Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cazane atmosferice pe combustibili solizi

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
5980 replies to this topic

#3475
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
http://translate.goo...21/&prev=search

#3476
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

View Postcocohro, on 17 noiembrie 2014 - 11:22, said:

Va rog de la puffer direct la calorifere, trebuie sa mai adaug ceva?

Ar fi bine sa montati o vana cu 3 cai ce permite reglarea temperaturii pe tur, astfel va exista o stratificare mai buna in puffer.

#3477
cocohro

cocohro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.01.2009
Se poate si o schema, incluzand filtre, robinete, vas de expansiune inchis..  puffer .. tot ce trebuie!!  
Va mutlumesc!!

#3478
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010
Schema de baza am postat-o aici

http://forum.softped...2#entry16127542

Filtre, supape de sens, robineti de separare si etc se pun in functie de instalatie si de complexitatea ei. Posted Image

Edited by florin71_skoda, 25 November 2014 - 18:01.


#3479
cocohro

cocohro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.01.2009
Apropo de Laddomat, daca cumpar una normala si schimb thermostatul sa deschida la 83°C?  sau mai sus?
http://www.haustechn...rpatrone-110083

View Postcheluakame, on 17 noiembrie 2014 - 12:02, said:

Bun ar fi cel de 72*C sau chiar si mai sus, astfel dupa terminarea focului, centrala nu va raci pufferul (desi, laddomatul poate fi comandat si printr-un termostat de gaze arse si astfel s-ar opri cand focul s-a terminat).

Mai indicat ar fi cu termostatul de gaze sau schimbat termostatul din grupul laddomat sa deschida la temperaturi mai inalte?

#3480
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010
Indicat ar fi cu termostatul de gaze.
Laddomat-ul, permite si circulatia in termosifon (cu diametre corespunzatoare sau mai bine zis mai maricele), chiar daca termostatul de gaze va opri pompa, tot va exista circulatie intre cazan si puffer (daca este nevoie).

Pe langa termostatul de gaze arse, in paralel este bine sa montati si unul de imersie setat pe 90*C ca si masura de siguranta (daca dintr-un anume motiv, termostatul de gaze opreste pompa, cel de imersie nu va permite fierberea cazanului).

#3481
cocohro

cocohro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.01.2009
Termostatul de imersie unde vine asezat? Tin sa mentionez ca am cumparat si kitul de racire Viadrus cu tot Danfoss BVTS
http://kotly.com/Coo...iadrus,367.html

#3482
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

View Postcocohro, on 25 noiembrie 2014 - 10:48, said:

Termostatul de imersie unde vine asezat? Tin sa mentionez ca am cumparat si kitul de racire Viadrus cu tot Danfoss BVTS
http://kotly.com/Coo...iadrus,367.html

Pe tur, cat mai aproape de cazan.

#3483
cocohro

cocohro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.01.2009
OK. Am inteles. Mai este nevoie de ceva? ( Laddomat 21-60 cumparat). Daca tot fac comanda sa iau totul.
Va multumesc

#3484
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
http://translate.goo...91/&prev=search

#3485
cocohro

cocohro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.01.2009
O pompa care merge pana la H = 8 m?  Ce recomandati? Am vazut altele ca reusesc pana la H=6m.

Edited by cocohro, 26 November 2014 - 12:19.


#3486
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010
Interesant laddomatul DIY.
Atentie insa, cei ce doresc sa construiasca unul propriu, VTA-ul respectiv ar trebui inlocuit cu un VTC. Caci kvs-ul este mic pentru astfel de vane si duc la pierderi hidraulice ridicate.

View Postcocohro, on 26 noiembrie 2014 - 12:18, said:

O pompa care merge pana la H = 8 m?  Ce recomandati? Am vazut altele ca reusesc pana la H=6m.

Din ce considerente?

#3487
cocohro

cocohro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.01.2009
Eu am Laddomat 21-60, insa ma gandeam sa mai cumpar o pompa sa o asez pe retur intre calorifere si puffer. Gresesc? Am sa fac la mana un desen.

View Postcheluakame, on 26 noiembrie 2014 - 12:21, said:

Interesant laddomatul DIY.
Atentie insa, cei ce doresc sa construiasca unul propriu, VTA-ul respectiv ar trebui inlocuit cu un VTC. Caci kvs-ul este mic pentru astfel de vane si duc la pierderi hidraulice ridicate.



Din ce considerente?

Ma gandesc ca acea de H=6m .. (totul va fi instalat la subsol) si sa nu reuseasca sa impinga pana la etajul 1.

Edited by cocohro, 26 November 2014 - 12:23.


#3488
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

View Postcocohro, on 26 noiembrie 2014 - 12:25, said:

Eu am Laddomat 21-60, insa ma gandeam sa mai cumpar o pompa sa o asez pe retur intre calorifere si puffer. Gresesc? Am sa fac la mana un desen.
Nu, asa si trebuie, laddomat-ul va circula apa doar intre cazan si puffer.

View Postcocohro, on 26 noiembrie 2014 - 12:25, said:

Ma gandesc ca acea de H=6m .. (totul va fi instalat la subsol) si sa nu reuseasca sa impinga pana la etajul 1.
Inaltimea respectiva trebuie tradusa in pierderi hidraulice, nu inaltime efectiva a instalatiei.
Adica, turul fiind unit cu returul, inaltimea efectiva a instalatiei nu conteaza, importante sunt doar pierderile hidraulice din instalatie.

Eu de obicei, dimensionez instalatia (diametre tevi, vane, robineti, etc) astfel incat sa nu depasesc 2 - 2.5 mCA la instalatiile rezidentiale.

#3489
cocohro

cocohro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.01.2009
Ce parere aveti?

http://pbrd.co/1xEFZws

#3490
cocohro

cocohro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.01.2009
Nici o idee?

#3491
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

View Postcocohro, on 26 noiembrie 2014 - 20:24, said:

Nici o idee?
Nu inteleg daca turul centralei si cel al radiatoarelor sunt conectate ambele pe puffer dar in acelasi timp si unite intre ele.

In rest, pompa radiatoarelor poate fi montata si pe tur caci vana va limita temperatura la 50-60*C depinde cat reglezi.

Edited by cheluakame, 27 November 2014 - 11:04.


#3492
cocohro

cocohro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.01.2009
Pompa cred ca poate fi montata si pe retur.. asa lucreaza la o temperatura mai mica.
Legat de turul centralei si radiatoarelor: aici am dubiu cum este mai bine?  sa fie in celasi timp conectate intre ele si ambele pe puffer? Ma intereseaza ca mai inatai sa incalzesc caloriferele ( in casa) apoi puferul.

Cu stima!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate