Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Despre gazon

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3507 replies to this topic

#775
RAPEED

RAPEED

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 04.07.2009

 Freddy12, on 10 iulie 2014 - 11:30, said:

Multumesc pentru raspuns. Am vreo-350-400mp asa ca voi merge pe Rotak 34. De Makita ce parere ai?
Si eu am Rotak 34 de la Bosch. Isi face treaba destul de bine. Asta e al 2-lea an in care o folosesc si nu s-a stricat nimic la ea. Doar ca trebuie sa ascut lama .

 lightpawn, on 10 iulie 2014 - 12:02, said:

Cred că Rotak 34 e o alegere bună. Ai grijă, când îi ascuți cuțitul, să-l ascuți pe polizor, la turație mică (să nu se decălească).

Se gasesc in magazine si lame de tuns ? Vreau sa o ascut pe asta ca s-a cam bontit (bine ca am citit sfatul tau...Posted Image ), dar as vrea sa cumpar si o rezerva.

UPDATE : M-am uitat pe net Posted Image si am gasit la Dedeman cutite de tuns de la Rotak 34 la pretul de 83 lei : http://www.dedeman.r...ore=ddm_default

Edited by RAPEED, 11 August 2014 - 09:50.


#776
wazzabi

wazzabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 12.03.2007
Buna seara! Ce ziceti mai are vreo sansa acest gazon sau sa renunt la el si sa reinsamantez ? Dupa cum spune si titlul videoclipului gazonul asta e doar o tentativa; nu i-am dat prea multa importanta... Ieri am aruncat niste azotat de amoniu si am mai aruncat si niste seminte in locurile goale. De udat il ud o data pe zi, seara.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ue4gm_gmJP0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#777
matei_gxg

matei_gxg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.05.2007
Salut stimati forumisti, gazonul de mai jos are putin peste 2 saptamani. Nu a iesit tocmai grozav, dar pt prima tentativa... Intrebarea mea este: Sa il tund inainte de iarna sau sa astept pana la primavara? Cum credeti ca este mai bine? Va multumesc anticipat pt raspunsuri[ http://s29.postimg.org/orzoiv11j/20140925_103140.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://s28.postimg.org/csxge3rhp/20140925_103143.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://s30.postimg.org/6zqiu31fl/20140925_103221.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://s21.postimg.org/fq83aqjmv/20140925_103146.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by matei_gxg, 27 September 2014 - 19:01.


#778
SmartVantage

SmartVantage

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 28.08.2008

 nickytip, on 19 iulie 2014 - 16:04, said:

Salut !
Tunsul se face cand e gazonul uscat sau ud ? Vreau sa cumpar o masina mai ieftina, pt ca am doar 100mp. Skill, bosch - 300, makita 400, china 150.. Voi ce ma sfatuiti ?
Niciodata cand e ud! Favorizeaza aparitia bolilor si masina de tuns nu poate evacua bine iarba tunsa

#779
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
@matei
mai lasa o vreo sapt si poti tunde cat mai sus posibil. se poate tunde pwna da zapada

aviz tuturor: nu uitati ca prin noiembrie sa dati cu un ingrasamant special pt iarna pe baza de potasiu si fosfor. acesta furnizeaza hrana radacinilor pe timpul iernii si creeaza premisele unei inverziri frumoase la primavara

#780
wazzabi

wazzabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 12.03.2007
Am avut in gradina un ciot de visin putred imbracat in iedera. Stiu, suna horror. Acum l-am scos, am incercat sa scot cat mai multe radacini din pacostea asta de iedera si cred ca inca mai sunt, e un chin sa le scot pe toate... Pe terenul pe care a fost ciotul asta vreau sa plantez gazon. Imi puteti da cateva sfaturi despre cum ar trebui sa procedez ? Multumesc.

#781
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007
Dacă încă nu ai făcut nimic cu iedera aia, ideea ar fi să sapi cât mai bine toată zona - rădăcinile se vor "toca".
Apoi... e cam târziu să mai însămânțezi gazon acum, are nevoie de minim 12-13 grade pentru germinare, câteva zile consecutive... dar, dacă ai semințe bune poți să încerci, presupun că nu e o suprafață mare deci n-ai mare lucru de pierdut dacă nu răsare.

#782
wazzabi

wazzabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 12.03.2007
Multumesc pentru raspuns. Am sapat cat de bine am putut acea zona dar o sa astept pana la primavara pentru insamantare.

#783
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
eu am pus trifoi alb sambata trecuta Posted Image  - am prins si soare cateva zile bune. O iesi ceva?

#784
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 MembruAnonim, on 23 octombrie 2014 - 21:50, said:

eu am pus trifoi alb sambata trecuta Posted Image  - am prins si soare cateva zile bune. O iesi ceva?
La anu' .

#785
afrondra

afrondra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 21.03.2012
Chiar o iesi la anu'? Avand in vedere ca se pune in august, presupun ca daca iese acum e prea mic sa reziste la ger. Asa ca mai bine la anu'....

Am cumparat si eu samanta de trifoi din primavara, iar acum as fi avut si eu conditii s-o pun (adica timp, teren sapat, ...), dar zic totusi sa astept pana la primavara. Si daca oi avea atunci timp, o pun. Daca nu....nu.

#786
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ideea e daca a germinat sau a putrezit samanta? De incoltit nu am observat in cateva zile alea...

#787
afrondra

afrondra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 21.03.2012
Habar n-am in cat timp germineaza asta. Dar s-ar putea sa ai noroc. Cand am pus gazon, am pus d-ala cu trifoi in el. Si dupa muulte luni, cand imi luasem gandul ca mai vad vreodata trifoi prin gazon, a iesit.
Si tin minte ca am pus gazonul toamna, iar trifoiul a iesit la anu'. :) Ba chiar la vara...

#788
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 Hxx, on 26 mai 2007 - 15:23, said:

Eu am imprastiat un fertilizator+erbicid pe gazon in urma cu cca 1 sapt. jumate. Produsul l-am cumparat din Praktiker, parca. Insa, in loc sa dispara buruienile, s-au inmultit, insa am observat si o imbunatatire a gazonului.


NICIODATA NU SE PUN AMANDOUA .Intai ierbicidezi dupa un timp pui ingrasamantul.Si depinde de ce ai de ierbicidat in functie de asta cumperi ierbicidul

#789
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Al dreaq trifoi a răsărit dupa 10 zile pe frigu ăsta,

Edited by diorama, 01 November 2014 - 12:35.
Editat dublu post.


#790
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Trifoiul e unul din cele mai rezistente plante din gradina La un moment dat mi-a napadit gazonul si am dat inclusiv cu Roundup erbicid total, si m-am trezit ca dupa cateva luni a rasarit din nou timid in acelasi loc.

#791
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007
Cred ai dat cu un erbicid selectiv pentru dicotiledonate? Dacă dădeai cu erbicid total murea și gazonul...

#792
Bogdanzet

Bogdanzet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 02.02.2014
Salut !
Stie cineva un erbicid contra muschiului din gazon ? Altul decat Campo .
Multumesc,

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate