Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Orhidee

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2512 replies to this topic

#1657
Eiji

Eiji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 22.03.2014

 Rata11, on 19 iulie 2014 - 19:07, said:

Eiji nu stiu cum de nu ai gasit... ca sunt si in magazinele cu materiale de constructii( mr bricolage, baumax, praktikar, cora, auchan vitan).

Diana ele in mod normal infloresc iarna, vara in general pe tija veche, mai da-le o sansa, asteapta sa vina iarna si poate atunci infloresc.

Am fost in Dedeman, in 2 Auchan (nu, nu Vitan), intr-unul numit Obi, nu am gasit nimic. In Auchan mi-au zis ca aveau si nu mai au.

#1658
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
Eu am gasit scoarta cu 12 lei in auchan si este buna..adica asta:
http://www.agrocs.ro...pentru-orhidee/
Iar ghiveciul nu inteleg de ce costa asa mult..sigur nu era masca?poate 3lei 5 lei.. 30 este prea mult....
Si nu renunta la ele ca este pacat sa le arunci, ca sunt si ele niste sufletele si se bazeaza pe tine, doar tu esti mamica lor hihi :) un loc pe pervaz gasesti si pt ele si putina apa sa le dai. Si verifca-le radacinile si vezi sa aiba lumina dc vrei sa infloreasca.

#1659
Eiji

Eiji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 22.03.2014
Mda, am pus doua orhidee (alea fara flori)  in bile de argile. O sa va anunt daca vor da ortu' popii in curand. Le-am taiat tijele uscate la 2-3 cm, cum a spus Mos Ilie. Frunzele uscate cad de la sine, nu le-am mai taiat.


Una dintre orhideele cu flori am lasat-o doar cu scoarta selectata din amestecul minune special pentru orhidee, iar pe cealalta am lasat-o in vechiul amestec (nu am mai avut scorta). Daca merg bine alea cu argila, o sa le pun si pe astea doua in argila.

#1660
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Cand pui o orhidee in bile de argila, tre sa te asiguri de cateva chestii. In primul rand, ca are radacini noi in crestere, mai multe, asa. Pentru ca, inevitabil, isi va schimba radacinile vechi cu altele noi, adaptate la substratul asta. In plus, trebuie sa experimentezi cu cantitatea de apa. Vezi pe incercate, cum e mai bine, sa le tii mereu ude sau sa le mai si lasi sa se usuce din cand in cand.

#1661
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008

 Eiji, on 20 iulie 2014 - 12:55, said:

Mda, am pus doua orhidee (alea fara flori)  in bile de argile. O sa va anunt daca vor da ortu' popii in curand. Le-am taiat tijele uscate la 2-3 cm, cum a spus Mos Ilie. Frunzele uscate cad de la sine, nu le-am mai taiat.


Una dintre orhideele cu flori am lasat-o doar cu scoarta selectata din amestecul minune special pentru orhidee, iar pe cealalta am lasat-o in vechiul amestec (nu am mai avut scorta). Daca merg bine alea cu argila, o sa le pun si pe astea doua in argila.

Orhidele nu se preteaza bine la substrat din bile de argila ... el mentine umiditatea si mai au nevoie si de 1-2 zile in care substratul este mai uscat. Parerea mea este ca te complici inutil ... plus ca ai sanse mari ca acea planta sa nu o duca bine cel putin o perioada sau chiar sa nu se adapteze. Asta nu insemana ca nu mai sunt si altii care au incercat si reusit.

#1662
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010
Diana, nu are legatura umiditatea cu inflorirea Phale vara. Unele infloresc mai des pentru ca in hibridizarea lor s-au folosit specii care fac asta. Cu alte cuvinte, le este scris genetic.
Spuneam, intr-un post anterior, ca am trei Phale care infloresc acum pe tija noua. Si pentru mine este o noutate. Sa aiba tija cu flori si sa creasca alta tija, nu am avut pana acum. Ca a fost o intamplare sau ca Phalele de acum asa sunt ele, nu stiu. Pana acum, am avut alte Phale care infloreau iarna si ma tineau mult si bine, unele pana la opt luni.
Marea majoritate a Phalelor care reinfloresc vara, o fac pe tija veche. Eu zic ca este o diferenta intre reinflorirea pe tija veche si inflorirea pe tija noua, chiar daca rezultatul final este acelasi. Desi, nu cred ca o reinflorire pe tija veche poate dura opt luni.
Fiecare Phale se comporta cum ii este scris genetic. Am avut una care inflorea de trei ori consecutiv pe aceeasi tija. Facea cinci flori care durau trei luni, mureau, crestea (prelungire) tija cu alti boboci si tot asa. La fel se comporta la soacra mea. Deci, este si acum inflorita.
I-am dus o Phale de 8 martie. Acum este reinflorita pe tija veche.
Cam acestea sunt Phalele care reinfloresc sau infloresc vara.

Edited by dorinacirstea, 21 July 2014 - 12:36.


#1663
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008
Pe langa codul genetic mai intevine si starea generala a plantei + conditiile de mediu. E clar ca sunt hibrizi care infloresc o singura data, sunt hibrizicare infloresc tot anul continuu altii care infloresc pe ramificatii si altii nu etc. In general plantele care stau in apartament mai mult si au stare de sanatate foarte buna (multe radacini si frunze) sa poata sa infloreasca haotic eventual sa infloreasca si sa creasca si radacini si frunze in acelasi timp lucru care in mod natural nu s-ar fi intamplat. Pe de alta parte in mod natural vara unde locuiesc ele nu e lumina asa multa si nici nu li se asigura o umiditate constanta asa cum se intampla la apartament plus ca ce avem noi acasa sunt hibrizi si nu plante din natura.

#1664
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
:)

ce stresant..am incercat sa atasez doua poze de pe telefon si nu lea pus...dc tot nu vrea o sa incerc dupa pc

Attached Files



#1665
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
Din ce luna tb sa incep sa le administrez ingrasamant o data pe luna la phale?  Din septembrie sau octombrie?
Dc pe sticla scrie 6ml/1L eu cat tb sa pun dc vreau sa le dau ingrasamant o data pe luna? Acum le pun o data la 2 saptamani 1ml/1L.

#1666
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010
Phale nu are nevoie de o perioada de  repaus.  Spre sfarsitul toamnei incepe sa-i creasca tija cu boboci, deci se pregateste sa infloreasca. Dupa inflorire, ii cresc frunze si radacini. Si tot asa.
Prin urmare, eu le fertilizez o data la doua saptamani si iarna. Mai ales ca folosesc Compo care  contine N, P, K in proportie de 4:6:6, care ar cam fi pentru inflorire deoarece are azot mai putin.
Eu zic ca le trebuie si in perioada de toamna-iarna fertilizant.
Din experienta mea, atunci cand am fertilizat dupa o schema bine pusa la punct, am avut rezultate foarte bune la toate orhideele.
Pentru ca am mai multe orhidee  diferite, cu nevoi diferite de udare si fertilizare, tin evidenta pe un grafic lunar. Ar putea fi amuzant, dar s-a mai intamplat sa uit cand le-am udat pe unele.
Daca vrei sa reduci fertilizarea iarna, trebuie sa reduci frecventa, fara sa cresti doza. Cu alte cuvinte, fertilizezi tot cu 1 ml/ l apa, dar o data pe luna.

#1667
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
La phale nr 2 pe una din radaciniile noi crescute au aparut 2 pct mici de culoare maro inchis spre negru. Sa fie oare din cauza ingrasamantului? Ii pun 1ml/l o data la 2 saptamani si o ud inainte de a o baga in apa cu ingrasamant. Sa fie arsura de la ingrasamant?

#1668
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

" Sa fie arsura de la ingrasamant? "
Posibil, dacă cu ai respectat dozarea.

Eu folosesc îngrăşământul dizolvat în apă, dozat la jumătate faţă de cum scrie în prospect şi nu am avut asemenea probleme.
În natură, apa de ploaie este ( aproape ) pură, săracă în săruri ( poate ceva azotaţi de la trăznete ), aşa că prea mult îngrăsământ poate dăuna.

Orhideea # 1, nenorocire mare, mai are doar vreo două flori, tija s-a uscat aproape complet !
Era şi timpul după 6_Luni în care a tot înflorit.
Tija o voi tăia din scurt, în speranţa că va da alta, cu alte flori, spre sfârşitul iernii viitoare.

Orhideea # 2, în perfectă stare, toate cele 5 flori la locul lor.
Culoarea galbenă a frunzelor din poză este ireală şi e cauzată de lumina slabă din dimineaţa asta.

Attached Files


Edited by Mos_Ilie, 01 August 2014 - 09:26.


#1669
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
O fi asta mai sensibila... ca cealalta nu are nimic ca le-am bagat pe amandoua in aceeasi apa cu ingrasamant...am facut una singura pt amandoua..doar ca nr 2 a fost prima.
Scrie 6ml pe eticheta eu i-am pus 1ml...

#1670
irina_d

irina_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 11.11.2009
Buna seara,
Nu v-am mai aratat de mult orhideele mele asa ca in seara asta m-am decis sa va incant cu ele.

Si dupa cum am mai spus nu le tai niciodata tijele decat daca se usuca, altfel cum as mai reusi sa am orhidee asa bogate:).

Primele doua sunt si cele mai vechi, au aproape 4 ani, dar mereu au cel putin cateva flori. Dupa cum se vede in una din poze, desi are multe flori deschise, prima dintre orhidee are si o tija in crestere.

Ultima, cea care are doar o floricica este o ultima achizitie care abia s-a adaptat, dar deja se ramifica pe tija existenta. Cand am cumparat-o abia avea 2-3  radacini.

O seara frumoasa si la cat mai multe flori care sa va incante simturile in fiecare zi.Attached File  IMG_20140802_220849.jpg   132.34K   50 downloads

Attached Files



#1671
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
Cea mov/visinie si cea galbena au miros? Foarte frumoase :)

#1672
irina_d

irina_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 11.11.2009

 Rata11, on 03 august 2014 - 19:02, said:

Cea mov/visinie si cea galbena au miros? Foarte frumoase [ http://1.1.1.1/bmi/forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/smile.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Nu, dintre phale care le am eu nu miros niciuna. am doua  zygopetalum care miros, dar nici o phale

#1673
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010
Buna ziua,
va rog, spuneti-mi si mie ce se poate face cu tijele care s-au uscat?

#1674
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Irina, ce frumoase sunt florile tale! Posted Image

Swerige, daca s-au uscat, le tai.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate