Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Conducte, Țevi de oțel, Cu, PPR, PEX, PEX-AL,P.I.P.

- - - - -
  • Please log in to reply
4455 replies to this topic

#829
marius_lmd

marius_lmd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 30.01.2009

View Postrodanny, on 15th December 2009, 01:36, said:

Salutari...
Supun urmataorea problema atentiei...
Cu ce pot izola niste tevi zincate si PPR, daca in zona unde sunt montate temperatura paote ajunge pe la -10 grade...
Prin ele circual apa..de la o centrala pe lemne...dar..sutn momente cand apa nu are mai mutl de 10 grade...
Ce materiale de izolat ar fi bune pt a nu ingheta?

Am vrut sa folosesc cochilii de vata bazaltica de 30mm grosime....caserate...dar mi s-a spus ca nu rezista...si ca cel mai bine sa folosesc izolatii de spuma poliuretanica...
E adevarat?
Astept pareri sugestii si propuneri.
Cu stima,
Danny

poti folosi izolatii din elastomer (din cea neagra) este mai buna, dar oricum daca ai zece grade nu sunt probleme ca oricum nu ingheata...

#830
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004

View Postmarius_lmd, on 16th December 2009, 10:54, said:

poti folosi izolatii din elastomer (din cea neagra) este mai buna, dar oricum daca ai zece grade nu sunt probleme ca oricum nu ingheata...

Cred ca nu m-am expriamt corect..
Apa daca nu o incalzesc probasbil are 10 grade normal..iar daca afara sunt -10 ....nu e risc sa scada si sa inghete?
Repet centrala are perioade cand nu functioneaza....
Am vb cu cienva de niste izolatii de tip cochilie de vata bazltica casra de 40 pt cea de 1 1 /4 si de 30 pt cea de 1"...
Cum vi se pare?
danny

#831
marius_lmd

marius_lmd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 30.01.2009
centrala nu este in incapere? acolo ar trebui sa fie macar cateva grade peste zero, pt ca altfel oricum ingheata fitingurile, manometru, ceva , orice , asa ca izolatie este practic degeaba, ca ....exista puncte de inghet
ideea este sa faceti totusi focul.....din cand in cand...

#832
oanaaleksandra

oanaaleksandra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.09.2009
buna dimineata! va rog din inima sa ma ajutati :(( stau in ilfov de ceva timp, deci e prima iarna la curte , am centrala termica vaillant si hidrofor....azi dim nu mai aveam apa rece(ieri nu mai aveam apa calda ) dar apa rece e cea mai importanta.Am sunat la aia cu centrala mi-au zis ca sunt 3 posibilitati: ca s-a infudat ceva in centrala ( ceea ce au zis ei ca e imposibil pt ca ar fi picurat macar apa calda), si celelante 2 ca ar fi ingheatata conducta undeva. asa ca sunt disperata ca sunt singura acasa si tre sa rezolv ceva ....orice !!!  :confuzzled:  CUM SA FAC SA DEZGHET CONDUCTA AIA ? SUNT IN CASA DIN PPR AFARA SUNT DIN ACELEA NEGRE SI GROASE...SI APROPO, CENTRALA MERGE ADICA IMI INCALZESTE CALORIFERELE , AM PUS O AEROTERMA LANGA TEVILE DE LA CENTRALA -NIMIC  :mellow:
VA ROGGGG DIN INIMA AJUTATI-MA CA MA SIMT IN EVUL MEDIU SI AFARA NINGE AL NAIBII DE MULT SI EU SUNT RUPTA DE LUME....SPER SA MAI MA TINA APA PLATA :((  :worthy:

#833
agelu

agelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 29.11.2007
Caldura ai pentru ca sistemul de incalzire este cu circuit inchis, apa e recirculata.

daca e inghetata conducta numai prea ce face. Aeroterma aia trebuie sa stea destul demult langa teava sa o incalzeasca.
Dar am o intrebare simpla (e stupida, dar): hidroforul functioneaza?

Si pentru a zambi putin, daca ramai fara apa de baut, no problem, ai zapada destula. Apa din zapada topita va fi oricum mai curata si decat cea imbuteliata.

Succes

#834
marius_lmd

marius_lmd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 30.01.2009
e o interventie destul de complicata daca a inghetat pe teava, trebuie oprita apa dela hidrofor, golita, desfacuta teava incercat cu apa sub presiune.....mai multe probe ...

#835
marin_magureanu

marin_magureanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.02.2008
pt cei nu stiu a aparut si teava de cupru cu invelis de plastic indentic cu pexalul

#836
ciury008

ciury008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 05.01.2010
ma poate ajuta si pe mine cineva sa dimensionez o instalatie de ncalzire pe cupru?

#837
marius_lmd

marius_lmd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 30.01.2009
e greu de facut asa doar pe vorbe....trebuie ceva concret si oricum dureaza putin putin....pentru ca nu este chiar asa usor, dupa ureche, de obicei e facuta de instalator sau de un proiectant in domeniu

Edited by marius_lmd, 07 January 2010 - 11:14.


#838
ciury008

ciury008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 05.01.2010
daca postez o schita a casei cu toate dimensiunile se poate?


n-am facut in viata mea asa ceva.dar pretul de 150 ron/calorifer mi se pare exagerat
si sunt dispus sa incerc pe pielea mea realizarea instalatiei de caldura si alimentare cu apa.
scurgerea am realizat-o deja

#839
ciury008

ciury008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 05.01.2010
atasez si o schita
instalatia vreau sa functioneze si pe gaz si pe lemne
multumesc

Attached Files



#840
marius_lmd

marius_lmd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 30.01.2009
atunci nu ai decat sa incerci de unul singur...dar sa nu iti para rau mai tarziu...mai ales case ofera si garantia la lucrare, iar proiectarea nu este sasa simpla cum pare....sunt multi factori de care tebuie sa tii cont
iti urez spor la lucru si sa nu ai belele (probleme) cu instalatia
cald la iarna......

#841
ciury008

ciury008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 05.01.2010
ma ajuta cineva sau nu
cu urararea spor la treaba sunt obisnuit
oricum iti multumesc
daca poti sa ma ajuti si cu sfaturi practice ar fi super

#842
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postciury008, on 8th January 2010, 01:35, said:

ma ajuta cineva sau nu..
incearca si aici

#843
ciury008

ciury008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 05.01.2010
imi pare rau dar cred ca nu stiti cu ce se mananca instalatiile
asa ca mai bine inchideti forumurilie astea si jucati NFS
de fapt cred  ca majoritatea intre doua ture de NFS mai scrieti o
opinie pe forum
ca doar ii gratis nu de alta
vorba aia <sa moara idiotu<

#844
budy

budy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 21.03.2006

View Postciury008, on 8th January 2010, 18:01, said:

imi pare rau dar cred ca nu stiti cu ce se mananca instalatiile
asa ca mai bine inchideti forumurilie astea si jucati NFS
de fapt cred  ca majoritatea intre doua ture de NFS mai scrieti o
opinie pe forum
ca doar ii gratis nu de alta
vorba aia <sa moara idiotu<

Prietene pe acest forum sant multi baieti de treaba problema e ca marea majoritate sant foarte ocupati ,daca ai rabdare o sa-ti raspunda cineva .Poti sa realizezi instalatia daca ai ceva indemanare si iti place.Problema e sa faci bine calculul si calibrarea tevilor ,pana la distribuitor ,si de la distribuitor pana la calorifere . Eu mi-am facut un corp al casei pe ppr ,incalzire si circuitele apa  menajera si scurgeri . total 600m/p construiti  l-am terminat in 2005.
Acum m-am apucat de corpul B 300m/p si cu informati de pe forum (le multumesc tuturor care m-au indrumat
)am schimbat ppr de la distribuitoare catre calorifere care sant prin sape cu pe-x,diametrele la tevile de apa menajera ,mai multe .
Nu e indicat sa incepi cu jigniri ca nu castigi nimic .
Concentreazate pe ce ai de facut daca vrei sa reusesesti .
In vremurile pe care le traim e bine sa fi atent si sa nu distrugi materialele,nu e simplu dupa ce faci totul sa te trezesti ca nu se incalzeste vreun calorifer ,sau nu ai presiune la apa ,dupa ce ai terminat toate finisajele.
Deci daca vrei sa-ti faci singur instalatia atentie mare si sa faci tot timpul probe .
BAFTA

Edited by budy, 08 January 2010 - 18:53.


#845
budy

budy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 21.03.2006
Prietene pe acest forum sant multi baieti de treaba problema e ca marea majoritate sant foarte ocupati ,daca ai rabdare o sa-ti raspunda cineva .Poti sa realizezi instalatia daca ai ceva indemanare si iti place.Problema e sa faci bine calculul si calibrarea tevilor ,pana la distribuitor ,si de la distribuitor pana la calorifere . Eu mi-am facut un corp al casei pe ppr ,incalzire si circuitele apa  menajera si scurgeri . total 600m/p construiti  l-am terminat in 2005.Am cubat incaperile si le-am inmultit cu 50 W pe m/3 ,la bai 65, la camere am pus robineti termostatati si totul e ok ,nu sa plans nimeni niciodata de frig . E adevarat instalatia find in serie mi-a mancat ceva zile pana am calibrat-o din robineti de retur.
Acum m-am apucat de corpul B 300m/p si cu informati de pe forum (le multumesc tuturor care m-au indrumat
)am schimbat ppr de la distribuitoare catre calorifere care sant prin sape cu pe-x,diametrele la tevile de apa menajera ,mai multe .
Nu e indicat sa incepi cu jigniri ca nu castigi nimic .
Concentreazate pe ce ai de facut daca vrei sa reusesesti .
In vremurile pe care le traim e bine sa fi atent si sa nu distrugi materialele,nu e simplu dupa ce faci totul sa te trezesti ca nu se incalzeste vreun calorifer ,sau nu ai presiune la apa ,dupa ce ai terminat toate finisajele.
Deci daca vrei sa-ti faci singur instalatia atentie mare si sa faci tot timpul probe .
BAFTA

#846
ciury008

ciury008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 05.01.2010
nu veau sa jignesc pe nimeni si imi cer scuze daca am facut-o
dar daca pot sa-ti raspund la o intrebare o fac si punct
faptul ca imi urati bafta nu ma ajuta cu nimic
daca ma poate ajuta cineva e ok daca nu la fel.
chiar de-ar fi sa fac un curs de calificare tot o s-o fac.
Am facut lucruri mai importante,dar din pacate am construit doar la rosu
mii de metri patrati,iar cu instalatiile astea is in plop.
danke
si sa stii ca n-am prieteni

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate