Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Probleme matematică

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4923 replies to this topic

#3547
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
nu stiu daca am inteles foarte bine ce vrei, dar daca doresti ceva (foarte) formal si care ar trebui sa iti inlature neclaritatile, atunci iti reocmand sa citesti despre "epsilon delta sequence limit"

#3548
Vlad_xxxx

Vlad_xxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 17.11.2012

 UnOmSimpluSiUnic, on 26 octombrie 2014 - 21:17, said:

Ma puteti lamuri va rog frumos cu limita unui sir,  proprietatile sirurilor care au limita si cu convergenta? Desigur,  pentru a arata ca un sir este covnergent,aratam  ca e motonon ( aici e chiar simplu), si  marginit, isna aici am clar dubii...

E bine ca ai dubii. Nu trebuie neaparat sa fie monoton ca sa fie convergent. Exista siruri convergente care nu sint monotone. Exemplu trivial, an = (-1/2) ^ n, tinde spre 0.
Deci pune mina si invata bine notiunile. Eu din pacate nu ma mai ocup de mult cu asa ceva asa ca nu stiu sa-ti spun ce si cum, dar in lipsa de altceva mai bun iti pot recomanda manualele de analiza de liceu din vremea lui Ceasca. In mod cu totul exceptional astea erau foarte bine facute. Poate intre timp au aparut lucruri mai bune, nu stiu.

#3549
sLKz

sLKz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.05.2014
Salut! As avea nevoie de putin ajutor la urmatoarele probleme:

[ http://s29.postimg.org/sa2g69mqr/Problema1.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://s29.postimg.org/6z4w204mb/Problema2.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3550
Vlad_xxxx

Vlad_xxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 17.11.2012
Prima problema e simpatica. O sa-ti dau pentru inceput o indicatie:
Notezi expresia cu x.
Calculezi x^3 folosind formula (a + b )^3 = a^3 + b^3 + 3ab(a + b )
O sa-ti dea ceva interesant. Mai departe te prinzi singur.

A 2-a, nu stiu, trebuie calculata expresia ? Mi se pare foarte complicat. Nu cumva trebuie aflata doar limita expresiilor de tipul asta ? Ca atunci e mult mai simplu (atunci e cam prea simplu chiar).

Edited by Vlad_xxxx, 29 October 2014 - 23:14.


#3551
izandw

izandw

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 15.12.2012
Cat este limita ?  
[ http://i61.tinypic.com/1zoc203.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by izandw, 03 November 2014 - 18:43.


#3552
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007

 izandw, on 03 noiembrie 2014 - 18:37, said:

Cat este limita ?  
[ http://i61.tinypic.com/1zoc203.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

n3 - 1 / n3 + 1 = (n-1) / (n+1) * (n2 + n + 1) / (n2 - n + 1)
(n+1)2 - (n+1) + 1 = n2 + n + 1

#3553
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
o intrebare de clase mici,dar sunt atatea raspunsuri pe facebook.../ca am venit sa intreb si eu aici,si as dori si o explicatie amanuntita,daca se poate:

[ http://s7.postimg.org/a4c17m0wr/6_1x0_2pe2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


eu zic ca e 7 (6-0+1)

-cineva explica asa: "se face prima data înmulțirea 1x0=0 după împărțirea 2/2=1 după adunarea 0+1=1 si după scăderea 6-1=5", dar eu zic ca e gresit

Edited by cristirg, 05 November 2014 - 02:50.


#3554
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
am gasit eu: Regula este atât de simplă încât nu îmi dau seama unde apar probleme. Orice exercițiu matematic (oricât de complicat ar părea) se rezolvă în același fel:
1) Se calculează parantezele. În funcție de clasa în care sunteți și de învățător / profesor acestea pot fi doar rotunde sau rotunde, drepte și acolade.
2) Se efectuează operațiile de ordin II (înmulțirea și împărțirea) de la stânga la dreapta.
3) Se efectuează operațiile de ordin I (adunarea și scăderea) de la stânga la dreapta.

-deci paranteze nu exista SI ORDINEA E DE LA STANGA LA DREAPTA !; deci intai inmultirile si impartirile: 6 -1x0 + 2:2 = 6 - 0 + 1=6 + 1 = 7; deci 6 - 0 (zero) = 6 ,pt ca daca scazi nimic din ceva ramane tot ceva,deci 6,si adaugi acum 1,pt ca se face calculul de la stanga la dreapta,deci REZULTATUL E 7.

#3555
Cy_Cristian

Cy_Cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,845
  • Înscris: 22.02.2009

 Xenon2006, on 22 octombrie 2014 - 10:26, said:

Sa se arate ca exista o submultime S proprie si nevida a multimii numerelor reale R a.I. pt orice x din R, multimea S, x+S,..., kx+S,... e finita
Cred ca trecut destul de mult timp, iar eu sunt curios de solutie. Insa tocmai cand scriam acest text am mai aruncat o privire si poate nu inteleg eu ceva.
Nu cumva R* este o astfel de multime? Mai mult, se poate demonstra ca orice multime S care contine (-inf,a)U(b,inf) cu a<b oarecare are proprietatea ceruta.

#3556
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

 Cy_Cristian, on 07 noiembrie 2014 - 17:26, said:

Cred ca trecut destul de mult timp, iar eu sunt curios de solutie. Insa tocmai cand scriam acest text am mai aruncat o privire si poate nu inteleg eu ceva.
Nu cumva R* este o astfel de multime? Mai mult, se poate demonstra ca orice multime S care contine (-inf,a)U(b,inf) cu a<b oarecare are proprietatea ceruta.

Daca eu inteleg bine textul problemei, atunci ar trebui sa avem Sx = {S, x+S, 2x+S, ... , kx+S, ... } finita, adica card(Sx) apartine lui N. Aceasta este posibil doar daca pentru orice x real exista un rang k(x) din N astfel incat k(x)*xk(x)*x+S = S (in alte cuvinte, repetarea adunarii lui x la S de un numar finit de ori il reproduce pe S, altminteri Sx nu poate fi finita; se arata imediat ca daca punem conditia mai laxa k1x+S = k2x+S, se poate lua k(x) = |k1-k2|). In aceste conditii, o multime cu "gaura" centrala precum cele doua mentionate mai sus nu poate fi solutie a problemei intrucat kx+S ar reproduce multimea respectiva cu "gaura" translatata cu kx si nu va coincide cu S pentru nicio valoare a lui k (evident, cu x nenul).
Tot daca am inteles eu bine textul problemei, notand cu fS(x) indicatorul Euler al lui x fata de S (1 daca x apartine lui S, 0 daca nu ii apartine), fS(x) este o functie ce trebuie sa aiba o infinitate nenumarabila de perioade incomensurabile, P = {y = k(x)*x | x in R}, deci este patologica (in caz ca nu este constanta 1, ceea ce ar insemna S = R care nu e submultime proprie).

#3557
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007
dl. mdionis are dreptate

#3558
Cy_Cristian

Cy_Cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,845
  • Înscris: 22.02.2009
Am vrut sa readuc problema in discutie si din cauza unei analize superficiale, am considerat kx+S ca fiind kx U S, ceea ce evident este eronat.

#3559
TheDoctor133

TheDoctor133

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.08.2013
Salut! Ce înseamnă că o funcţie este tangentă graficului altei funcţii ?

#3560
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007
intr-o vecinatate convenabil aleasa, numarul de puncte de intersectie ale celor 2 grafice este 1 (ex si e unic (x0, y0) a.i. f(x0) = y0 si g(x0) = y0)

#3561
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007

 Xenon2006, on 09 noiembrie 2014 - 18:17, said:

intr-o vecinatate convenabil aleasa, numarul de puncte de intersectie ale celor 2 grafice este 1 (ex si e unic (x0, y0) a.i. f(x0) = y0 si g(x0) = y0)
si derivatele de ordin 1 sunt egale, f'(x0) = g'(x0)

#3562
The_Cult

The_Cult

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,423
  • Înscris: 11.11.2014

 Xenon2006, on 09 noiembrie 2014 - 21:03, said:

si derivatele de ordin 1 sunt egale, f'(x0) = g'(x0)
Foarte important, altfel ar iesi ca 2 fct de gradul 1 care nu au graficele paralele sunt tangente, ceea ce este fals, ele doar se intersecteaza intr-un punct si numai unul.

 cristirg, on 05 noiembrie 2014 - 13:35, said:

-deci paranteze nu exista SI ORDINEA E DE LA STANGA LA DREAPTA !; deci intai inmultirile si impartirile: 6 -1x0 + 2:2 = 6 - 0 + 1=6 + 1 = 7; deci 6 - 0 (zero) = 6 ,pt ca daca scazi nimic din ceva ramane tot ceva,deci 6,si adaugi acum 1,pt ca se face calculul de la stanga la dreapta,deci REZULTATUL E 7.
Corect. Contraexemplu la ce ii spusese acel cineva este orice calcul care nu contine acel 0:
6-3+2=5
Daca ar fi calculat cum stia respectivul iesea 3+2=5 si apoi 6-5=1 ceea ce era gresit.
Adunarea si scaderea au aceeasi prioritate, astfel ca singura regula este prioritatea calculului de la stanga la dreapta, cum ai precizat si tu.
Pentru invataceii in primii pasi ai programarii sunt exercitii foarte bune de calculat expresii pe baza prioritatilor.

Edited by The_Cult, 11 November 2014 - 14:37.


#3563
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008

 The_Cult, on 11 noiembrie 2014 - 14:33, said:

Corect. Contraexemplu la ce ii spusese acel cineva este orice calcul care nu contine acel 0:
6-3+2=5
Daca ar fi calculat cum stia respectivul iesea 3+2=5 si apoi 6-5=1 ceea ce era gresit.
Adunarea si scaderea au aceeasi prioritate, astfel ca singura regula este prioritatea calculului de la stanga la dreapta, cum ai precizat si tu.
Pentru invataceii in primii pasi ai programarii sunt exercitii foarte bune de calculat expresii pe baza prioritatilor.

Operatiile care au aceeasi prioritate se pot executa in orice ordine vrei tu. In exemplul dat de tine 6-3+2 se poate calcula ori (6-3)+2=5 ori 6+(-3+2)=5, deci nu conteaza unde pui parantezele pentru ca iese acelasi rezultat.

#3564
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 rickysyv, on 11 noiembrie 2014 - 16:46, said:

Operatiile care au aceeasi prioritate se pot executa in orice ordine vrei tu. In exemplul dat de tine 6-3+2 se poate calcula ori (6-3)+2=5 ori 6+(-3+2)=5, deci nu conteaza unde pui parantezele pentru ca iese acelasi rezultat.

Incorect, in modul in care formulezi tu.
Corect este: deoarece adunarea este asociativa daca transformam scaderile in adunari (in loc de a-b scriem a+ (-B) ) atunci putem grupa cum vrem termenii.
Altminteri nu-i adevarat, scaderea nu e asociativa, 3-2-1 nu e totuna cu 3-(2-1)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate