Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Mansardare, DA sau NU?

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
latzyu

latzyu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.07.2008
Locuiesc în București, într-un bloc cu patru etaje, două scări și 10 apartamente pe scară. Sunt sincer interesat de problema mansardării deoarece președintele asociației de proprietari a pus deja ochii pe o firmuliță, care mie unul nu îmi inspiră deloc încredere și a obținut și semnăturile de la 10 dintre proprietari, cei de la el de pe scară!!! . Acesta este și motivul pt care am intrat pe acest forum și am citit tot ceea ce s-a discutat din 2006 si pana în prezent și am luat act de pozițiile PRO și CONTRA. Constructorul are, firește, argumente PRO, dar opiniile proprietarilor sunt împărțite. Un lucru este cert și anume, nu există un cadru legal pentru preluarea terasei blocului în regim de proprietate sau concesiune. Problema aceasta am întâlnit-o citind un articol, tot pe net, și pe care l-am revăzut pe acest forum, un pasaj preluat dintr-un articol de lege, probabil HG 230/2007(cea apărută ca urmare a abrogării HG400/2003) și în mod clar este o problemă cât se poate de spinoasă. Personal, nu sunt împotriva mansardării atât timp cât lucrările sunt efectuate de o firmă serioasă, care să ofere garanții și compensații ferme și avantajoase. Chiar nu mă interesează cât câștigă constructorul dacă lucrările sunt executate impecabil iar compensațiile oferite proprietarilor sunt juste, REALE și se respectă un cadru LEGAL; dar dacă, având în vedere vidul de aplicare al legii despre care s-a pomenit anterior,  în momentul în care suntem de acord să vindem cota parte, vindem, pe cale de consecință, și proprietatea principală??? Și un constructor "plin de bune intenții" asistat de un avocat priceput, își va revendica dreptul de proprietae asupra tuturor proprietăților principale? Este posibil acest scenariu, DA sau NU? Este adevărat că președintele sau administratorul sau cel care contractează lucrarea, intră în posesia unui comision? Aș dori un răspuns pertinent, cu trimitere la actul normativ care reglementează acest lucru. Și încă ceva, unde aș putea găsi mai multe firme care efectuează mansardări pentru a le putea contacta în vederea unei licitații? Consider că licitația este cea mai firească metodă de a angaja o firmă pentru executarea unor lucrări.

#2
cris71

cris71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 14.02.2007
Vinzi cota parte si-atat. In contractul ala se va stipula clar Terasa blocului + % din teren care-i revine. In nici un caz NU se vinde proprietatea principala.
Ca ia administratorul comision...treaba lui. Atata timp cat toata lumea are de castigat, n-are decat sa ia. Poate omul a umblat sa caute o firma. Cu licitatiile e mai complicat, nu cred ca se inghesuie multi. Daca dbdv tehnic se poate mansarda si gasiti firma serioasa...go for it.

#3
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007

View Postlatzyu, on Jul 31 2008, 14:40, said:

Chiar nu mă interesează cât câștigă constructorul dacă lucrările sunt executate impecabil iar compensațiile oferite proprietarilor sunt juste, REALE și se respectă un cadru LEGAL
in schimb te intereseaza visceral daca

Quote

Este adevărat că președintele sau administratorul sau cel care contractează lucrarea, intră în posesia unui comision?

hai recunoaste, nu stii cu ce suma sa-l santajezi pe constructor :D care e pretul tau?

referitor la licitatie, se poate solicita o cerere de oferta mai multor executanti, avand toate amanuntele la dispozitie (pth+dde), un jurist si un diriginte de santier

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate