Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Voip GSM GW

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Vlad_int1

Vlad_int1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,847
  • Înscris: 26.04.2007
Salut.
Asa cum spune si titlul topicului ma intereseaza un voip gsm gw (pentru voip originating), obligatoriu cu  optinea call-back inclusa. Ma intereseaza sa poata sustine pana la 10 convorbiri simultan si deasemenea sa fie compatibil cu echipamente cisco (asta pentru partea de aaa ) . Pana acum cel mai bun pret l-am gasit la 12000 $ o firma din america , dar acela include prea multe functii , iar momentan nu am ce face cu ele. In mod special ma intereseaza partea de call-back la un pret cat mai bun. In cazul in care aveti idei /solutii va rog postati .
Va multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri.

Edited by Vlad_int1, 02 June 2008 - 20:22.


#2
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Pentru conectare la GSM se poate folosii chan_mobile, cu hardware incepand de la 40E/port :)
Functia de call-back + altele se pot seta in dialplan, dupa cum ai nevoie.

Eu folosesc in productie chan_mobile de cateva luni fara probleme... este adevarat ca nu pt. call-back.

Edited by Ignition, 03 June 2008 - 18:17.


#3
Vlad_int1

Vlad_int1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,847
  • Înscris: 26.04.2007
Multumesc pentru raspuns.
Ai cumva vre-un manual cu ceva specificatii tehnice despre chan-mobile , ca momentan vad ca nu le merge situ' . Nu zic din start nu , numai ca am avut experiente oarecum neplacute cu aplicatiile soft (  mi-am instalat Sip Express Router pentru o banala conexiune voip, iar calitatea era jalnica pentru ca functioneaza pur si simplu best efort si nu prea poti sa faci recuperare de pachete , sa folosesti dejitter-buffers , echo canceler , etc ) ; in cazul de fata chiar am nevoie de calitate ... o sa incerc totusi sa vad daca merge implementat. Ideea este ca in mod principal caut ceva hardware , in jur de 5000E daca as gasi ar fi ideal.

Edited by Vlad_int1, 03 June 2008 - 19:56.


#4
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004

View PostVlad_int1, on Jun 2 2008, 21:21, said:

Salut.
Asa cum spune si titlul topicului ma intereseaza un voip gsm gw (pentru voip originating), obligatoriu cu  optinea call-back inclusa. Ma intereseaza sa poata sustine pana la 10 convorbiri simultan si deasemenea sa fie compatibil cu echipamente cisco (asta pentru partea de aaa ) . Pana acum cel mai bun pret l-am gasit la 12000 $ o firma din america , dar acela include prea multe functii , iar momentan nu am ce face cu ele. In mod special ma intereseaza partea de call-back la un pret cat mai bun. In cazul in care aveti idei /solutii va rog postati .
Va multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri.


www.topex.ro

cauta acolo si au ce vrei tu... nu stiu preturi...

Edited by akajohn, 03 June 2008 - 23:50.


#5
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005

View PostVlad_int1, on Jun 3 2008, 20:54, said:

Multumesc pentru raspuns.
Ai cumva vre-un manual cu ceva specificatii tehnice despre chan-mobile , ca momentan vad ca nu le merge situ' . Nu zic din start nu , numai ca am avut experiente oarecum neplacute cu aplicatiile soft (  mi-am instalat Sip Express Router pentru o banala conexiune voip, iar calitatea era jalnica pentru ca functioneaza pur si simplu best efort si nu prea poti sa faci recuperare de pachete , sa folosesti dejitter-buffers , echo canceler , etc ) ; in cazul de fata chiar am nevoie de calitate ... o sa incerc totusi sa vad daca merge implementat. Ideea este ca in mod principal caut ceva hardware , in jur de 5000E daca as gasi ar fi ideal.

Canalul respectiv vine cu un fisier txt care contine o parte din documentatie, ce nu se gaseste in manual se poate vedea in fisierul sursa inainte de compilare.
Pana acum nu am folosit SER versiunea comerciala (presupun ca la ea te referi) ci numai varianta free OpenSER de care am fost foarte multumit.
Acum depinde pentru ce vrei sa-l folosesti :)
Normal ca nu suporta dejitter-buffers si echo canceler, este NUMAI proxy de SIP (protocol) nu se ocupa de media stream, oricum pe parte de proxy nu stiu alt soft care sa suporte peste 300.000 utilizatori inregistrati simulan per server, in plus suporta clustering.

Daca ai nevoie de procesare la nivel de media stream (ex. jitter, echo cancel) poti folosi Asterisk 1.6

Oricum indiferent de ce solutie o sa folosesti ai MARE grija la partea de securitate... sunt multi care au luat tepe cu call-back din cauza ca au subestimat lucrul asta :)
Un astfel de sistem trebuie sa-ti permita
- sa definesti o lista cu numere acceptate la call-back, bazate pe sisteme de identificare precum CallerID, cod de securitate unic per utilizator
- paliere temporare precum ore, zile saptamana, zile luna, e.t.c. (
- administrare de la distanta (remote) ex. HTTPS (cu certificate) / SSH / tonuri DTMF (prin sistemul telefonic gen IVR)
- DISA sau IVR customizabil
- CDR preferabil intr-o baza de date SQL

Presupun ca vrei sa folosesti sistemul pentru uz intern in companie, altfel ai nevoie si de un sistem de billing.
Daca ai nevoie de mai multe detalii ma poti contacta P.M.

#6
Vlad_int1

Vlad_int1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,847
  • Înscris: 26.04.2007
M-au sunat cei de la topex. Le-am spus din start sa imi faca o oferta cat mai limitata la ce am cerut si sa nu imi zica un pret de masina nemteasca , drept urmare au zis ca revin cu un telefon :) .
@Ignition: sistemul vreau sa il folosesc si in interiorul companiei dar nu numai . Sistem de billy am deja cu tot cu autentificare si autorizare. Sunt constient de probleme de securitate si tin cont de ele.
In functie de ce solutie o sa adopt in cele din urma , iau in considerare si varianta de a face eu un sistem de billy mai simplut , non-user-friendly pe care sa pot doar eu sa il administrez (sau cine stie ...) , dar asta depinde de mai multi factori : timp , resurse si bineinteles si cu cat as fi platit :). In principal daca o sa am in cele din urma pe mana un VGSM GW capabil (cu IVR inclus) o sa-l separ de restul sistemului ; billingul o sa il fac din doua servere ( unul radius pentru aaa si http pentru interfata si pentru a tine aplicatiile tcl , iar cel de-al doilea cu baza de date (pgsql probabil sau poate oracle) , pentru loguri , id'uri , pinuri , pricelisturi , etc). Ca securitate o sa le pun in spatele unui firewall-router + autentificarile tcl + iptables cred ca vor fi suficient.
Despre echipament in sine , inca astep pentru ca am trimis destule mailuri ieri si alaltaieri. Momentan nu prea am timp de teste cu asterisk sau alta varianta soft ; in cele din urma o sa ma joc si cu asa ceva , dar acum mai vine si sesiunea si e o perioada ocupata :).
Acum daca mai aveti si alte recomandari de orice fel nu ezitati :).
Inca odata multumesc celor care au raspuns.

Edited by Vlad_int1, 05 June 2008 - 16:05.


#7
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Vlad, am tinut cont de rugamintea ta. Totusi, te rog sa faci un update de caz, pentru a nu ramane topicul in aer, mai ales ca inteleg ca ai o rezolvare. As fi fost mai incantat sa citesc ca anumite lucruri pot merge si in tara asta pe un fagas normal, natural. Sper sa am si ocazia asta.

#8
Vlad_int1

Vlad_int1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,847
  • Înscris: 26.04.2007
Corect.
Pe scurt a fost o mica problema cu timpul de configurare, acum s-a rezolvat, iar configurarea a fost oferita gratuit. End of story.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate