Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Despre gazon

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3507 replies to this topic

#919
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006

 cumparator, on 27 iunie 2015 - 22:28, said:

Exista aspersor ca o ploaie care sa acopere o suprafata mare? Pompa poate duce numai 2 aspersoare.

Orice aspersor afara de cele agricole ce bat de sus iti va spala semintele mai mult sau mai putin. La cele tip spray se pot pune in jurul lor pahare de cafea. Cred ca un pic exagerezi cu atata udat. Chiar mult, nu un pic.

#920
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
Am facut poze acum cateva zile. Gazonul a crescut la fel in portiunile udate excesiv si in cele udate mai putin. Unde nu au batut aspersoarele nu a iesit deloc. Nu este egal, dar asta se rezolva. Trifoiul in schimb, a ramas la fel de mic ca si cu o saptamana in urma. Oare de ce?
Acum ud numai de 2 ori pe zi, o ora dimineata si o jumatate de ora seara.

O sa merg astazi sau maine sa vad ce s-a mai intamplat.

Attached Files



#921
GIONELINI

GIONELINI

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 03.06.2015

 cumparator, on 04 iulie 2015 - 10:26, said:

Am facut poze acum cateva zile. Gazonul a crescut la fel in portiunile udate excesiv si in cele udate mai putin. Unde nu au batut aspersoarele nu a iesit deloc. Nu este egal, dar asta se rezolva. Trifoiul in schimb, a ramas la fel de mic ca si cu o saptamana in urma. Oare de ce?
Acum ud numai de 2 ori pe zi, o ora dimineata si o jumatate de ora seara.

O sa merg astazi sau maine sa vad ce s-a mai intamplat.

Foarte frumos gazonul, foarte frumos. Mai mult ca sigur si datorita faptului ca a avut multa apa. Nu sunt de acord ca uzi exesiv. Sunt doua modalitati de a vedea daca este udat prea mult sau nu. Prima ar presupune sa stii cata apa dai la stopit iar uun udat bun, este de pana la 25 m/m2. A doua metoda este sa verifici cat de adanc a patruns apa in pamant. Adancimea normala este de pana la 12 cm. Ploile din ultima vreme, au asigurat o irigare corespunzatoare pentru gazon Posted Image. Nu-ti fa griji din cauza trifoiului. Oricum va incerca sa invadaze si spatiul gazonului. Si la mine ploaia a facut bine gazonului Posted Image

Attached Files



#922
scintion

scintion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.12.2007
Gazonul meu. Posted Image
Scarificat in toamna, aerat, insamantat Turfline shadow combinat cu grass fix, am nivelat terenul cu saci de pamant de flori unguresc in amestec cu nisip fin, am aspersoare telescopice Hunter PGP, 12 la numar (mai greu e sa le dozez debitul deoarece am umbra neuniforma pe parcursul zilei si am zone f ude si altele mai uscate, plus ca unele se invart 360grade altele 90, nici acum nu imi uda uniform), programator Hunter. Ud cam o data la doua seri si o fac suficient cat sa nu simta discomfort gazonul, tund de trei ori la doua saptamani si plivesc la greu, orice rasare. Am stres periodic cu diverse, in primavara am adunat mustati de la nuc, acum am adunat visinele de pe jos, or sa urmeze prune ce mai cad si eventual mere mai spre toamna, nemaizicand de frunze pe care nu le toc, prefer sa le adun ca acum doi ani m-au umplut de rame si musuroaie in gazon. Mai e in capat si un gard viu ce trebuie tuns si el... E mult de munca si uneori imi vine sa ma las ca e oboseala mult prea mare, mai ales cand se aduna si am uneori pe telefon cate 30-40000pasi pe zi... Insa cand vin prietenii si cum intra pe poarta zic atata lucru "mama ce gazon" ma unge la inima. Pana si bunicii, pe care nu ii impresionezi cu o "bureana" au ajuns sa spuna "frumos gazonul asta". :)

Attached Files



#923
GIONELINI

GIONELINI

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 03.06.2015

 scintion, on 07 iulie 2015 - 10:29, said:

Gazonul meu. Posted Image
Scarificat in toamna, aerat, insamantat Turfline shadow combinat cu grass fix, am nivelat terenul cu saci de pamant de flori unguresc in amestec cu nisip fin, am aspersoare telescopice Hunter PGP, 12 la numar (mai greu e sa le dozez debitul deoarece am umbra neuniforma pe parcursul zilei si am zone f ude si altele mai uscate, plus ca unele se invart 360grade altele 90, nici acum nu imi uda uniform), programator Hunter. Ud cam o data la doua seri si o fac suficient cat sa nu simta discomfort gazonul, tund de trei ori la doua saptamani si plivesc la greu, orice rasare. Am stres periodic cu diverse, in primavara am adunat mustati de la nuc, acum am adunat visinele de pe jos, or sa urmeze prune ce mai cad si eventual mere mai spre toamna, nemaizicand de frunze pe care nu le toc, prefer sa le adun ca acum doi ani m-au umplut de rame si musuroaie in gazon. Mai e in capat si un gard viu ce trebuie tuns si el... E mult de munca si uneori imi vine sa ma las ca e oboseala mult prea mare, mai ales cand se aduna si am uneori pe telefon cate 30-40000pasi pe zi... Insa cand vin prietenii si cum intra pe poarta zic atata lucru "mama ce gazon" ma unge la inima. Pana si bunicii, pe care nu ii impresionezi cu o "bureana" au ajuns sa spuna "frumos gazonul asta". Posted Image

Da foarte frumos, felicitari !

#924
SchattenX

SchattenX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 05.06.2014
Am observat ca o parte din gazonul meu s-a uscat la radacina, dar sus arata frumos pana il tund. O fi din cauza ca am udat prea mult?

#925
GIONELINI

GIONELINI

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 03.06.2015

 SchattenX, on 13 iulie 2015 - 11:57, said:

Am observat ca o parte din gazonul meu s-a uscat la radacina, dar sus arata frumos pana il tund. O fi din cauza ca am udat prea mult?

Daca este uscat, mai degraba ii lipseste apa. Daca era putrezit puteai sa te gandesti ca este prea multa apa.
Dupa cum am mai spus, gazonului ii fac bine pana la 25 litri / m2 de apa. Nu cred ca tu ai irigat atat de mult.

#926
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
Scintion, felicitari pentru gazonul tau perfect.

Am tuns sambata gazonul, pentru prima data, la 6 cm. Sunt portiuni unde arata bine si portiuni unde este rar. Pana la urma cred ca nu are legatura cu cantitatea de apa cu care l-am udat, ci cu cantitatea de seminte. A fost semanat "la mana" si probabil ca acolo unde spatiul era mai larg au fost aruncate mai putine seminte. O sa supainsamantez unde este chel.

Merge sa il tund joi (adica la 5 zile de la prima tundere) la 4,2 cm, care este a doua treapta a masinii?

Attached Files



#927
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007
Care sunt etapele pentru a obtine un gazon de cea mai buna calitate ?

Multumesc .

#928
scintion

scintion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.12.2007
Problema la gazonul semanat e ca semintele mai au prostul obicei sa se stranga, ori fiindca solul nu e perfect plan, ori ca pur si simplu pulverizarea din unghi a aspersoarelor ori cu indiferent ce se uda le determina sa se grupeze. Arata foarte bine gazonul tau si da, il poti tunde la 4.2 si sa il lasi acolo o perioada. Poti tunde la 5-6 zile, asa e cel mai bine. Verifica sa ai lama masinii de tuns brici, conteaza foarte mult si stai fara grija, se va umple de indata ce devine matura iarba.

#929
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
Multumesc pentru sfaturi.

#930
scintion

scintion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.12.2007
Iti mai dau un sfat si ai sa vezi ca in timp se va dovedi extrem de folositor. Pune la gardul ala o plasa de umbrire. Se gasesc modalitati de prindere astfel incat sa arate bine. Stai in camp si in timp or sa te invadeze mii de spori de balarii si nu vei mai scapa de ele. Pune ca sa-ti filtreze din praf si seminte. Ai putea sa incerci si cu policarbonat ori cu ceva plante cataratoare sa creasca pe gardul ala in timp, acum tu stii ce variante sunt.

#931
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
Vreau sa pun sipci orizontale de lemn. Sper sa pot face asta in toamna.

#932
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009
Fara sa citesc un rand despre ce exista scris la capitolul gazon in literatura de specialitate sau de pe net si fara sa fi pus in viata mea o samanta de ceva in pamant am hotarat sa pun gazon pe spatiile verzi(niste maidane cu un pamant plin de toate materialele de constructii ramase de pe santier blocul fiind unul nou) din jurul blocului unde m-am mutat.
Impreuna cu cativa vecini am sapat la cazma pamantul si am scos pe trotuare pietre bucati de beton cabluri electrice furtune moloz si etc.
Dupa care am cumparat pamant de flori universal si l-am imprastiat peste pamantul din viitorul spatiu verde in strat de cam 4 degete.
In sacii goi de pamant de flori am pus molozul si toate cele si am depozitat sacii pe santierul unde se construiesc in continuare blocuri din acelasi ansamblul residential.
Am semanat gazonul cu mana fara sa facem economie si ne-am pus pe udat.
Dimineata uda nevasta mea si seara vecinii iar dupa 3 saptamani am dat prima coasa ca sa zic asa si de atunci am mai dat vrea doua coase.
Cositul l-am facut cu niste foarfece cumparate de la JUMBO cu 9 roni pentru ca nu avem suprafete mari si mai o bere mai o tigare mai un banc in timp ce dam din foarfece si uite asa cosim noi gazonul.
Vreau sa va spun ca printre firele de gazon foarte putine chestiuni au rasarit si gazonul e des verde intens si ma mir de unde creste asa ca in povesti.
Acum dupa ce am citit topicul ajung la concluzia ca daca n-as fi citit in curand gazonul ar fi murit subit din lipasa de hrana adica de pamant.
Asa ca pe viitor din ce am dedus eu citind topicul am sa hranesc gazonul presarand din cand in cand peste pamant de flori universal si niste substrat special de gazon plus ceva ingrasaminte de mai multe ori pe vara si odata iarna peste prima zapada.

Edited by bulan60, 15 July 2015 - 12:03.


#933
scintion

scintion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.12.2007
E suficienta o scarificare si aerare toamna, cum aveti spatiu mic se poate manual face operatiunea asta cu o grebla buna si o scula de aerat, apoi overseeding in zonele golase si mix de pamant cu nisip si nivelat. E 100% suficient. E mai bine de facut toamna decat primavara insa nu trebuie toamna foarte tarziu, trebuie sa aiba timp sa incolteasca semintele adica trebuie asigurata o temperatura de peste 20 grade cel putin doua saptamani. Probabil septembrie ar fi ideal de facut. Incep si ploile si e la fix.

#934
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009
Multumesc sa traiti asa am sa fac si preventiv voi mai citi inca o data tot topicul.
Posted Image Posted Image Posted Image

#935
forbes29

forbes29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 19.09.2013

 scintion, on 15 iulie 2015 - 09:29, said:

Iti mai dau un sfat si ai sa vezi ca in timp se va dovedi extrem de folositor. Pune la gardul ala o plasa de umbrire. Se gasesc modalitati de prindere astfel incat sa arate bine. Stai in camp si in timp or sa te invadeze mii de spori de balarii si nu vei mai scapa de ele. Pune ca sa-ti filtreze din praf si seminte. Ai putea sa incerci si cu policarbonat ori cu ceva plante cataratoare sa creasca pe gardul ala in timp, acum tu stii ce variante sunt.

Ai dreptate. Eu nu am pus plasa si de pe camp vantul mi-a umplut gazonul de pir ...

#936
GIONELINI

GIONELINI

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 03.06.2015
Am tuns si eu gazonul sambata.

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate