Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Conducte, Țevi de oțel, Cu, PPR, PEX, PEX-AL,P.I.P.

- - - - -
  • Please log in to reply
4455 replies to this topic

#3637
cristianCT

cristianCT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 28.01.2015
Buna ziua
Nu stiu daca pot sa intreb tot aici sau in alta parte,da as dori sa stiu daca exista pe piata izolatie pentru tevi mai mica in grosime ca sa suporte temperaturi de peste 100 de grade
Va intreb pt ca am vz izolatie armacell dar are grosimea totala de aproape 6 cm si ca sa o bag in perete trebuie sa tai mult din grosimea bca—ului ca sa intre bine
Daca nu este nimic mai subtire o sa incer sa vad daca se poate cu altceva

Ms

#3638
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Exista „placi” flexibile de azbest

#3639
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
Ce  deosebire este intre tevile de apa PHD si PEHD  ?
De ce prin magazine se gasesc astfel de tevi majoritar numai tevi la PN6 ?

#3640
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 hspinache, on 15 iulie 2015 - 08:37, said:

Ce  deosebire este intre tevile de apa PHD si PEHD  ?

Din cite cunosc eu nu exista PHD. Exista doar PE sau PEHD. Se numeste PE ca-i din polietilena (polyethylene) si HD ca-i de Inalta Densitate (high density)


 hspinache, on 15 iulie 2015 - 08:37, said:

De ce prin magazine se gasesc astfel de tevi majoritar numai tevi la PN6 ?

Ca-i mai ieftina :D

Cele PN16 sau PN25 sunt mult mai scumpe si romanul vrea moca :D

#3641
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
Am inteles . Teava acesta , cu DN6 , la ce presiune ar putea crapa ?

#3642
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Nu-i DN6 ca-i PN6

- DN6 inseamna ca vorbim de o teava cu DN = Diametrul Nominal = 6mm. Adica o teva care are la interior o "gaura" de 6mm.

- PN6 inseamna ca vorbim de o teava (sau alteceva) ce are PN = Presiunea Nominala = 6bar. Adica o teava  in care nu este bine sa bagi mei mult de 6 bar pentru mult timp ca risti sa-ti crape. De rezistat ea rezista si la peste 6 bar, dar nu pentru mult timp. Teoretic o teava dinasta PN6 se presupune ca a fost testata la 9bar si ca nu a crapat (zic 9 bar deoarece PT = Presiunea Testare = 1,5 x 6 bar = 9bar). Dar chiar daca a fost testata la 9bar, producatorul zice sa bagi in ea maxim 6bar ca sa fie sigur ca rezista in timp.

Edited by florin71_skoda, 16 July 2015 - 12:31.


#3643
dorudru3000

dorudru3000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 09.12.2013
teava cu DN 6 s-ar putea sa nu fie teava... cel putin nu e PHD sau PE sau PE-HD... nici gaz.. nici apa. un DN de 6 cred ca e de la pix ceva,,,:)

 cristianCT, on 14 iunie 2015 - 12:55, said:

Buna ziua
Nu stiu daca pot sa intreb tot aici sau in alta parte,da as dori sa stiu daca exista pe piata izolatie pentru tevi mai mica in grosime ca sa suporte temperaturi de peste 100 de grade
Va intreb pt ca am vz izolatie armacell dar are grosimea totala de aproape 6 cm si ca sa o bag in perete trebuie sa tai mult din grosimea bca—ului ca sa intre bine
Daca nu este nimic mai subtire o sa incer sa vad daca se poate cu altceva

Ms

la ce ti trebuie acolo 100 de gr? cea mai subtire la temperatura asta parca e de 9 mm
ideea e ca... daca e pentru panouri solare nu ai 100 de grade la trecerea prin pereti... izolatia armaflex este suficienta  sau armacell... au de 10 mm dar armaflexul tine 150 grd iti recomand sa bagi prin teava pvc ..daca e prin beton

 cata_uk005, on 28 mai 2015 - 13:00, said:

Buna ziua,urmeaza sa fac instalatia sanitara la casa si o sa folosesc sistemul pipe in pipe cu teava pex-a Rehau de 16...vreau sa va intreb daca:
- la teava pex-a pot folosi un copex bun,folosit si la instalatii electrice sau de la temperataura crescuta devine casant?(intreb asta pt ca copexul de la Rehau e mult mai mai scump)
- teava pex de 16 este ok si pt alimentare obiecte sanitare(adica daca face fata la debit)?
- distribuitoarelele de la ICMA italia sunt bune sau sunt de preferat cele de la TE-SA?
Va multumesc!
recomad teava pex pentru acm.. dar decat cu izolatia mecanica... e mai bine cu izolatia termica... in sensul asta se evita transpiratia tevilor in sapa.. sau in perete.... recomand izolatia termica ... e mai importanta la apa calda  apa rece

#3644
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
Am gresit ; era vorba de PN6 .
Am inteles ceoficienti de siguranta ai tevi , folositi uzual.
La toti producatorii este la fel ? Este un standart sau o optiune a producatorilor ?Intreb deoarece am vazut tevi valex cu grosine de 1.6 mm care aveau tot PN6 ca si tevile cu grosime de 2 mm .
Eu stiu ca teava mea are grosime 2mm , dar nu stiu la ce presiune ar fi si nici producatorul . Nu scrie nimic pe ea.

#3645
dorudru3000

dorudru3000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 09.12.2013
grosimea tevi e data de SDR.... ex SDR17 pn10 phd e teava buna... cauta de la valrom. e teava romaneasca

#3646
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
Nu scie nimic pe teava care a fost montata . Nu cred ca este valrom . Nu stiu ce fel de teava este . Tot ce stiu ca are  diametru 36mm si grosime de 2 mm.

#3647
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

 hspinache, on 17 iulie 2015 - 08:45, said:

Am gresit ; era vorba de PN6 .
Am inteles ceoficienti de siguranta ai tevi , folositi uzual.
La toti producatorii este la fel ? Este un standart sau o optiune a producatorilor ?Intreb deoarece am vazut tevi valex cu grosine de 1.6 mm care aveau tot PN6 ca si tevile cu grosime de 2 mm .

Trebuie corelata presiunea cu temperatura. De exemplu PN 6 este ptr temperatura de 20C -de obicei. Cu cit creste temperatura cu atit scade presiunea la care rezista teava. Amanunte....pe care unii producatori "uita " sa le spuna.

#3648
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
Teava este de apa rece . Poate vara , sa cresca la 25 gr .
Problema care o pun este ca la 2mm grosime , exista tevi de 6 bar si de 10 bar . Uzual , in medie , de care se utilizeaza ?

#3649
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008
Daca  nu e racordat la reteaua de oras e bine 6 bari.
Daca e racordat la reteaua de oras e recomandat 10 bari,

Edited by gelunechifor, 28 July 2015 - 06:02.


#3650
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
Inteleg ; dar de care fel este teava ?

#3651
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Ce inseamna, sau cu se poate tansforma in toli codul DN 15, DN 25, DN 32 etc, sau unde gasesc ceva tabele.

#3652
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Pe coloana NPS este dimensiunea "in toli".

Attached Files


Edited by kolfleading, 25 July 2015 - 12:42.


#3653
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Multumesc.

#3654
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007
Ce producator recomandati ptr PPR compozit ? PN 20.

Kalde, Firat, Valrom,Aqua, Gekko,  mai erau unii de prin Polonia, alti de prin Cehia dar nu imi aduc aminte de ei.

La Valrom a aparut si teava PPR cu insertie de carbon, dar nu gasesti pe nicaieri niste .pdf-uri cu specificatiile tehnice.
Tipic romanesc -secret de stat !

Firat la calitate, desi turci -am inteles ca sunt chiar OK.
De restul, nu stiu.

Edited by M4V3RiCk_, 28 July 2015 - 03:56.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate