Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Logitech Z-4/Z-3

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
sebastian98

sebastian98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 04.09.2006
As vrea sa-mi cumpar un nou sistem audio. Ma tot uit si m-am axat pe Logitech si Creative... dar cum Creative 250d nu prea se gaseste in Romania...am ramas axat pe Logitech. Uitandu-ma prin oferta am vazut Z-4/Z-3 (sunt la fel...difera doar satelitii si un pic la pret) . Subwoofer = 23 W, Sateliti = 8,5 W.
Care este mai bun? Z-4 sau Z-3 ... este o diferenta de pret de aprox. 60 RON. De ce?
Cum se aude? Pentru 8" la subwoofer, 23 W mi se pare destul de bun... :D
Sistemul il voi folosi pe PC/Lap-Top.

Offtopic: Inca nu m-am hotarat...asa ca postez in mai multe topicuri (Z-2300, Z-4, Z-3, etc.)

#2
herren

herren

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 871
  • Înscris: 25.03.2006
sebastian98 ce ar fi sa astepti tu sa ti se raspunda aici si sa nu umpli forumul cu mesajele tale.Ce ar fi daca toti cand ne cumparam ceva sa postam in toate topicurile.Asa ca te rog sa astepti sa ti se raspunda cum fac si ceilalti.

#3
sebastian98

sebastian98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 04.09.2006

 herren, on Sep 12 2007, 19:01, said:

sebastian98 ce ar fi sa astepti tu sa ti se raspunda aici si sa nu umpli forumul cu mesajele tale.Ce ar fi daca toti cand ne cumparam ceva sa postam in toate topicurile.Asa ca te rog sa astepti sa ti se raspunda cum fac si ceilalti.
OK  :D
Astept raspunsuri !

#4
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
cu riscul de a se inflama iar fanii  :P  iti spun ca subwooferul ala de 8"  este de fapt o membrana pasiva. difuzorul este inauntru si are 4".
si se aude remarcabil pentru un subwoofer cu dif de 4". dar are totusi doar 10 cm

#5
sebastian98

sebastian98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 04.09.2006

 undercoverbrother, on Sep 12 2007, 20:37, said:

cu riscul de a se inflama iar fanii  :P  iti spun ca subwooferul ala de 8"  este de fapt o membrana pasiva. difuzorul este inauntru si are 4".
si se aude remarcabil pentru un subwoofer cu dif de 4". dar are totusi doar 10 cm
de unde stii asta? Si daca e asa cum zici tu...ce imi recomanzi...? Pana prin 3 mil. Creative... ce zici?

#6
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
pai du-te si tu prin magazine si asculta sisteme 2.1 intre 2 si 3 milioane. de unde sa stiu eu ce ti-ar placea tie ca sa-ti recomand ceva?
de ex mie imi place cum se aud altec lansing 2.1 (4121, 4221, chiar si atp3). altora logi 230, altora z3 sau creative.

#7
sebastian98

sebastian98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 04.09.2006

 undercoverbrother, on Sep 12 2007, 22:43, said:

pai du-te si tu prin magazine si asculta sisteme 2.1 intre 2 si 3 milioane. de unde sa stiu eu ce ti-ar placea tie ca sa-ti recomand ceva?
de ex mie imi place cum se aud altec lansing 2.1 (4121, 4221, chiar si atp3). altora logi 230, altora z3 sau creative.
pai...da...dar mie imi place Z-3 si tu mi-ai spus ca , woofer-ul are doar 4".... :deadtongue: iar eu vreau bass...nu inalte....actualul meu sistem are woofer-ul de 5,25" , 30W...Altec Lansing GT5051R

Edited by sebastian98, 13 September 2007 - 06:54.


#8
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
pai sunt printre cele mai eficiente incinte cele care combina bandpassul cu membrana pasiva.
acel dif de 4" poate primi o putere mult mai mare de la amp in bandpass decat in bass reflex deoarece cursa membranei este limitata de prima camera din boxa care este inchisa.

problema este ca are plaja foarte ingusta de frecvente reproduse(doar cateva note muzicale). dar nota corespunzatoare frecventei de rezonanta a membranei pasive se aude chiar tare.

deci, subwooferul ala se aude tare dar doar pe cateva note. din aceasta cauza satelitii ar fi trebuit sa fie fullrange nu jucariile alea.

la altec e alta situatia,tot se aude  o octava jumate poate chiar doua

#9
sebastian98

sebastian98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 04.09.2006

 undercoverbrother, on Sep 13 2007, 13:37, said:

pai sunt printre cele mai eficiente incinte cele care combina bandpassul cu membrana pasiva.
acel dif de 4" poate primi o putere mult mai mare de la amp in bandpass decat in bass reflex deoarece cursa membranei este limitata de prima camera din boxa care este inchisa.

problema este ca are plaja foarte ingusta de frecvente reproduse(doar cateva note muzicale). dar nota corespunzatoare frecventei de rezonanta a membranei pasive se aude chiar tare.

deci, subwooferul ala se aude tare dar doar pe cateva note. din aceasta cauza satelitii ar fi trebuit sa fie fullrange nu jucariile alea.

la altec e alta situatia,tot se aude  o octava jumate poate chiar doua
Deci sa inteleg...Logitech-ul asta Z-3/Z-4 e varza? Daca da...atunci ce sa aleg? Altec Lansing sau Creative? care ar fi mai bune? Eu deja ma obisnuisem cu gandul ca o sa-mi iau Z-3 dar vad ca ...

#10
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
esti fantastic. du-te in magazin si asculta. daca iti place cum se aude ia z3 sau 4. fa comparatie si cu restul sistemelor.
n-a zis nimeni ca e varza sau nu.

#11
sebastian98

sebastian98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 04.09.2006
Ce parere aveti de Altec Lansing VS4121?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate