Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Centrala termica Electrica vs centrala termica pe Gaze

- - - - -
  • Please log in to reply
235 replies to this topic

#145
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
1) daca optez pentru o centrala de 12KW am nevoie ca reteaua sa aiba o putere instalata mai mare de 12KW? Sigur ca da .  Plus ca la 12 kW trebuie retea trifazata .
2) boilerul pentru apa calda ar trebui sa fie separat. Eu m-am gandit la 200L. E OK? Pentru  4 persoane e  oK . Pentru mai multe depinde.
3) unde ar trebui sa instalez dispozitivul de control al temperaturii? Termostatul de ambient se monteaza intr-una din camerele cele mai reci.

#146
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011
Daca-i vorba de o casa batranesca necesarul termic va creste:
La 100mp X 2,5m (inaltime) = 250mc x min. 75w/mc. ==> ~19kWt, pentru o centrala electrica randamentul este de ~95-97%,  cu pompa/-e de recirculare ==> ~20kW el...
La un boiler electric de 200L unele rezistente de incalzire pot avea 3kW el.
Per total iti trebuie min. 25kW electric. recomandat trifazic.
.
PS: sa nu-ti lipseasca sigurantele cu protectie diferentiala (30mA pentru centrala electrica si 10mA pentru boiler electric).
Toate echipamentele se leaga la o priza de impamantare verificata.
.
.

View Postnicaalex, on 09 mai 2013 - 05:39, said:

... o casa batraneasca .....va avea in jur de 90-100mp locuibili. .....o centrala electrica .....
.......

Edited by panoramic66, 09 May 2013 - 12:23.


#147
nicaalex

nicaalex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.12.2007
Multumesc pt sfaturi.

Apropo de consumuri atasez ceva de pe un site care promoveaza centrale electrice.

Alte intrebari:

1) cam cat este diferenta de bani in a face bransament trifazic fata de a face bransament monofazic la casa daca sursa este langa casa? Am auzitt ca monofazic ar fi 1600 ron fata de 3000ron trifazic???
2) a auzit ca daca ai bransament trifazic atunci curentul este mai ieftin. E adevarat? Care sunt diferentele?
3) ce izolare ma sfatuiti sa fac la casa?

Multumesc inca o data.

Attached Files



#148
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 21.01.2013

View Postnicaalex, on 10 mai 2013 - 06:12, said:

2) a auzit ca daca ai bransament trifazic atunci curentul este mai ieftin. E adevarat? Care sunt diferentele?

exista mai multe tipuri de abonament pentru curentul electric. daca ai bransament trifazic ai putea opta pentru abonament CTP> 6 kw. toate variantele de abonament si preturile aferente le gasesti pe site-ul eon.

eu in locul tau nu m-as lua dupa grafice afisate pe tot felul de site-uri (evident pentru reclama), ci as cauta pe topicul de centrale electrice, unde mai multi utilizatori au postat consumurile obtinute.

Edited by blackiesasha, 10 May 2013 - 06:22.


#149
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

View Postnicaalex, on 10 mai 2013 - 06:12, said:

Apropo de consumuri atasez ceva de pe un site care promoveaza centrale electrice.
Alte intrebari:
1) cam cat este diferenta de bani in a face bransament trifazic fata de a face bransament monofazic la casa daca sursa este langa casa? Am auzitt ca monofazic ar fi 1600 ron fata de 3000ron trifazic???
2) a auzit ca daca ai bransament trifazic atunci curentul este mai ieftin. E adevarat? Care sunt diferentele?
3) ce izolare ma sfatuiti sa fac la casa?
1) Asta poti sa o afli doar de la furnizorul tau de electricitate. Iti face un calcul pentru situatia concreta .  Si daca iti spune ca  poate sa-ti dea doar monofazic  ce faci ?
2) Tot acolo afli si tarifele .
3) Cel mai utilizat e polistirenul ( pe exterior ) dar depinde si din ce e facuta casa.  La capitolul izolatie se potriveste vorba " bigger is better " .
Vezi ca imediat sub tabelul cu consumuri LUNARE ( nu maximale ! ) postat mai scrie ceva " ( pentru casele cu izolatie buna)". Cred ca ti-a scapat ; asta apropo de puterea centralei pe care ai calculat-o ( 12 kW) si recomandarea pe care ti-a facut-o Panoramic66.

Edited by ggelu, 10 May 2013 - 07:18.


#150
liviustef68

liviustef68

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.05.2006
Centrala trifazica de 9kW, factura pe 3 luni (de iarna) 2700RON! Dublu fata de tabelul lui Calor.

#151
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 03.11.2009

View Postliviustef68, on 07 septembrie 2013 - 13:29, said:

Centrala trifazica de 9kW, factura pe 3 luni (de iarna) 2700RON! Dublu fata de tabelul lui Calor.
...de unde si vorba unui roman din popor... Iarna... nu-i ca varaPosted Image

#152
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006

View Postliviustef68, on 07 septembrie 2013 - 13:29, said:

Centrala trifazica de 9kW, factura pe 3 luni (de iarna) 2700RON! Dublu fata de tabelul lui Calor.

Mai multe detalii ?? Ce suprafata (sau mai exact volum) incalzesti, izolatia imobilului, ce temperatura ai in casa, calorifere sau ipat, folosesti TA, sonda ext / int, robineti termostatai, etc ? Zona unde locuiesti ? Casa, bloc ?
ACM cum o faci ?

#153
liviustef68

liviustef68

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.05.2006

View PostSYL, on 08 septembrie 2013 - 10:41, said:

Mai multe detalii ?? Ce suprafata (sau mai exact volum) incalzesti, izolatia imobilului, ce temperatura ai in casa, calorifere sau ipat, folosesti TA, sonda ext / int, robineti termostatai, etc ? Zona unde locuiesti ? Casa, bloc ?
ACM cum o faci ?
87mp, imobil nou, casa 2012, caramida porotherm cu polistiren exterior 5cm, 24-25grd, calorifere otel, termostat ambient, fara robineti termostatati, zona deal, Campina....

#154
liviustef68

liviustef68

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.05.2006

View Postliviustef68, on 08 septembrie 2013 - 11:53, said:

87mp, imobil nou, casa 2012, caramida porotherm cu polistiren exterior 5cm, 24-25grd, calorifere otel, termostat ambient, fara robineti termostatati, zona deal, Campina....
Trebuie sa adaug un boiler de 80l si plita+cuptor electric. Consumul prezentat de mine este per total....ca sa fiu mai precis....

#155
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
Ok, referitor la izolatie am inteles polistiren de 5cm pe peretii exteriori, dar la tavan/acoperis care e izolatia ? la podea/fundatie ?
Geamurile de care sunt ?...presupun ca termopane cu 2 foi de sticla si probabil 5 camere ?

#156
liviustef68

liviustef68

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.05.2006

View PostSYL, on 09 septembrie 2013 - 10:35, said:

Ok, referitor la izolatie am inteles polistiren de 5cm pe peretii exteriori, dar la tavan/acoperis care e izolatia ? la podea/fundatie ?
Geamurile de care sunt ?...presupun ca termopane cu 2 foi de sticla si probabil 5 camere ?
Prietene imi ceri prea multe detalii. Termopane cu 2 foi, da. In rest.....nu am construit eu casa, asha ca nu stiu sa-ti raspund. Sorry!

#157
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
Ok, multumesc frumos pt detaliile pe care ai putut sa mi le dai.

#158
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006

View Postliviustef68, on 07 septembrie 2013 - 13:29, said:

Dublu fata de tabelul lui Calor.
In tabelul acelase precizeaza f clar ca valorile sunt date pt o locuinta cu izolatie buna. Fara suparare, dar o izolatie de 5cm la pretii exteriori intr-o zona cum e Campina e mult prea putin, e practic ca o casa fara izolatie intr-o zona cu clima mai blanda. Nu stii date despre izolatia la tavan, dar presupun ca maxim 10 cm. Daca locuinta ar fi avut 15cm izolatie pe peretii exteriori, 30cm la tavan, termopane cu 3 foi si 6-7 camere, izolatie corespunzatoare si la podea/fundatie cu siguranta consumul ar fi fost mult mai mic.
In plus ca automatizare ai doar termostat de ambient. Ar fi contat sa ai si robineti termostatati la calorifere, si eventual o sonda exterioara de temepratura...A si ai avut 24-25 grade, daca mai scadeai temperatura, la fiecare grad se face o economie de 6% (parca asta e valoarea, sper sa nu gresesc).
Si nu in ultimul rand la tine precum ai zis se adauga si costurile cu boilerul, plita electrica si restul de consumatori, deci probabil undeva la ~300 lei/luna => 600 lei/luna pt incalzire. Cu o izolatie f buna consumul ar scadea poate cu 30% => maxim 400 lei/luna pt incalzire, deci se incadreaza fara pb in tabelul de mai sus.

Edited by SYL, 11 September 2013 - 11:14.


#159
liviustef68

liviustef68

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.05.2006

View PostSYL, on 11 septembrie 2013 - 11:10, said:

In tabelul acelase precizeaza f clar ca valorile sunt date pt o locuinta cu izolatie buna. Fara suparare, dar o izolatie de 5cm la pretii exteriori intr-o zona cum e Campina e mult prea putin, e practic ca o casa fara izolatie intr-o zona cu clima mai blanda. Nu stii date despre izolatia la tavan, dar presupun ca maxim 10 cm. Daca locuinta ar fi avut 15cm izolatie pe peretii exteriori, 30cm la tavan, termopane cu 3 foi si 6-7 camere, izolatie corespunzatoare si la podea/fundatie cu siguranta consumul ar fi fost mult mai mic.
In plus ca automatizare ai doar termostat de ambient. Ar fi contat sa ai si robineti termostatati la calorifere, si eventual o sonda exterioara de temepratura...A si ai avut 24-25 grade, daca mai scadeai temperatura, la fiecare grad se face o economie de 6% (parca asta e valoarea, sper sa nu gresesc).
Si nu in ultimul rand la tine precum ai zis se adauga si costurile cu boilerul, plita electrica si restul de consumatori, deci probabil undeva la ~300 lei/luna => 600 lei/luna pt incalzire. Cu o izolatie f buna consumul ar scadea poate cu 30% => maxim 400 lei/luna pt incalzire, deci se incadreaza fara pb in tabelul de mai sus.
Sa inteleg ca lucrezi la Calor!?!?!Posted Image

#160
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
Mda, m-a bufnit rasul de concluzia ta, desi stiu ca nu e de ras...daca tu asta ai inteles din postul meu e pb ta. Dar poate or citi si altii pe aici si o sa inteleaga ceea ce e de inteles din mesajul meu.

#161
liviustef68

liviustef68

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.05.2006

View PostSYL, on 11 septembrie 2013 - 13:23, said:

Mda, m-a bufnit rasul de concluzia ta, desi stiu ca nu e de ras...daca tu asta ai inteles din postul meu e pb ta. Dar poate or citi si altii pe aici si o sa inteleaga ceea ce e de inteles din mesajul meu.
A fost o gluma evident desi, si pe mine m-a bufnit rasul cand am citit cam ce tip de izolatie propui tu pentru o casa. Ai vazut multe case cu 3 foi de termopan? La suprafata vitrata pe care o am eu (cca 25mp), cu diferenta de bani platesc 10 ani curentul....Trebuie sa ne mai gandim si la raportul pret/calitate...
Parerea mea este ca daca iti permiti, o centrala termica este mult mai eficienta si mai usor de exploatat / intretinut decat una pe gaz sau pe lemne. M-am gandit si eu sa montez o sonda de exterior...

#162
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
In ziua de azi diferenta intre 2 si 3 foi de geam este f mica; am vazut chiar ca sunt perioade de promotii cu 3 foi la pret de 2....Si ca fapt divers eu stau la casa (o casa veche de vreo 50 ani) si majoritatea termopanelor le am cu 3 foi; intr-adevar inca nu am izolat casa. Ai mei bunici stau la bloc si au la geamuri termopane cu 3 foi...
Daca o sa mai citesti pe forum o sa vezi ca cel putin pt zona ta, izolatia de care zic eu e una normala pt ceva construit in ultima perioada de timp...oricum o izolatie de 10 cm la pereti si 20 cm la tavan este una minim "obligatorie".

Sonda de exterior (vezi sa fie montata la N, unde nu bate soarele si nu e influentata nici de alte surse de caldura) ajuta si ea pt ca teoretic ajuteaza o temperatura optima a agentului termic functie de temp exterioara. Posibil ca daca montezi sonda de exterior sa te ajute mai mult si una de interior in locul TA. Si repet, pune robineti termostati la calorifere.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate