Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Recomandări HOTĂ bucatarie

- - - - -
  • Please log in to reply
2883 replies to this topic

#1009
BricoMix

BricoMix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 29.09.2014

 LordRevan, on 27 martie 2015 - 12:44, said:

Multumesc frumos pentru recomandari! Vad ca sunteti din Targu Mures. Faceti livrare si in Bucuresti? Cat ar consta transportul?
Ce diferente ar fi intre cele telescopice si cele incorporabile, dpdv al performantelor si instalarii / montarii?
Sa inteleg ca firma Teka este una serioasa? Nici nu stiam ca se ocupa cu asa ceva. De ei stiu doar ca la un moment dat au fost sponsorii principali ai echipei de fotbal Real Madrid.

Sa inteleg ca in 600 lei pot sa-mi cumpar o hota buna. Aceasta este o veste buna!
Avem punct de lucru in Bucuresti, transportul este gratuit daca valoarea depaseste 600 ron. Daca nu, costa 20 ron.
Hotele telescopice sunt mai putin performante (au puterea de absorbtie un pic mai mica) decat cele decorative, dar prezinta avantajul ca in momentele in care nu functioneaza, este stransa, restrangand astfel spatiul ocupat (intr-o bucatarie mica, asta conteaza destul de mult). De asemenea, cand deasupra aragazului sau plitei, a intregului blat de lucru, se doreste montarea de corpuri suspendate pentru sporirea spatiului de depozitare, hota telescopica este cea recomandata. Hota decorativa are corpul mult mai mare, masca pentru tubul de evacuare si nu permite acoperirea ei cu un corp de mobila sau incorporarea ei in acelasi corp de mobila.

#1010
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
Eu de Teka nu sunt multumit deloc.Am luat una,mai exact modelul dhb60,telescopica.Initial mi s-au topit niste grilaje denplastic de sub filtre,ma rog sa zicem ca oarecum e vina mea ca am lasat flacara deschisa sub hota fara sa pun ceva deasupra focului,dar ce cautau plasticele sub filtre cand acolo temperatura e oricum mare?Baietii de la service au fost foarte amabili si mi le-au inlocuit gratuit,insa nu le-am mai montat de teama sa nu patesc la fel.Modulul electronic care face comanda catre aprinderea becurilor s-a dus si el.Mi s-a ars si motorul,care l-am schimbat pe garantie.Zornaie din toate incheieturile,fiind fixata intocmai cum au spus ei in manual.La 2000 de lei cat am dat pe ea,ma asteptam la calitate mult mai buna,sincer.In concluzie,nu as mai lua nimik de la Teka nici daca-mi dau ei bani.Prastii de hote,punct.

#1011
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Adica ai dat 2000 lei pe o hota care are defecte si nu le-ai dat-o inapoi desi este in garantie?

#1012
BricoMix

BricoMix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 29.09.2014

 dantt, on 27 martie 2015 - 18:29, said:

Eu de Teka nu sunt multumit deloc.Am luat una,mai exact modelul dhb60,telescopica.Initial mi s-au topit niste grilaje denplastic de sub filtre,ma rog sa zicem ca oarecum e vina mea ca am lasat flacara deschisa sub hota fara sa pun ceva deasupra focului,dar ce cautau plasticele sub filtre cand acolo temperatura e oricum mare?Baietii de la service au fost foarte amabili si mi le-au inlocuit gratuit,insa nu le-am mai montat de teama sa nu patesc la fel.Modulul electronic care face comanda catre aprinderea becurilor s-a dus si el.Mi s-a ars si motorul,care l-am schimbat pe garantie.Zornaie din toate incheieturile,fiind fixata intocmai cum au spus ei in manual.La 2000 de lei cat am dat pe ea,ma asteptam la calitate mult mai buna,sincer.In concluzie,nu as mai lua nimik de la Teka nici daca-mi dau ei bani.Prastii de hote,punct.
Din curiozitate, te rog. Care este dimensiunea de la nivelul de sus al aragazului pana la nivelul de jos al hote? Cu alte cuvinte, ce distanta ai intre aragaz si hota?

Edited by BricoMix, 27 March 2015 - 23:45.


#1013
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Și eu sunt curios care ar fi distanța optimă.

#1014
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 BricoMix, on 27 martie 2015 - 13:23, said:

Avem punct de lucru in Bucuresti, transportul este gratuit daca valoarea depaseste 600 ron. Daca nu, costa 20 ron.
Hotele telescopice sunt mai putin performante (au puterea de absorbtie un pic mai mica) decat cele decorative, dar prezinta avantajul ca in momentele in care nu functioneaza, este stransa, restrangand astfel spatiul ocupat (intr-o bucatarie mica, asta conteaza destul de mult). De asemenea, cand deasupra aragazului sau plitei, a intregului blat de lucru, se doreste montarea de corpuri suspendate pentru sporirea spatiului de depozitare, hota telescopica este cea recomandata. Hota decorativa are corpul mult mai mare, masca pentru tubul de evacuare si nu permite acoperirea ei cu un corp de mobila sau incorporarea ei in acelasi corp de mobila.
Pt dilemele ta;e s-a inventat hota total incorporata ....

 LordRevan, on 28 martie 2015 - 07:28, said:

Și eu sunt curios care ar fi distanța optimă.
60-75 cm fata de aragaz , adica inaltime mai mica in caz de plita electrica . Totusi nu este un stas .....

#1015
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008

 geekos, on 27 martie 2015 - 22:11, said:

Adica ai dat 2000 lei pe o hota care are defecte si nu le-ai dat-o inapoi desi este in garantie?
Pai din pacate nu mai e,in fine,m-au si prins cu probleme personale foarte serioase in perioada aceea ca nu-mi ardea sa-mi bat capul cu ei...

 BricoMix, on 27 martie 2015 - 23:45, said:


Din curiozitate, te rog. Care este dimensiunea de la nivelul de sus al aragazului pana la nivelul de jos al hote? Cu alte cuvinte, ce distanta ai intre aragaz si hota?
Aceeasi problema s-a pus si atunci de cei din service care au venit cu ruleta si au masurat distanta exacta.In cartea tehnica scrie ca trebuie sa fie de minim 65cm.Eu o am la 70cm.Cand au schimbat motorul,am vazut cu ocazia aceea ca nu e scris mai nimic pe el,fiind facut de un SRL de la noi din tara (asta ulterior am aflat)

Edited by dantt, 28 March 2015 - 09:05.


#1016
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007

 flgruia, on 18 martie 2015 - 17:38, said:

Buna ziua!
Stau la bloc si am o bucatarie obisnuita de cca 12mp.
Folosesc hota cu evacuare la exterior, cu trecerea tubulaturii prin balcon.
In timp, m-am convins relativ repede ca cele doua deziderate ale unei hote, respectiv silentiozitatea si puterea de aspirare sunt dificil de indeplinit simultan.
Vrei liniste nu ai eficienta, vrei putere de aspirare s-a dus linistea! Am citit cateva postari de pe aici si am fost de acord ca merita incercata ideea de hota cu motor exterior.
In consecinta:
1. am procedat la eliminarea directa a sursei de zgomot din hota, respectiv a celor 2 motoare, cu turbine cu tot.
ar trebui sa iti faci o firma si sa faci instalari personalizate la clienti in functie de bucataria fiecaruia...

#1017
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
EU unul voi alege acest model de hota: http://www.bricomix....teka-c-620.html

Vad ca are si doua motoare, capacitate de abosrbtie foarte buna, design frumos si in plus o pot incadra intr-un raft superior, castigand astfel un mic spatiu de depozitare.
Acum nu stiu urmatorul aspect: de la iesirea din tubul de evacuare, pana in exteriorul casei, ce distanta trebuie sa fie?

#1018
BricoMix

BricoMix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 29.09.2014
Nici-un producator nu face o recomandare expresa legata de aceasta dimensiune. Nici nu prea are de ce. Evacuarea este un cos gol pe care circula aerul impins de hota cu o viteza mai mare sau mai mica, depinde de treapta utilizata. Totusi, cat mai putine coturi, cat mai putine innadituri -  daca reusesti sa te incadrezi in lungimea extinsa a tubului de evacuare e perfect.

#1019
Camila

Camila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.07.2006
Are cineva Hota Cata PODIUM black sau white?
[ http://static.altex.ro/media/catalog/product/cache/1/image/400x/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/h/o/hotpodium600bk.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1020
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Aceste filtre de hota , cu carbune , pot fi golite si "imbractate "|cu un filtru obisnuit de hota ???

Attached Files



#1021
zuualgfyuj

zuualgfyuj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 10.04.2012
Trebuie sa lamurim situatia cu decibelii, altfel lumea o sa aiba impresia gresita ca "40 dB e groaznic".

Daca nu gasiti hote cu motor intern care sa scoata sub 40 dB la minim, sa nu va mirati. 40 dB e un sunet slab, gen frigider.

Cresterea cu 3 decibeli inseamna dublarea intensitatii sunetului (W / m2), NU a perceptiei umane a acelui sunet.

----------------------------------------

http://www.engineeri...sity-d_712.html

Sound Intensity is the Acoustic or Sound Power (W) per unit area. The SI-units for Sound Intensity are W/m2.

Doubling the intensity increases the sound level with 3 dB (10 log (2))

Sound intensity and feeling of loudness:
* 45 to 60 dB = Moderate
* 30 to 40 dB = Faint
* 0 - 20 dB = Very Faint

----------------------------------------

http://www.sengpiela...levelchange.htm

How many decibels (dB) is twice (double, half) or three times as loud?
Loudness/Volume − What is the dependence of the level in decibels?

Ratio doubling means:
* A power level of +3 dB, or a SOUND INTENSITY level of +3 dB
* A LOUDNESS level of about +10 dB

----------------------------------------

http://en.wikipedia....iki/Sound_power

* 70 = Noisy office, Vacuum cleaner
* 60 = Busy restaurant, Hair dryer
* 50 = Quiet office, Average home
* 40 = Refrigerator, Low voice, Quiet home
* 30 = Quiet conversation, Broadcast studio
* 20 = Whisper, Wristwatch ticking
* 10 = Human breath

----------------------------------------

http://www.sengpiela...ssureLevels.htm

* 70 = Vacuum cleaner, distance 1 m
* 60 = Conversational speech, 1 m
* 50 = Average home
* 40 = Quiet library
* 30 = Quiet bedroom at night
* 20 = Background in TV studio
* 10 = Rustling leaves in the distance

* 60 dBA = Noisy lawn mower at 10 m distance
* 55 dBA = Low volume of radio or TV at 1 m distance, noisy vacuum cleaner at 10 m distance
* 50 dBA = Refrigerator at 1 m distance, bird twitter outside at 15 m distance
* 45 dBA = Noise of normal living; talking, or radio in the background
* 40 dBA = Distraction when learning or concentration is possible
* 35 dBA = Very quiet room fan at low speed at 1 m distance
* 25 dBA = Sound of breathing at 1 m distance

----------------------------------------

https://www.chem.pur...in/dblevels.htm

* 60 = Conversation in restaurant, office, background music, Air conditioning unit at 100 ft (Half as loud as 70 dB.)
* 50 = Quiet suburb, conversation at home. Large electrical transformers at 100 ft (One-fourth as loud as 70 dB.)
* 40 = Library, bird calls (44 dB); lowest limit of urban ambient sound (One-eighth as loud as 70 dB.)
* 30 = Quiet rural area (One-sixteenth as loud as 70 dB.)
* 20 = Whisper, rustling leaves
* 10 = Breathing

----------------------------------------

http://www.gcaudio.c...s/loudness.html

Perceptions of Increases in Decibel Level:
* 1 dB = Imperceptible Change
* 3 dB = Barely Perceptible Change
* 5 dB = Clearly Noticeable Change
* 10 dB = About Twice as Loud
* 20 dB = About Four Times as Loud

* 30 dB = Whisper Quiet Library at 6'
* 60-65 dB = Normal conversation at 3'

----------------------------------------

Edited by zuualgfyuj, 16 April 2015 - 21:26.


#1022
Boggy

Boggy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.01.2004
Buna ziua,
Ma confrunt si eu cu problema alegerii hotei si am urmatoarea problema: Nu pot instala tub pentru montarea hotei si deci va trebui sa aleg una cu recirculare. Din ofertele de pe piata m-am oprit asupra urmatoarelor:

Varianta ieftina:
Hota Pyramis: http://www.emag.ro/h...2/pd/DRQ7SMBBM/
Filtre: 2x http://www.dedeman.r...hota-r2006.html
Garantie 2 ani


Varianta scumpa:
Hota AEG: http://www.pentruaca...ml-1-60-cm_654/
Filtre: 2x http://www.pentruaca...x-type150_8208/
Garantie extinsa +2 ani: 120 Ron
Garantie 4 ani

Bucataria are 25mc, gatim putin insa nu suportam mirosul in casa. Nu prea gasesc review-uri legate de niciunul din produse.
Ce varianta sa aleg?

#1023
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 Boggy, on 17 aprilie 2015 - 09:08, said:

Nu pot instala tub pentru montarea hotei si deci va trebui sa aleg una cu recirculare.
Motivul , de nu se poate ????

#1024
Boggy

Boggy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.01.2004

 maximg, on 17 aprilie 2015 - 20:25, said:

Motivul , de nu se poate ????

Gaura deja data de constructor este langa geam ceea ce lasa tubul total la vedere inestetic (+2m de tubulatura si cel putin 3 coturi de 90 grade). Nu vreau sa dau alta gaura in perete de bca la etajul 5. As strica putin exteriorul plus ca izolarea gaurii ar fi dificila. Mai pe scurt prefer sa las de la mine si in cel mai rau caz deschid geamul la nevoie decat sa fac gaura. Dar revenind la hote, care?

#1025
bebeko

bebeko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 01.02.2008
Lungime de 2m si 3 coturi de 90 grade, nu e ceva de speriat. In plus o hota cu recirculare este mult mai putin eficienta fata ce cea cu evacuare.

#1026
stevengreat

stevengreat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 23.05.2007
Am de ales o hota cu recirculare pentru o bucatarie open space si m-am oprit la urmatoarele modele:

1. Teka DH2 60 - http://www.teka.com/...ds-dh2_60_70_90
Pret cca 1100 RON

2. Gorenje WHI641E6B  -  http://www.gorenje.r...t/hote?c=474631
Pret circa 1500 RON

3. Bosch DWW06W850  -  http://www.bosch-hom.../DWW06W850.html
Pret cca 1300 RON

Precizez ca nu le pot folosi pe evacuare din cauza bucatariei aflate foarte departe de peretele exterior ( 7m ).

Ce ma sfatuiti sa aleg? Sau daca ar mai fi vreo optiune mai buna in acelasi range de buget 1000-1500 RON.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate