Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Amplificator Tecnics Second

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006

View Posttzipu, on Feb 9 2007, 22:38, said:

mai au : 3 cai
rms 100w, muzical 150w, frecventa 50hz-20Khz, impedanta 4-8 ohmi
le stiu, se aud bine, da nu te lua dupa ce scrie la specificatii ca nu prea corespunde cu realitatea, te sfatuiesc sa nu dai cu 100W RMS in ele. cu spl-ul stau destul de bine, urechiometric pe undeva pe la 89-92 (spre 92), sunt destul de galagioase. cu phillipsul ala nu cred sa ai vreo problema, daca nu mergi in distorsiuni, daca e tot ca 660 nu ai vumetre sau leduri de clipping, asa ca va trebui sa te bazezi pe ureche. la 450 de roni e o alegere buna, insa sunetul e o chestie tare subiectiva, bine ar fi sa le asculti inainte, chiar cu ampliful tau daca se poate, si daca iti place cumperi, daca nu treci la pasul urmator.

#20
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007
Parerea mea..la banii aia mai bine iti faci singur..ceva pe 2 cai e f. usor de facut si o sa se auda oricum mai tare (daca le lucrezi bine poate obtii si un sunet mai placut)

Cand spun lucrat mai bine ma refer la cutiile boxelor...vezi planurile altor boxe ( vezi un model care sa-ti placa ex.) ..te duci la un tamplar.. = ~1.5mil
2x Difuzoare ( nu ceva prea mare..25cm .) = ~2.2mil http://www.telecomen...age.php?id=2017
2x Tweetere = ~1mil (ia niste tweetere de calitate..) http://www.telecomen...age.php?id=1967

==>> 4.7mil..ceva mai puternic decat orice ai putea sa-ti iei din magazin...Poate gasesti mai ieftine boxe chinezesti ceva..da' sincer nu-ti recomand

#21
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007
Astea se incadreaza in 5mil http://www.aoy.ro/cu...695f8b46e687910

Difuzoru' de joase e de 14cm...se aud mai mult decat jalnic

#22
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006

View PostValy1, on Feb 9 2007, 23:19, said:

Parerea mea..la banii aia mai bine iti faci singur..ceva pe 2 cai e f. usor de facut si o sa se auda oricum mai tare (daca le lucrezi bine poate obtii si un sunet mai placut)

Cand spun lucrat mai bine ma refer la cutiile boxelor...vezi planurile altor boxe ( vezi un model care sa-ti placa ex.) ..te duci la un tamplar.. = ~1.5mil
2x Difuzoare ( nu ceva prea mare..25cm .) = ~2.2mil http://www.telecomen...age.php?id=2017
2x Tweetere = ~1mil (ia niste tweetere de calitate..) http://www.telecomen...age.php?id=1967

==>> 4.7mil..ceva mai puternic decat orice ai putea sa-ti iei din magazin...Poate gasesti mai ieftine boxe chinezesti ceva..da' sincer nu-ti recomand


mai sunt necesare si doua filtre... alea nu le face tamplarul :D
ceva pe doua cai e destul de dificil de facut, ai facut boxe pe doua cai cu difuzoarele alea? intreb pentru ca nu le-am testat, dar am testat tot felul de difuzoare facute prin lanurile de orez, si nu prea respectau specificatiile tehnice (alea care aveau asa ceva), in cazul asta chiar daca le respecta e dificil de scos o incinta pe doua cai cu ele, dat fiind ca ar trebui taiate inaltele sub 3 kHz, cat zice tweeterul ala ca stie si poate (apropo, un tweeter de calitate in genul ala ar trebui sa aiba un spl cu vreo 6 dB mai mare, cel putin)

revin si la postul anterior: se aud bine pentru cat costa, de asta am spus ca trebuiesc ascultate de beneficiar, sunetul e o chestie de gusturi...

later edit: pentru bugete opinia mea e ca si second hand-ul ar trebui sa fie luat in considerare, sunt si eu sustinator al principiului DIY, dar nu la genul faci o cutie cum iti place si pui niste difuzoare la care nu le stii specificatiile, apoi vezi ce iese...

Edited by antinari, 10 February 2007 - 15:55.


#23
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006
De boxele astea ce parere aveti?

Sunt de calitate? Isi merita banii?

Edited by SILIKA, 10 February 2007 - 16:03.


#24
tzipu

tzipu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.01.2007

View Postantinari, on Feb 9 2007, 23:10, said:

le stiu, se aud bine, da nu te lua dupa ce scrie la specificatii ca nu prea corespunde cu realitatea, te sfatuiesc sa nu dai cu 100W RMS in ele. cu spl-ul stau destul de bine, urechiometric pe undeva pe la 89-92 (spre 92), sunt destul de galagioase. cu phillipsul ala nu cred sa ai vreo problema, daca nu mergi in distorsiuni, daca e tot ca 660 nu ai vumetre sau leduri de clipping, asa ca va trebui sa te bazezi pe ureche. la 450 de roni e o alegere buna, insa sunetul e o chestie tare subiectiva, bine ar fi sa le asculti inainte, chiar cu ampliful tau daca se poate, si daca iti place cumperi, daca nu treci la pasul urmator.
mersi mult chiar acum o sa le comand
caut de ceva timp si nu gasesc ceva hmmm la banii astia
mersi mult inca odata!

#25
tzipu

tzipu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.01.2007

View PostValy1, on Feb 9 2007, 23:22, said:

Astea se incadreaza in 5mil http://www.aoy.ro/cu...695f8b46e687910

Difuzoru' de joase e de 14cm...se aud mai mult decat jalnic
mersi mult si tie ,dar le-am ascultat pe astea si sincer la volum mai maricel erau groaznice
am optat pt joma
o sa va spun cum sa aud

#26
tzipu

tzipu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.01.2007

View Posttzipu, on Feb 10 2007, 18:37, said:

mersi mult si tie ,dar le-am ascultat pe astea si sincer la volum mai maricel erau groaznice
am optat pt joma
o sa va spun cum sa aud
reluam!
nu mai sunt in stoc
mi s-au  recomandat Yamaha NS-G40MKII
Boxe standfloor, 120W, 4Ohmi, culoare negru. Pretul afisat este pentru o pereche de boxe.

Caracteristici:
Difuzor de bas: dual cone 16cm
Difuzor inalte: 2.5cm dome
Putere nominala: 120W/60 W
Sensibilitate: 90dB/2.83 V/m
Raspuns in frecventa: 35Hz-20kHz
Impedanta: 4 ohmi
Dimensiuni: 220x900x265mm
Greutate: 12.6kg/bucata
6 mil /perechea

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate