu foloseste playerul placii audio chiar daca este nasol.


salut,

da am conectat toate mufele cum trebuie - cdul de instalare al placii de baza are un driver si pentru placa de suntet si de a semenea un soft care testeaza si te aju8ta sa setezi systemul audio cu totul. conform acestuia, boxele sunt coinectate corect; la fel conform si manualului bocxelor; la fel si numelor de sub/deasupra mufelor; softul respectiv numit SoundMAX Control Panel este in stare sa imi playeze niste sunete de test - nu aud nimic

multumesc de bunavointa :)

#8
pownee13

pownee13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 31.03.2005
eu am k8n cu aceeasi placa audio.
vezi ca poti seta nr. de boxe, alege 6, vezi volumul din windows si advanced setings.
si vezi ca ai un player audio care se instaleaza odata cu soundmax.
si eu am avut problema asta.

#9
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006

View Postpownee13, on Aug 20 2006, 12:08, said:

eu am k8n cu aceeasi placa audio.
vezi ca poti seta nr. de boxe, alege 6, vezi volumul din windows si advanced setings.
si vezi ca ai un player audio care se instaleaza odata cu soundmax.
si eu am avut problema asta.

am facut toate acestea, dupa cum am mai precizat; astazi am facut boxele sa *mearga* - boxele pot fi setate (setare pe wooferul central) sa functioneze cu PC/TV/CD/DVD5.1 . Am conectat boxele la calculator si am pus setarea de pe woofer pe dvd5.1 - e singurul mod in care aud ceva; sunetul e foarte slab - cu boxele la maxim si toate setarile software de volum la maxim abia aud vreo 20 -25 W RMS (ar fi trebut sa aud vreo 105 W RMS); in plus sunetul mai si distorsioneaza.

pownee13, ai spus ca ai aceeasi placa audio si ai avut aceeasi problema - spune-mi te rog exact ce ai facut, cum ai rezolvat.
Merci

#10
pownee13

pownee13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 31.03.2005
exact ce am spus mai sus, eu am folosit 1 sistem2.1 si 1 minisistem ,cu setari de 6 canale la soundmax. a mers brici dar nu cu winamp.
ai incercat sa vezi ce setari de sunet ai in windows
ai o poza cu spatele sub-ului? si cu intrarile?

Edited by pownee13, 20 August 2006 - 14:32.


#11
vldc

vldc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 08.03.2004
verifica in start\settings\control panel\sounds and audio devices\tabul volume\butonul advanced din speaker settings ca setarile de boxe sa fie pe 5.1 si nu stereo. Sunt unele drivere care chiar daca seteaza sunetul pe 5.1 in windows el ramane tot 2.0 si ai mari sanse sa nu se auda decat pe satelitii din fata. oricum verifica ce ti-am scris mai sus mai des deoarece am intalnit jocuri care iti schimba sunetul pe 2.0.
pe sistemul audio trebuie selectat dvd 5.1 ...dar sa stii ca cei 105 W sunt pur marketing. Eu am desfacut boxele pentru ca au un bazait suparator care se aude atunci cand nu ascult nimic la ele si am vazut ca toate integratele finale sunt tda2030 (cate unul pentru fiecare canal si 2 pentru subwoofer) care are o putere maxima de 14 W cand sunt alimentate la 18V diferential(maxim). Din ce am masurat eu , tensiunea de alimentare este in jur de 15V deci puterea maxima cred ca se situeaza undeva pe la 12-13 W pe canal si probabil in jur de 30 si ceva de wati pe subwoofer. la mine sunetul nu distorsioneaza ....se aude chiar binishor .... nu se compara cu alte produse dar avand in vedere ca boxele sunt din lemn si exceptand bazaitul care probabil este din cauza unei proaste ecranari a semnalului de intrare sunt multumit de ele.

PS : placa mea audio este un creative live 5.1 si nu am avut probleme cu conectarea boxelor. oricum iti va trebui un plugin pentru winamp pentru a  putea obtine semnal si pe satelitul central , fara acesta vei auzi doar front/rear si subwoofer.

#12
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
Multam vldc,

Sa fiu sincere m'ai lamurit pe deplin  -  mentionez ca mi se pare ciudat ca *trebuie* sa pui boxele pe dvd5.1 cand le conectez la calculator, dat fiind faptul ca boxele stiu si setarea PC5.1. Dar daca spui ca si la tine e la fel asa o fii;

Cat despre partea cu pluginul pentru winamp - am winamp 5.2 sau mai nou nu stiu exact si imi canta ttoate boxele. Singura chestie pe care am descoperit-o mai de curand utilizind softul de teestare de la driverul audio este ca nu am sunet 5.1 ci 3.1 (fr left e cuplat cu fr right si rear left cu rear right) - dar ata cred ca e de la placa de sunet "HD" onboard (serios - in BIOS apare o optiune din care imi pun placa de sunet in modul "AC97"  :D  sau in modul "HD Audio"). Imi iau un Hercules si cred ca o rezolv.

Aproppos de placa de sunet - chiar nu imi place cum se aud inaltele si mediile in boxele astea - e de la ele sau merita o placa de sunet mai scumpa?

Salutare

#13
neatza larry

neatza larry

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.11.2005
sal all...am o mare pb...mi-am cumparat un sistem 5.1 KINETIX A500 ...l-am testat la bancul de test la respectivul magazin...nenea de acolo mi-a conectat sistemul la un dvd player...mergea fara pb...telecomanda mergea...am venit acasa l-am montat...i-am dat drumul..merge...dar telecomanda nu...dak deconectez sistemul de la calculator telecomanda merge..dak il conectez la loc nu merge...dak e cineva care se pricepe..sa sa ma lamureasca si pe mine...ce tre sa fac...am placa de baza k8n-e deluxe cu placa de sunet 7.1 onboard

Edited by neatza larry, 01 September 2006 - 15:30.


#14
baiat_mare

baiat_mare

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.08.2006
re fratilor ajutati-ma daca nu sparg sistemu in 2 X( am cumparat si eu acest sistem  Kinetix HT5.1 si nush cum draq sa le fac sa mearga toate,merg doar 2 sateliti sau 1 si sub-woofer,nush cum naiba sa le fac sa mearga toate :((((((, nu e din setari etc e pus pe 5.1 e totu ok din soft restu habar am ce ar putea fi,mie ca le arunc la gunoi :(((((((((((((( help poate nu leam bagat bine in spate habar am e cam compliikat mi se pare

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate