Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Un mic ajutor de la cunoscatori !

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Va salut !  Problema mea e urmatoarea : in curind ma mut in casa noua si am nevoie de un sistem audio bun . Sistemul o sa fie amplasat in living . Nu stiu daca are importanta dar livingul are 24 mp , o inaltime de cca 5 m si 2 pereti cu suprafata mare vitrata , ma gindesc daca asta ar influenta cumva sunetul . Mai are un perete normal ( linga care o sa fie amplasat sistemul si TV ) si atit pentru ca in rest e o deschidere mare spre restul parterului , e ca o sala . Bugetul e de cca 2500 ron , daca ma enervez si fac putin scadal cu greu pot sa-l urc la 3000 ron ( deh , sotia... ) . Am nevoie si pentru TV si pentru muzica , mp3 dar si cd , si muzica clasica dar si din asta noua , si Vangelis si Professor Longhair etc , amestecata dar asta ascult eu . Nu stiu ce as putea lua de banii astia , un dvd player+receiver+ boxe stereo+subwoofer ( sa nu rideti daca configuratia e stupida , nu ma pricep deloc ) sau un Home Cinema ?  Am fost pe la Domo , Altex , Flanco si am ascultat ceva Samsunguri, Sony , Lg , ma refer la HC , dar nu m-au impresionat deloc , eu sint si din Tulcea si astia nu prea aduc in magazinele lor cine stie ce scule . M-am mai uitat pe be-loud dar nu stiu ce sa aleg . Ce ma sfatuiti sa iau ?
Va multumesc !

#2
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Nimic   :(  ?

Edited by schnupe, 18 November 2007 - 02:25.


#3
nebun`

nebun`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 19.02.2004

 schnupe, on Nov 17 2007, 22:21, said:

Va salut !  Problema mea e urmatoarea : in curind ma mut in casa noua si am nevoie de un sistem audio bun . Sistemul o sa fie amplasat in living . Nu stiu daca are importanta dar livingul are 24 mp , o inaltime de cca 5 m si 2 pereti cu suprafata mare vitrata , ma gindesc daca asta ar influenta cumva sunetul . Mai are un perete normal ( linga care o sa fie amplasat sistemul si TV ) si atit pentru ca in rest e o deschidere mare spre restul parterului , e ca o sala . Bugetul e de cca 2500 ron , daca ma enervez si fac putin scadal cu greu pot sa-l urc la 3000 ron ( deh , sotia... ) . Am nevoie si pentru TV si pentru muzica , mp3 dar si cd , si muzica clasica dar si din asta noua , si Vangelis si Professor Longhair etc , amestecata dar asta ascult eu . Nu stiu ce as putea lua de banii astia , un dvd player+receiver+ boxe stereo+subwoofer ( sa nu rideti daca configuratia e stupida , nu ma pricep deloc ) sau un Home Cinema ?  Am fost pe la Domo , Altex , Flanco si am ascultat ceva Samsunguri, Sony , Lg , ma refer la HC , dar nu m-au impresionat deloc , eu sint si din Tulcea si astia nu prea aduc in magazinele lor cine stie ce scule . M-am mai uitat pe be-loud dar nu stiu ce sa aleg . Ce ma sfatuiti sa iau ?
Va multumesc !


trage o fuga pana la Constanta la Carefour si cu siguranta ai sa gasesti ceva frumos. Iar parerea mea este ca .. daca nu vrei sa iti bubuie casa ... sa iti iei doua turnuri + un dvd/cd/cdrw/bla bla cu o statie. daca insa vrei sa te uiti la filme cu 5+1 7+1 .. bla bla .. atunci iati un home. Ca branduri... ce sa iti recomad ... daca spui ca ai pus 2500 roni pentru treaba asta .. mergi pe logitec ... sunt super bune, fiabile si clare ...

#4
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Logitech ??? Pai eu ma gindeam la Pioneer sau la altele din clasa asta ...sa fim seriosi , Logitech poate merge pentru calc . dar nu asta vroiam .

#5
nebun`

nebun`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 19.02.2004
nu ai banat pc-ul in postul tau. Insa merita sa dai o privire pe www.emag.ro .. sa iti faci o idee ..

#6
SA-HE75

SA-HE75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 19.04.2006

 schnupe, on Nov 17 2007, 20:21, said:

Va salut !  Problema mea e urmatoarea : ................................

Banuiesc ca vrei ceva de calitate "hi fi".
Doar nu ai innebunit sa dai 2500 - 3000 pe plasticurile alea din Domo , Altex , Flanco.
Mai bine iti cumperi separat, amplificator, 2 boxe stand-floor si un dvd player, sau cd player pt. calitate mai ridicata cand este vorba de cd-uri, un dvd player iti poti lua si unul de 300 ron, este indeajuns pt. filme.

Peretii cu vitralii o sa iti strice sunetul.

Uita-te pe...
http://www.realacustic.ro

Sunt acolo niste amplificatoare de la NAD care merita luate in considerare, la fel si boxele de la Wharfedale.

P.S. - evita Pioneer. iar de Logitech...........si iarasi ...........

Edited by SA-HE75, 18 November 2007 - 09:02.


#7
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006
Întrebare 1. Ești sigur că dimensiunile camerei sunt 24mp cu înălțime de 5m? Întreb pentru că e puțin atipic, 24 mp înseamnă 6/4 (să zicem), parcă nu se leagă cu înălțimea...
Întrebare 2. E o investiție destul de mare. În primul rând ar trebui să decizi dacă vrei stereo sau 5.1. La ce muzică ai spus tu pe acolo eu aș spune stereo. Fără subwoofer.
Întrebare 3. Pereții cu suprafețe vitrate sunt opuși?

#8
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Livingul are exact 6/4 m si nu are tavan , de asta are o inaltime de 5 m , cam cum e receptia la un hotel dar la scara mai mica . Din pacate sistemul o sa stea cu fata la peretii vitrati , dar nu sint complet cu geamuri de sus pina jos , mai e si zidarie printre geamuri .
Ok , stereo ma gindeam si eu , dar de ce fara subwoofer , strica cu ceva ? Mie imi plac basii puternici , pentru TV nu ma omor cu DVD-urile , o sa fie mai mult transmisia prin cablu , nu lesin dupa 5.1 . Presupun ca o sa se auda beton si TV printr-un stereo serios .
Bun , dati-mi niste linkuri cu un sistem bun care sa se incadreze in buget va rog . Singur nu ma descurc . Nu stiu ce diferenta e intre receiver si amplificator  etc.

Edited by schnupe, 18 November 2007 - 15:26.


#9
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Bun , una dintre astea doua : http://www.aoy.ro/cu...57fd9663f1c930a
si http://www.aoy.ro/cu...57fd9663f1c930a .

Care sa fie ?

Pentru restul sistemului astept sfaturi .

#10
SA-HE75

SA-HE75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 19.04.2006

 schnupe, on Nov 18 2007, 21:14, said:

Bun , una dintre astea doua : http://www.aoy.ro/cu...57fd9663f1c930a
si http://www.aoy.ro/cu...57fd9663f1c930a .

Care sa fie ?

Pentru restul sistemului astept sfaturi .


De departe Wharfedale Diamond 9.5.
Iar la partea de amplificare eu iti recomand cu caldura amplificatoarele NAD.

http://www.realacust...nad-c325bee.php

#11
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Modelul asta : NAD C325BEE  ?
Ok , mai am nevoie de subwoofer daca iau Wharfedale Diamond 9.5 ?  O sa am bas serios cu ele ? Daca as vrea sa-mi construiesc mai incolo un sistem 5.1 ma ajuta amplificatorul asta sau trebuie sa-mi cumpar altceva ?

#12
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006
Răspund cam cu întârziere:
Cred că în spațiul acela un subwoofer nu se potrivește. Poate doar dacă jos va fi o mochetă mai groasă, sau un covor pe (aproape) toată suprafața. Nu știu cum va fi pardoseala, dacă va fi parchet melaminat neacoperit atunci chiar nu e indicat deloc.
Însă nici nu cred că va fi cazul. Observ că te-ai oprit la Wharfedale Diamond. E o alegere bună. Nu știu ce înseamnă "bas serios" (fiecare înțelegem diferit expresia asta) dar sunetul va fi bine echilibrat. Poate puțin boomy. Dacă vei dori să treci pe 5.1 în viitor boxele își vor găsi locul, acel amplificator mai greu, dat fiind că e stereo. Dar de ce să treci pe 5.1?
Aș aduce în discuție și un alt sistem, și anume acesta
mai multe detalii aici.
Nu e un sistem de putere mare (e chiar mic), însă cred că s-ar comporta bine în acel living. Am avut ocazia să îl aud într-un spațiu destul de dificil (aprox 3/6 cu parchet melaminat) și am rămas plăcut surprins. Ar putea merge eventual și cu un sub, nu foarte mare.
De asemenea aș mai sugera și acestsistem. Dacă ai timp vezi aici, ar trebui să te ajute să iei o decizie.

Edited by antinari, 19 November 2007 - 03:01.


#13
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Multumesc pentru raspunsuri ! Voi lua NAD-ul C325BEE dar mai am o intrebare: care ar fi diferenta intre Wharfedale Diamond 9.5 si Tannoy Mercury F4 ?  La pret sint asemanatoare ( Tannoy ar fi totusi mai scumpe cu cca 300 ron ) , prin ce difera ? Nu stiu daca am precizat dar nu ma intrereseaza sa ascult la volume uriase , nu dau party-uri etc.

#14
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006

 schnupe, on Nov 19 2007, 23:50, said:

Multumesc pentru raspunsuri ! Voi lua NAD-ul C325BEE dar mai am o intrebare: care ar fi diferenta intre Wharfedale Diamond 9.5 si Tannoy Mercury F4 ?  La pret sint asemanatoare ( Tannoy ar fi totusi mai scumpe cu cca 300 ron ) , prin ce difera ? Nu stiu daca am precizat dar nu ma intrereseaza sa ascult la volume uriase , nu dau party-uri etc.
Diferențele între cele două sunt oarecum subiective (referitor la sunet). De aceea am recomandat și o audiție înainte de a lua o decizie.
Strict tehnic: Mercury F4 au un randament mai bun, ceea ce nu înseamnă că se aud mai tare la aceeași putere (datorită diferenței de impedanță, Diamond vor "lua" mai mulți vați din același amplificator), dar sunt un pic mai "vioaie" (asta e partea subiectivă).
Diamond 9.5 sunt pe trei căi ceea ce înseamnă două puncte de separare (140 și 2200 Hz) față de unul singur la 2700 Hz la MercuryF4, un pic cam sus la prima vedere, dar e vorba de două difuzoare, plasate unul deasupra și unul sub tweeter, personal mi s-a părut o soluție mai bună (iarăși e partea subiectivă).
Nu am făcut probe de audiție mai aprofundate, nu am avut posibilitatea. Nu sunt un fan tower, deci nu am deținut vreuna din cele două. Ambele boxe ascultate erau nerodate, deci ascultă-le personal.
Nu discutăm de volume uriașe, nu e cazul.

#15
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
TY !

#16
fuscobal

fuscobal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 29.12.2004
In banii aia este imposibil sa faci chiar si un sistem mediu. Gandeste-te la o pereche de boxe standfloor pentru ca ai cubaj mare la camera si un amplificator ceva mai bunicel. Gaseste niste boxe care nu sunt gurmande pentru a putea gasi un amplificator mai ieftin. Totusi...ma gandeam la o pereche de Epos M22 care ar fi pe la 1000E dar numai ele depasesc bugetul tau ! Poti sa mai aruncio privire si la Monitor Audio. Pe partea de amplificare ai putea sa cauti ceva second ca sa iesi mai ieftin !

#17
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007

 fuscobal, on Dec 2 2007, 11:49, said:

In banii aia este imposibil sa faci chiar si un sistem mediu. Gandeste-te la o pereche de boxe standfloor pentru ca ai cubaj mare la camera si un amplificator ceva mai bunicel. Gaseste niste boxe care nu sunt gurmande pentru a putea gasi un amplificator mai ieftin. Totusi...ma gandeam la o pereche de Epos M22 care ar fi pe la 1000E dar numai ele depasesc bugetul tau ! Poti sa mai aruncio privire si la Monitor Audio. Pe partea de amplificare ai putea sa cauti ceva second ca sa iesi mai ieftin !

NAD-ul nu e bun ?  La 50 w e prea slab pentru livingul meu ?  De la Monitor Audio as putea sa iau Bonze BR5 , cam astea s-ar incadra in buget . Sint mai bune comparativ cu WF Diamond 9.5  ?

Si va mai intreb ceva , sa nu rideti !  Care e diferenta intre un amplificator stereo ( cum e NAD 325 BEE ) si un receiver AV ?  Receiverul nu contine si amplificator ?  De ce nu as lua un receiver AV in loc de amplificator ?  Va rog lamuriti-ma ca nu ma pricep deloc !

#18
SA-HE75

SA-HE75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 19.04.2006

 schnupe, on Dec 4 2007, 23:31, said:

NAD-ul nu e bun ?  La 50 w e prea slab pentru livingul meu ?  De la Monitor Audio as putea sa iau Bonze BR5 , cam astea s-ar incadra in buget . Sint mai bune comparativ cu WF Diamond 9.5  ?

Si va mai intreb ceva , sa nu rideti !  Care e diferenta intre un amplificator stereo ( cum e NAD 325 BEE ) si un receiver AV ?  Receiverul nu contine si amplificator ?  De ce nu as lua un receiver AV in loc de amplificator ?  Va rog lamuriti-ma ca nu ma pricep deloc !


Diferenta dintre boxele acelea o vei face tu cu urechile tale, iti vei da seama singur care iti place mai mult doar facand probe.

Pentru unii nici un amplificator nu este bun, decat daca costa mii si mii de euroi. Nu te speria de raspunsurile lor.

Amplificatoarele stereo sunt pentru muzica, receiverele sunt pentru filme, ca sa iti cumperi un receiver pe care sa il folosesti si in stereo cu succes trebuie sa cheltuiesti mult mai multi bani pe el decat daca ai cumpara un amplificator (cel mai bun compromis intre stereo si sorround il gasesti la receiverele Harman/Kardon). Cel mai bine este sa iti tii sistemul stereo separat de cel "home cinema", nu este nici o legatura intre cele doua.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate