Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Orhidee

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2512 replies to this topic

#1873
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
si inca una ca nu pot reedita mesajul anterior

Attached Files



#1874
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010
Are putine radacini, nu? Asa mi se pare din poze.
Acum, las-o asa si incearca sa-i nimeresti pretentiile.
La primavara, sigur  va avea cresteri noi. Ai grija, doar, sa  n-o omori pana atunci.


#1875
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
Da are putine. O sa incerc, sper sa reusesc :D
In afara de phale, ce orhidee sunt mai rezistente, mai putin mofturoase? sa reziste vara pe caldurile alea mari, phalele au rezistat bine.. nu stiu cum se va descurca cambria, dc nu o sa moara pana atunci..

#1876
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010
Eu n-am avut probleme cu niciuna, vara. E sezonul cand se dezvolta, marea majoritate. Nu le tin direct in soare. Cattleyele si Dendro nobile le tin, vara, in lumina directa de dupa perdea, dar trag draperiile destul de mult. Restul stau pe un balcon cu geamuri sablate care are lumina directa dimineata.
Problemele apar cu aceste orhidee cu bulbi, dupa ce ating un prag de dezvoltare. Este ca si cum o iau de la zero. Parca planta a imbatranit, se usuca multi bulbi si incepe alt proces de dezvoltare foliara. Dar, merge greu.
Pot sa-ti confirm ca Paphiopedilum (orhideea papucel care se gaseste la noi de cumparat) are nevoie de umbra. Daca o lasi in lumina multa si caldura, i se inmoaie frunzele.
Deci, are importanta si pe unde tii orhideele, vara.
Vanda rezista bine vara, dar agatata pe perete si udata zilnic.

#1877
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
care sunt orhideele tale preferate? :)

#1878
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010
In general, imi plac orhideele cu flori mari, foarte mari. Nu ma dau in vant dupa cele albe, desi sunt productive.
Am perioade cand mi se pune pata pe cate una, ori ca e frumoasa, ori nu se gaseste la noi, ori e o provocare.
Mi-am cumparat multe Cattleya ca sa constat ca sunt frumoase, dar fitoase. Infloresc cand vor ele, nici macar anual.
Apoi, mi s-a pus pata pe Dendro nobile. Ala alb nu e pretentios, dar cele colorate, da. Am Akatzuki, stardust, love Fitz si red comet. Au nevoie de o perioada lunga de frig ca sa infloreasca frumos.
Uite o orhidee nepretentiosa, care a inflorit in fiecare an, fara mari eforturi: Beallara Peggy Ruth Carpenter- morning joy.
Acum doua luni am cautat Phragmipedium Fritz Schomburg. Este deosebit. Mi-ar placea o orhidee rosie, asta e mai mult ciclam si n-a mai fost tentant. Doar ca face o floare mare.
Mi-am cumparat un Catasetum si sunt nerabdatoare sa vad daca infloreste.
Saptamana viitoare ma duc sa-mi iau Vanilla. Asta asa, ca o provocare. Infloreste dupa 3 ani sau mai mult, floarea dureaza 8 ore. Polenizarea se face manual, in 3 luni apare pastaia si dureaza multe luni sa se dezvolte. Orhideea se agata pe ceva. Ma intreb, ce mi-a trebuit?
Ca o concluzie, tot Phalenopsis este mai practic. Nu e pretentioasa, face flori multe si mari care dureaza mult,  nu e scumpa. Dar, nu are acel ceva, care sa o faca deosebita.
Nu mi-au placut: Nelly Isler, Oncidium (galben).


#1879
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
De unde iei Vanilla?

#1880
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010
De la o doamna din Bucuresti. Acum nu este in oras, dar cand ma duc dupa ea, luni sau marti, vrei s-o intreb daca mai are?
Planta este micuta, in ghiveci mic, ca acela de la un bulb de zambila. Inaltimea plantei cu ghiveci este cat o sticla de plastic de 0.5 litri. Costa 25 de lei.

#1881
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
Mulțumesc pt răspunsuri Dorina, bafta cu orhidutzele. :-)

#1882
auranecoara

auranecoara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.05.2014

 Rata11, on 15 decembrie 2014 - 17:00, said:

S-au uscat intai frunzele la varf, le tot taiam partile maro dar degeaba
Si eu am cumparat o Nelly Isler cam in acelasi timp cu tine. Avea cateva varfuri de frunze maro pe care le-am taiat , dupa care i-a mers relativ bine. In 3-4 sapt i-au cazut florile si s-a uscat tija veche. I-a crescut insa alta, iar acum, de vreo sapt are iarasi flori. Nu s-a mai maronit nimic, doar bulbii s-au incretit un pic. O ud o data pe saptamana prin scufundare. Mentionez ca o tin pe pervazul bucatariei, avand in apropiere un calorifer partial deschis. Nu am tratat-o altfel decat pe Phale. Nu-mi dau seama ce are a ta.

Attached Files



#1883
auranecoara

auranecoara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.05.2014
Acum am insa o problema cu o Cymbidium. Am primit-o in urma cu 3 saptamani. Plina de flori si boboci. Doar 2 boboci au inflorit, ceilalti au picat, iar acum si florile incep sa se ofileasca si sa cada si cateva varfuri de frunze s-au uscat. Are pe unele frunze mici intepaturi si puncte negre. Avea cand am primit-o si mici panze de paianjen si niste mici viermisori albi uscati, morti, la suprafata substratului. In substrat nu stiu ce o fi avand ca nu i-am umblat la radacini, pentru ca am inteles ca orhideelor Cymbidium inflorite nu le place asta. Nu am udat-o cam 10 zile, i-am curatat cu alcool diluat frunzele si am pulverizat apa oxigenata la suprafata substratului si pe pseudobulbi. Am plasat-o la lumina, la o fereastra orientata spre sud. Ma puteti ajuta cu un sfat? Nu stiu ce altceva i-as putea face.

Attached Files



#1884
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010
Mai intai, florile nu tin prea mult, cam o luna.
Aceasta orhidee infloreste in conditii de temperatura scazuta, iar florile tin mai mult timp, tot, la o astfel de temperatura. Sa zicem, 18*C. La variatii de temperatura de la transport, magazin, acasa, bobocii nu se deschid si cad.
Daca tu ai primit-o acum 3 saptamani cu flori multe deschise, cam asta le-a fost timpul.
Banuiesc ca substratul a fost uscat cand ai primit-o, ca altfel nu ar fi iesit la suprafata viermisorii. Daca sunt mici, intre 0.5-1 cm si subtiri, nu sunt daunatori. Traiesc in umezeala.
De ce nu ai udat-o 10 zile, din ce motiv?

#1885
auranecoara

auranecoara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.05.2014
Si era o mandrete de orhidee!

Tocmai pentru ca mi se parea umed substratul! Si cu toate ganganiile care mi se parea ca o bantuie (viermisori, paianjeni si cine mai stie ce), am zis ca o fi suferit de prea multa umezeala!

Eu am vazut viermisorii uscati, iesisera probabil mai demult la suprafata.

Attached Files



#1886
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010
Foarte frumoasa!
Si mie imi place Cymbidium. Eu imi cumpar in fiecare an, dar nu am conditii sa infloreasca.
Ii trebuie trei saptamani de temperaturi reci, 7-12 grade, toamna tarziu. Apoi adus la temperatura usor crescuta, probabil 18 grade si multa lumina. Doar cand se deschid florile poate fi adus in camera, dar sa nu fie prea cald.
Merge foarte bine pe casa scarilor sau intr-o camera neincalzita.


#1887
auranecoara

auranecoara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.05.2014
Dar ca si mod de ingrijire, ce-mi poti recomanda?

#1888
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010
-temperatura moderata. Cu toate acestea, in ultima parte a toamnei ar trebui  sa aiba temperaturi scazute  pe timpul noptii pentru a forta orhideea sa infloreasca.
-lumina multa, filtrata
-udare frecventa.Solul va fi mentinut umed la atingere (nu udat abundent). Substratul pe baza de scoarta este ideal. Nu trebuie lasat sa se usuce complet intre udari.
-fertilizare o data la 2 saptamani
Vara eu o tin pe un balcon deschis, cu multa lumina. Atunci se dezvolta bulbi noi. O ud si fertilizez impreuna cu celelalte orhidee. Nu mi se pare pretentioasa. Doar partea cu pregatirea pentru inflorire, ca este mai greu de realizat in apartament. Anul trecut, am tinut alta Cymbi, vara si toamna pe balconul deschis, pana cand a venit frigul. Dar tot n-a inflorit.
Am observat ca la vanzare au doi bulbi, sa zicem, cu doua tije. Deci este o planta tanara, indopata cu fertilizanti si hormoni. Cand ajunge la noi, dupa inflorire, vrea sa se dezvolte. Multe orhidee nu infloresc in primul an de la cumparare. Asa am patit cu Cattleyele, Zygo, Paphiopedilum, Miltoniopsis etc.

Edited by dorinacirstea, 24 December 2014 - 08:31.


#1889
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Crăciun fericit tuturor.

Cum vi se pare cadoul făcut de orhideea mea cu # 2 ?

Attached Files


Edited by Mos_Ilie, 25 December 2014 - 13:09.


#1890
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
Craciun fericit si tie!

Frumos, hmm... dar sunt geloasa... hihi :)



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate