Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Stropiri la pomii fructiferi

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
7133 replies to this topic

#1675
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Parerea mea este ca pentru o situatie ca asta, curativ adica, ar trebui administrata direct o combinatie, desi score are si actiune de contact in combinatie cu bravo efectul este mai bun.

#1676
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Combinatia asta i-am propus-o si eu initial. Am avut rezultate bune in 2014 cand a plouat toata luna iunie si o parte din iulie... Iar acum dupa o saptamana cu cateva ploi si temperaturi scazute vin iarasi ploile pana spre weekend. O sa le aplic un tratamet pentru ca am deja instalata monilioza la un visin si ceva fainare la unii meri si la vita de vie Jupiter asa ca daca tot prepar solutie...

Edited by cotzi, 24 May 2016 - 12:57.


#1677
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,583
  • Înscris: 11.03.2006
Va rog sa ma ajutati cu un cires caruia in cateva zile i-au aparut pete maro pe frunze.
L-am plantat in aceasta primavara. Saptamana trecuta am stropit toata gradina cu Bravo si Reldan. Inainte de tratament era in regula.
Multumesc.

Attached Files



#1678
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010
1. Fitoxicitate de la stropiri- nu le-a convenit  ceva, sunt sensibili. In general ciresii se prind greu la plantare.

2./Intre timp au mai fost niste ploi- s-a declansat monilioza. Prea multe ploi nu convin ciresului, majoritatea fiind altoiti pe mahaleb, portaltoi bun pt zone aride.
Sfat: cumparati ciresi subtiri, se prind mai bine la plantare. Am primit prin curier ciresi grosi-amandoi se usuca.

#1679
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,583
  • Înscris: 11.03.2006
Multumesc mult, Serioja.  O sa dau cu ceva impotriva moniliozei.

#1680
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Postparintele, on 23 mai 2016 - 10:08, said:

Parerea mea este ca pentru o situatie ca asta, curativ adica, ar trebui administrata direct o combinatie, desi score are si actiune de contact in combinatie cu bravo efectul este mai bun.

Nu prea inteleg care-i sensul combinatiilor de genul asta. Ce rost are ceva de contact cand ai bagat deja un sistemic? O chimicala in plus pe planta?
Eventual dai sistemic pana rezolvi problema apoi contact pentru protectie viitoare.

#1681
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Exista produse cu actiune sistemica + contact. Sunt convins ca stii asta. De ex. Shavit ca sa ne referim strict la cazul de fata. Banuiesc ca au fost facute cu un rost... sau mai bine zis cred ca uneori e de dorit si una si alta. Eu am folosit combinatia Score + Bravo, am gasit-o des in avertizari si am folosit-o cand am avut probleme cu piersicii si a fost ok. Atunci cand boala e instalata bine in pom si conditiile care favorizeaza boala persista sau reapar eu cred ca e bine sa actionezi pe toate fronturile.

#1682
fullfit46

fullfit46

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 21.11.2015
Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti ce pot fi aceste ganganii si cu ce sa stropesc si cand (adica sa nu se anunte ploi 2-3 zile, nu stiu, zic si eu). Arata ca niste paianjeni foarte mici si s-au instalat pe meri, pruni si trandafiri. In poza se vad cum se rasucesc si frunzele. Va multumesc.


#1683
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 01.12.2006
Afide. Cam cu orice insecticid pro sau bio ca sunt sensibile.
parerea mea

#1684
fullfit46

fullfit46

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 21.11.2015
Multumesc @validoe. Am uitat sa mentionez ca sunt si detinator de stupi, deci as dori un tratament prin care sa nu afectez albinele.Posted Image

#1685
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Calypso 480, Mavrik 2F (rezistent la spalarea de catre ploi), si ar mai fi. Primul este sistemic, al doilea de contact. Conditii meteo: fara vant si fara ploaie la momentul aplicarii. Nu sunt influentate de temperatura de la momentul aplicarii. Dupa cateva ore nu mai e nici o problema daca ploua. Poti alege unul din cele doua sau intrebi la magazin ce iti recomanda ei.

#1686
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Totusi insecticidele ar trebui date mai pe racoare, chiar daca unele sunt mai permisive in ce priveste temperaturile.

#1687
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Postcotzi, on 29 mai 2016 - 22:46, said:

Exista produse cu actiune sistemica + contact. Sunt convins ca stii asta. De ex. Shavit.
Da,stiu. Dar parca e altceva totusi. E deja un 2 in 1. Ma rog,fiecare cum considera. Eu incerc sa limitez pe cat posibil numarul si amploarea stropirilor.

#1688
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Pentru ciuruire la piersic in afara de Score mai stiti vreo substanta care sa aiba efect?

#1689
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
@ sandel1 Dithane M45 dar e de contact.

View PostDDuras, on 01 iunie 2016 - 10:47, said:

Da,stiu. Dar parca e altceva totusi. E deja un 2 in 1. Ma rog,fiecare cum considera. Eu incerc sa limitez pe cat posibil numarul si amploarea stropirilor.

Si eu fac la fel dar in 2014 n-am avut incotro. Anul asta vad ca merg bine piersicii si nectarinii, nici urma de boala sau daunatori asa ca au scapat doar cu stropirile din iarna. Doar merii au avut nevoie de score + calypso acum vreo 3 saptamani si ieri le-am dat midos energy pentru afidele care deja se inmulteau. Avantajul meu e ca vad pomii zilnic si pot actiona doar cand e cazul.

#1690
fullfit46

fullfit46

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 21.11.2015
Ieri am reusit sa fac un tratament cu Calypso 480. Am luat 2 fiole de 1,8 ml la 18 litri de apa, a fost cam putin pentru 40 de copacei de 4-5-6 ani. I-am imbaiat bine pe varfurile afectate si mai sumar pe rest. Sa mai repet tratamentul peste alea 14 zile, cu o fiola in plus, automat inca 9 litri de solutie ? Multumesc baieti.

Edited by fullfit46, 02 June 2016 - 11:31.


#1691
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Daca ai rezolvat problema nu are rost sa repeti. Frunzele afectate raman asa. Cresterile ulterioare vor fi cu frunze normale, nedeformate si rasucite. Fii pe faza pe viitor, cand vezi ca umbla furnicile in varful lastarilor e clar ca urmeaza sa apara si afidele pentru ca ele se hranesc cu excremetele afidelor si au tot interesul sa existe afide acolo.

#1692
nenea67

nenea67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 24.02.2015
Salutare ! La prunisorii mei a inceput sa apara patarea rosie la frunze si am vazut si ceva afide pe niste peri si trandafiri . De stropit anul asta i-am stropit cu sulfat de cupru  , apoi la doua saptamani cu confidor oil ( iainte de inmugurire ) apoi inca o stropire cand incepuse sa infloreasca cu topsin+ calypso 480 . CU CE AR FI RECOMANDAT SA STROPESC ACUM PENTRU PATAREA ROSIE PLUS AFIDE ?  Am cumparate din primavara  TOPSIN 70 WDG , CHAMP 77WG , DITHANE M 45 , CALYPSO 480 , DECIS , si as vrea sa folosesc din astea , DAR CARE ?

Asa arata frunzele astazi :

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate