Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Minori la granita

- - - - -
  • Please log in to reply
334 replies to this topic

#235
ildyqo

ildyqo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 27.03.2009
Am si eu o intrebare despre pasaport pentru un minor. cum e cu valabilitatea acestuia in cazul bulgariei?  Tr sa fie valabil cand iesi din tara sau pe toata perioada sederii? La intoarcere nici nu verifica (stiu pe cineva care a uitat pasaportul la hotel si s-a intors fara probleme). La iesire nu verifica si voucherul ca sa stie cat stai. Ma poate controla cineva acolo? Ce pot patii? ce risc?

Vrem sa mergem in bulgaria in perioada 17-27 iulie. Fica noastra de 5 ani nu are pasaport, e inclusa in pasaportul lui tati care e valabil 3 ani incepand din 21 iulie 2008. adica expira exact dupa ce am iesit din tara. Daca ii fac acum pasaport o sa fie valabil 3 ani, adica pana in mai, iunie 2014. Daca ii fac anul viitor, pot face pe 5 ani (implineste 6 ani), adica 2017, adic 3 ani in plus. Asta m-ar scutii de o cheltuiala. oare pot risca?

#236
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Poti intra in Bulgaria in marja valabilitatii pasaportului. Eventual ti se va atrage atentia de catre vames ca va expira in intervalul cat va veti afla in Bulgaria. Iti recomand sa ai la tine (pentru orice eventualitate) si certificatul de nastere a fetitei. Astfel nu vei avea probleme.

Uite un telefon util:
Iulia Bahovski, Manager de proiect, + 40 723 63 84 82,
E-mail: [email protected]

Edited by florinbad, 09 May 2011 - 12:44.


#237
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001
Deci din cate inteleg, ca sa mergem cu piticul in Bulgaria la mare, trebuie sa ii facem pasaport.
Intrebare: stiu ca atunci cand s-a inceput cu biometricele puteai sa optezi intre biometric si normal.
Deci ii putem face normal sau acum nu se mai fac decat biometrice?
Multumesc!

#238
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
Se poate face si normal parca , dar ca pret iesi ca si cu cel biometric si are doar valabilitate de 1 an

#239
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001
E vorba de cel temporar? Deci cel temporar nu e biometric?

#240
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
Nu , este normal de tipul vechi

#241
Alanisa3

Alanisa3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.06.2011
Am si eu o intrebare...Sunt minora si vara aceasta vreau sa plec in Spania la parintii mei cu avionul..Mi-au facut procura sa pot calatori cu fratele meu (si din cate am inteles si singura).Ok...problema este ca notara care a facut procura a gresit anul nasterii mele.In loc de 1993 a scris 1991 (desi e evident ca este imposibil sa fii nascut in 91 si sa fii minor in anul 2011!!!).Acum notara nu vrea sa modifice ,spunand ca nu are nicio dovada ca eu sunt nascuta in 93...desi are copii facute si dupa buletin si dupa certificatul de nastere.Intrebarea este:Oare as avea probleme la vama? Specific ca CNP-ul ,seria buletinului,adresa,nume...toate celalte informatii sunt trecute corect...

#242
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Singura nu poti calatori, doar cu insotitor de la compania aeriana (daca gasesti). Neaparat modifica actul, notara este obligata sa-l modifice e greseala ei - si-a pus parafa pe un act in care scrie minorul X, nascut in 1991... actul datat in 2011? E foarte probabil sa nu-ti permita iesirea din tara si pierzi si biletul de avion!

Edited by T Irina, 15 June 2011 - 20:05.


#243
Alanisa3

Alanisa3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.06.2011
Da' pai e greseala ei.Dar problema e ca nu mai am timp sa o modific pentru ca procura e la mine,in tara,si notara e in Spania.Ar lua prea mult sa o trimit prin posta.O sa merg la risc totusi,sper doar ca vamesii vor fi destul de inteligenti incat sa-si dea seama ca este clar o greseala ,tinand cont de anul curent si de CNP.Multumesc mult de raspuns oricum!

#244
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
Poate ai noroc si trecu cu vederea ce scrie in procura ..daca nu s-ar putea sa iti refuze parasirea tarii

#245
Alanisa3

Alanisa3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.06.2011
Multumesc de raspunsuri ,dar s-a rezolvat.Am sunat la Politia de frontiera si au spus ca nu e o problema,pe ei ii intereseaza ca CNP-ul si seria sa fie corecte.

#246
corina93

corina93

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.06.2011
buna, am si eu o intrebare! am 17 ani si am venit in spania insotita de iubitul meu cu procura de la parinti dar a expirat (procura) si acum vreau sa ma intorc in Romania singura cu avionul am nevoie de altceva decat de buletin?

#247
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
De acolo spre Romania din cate stiu nu o sa iti ceara decat un act de identiatate ( buletin) fara nici o procura

#248
aladin79

aladin79

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 24.12.2010
am si eu o intrebare...daca se face pasaport individual unui minor, mai trebuiesc declaratie/procura din partea parintilor ?...mentionez ca minorul va pleca din tara cu ambii parinti....

#249
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
Daca sunt amandoi parintii nu mai este nevoie de procura

#250
needhelp1

needhelp1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.06.2011
Sunt putin confuza ,si vreau sa stiu anumite lucruri .Am 14 ani si vreau sa merg in Italia la parinti mei , problema e ca ei nu pot veni aici pentru a-mi face procura si vreau sa stiu daca procura poate fi facuta de ei in Italia si daca da ,cum poate fi trimisa  sa fie in siguranta ,apoi mai exista problema aceasta :eu nu am insotitor si vreau sa stiu daca pot "face rost" de insotitor de la agentia cu care zbor , si daca tot ce am zis pana acum e posibil , vreau sa mai stiu cum sta treaba cu cazierul ,si de unde ar trebui sa incep pentru a-mi fi facute actele , ma refer ce  ar trebui sa fac mai intai ? Procura , actul insotitorului de la agentia de zbor ? cazierul -ce fac cu el ?  Si daca ar mai exista si alte detalii pe care nu le-am mentionat m-as bucura mult sa le aud pentru a nu exista si alte complicatii.        :worthy:



Astept un raspuns rapid.  : :worthy:  :worthy: :worthy:

#251
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
Depinde cu ce companie calatoresti . Nu toate permit transportul minorilor fara insotitor si practic insotitor din partea lor. Procura se poate face direct in Italia , si odata ajunsa in tara o traduci si legalizezi . Am intalnit destule cazuri ca si al tau si de multe ori unul dintre pariniti a facut drumul pana in tara ca apoi sa plecel inapoi cu minorul

#252
tgvgregfr

tgvgregfr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.06.2011
Buna ziua, am si eu o intrebare copiii mei minori 8 si 12 ani in vacanta de vara vor veni in România cu pasapoarte Franceze,insotiti de cineva din familie(bunicul)si au si autorizatie de iesire din teritoriu metropolitan.intrebarea este cind se vor intoarce din Rom mai au nevoie de procura sa iasa din Romania insotiti de o matusa. merci

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate