Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Panouri radiante infrarosu

- - - - -
  • Please log in to reply
3862 replies to this topic

#3601
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Tocmai indemnul discuțiilor pe privat subliniază propunerea.
Dacă dorește cineva sa te contacteze pentru informații suplimentare o va face nu trebuie tu sa sugerezi asta.

#3602
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 09.01.2008
Chiar pe acest topic, eu unul, utilizator de panouri am relatat pe larg date concrete, contorizate si masurate despre functionarea sistemului.
Cand am intrebat de cele doua procente nu am fost ironic. Intrebarea e justificata si este generata de niste date tehnice incorecte. Vanzatorii obisnuiesc sa infloreasca specificatiile din habarnism.

#3603
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Am mai scris asta. Randamentul de emisie de energie este irelevant. Pierderile minime în aer sunt mai importante, volumul acoperit, etc. Degeaba ai randament de 100% de conversie dacă toată energia se disipa la jumătate de metru de sursă.

#3604
liviumar

liviumar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.11.2015
Pe site-ul www.panouri-radinate.biz este postat un consum masurat de energie electrica pentru incalzirea cu infrarosu a unui apartament, de asemenea sunt postate pentru a justifica realitatea consumului si cele 4 facturi de electricitate (citire) emise pe parcursul unui an de zile.
Este singura astfel de postare pe care eu o stiu.
Nu pare a fi o diferenta de pret fata de incalzirea pe gaz.
Analizati si voi.

Edited by gelunechifor, 06 December 2015 - 21:06.


#3605
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Ce sa analizam?
Ca vii cu un link care a mai fost postat acum câteva zile.  Evident și tu totalmente altruist faci această informare.

3597 dacă nu ai găsit despre ce vorbesc

#3606
BlueThought

BlueThought

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 05.09.2007
Pai daca e sa ne luam dupa ce scrie acolo, o luna de incalzire iarna, pe gaz, la apartamentul ala ar fi in medie 100lei.
Si marmota invelea apartamentul in staniol. Poate de aia.

View Postkusti_fs, on 22 octombrie 2015 - 11:00, said:

Dupa ani de vehementa, un ton mai moale si mai intelegator cred ca duce la o obiectivitate mai ridicata. (un pas mare de la - citez cu aproximatie - "panourile sunt la fel ca orice aparat cu rezistenta" ...)

Si argumentul unde e?

Quote

Inca nu mi-am montat panouri, urmeaza s-o fac anul viitor. Sunt convins de asta.

Fiecare se distreaza cum crede pe banii lui.

Quote

Intre timp sunt mai multe informatii disponibile despre cum lucreaza si cum trebuie folosite.


Pai ce crezi, marketingul doarme?

Quote

Pana si englezii au dat unda verde acestui sistem de incalzire ("The Department for Energy and Climate Change has also now approved Infrared heaters for inclusion within the Green Deal, highlighting their potential to make a substantial improvement in energy efficiency across the UK.").

Si justificare pentru "potentialul de a face o inbunatatire substatianal in eficienta energetica" unde e?


Quote

"Poate sa-mi plateasca cineva cat am platit pe achizitia panourior si sa-mi puna si gaze gratis si tot nu renunt la incalzirea cu panouri" - un alt citat aproximativ, dar spus de un om care se bucura de mai multi ani de incalzirea cu panouri radiante.

Daca alte solutii nu are si banii nu sunt o problema..

View Postb0bby, on 05 noiembrie 2015 - 10:22, said:

Va rog sa imi dati un sfat la achizitie.

Spatiu comercial 25 m2, 3m inaltime, 3 pereti cu vecini si unul 100% sticla. Jos e gresie, rece bineinteles, sus vecin. Iarna langa geam e foarte frig, insa mai in spate se simte diferenta de caldura datorita vecinilor. Precizez ca e un magazin, spatiu in care nu este obligatorie o temp constanta > 20 C.

Ce parere aveti de panourile radiante "SMART" ?

M am gandit la urmatoarea varianta:
http://www.magnetcen...su-1200-w-smart

Bineinteles, 2 bucati. Ar fi suficient? Multumesc


Ca iesi mai bine cu 1-2 aeroterme.
Probabil la un sfert de pret sau mai jos.

Cu factura la incalzire insa, cam tot acolo.

Edited by BlueThought, 24 November 2015 - 22:23.


#3607
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postcipj, on 14 noiembrie 2015 - 15:26, said:

Eu am în casă de 5 ani folii cu infrarosu de temperatură joasă (se incalzesc maxim 45-50 de grade) si nu am nici o prolemă. Ideea e ca au suprafaţa mare. Cu cat se micşorează panoul trebuie să fie mai fierbinte. Recent am cumpărat pentru un alt apartament panouri de producţie rusească, care functionează la 180-200 de grade şi sunt foarte bune. Recomand cu incredere, panourile ThermoGlass.

Se mai numesc Pion ?

#3608
enen

enen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 09.08.2006
Care este deosebirea intre un convector de sticla si un panou radiant din acelasi material?

#3609
BlueThought

BlueThought

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 05.09.2007
Eventual temperatura de lucru variaza, in principiu e aceeasi chestie.

#3610
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postenen, on 03 decembrie 2015 - 22:52, said:

Care este deosebirea intre un convector de sticla si un panou radiant din acelasi material?
E ca unul e convector si altul e panou radiant. Ambele fac atat connvectie cat si radiatie doar ca in proportii diferite.

Sticla e de design.

#3611
teddy26

teddy26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.06.2006
Salutare. Mi-am luat un ap de 4 camere, 90mp și cam 2.5m înălțime. Acum vreau sa intru sa îl renovez și vreau sa stabilesc și modul de încălzire ca cel de la radet  nu mi se pare ok. Ce ar fi mai ok centrala pe gaz sau panouri?


#3612
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 19.09.2005
incalzirea pe curent este de 3 ori mai scumpa decat pe gaz

#3613
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Panouri folosești doar dacă vrei o investiție inițială cat mai mica și "portabilă".
Altfel o centrală pe gaz e cea mai buna varianta. Dacă spațiul îți permite combin-o cu un boiler pentru acm.

#3614
teddy26

teddy26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.06.2006
Ma gândeam ca exista și o varianta exclusiv electrica de încălzire care sa nu fie cu mult mai scumpa ca și centrala pe gaz

#3615
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Comparativ cu prețul apartamentului centrala cu toate ce îi trebuie va fi destul de mic. La ora actuala încălzirea pe gaz e cea mai ieftina / eficienta.

#3616
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 19.09.2005
dupa lemne
furate

#3617
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Nu-i cazul la un apartament

#3618
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postteddy26, on 06 decembrie 2015 - 17:39, said:

Ma gândeam ca exista și o varianta exclusiv electrica de încălzire care sa nu fie cu mult mai scumpa ca și centrala pe gaz
Cam orice incalzire electrica pe baza de rezistenta (deci fara pompe de caldura) este mai ieftina decat centrala pe gaz. Problema este ca 1KWh electric (pret real cu toate cacaturile verzi sau de alta culoare) este mai scump de vreo 3 ori (daca nu mai mult) decat 1KWh de gaz.

Trebuie puse in balanta consumul cu investitia initiala.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate