Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sa ma ajutati cu un sfat

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
alex86c

alex86c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 09.10.2007
Din PC.Imi vine greu sa dau 40 de milioane pe un CD Player.Ce placa de sunet mi-ai recomanda ? Si la ce bani ?

#20
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006
Audiophile 2496
sau Delta1010 LT dacă vrei mai multe intrări/ieșiri

#21
gonzalez

gonzalez

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 22.07.2007

 alex86c, on Oct 17 2007, 19:51, said:

ocazii festive....ma descurcam si cu cel de 1600 dar mi se parea deja destul de obosit....filtrele mi se ardeau regulat si nu pot sa zic ca luam din alea ieftine cu 50RON
man.. ma bucur ca ai facut legaturile corecte.. nu ai ars pana akoom nici un final... hai sa iti zic cum sta treaba;) deci u la amplificatoarele tale de nuj catzi mii de W trebuie sa ai protectie pe ele.. ce amplificatoare de mare putere sunt alea fara protectie.. ocazi festive.. pui u 1600W reali? m-as mira... ia si u niste filtre mai bune:-> app u ai boxa cu :difuzor bass 26" medii si inalte nu?

#22
alex86c

alex86c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 09.10.2007
nu pot spune reali......
boxele precedente asa erau...bass medii inalte.astea ce le-am cumparat acuma are o unitate numai de bass si o unitate mai mica putin de medii si inalte

#23
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006

 gonzalez, on Oct 21 2007, 00:48, said:

man.. ma bucur ca ai facut legaturile corecte.. nu ai ars pana akoom nici un final... hai sa iti zic cum sta treaba;) deci u la amplificatoarele tale de nuj catzi mii de W trebuie sa ai protectie pe ele.. ce amplificatoare de mare putere sunt alea fara protectie.. ocazi festive.. pui u 1600W reali? m-as mira... ia si u niste filtre mai bune:-> app u ai boxa cu :difuzor bass 26" medii si inalte nu?
Semnul ăla de lângă 26 semnifică inchi? Nu de alta, da am văzut că sunt foarte răspândite difuzoarele de 26 de inchi :naughty:
și poate ne luminezi și ce înseamnă vați reali și ireali

#24
alex86c

alex86c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 09.10.2007
nu,difuzoarele de bass sunt de 18' si cele de medii si in alte de 15'

#25
gonzalez

gonzalez

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 22.07.2007

 antinari, on Oct 21 2007, 16:23, said:

Semnul ăla de lângă 26 semnifică inchi? Nu de alta, da am văzut că sunt foarte răspândite difuzoarele de 26 de inchi :naughty:
și poate ne luminezi și ce înseamnă vați reali și ireali
da.. m-am referit la inch... am dat un exemplu.. ptr ca alex86c a spus ca sistemul/statia/linia si boxele sunt ptr ocazi speciale.. uite exemplu: "subwoofer Band Pass, incinta din MDF 3/4" difuzor GTO 1204, diametru 300 mm putere: 300 W RMS (1200W max) SPL (2.83V @ 1m) 93dB  300 W RMS=valoarea reala 1200w valoarea scrisa pe difuzor.. dar 300 e valoarea reala sa iti dau un exemplu? ok ..AMD SEMPRON 3000+  la cat lucreaza? la 2400.. sau mai putin..:) ai inteles?

Edited by gonzalez, 22 October 2007 - 20:59.


#26
gonzalez

gonzalez

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 22.07.2007
alex86c mai ai de gand ceva unelte:->

Edited by gonzalez, 22 October 2007 - 21:10.


#27
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006

 gonzalez, on Oct 22 2007, 21:58, said:

da.. m-am referit la inch... am dat un exemplu.. ptr ca alex86c a spus ca sistemul/statia/linia si boxele sunt ptr ocazi speciale.. uite exemplu: "subwoofer Band Pass, incinta din MDF 3/4" difuzor GTO 1204, diametru 300 mm putere: 300 W RMS (1200W max) SPL (2.83V @ 1m) 93dB  300 W RMS=valoarea reala 1200w valoarea scrisa pe difuzor.. dar 300 e valoarea reala sa iti dau un exemplu? ok ..AMD SEMPRON 3000+  la cat lucreaza? la 2400.. sau mai putin..:) ai inteles?
Tot n-am înțeles, ce semnifică acei 300 W RMS și cum se măsoară, ce semnifică acei 1200 W max, dacă ai amabilitatea poate explici și ce semnifică AES și PMPO...
În altă ordine de idei, omul nu a spus pe niciunde că sistemul e de 1600 W RMS, în schimb a specificat cu ce amplifică acel sistem, adică EuroLine 1500, care are vreo 250 pe canal în 8 ohmi, și un alt amplif tot de puterea aia. Acu dacă EuroLine e dat de 1400 W, pentru că în bridge în 4 ohmi atâta poate, asta e altă mâncare de pește.
Eu totuși am o curiozitate legată de difuzorul ăla de 26 de inchi :lol:

#28
gonzalez

gonzalez

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 22.07.2007

 alex86c, on Oct 9 2007, 17:56, said:

De 6 luni mi-am cumparat niste boxe de 1600W.Am un mixer AZUSA MIK0042,un amplif,Behringer EP1500 si inca un amplif BlueTech de 2x250.In total sunt 4 boxe full range.
m-am referit la boxe nu la sistem;)... si in ceea ce priveste ce masurarea lor....AES,PMPO,RMS sunt niste unitati de masura.. fiecare specifica o anumita putere.. asta se fac prin calcule..masurarea lor se fac cu aparate de masura.. osciloscopuri..etc iar RMS este valoarea reala a difuzorului in Watti...Real Mecanic Speacker ..ceva de genu era rms..

#29
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006

 gonzalez, on Oct 24 2007, 11:37, said:

m-am referit la boxe nu la sistem;)... si in ceea ce priveste ce masurarea lor....AES,PMPO,RMS sunt niste unitati de masura.. fiecare specifica o anumita putere.. asta se fac prin calcule..masurarea lor se fac cu aparate de masura.. osciloscopuri..etc iar RMS este valoarea reala a difuzorului in Watti...Real Mecanic Speacker ..ceva de genu era rms..
Prietene, eu aș zice să te mai documentezi... uite pentru început ai putea să citești aici (extragi și tu esențialul :D ), vezi că mai găseștiși pe net, de ex aici sau aici, și mai sunt surse, nu trebuie decât să le cauți. Vei avea surpriza să constați că AES, RMS și PMPO sunt trei chestii total diferite, și nu sunt unități de măsură... Când vei avea idee despre ce vorbești poți să începi să-ți dai cu părerea :D

#30
gonzalez

gonzalez

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 22.07.2007

 antinari, on Oct 24 2007, 12:44, said:

Prietene, eu aș zice să te mai documentezi... uite pentru început ai putea să citești aici (extragi și tu esențialul :D ), vezi că mai găseștiși pe net, de ex aici sau aici, și mai sunt surse, nu trebuie decât să le cauți. Vei avea surpriza să constați că AES, RMS și PMPO sunt trei chestii total diferite, și nu sunt unități de măsură... Când vei avea idee despre ce vorbești poți să începi să-ți dai cu părerea :D
varule te-ai documentat u cat ai putut ;) bv sunt mandru de tine:)) atunci nu mai intreba:)) si cand o sa auzi u 500W rms reali ptr neconoscatori;) vii si vb cu mine:)) pana atunci ... asculta la casti

#31
Lup

Lup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 11.05.2004

 gonzalez, on Oct 24 2007, 17:07, said:

varule te-ai documentat u cat ai putut ;) bv sunt mandru de tine:)) atunci nu mai intreba:)) si cand o sa auzi u 500W rms reali ptr neconoscatori;) vii si vb cu mine:)) pana atunci ... asculta la casti

mai facut sa zambesc ... si nu de replica pe care ai dat-o ci de situatia in care te-ai pus!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate