Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ascultarea telefonului mobil

- - - - -
  • Please log in to reply
221 replies to this topic

#37
balan

balan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 01.07.2003
se poate incerca mai simplu lucrind nitel la bobinele unui aparat de radio care receptioneaza in FM :)

#38
z0z

z0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 05.05.2003
se poate incerca si frecand intre ele doua frunze de menta, pana cand una devine rosie, este la fel de relevant in context

#39
zahei

zahei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 28.08.2002
de asemenea se poate asculta de la propriul aparat!

#40
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
si mai simplu, cu un hadns-free bluetooth, merge pana la 10 metri :)

#41
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003
Am mai vorbit eu cu alte ocazii despre ascultare asa ca nu o sa fac decit sa intreb...

Pe cine intereseaza ce vorbim noi ca oameni simpli ?

Ca oricum, legal orice telefon se asculta... deci ar trebui sa ne ferim de scannere & stuff... deci... ce este important in ce vorbim noi ?

#42
gigi_duru

gigi_duru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 13.01.2004
Cata dreptate ai!

#43
Ilussion

Ilussion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 23.03.2004
@honeybunny: Daca tu sau eu nu avem "secrete de stat",sau lucruri EXTREM de importante,imagineaza-ti un pic ca in lumea asta,cine stie,ar putea exista si oameni care au,nu ?) ;) Daca ai fi om de afaceri cred ca ai putea sa-ti asculti viitori adversari intr-o licitatie si sa aflii pana unde pot merge-asta cred ca ar fi destul de posibil,nu?(si destul de util tie :)) Iar oameni de afaceri fara telefon mobil de care sa nu se desparta nu prea am vazut,si te asigur ca nu vorbea despre filmele difuzate aseara la tv,sau...alege tu orice alta tampenie...Iar la telefoane cu posibilitate de criptare a convorbirilor...Vertu imi pare ca avea aceasta optiune.Nu mai stiu exact,dar am vazut undeva un articol despre un raport al serviciilor secrete pe 2003 in care se atragea atentia ca telefoanele mobile noi au "facilitati" de care cumparatorii nu sunt informati (... desigur ! :)). Dar....cred ca majoritatea nu suntem oameni de afaceri ale caror interese sa poata fi amenintate astfel...

#44
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003
Ca sa nu mai amintim ca in 80% din teritoriul SUA telefonia mobila este analogica (AMPS) si orice pusti poate sa asculte si nu fac aia crize...

#45
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002
Nu sta nimeni sa va asculte ce filme ati mai vazut sau cu cine ati mai iesit aseara. Genul asta de lucruri se fac ptr a preveni actiuni teroriste.

Voi credeti ca serviciile secrete fac toata treaba? Ati auzit de S.T.S.?
Credeti ca mai e vreo tara, dupa "9-11" incoace,  care sa-si permita sa stea cu mainele in san pana cand le spun teroristii ce o sa catastrofe o sa faca? Adica va inchipuiti ca astia se incuie intr-o cladire si asteapta sa le pice informatiile din cer cu privire la anumite "evenimente"?

#46
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003
STS inca are tehnologie "veche"... isi cripteaza comunicatiile analogic, cu "fx"-uri...

Oricum, ai dreptate, aia asculta personalitatile cu putere de decizie... nu pe noi...  :OK:

#47
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
hehe..s-o credeti voi

#48
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003
Integratul care face scrambling-ul se gaseste pe piata si trebuie doar facut montajul, se baga in orice statie pe microfon si la ureche nu se mai intelege nimic... la receptie pui montajul de decodare si se aude perfect. A aratat si la Tv unu de la sts acum vreo 3-5 luni, nu mai stiu la ce emisiune, oricum legata de "ce este sts-ul"....

Evident, aia se ocupa de mai multe... sisteme avansate, satelit, jamming etc... dar comunicatiile operative gen coloane oficiale, paza obiective, interventii si microfoanele paza si protocol sunt cum am mentionat...

Tehnologia preia spectul vocal, il imparte in componente spectrale pe care le schimba ordinea fireasca, evident nu mai intelegi nimic... se aude oarece fasiit ciudat, la decodare preiei  secventele si le reordonezi.

Tehnologia merge pe orice tip de modulatie, inclusiv la telefoane.. cutiuta magica... o vedeti si prin filme, e o chestie care se pune pe receptor si vorbesti si auzi, ambii au aceeasi scula si pe linie e totul varza, nu poti face nimic fara a sti secventa. Secventa se poate schimba rapid si astfel e foarte greu sa decodezi, chiar cu tehnologia digitala pentru ca sistemul e analogic si numai urechea umana face diferenta precisa intre componentele spectrale vocale... adica intre zgomot si voce in clar. Evident, daca imprimi pe banda si procesezi cu aparate speciale tip sts... poti decoda indiferent de cod dar informatia e tardiva, pe asta se bazeaza sistemul, si anume daca nu o faci real-time nu mai are rost.

O sa caut link-uri pe net sa va arat cat de simplu este.

#49
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
...cum a zis tudor, honeybunny si cu minune stiu cum se face, si ca se face, si ne fac sa parem ridicoli ca credem in asa ceva...:)
Am citit intr-un ziar, acum cateva luni, ca se gaseste in Rusia de cumparat pe sub mana, un aparat cu care asculti orice mobil pe o raza de 10 km. Aparatul iti era dat cu tot cu un laptop si legatura era facuta intre ele de catre fabricant. Pretul era cam de 6 000 EUR.

#50
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
nu stiu daca s-a mai dat adresa asta,e ceva gen spy&stuff,dar daca ajuta pe cineva,de ce nu?!so: www.microelec.com.

#51
zahei

zahei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 28.08.2002

Quote

Originally posted by Andrei Cioaca
Integratul care face scrambling-ul se gaseste pe piata si trebuie doar facut montajul, se baga in orice statie pe microfon si la ureche nu se mai intelege nimic... la receptie pui montajul de decodare si se aude perfect.


cred ca nu-ti faci iluzii ca un astfel de integrat primeste verde la productie de masa pana nu depun dosarul cu "descrambling-ul" unde trebuie  ;)

#52
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003
Tot ce se poate, or avea dosar pe undeva dar, este o piesa pe cat se poate de nevinovata...
tehnologia e din anii 80... si exista in occident aparate comerciale pt telefon fix care fac chestia asta, pentru cei care sunt speriati de moarte si vor sa-si cripteze convorbirile. Ideea e ca scapa de amatori, profesionistii au ei ceva la mana. Fara secventa corecta de scrambling nu prea faci mare lucru si daca comunici scurt e foarte greu sa se prinda ce si cum in timp real.

#53
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
Cel mai bun scrambling il ofera tehnologia indienilor, comunicarea prin mesaje cu fum. :))

#54
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004
AirBoy : :yeah baby pacat ca raza de actiune e mica

de ce n-or face ceva ca la net cu cheie publica si cheie privata?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate