Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

casa "la rosu"

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
s1mon4

s1mon4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 22.07.2007
Buna ziua tuturor,

va urmaresc de mult dar nu am intervenit pana acum deoarece nu aveam ceva concret de discutat. si cum concretul parca imi bate la usa :) iata-ma, sar direct cu intrebari la care, din suflet imi doresc sa primesc raspunsuri!

asadar, am gasit sa cumpar un duplex construit pe 700 mp de pamant. constructia este in oglinda, fiecarui duplex ramanandu-i aproximav 250 mp de teren. casele sunt construit pe cate 100 pm de teren, au P+1 (P= living, bucatarie si spatiu separat de luat masa, baie, camera tehnica, dressing (un loc pentru cuier mai exact) si ETAJ= 3 dormitoare, 1 matrimonial cu baie proprie si dressing, si altele doua deservite de o alta baie). - asadar, 200 mp desfasurati pentru fiecare casa, in total 400 mp de constructie.

casele se afla in stadiul de "la rosu", dupa cum urmeaza (azi le vad, deocamdata postez ce stiu din discutia cu proprietarul):
caramida, ridicata pana la acoperis, construit scheletul acoperisului dar fara tabla/tigla; racordate la curent, gazele aduse in casa, apa de la put (deja sapat), iar apa este adusa in case cu hidrofor (nu e cumparat). tevile sunt trase de la put pana in casa, spre fiecare incapere ce urmeaza a avea destinatia baie/bucatarie. fosa sapata si de asemenea, racordate bucatariile/baile prin tubulatura/tevi. deci vorbim despre un "rosu" ffff "grena"....un visiniu putred :) dar pretul de achizitionare este fff bun: 150,000 pentru tot, case si pamant (prefer sa nu spun deocamdata zona, oricum nu e asa important). un astfel de duplex in zona, la cheie, cu teren similar si constructie de aprox 400 mp costa undeva la 300,000 euro.

intrebarea mea este: cat ma va mai costa sa duc aceste cladiri de la stadiul de ROSU la stadiul LA CHEIE?

tencuiala interior/exterior si protectie termica, tamplarie, acoperis (tigla/tabla), zugravit interior/exterior, gresie/faianta in bucatarii, bai, instalatii sanitare si dotarea bailor cu cazi/dusuri etc., centrala termica si calorifere + tevile necesare instalatiei de la centrala la fiecare calorifer in parte, instalatia electrica in toata casa, hidrofor, garduri, porti, aranjarea terenului, gazon, alei, scarile interioare de construit (ele nu sunt facute inca) - din beton, din metal, din lemn...

daca la cheie gasesc ceva similar la 300,000 euro, intrebarea si dilema mea este, din cate ati citit aici, ma mai costa pe mine inca 150,000 euro sa duc aceste case la stadiul de "la cheie"? ca daca e asa, atunci nu ma mai leg la cap sa stau, sa alerg dupa muncitori etc...desi stiu ca merita sa urmaresti indeaproape lucrarile, ca sa stii sigur ca se face treaba buna! si totusi, ce credeti? cat m-ar mai costa oare?

va multumesc mult pentru ajutor. nu m-am ocupat niciodata de asa ceva: tot ce am luat pana acum a fost gata construit, doar m-am mutat, dar cum treaba asta mie imi suna a "afacere buna", parca nu as rata sansa!! ce credeti? sa ma leg la cap sau nu? merita?

numai bine. abia astept raspunsurile voastre.

#2
s1mon4

s1mon4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 22.07.2007

View Posts1mon4, on Aug 12 2007, 07:36, said:

Buna ziua tuturor,

va urmaresc de mult dar nu am intervenit pana acum deoarece nu aveam ceva concret de discutat. si cum concretul parca imi bate la usa :) iata-ma, sar direct cu intrebari la care, din suflet imi doresc sa primesc raspunsuri!

asadar, am gasit sa cumpar un duplex construit pe 700 mp de pamant. constructia este in oglinda, fiecarui duplex ramanandu-i aproximav 250 mp de teren. casele sunt construit pe cate 100 pm de teren, au P+1 (P= living, bucatarie si spatiu separat de luat masa, baie, camera tehnica, dressing (un loc pentru cuier mai exact) si ETAJ= 3 dormitoare, 1 matrimonial cu baie proprie si dressing, si altele doua deservite de o alta baie). - asadar, 200 mp desfasurati pentru fiecare casa, in total 400 mp de constructie.

casele se afla in stadiul de "la rosu", dupa cum urmeaza (azi le vad, deocamdata postez ce stiu din discutia cu proprietarul):
caramida, ridicata pana la acoperis, construit scheletul acoperisului dar fara tabla/tigla; racordate la curent, gazele aduse in casa, apa de la put (deja sapat), iar apa este adusa in case cu hidrofor (nu e cumparat). tevile sunt trase de la put pana in casa, spre fiecare incapere ce urmeaza a avea destinatia baie/bucatarie. fosa sapata si de asemenea, racordate bucatariile/baile prin tubulatura/tevi. deci vorbim despre un "rosu" ffff "grena"....un visiniu putred :) dar pretul de achizitionare este fff bun: 150,000 pentru tot, case si pamant (prefer sa nu spun deocamdata zona, oricum nu e asa important). un astfel de duplex in zona, la cheie, cu teren similar si constructie de aprox 400 mp costa undeva la 300,000 euro.

intrebarea mea este: cat ma va mai costa sa duc aceste cladiri de la stadiul de ROSU la stadiul LA CHEIE?

tencuiala interior/exterior si protectie termica, tamplarie, acoperis (tigla/tabla), zugravit interior/exterior, gresie/faianta in bucatarii, bai, instalatii sanitare si dotarea bailor cu cazi/dusuri etc., centrala termica si calorifere + tevile necesare instalatiei de la centrala la fiecare calorifer in parte, instalatia electrica in toata casa, hidrofor, garduri, porti, aranjarea terenului, gazon, alei, scarile interioare de construit (ele nu sunt facute inca) - din beton, din metal, din lemn...

daca la cheie gasesc ceva similar la 300,000 euro, intrebarea si dilema mea este, din cate ati citit aici, ma mai costa pe mine inca 150,000 euro sa duc aceste case la stadiul de "la cheie"? ca daca e asa, atunci nu ma mai leg la cap sa stau, sa alerg dupa muncitori etc...desi stiu ca merita sa urmaresti indeaproape lucrarile, ca sa stii sigur ca se face treaba buna! si totusi, ce credeti? cat m-ar mai costa oare?

va multumesc mult pentru ajutor. nu m-am ocupat niciodata de asa ceva: tot ce am luat pana acum a fost gata construit, doar m-am mutat, dar cum treaba asta mie imi suna a "afacere buna", parca nu as rata sansa!! ce credeti? sa ma leg la cap sau nu? merita?

numai bine. abia astept raspunsurile voastre.
PS: am uitat ceva extrem de important: ce documente trebuie sa cer, in afara de actul de proprietate pe pamant, situatia lui (e cumparat, e concesionat, pe cati ani etc), autorizatii de constructie si urbanism, PUZ-uri, PUT-uri etc., documente justificative pentru materialele folosite pentru constructii (din care sa reiasa ce betoane s-au bagat, ce fier-beton, cat etc).??? e fff important, va rog nu omiteti sa imi spuneti si despre asta daca stiti!!!! MILIOANE DE TRILIOANE DE MULTUMIRI!!!! FAC CINSTE CU UN GRATAR LA TOATA LUMEA, CAND E GATA CASA :)

#3
jamalex2000

jamalex2000

    Astept sa apara Starcraft 2!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 05.07.2006
practica te invata ca finisajul costa CEL PUTIN LA FEL DE MULT CA SI "ROSU"...deci mai adauga cat a costat casa (fara teren)

#4
s1mon4

s1mon4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 22.07.2007
am o nedumerire: exista cateva zone (corbeanca, crevedia, rosu, domnesti, clinceni, popesti leordeni etc), zone bune, frumoase, unele cu canalizare (vezi rosu), unde gasesti mini-ansambluri rezidentiale (10 case de exemplu) si de unde poti cumpara o casa la rosu sau la cheie, cu 100,000 - 170,000 euro, cu un teren frumusel, de 500 mp. nu inteleg de unde acest pret asa mic? eu consider pret mic pentru o casa in domnesti de exemplu, pe un teren de 500 mp; casa pe care o contractezi, se lucreaza sub ochii tai, vezi ca nu e din lemn si ti-o vinde ca fiind din caramida etc.

stie cineva sa imi explice?

numai bine

#5
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004
pai este simplu: terenul 100k si casa la rosu restul. ca sa faci o casa la rosu construiesti cu 150E/mp. poate proprietarul este nemultumit de cum a iesit constructia sau si a dat seama ca nu i place la tara asa ca o vinde destul de ieftin(fii sigur ca el castiga din vanzare cel putin 30000E)

#6
DanGe

DanGe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 24.07.2005

View Postjamalex2000, on Aug 12 2007, 17:42, said:

practica te invata ca finisajul costa CEL PUTIN LA FEL DE MULT CA SI "ROSU"...deci mai adauga cat a costat casa (fara teren)

Da, cam asa se spune, unii zic ca la rosu ar fi chiar cam o treime.... Depinde ce finisaje pui in casa, pot fi ieftine sau EXTREM de scumpae. Am vazut o casa cumparata la rosu cu 80.000 euro, iar noul proprietar a bagat finisaje si interioare de 300.000 euro...

#7
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Daca-i duplex poti sa incepi cu esentialul pt. exterior - acoperis, geamuri, usi la amandoua iar restul de detalii interioare numai la cea pe care o vinzi prima. Cu banii incasati o termini si pe-a doua.

#8
mmv

mmv

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 244
  • Înscris: 16.04.2007

View Posts1mon4, on Aug 12 2007, 06:36, said:

intrebarea mea este: cat ma va mai costa sa duc aceste cladiri de la stadiul de ROSU la stadiul LA CHEIE?

cel putin cat costa la rosu. daca nu chiar dublu. depinde si ce materiale bagi in ea. daca te zgarcesti risti sa te coste si mai mult in urmatorii ani,cand o sa fie nevoie sa refaci cu materiale de calitate.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate