Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Minori la granita

- - - - -
  • Please log in to reply
334 replies to this topic

#217
ingerika

ingerika

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.06.2010
Buna seara.Imi poate spune cineva dak wizz air are insotitori pt minori,si dak parintii ii fac unui minor imputernicire sa iasa cu o pers majora din tara,iar la intoarcere o mai intraba cineva ,ceva dak nu e cu persoana respectiva?Va multumesc foarte frumosPosted Image


Regulament:
g. scrierea mesajelor cu deformari ale limbii romane, de genul: tz, sh, k, etc. Pentru a se face mai bine intelesi, userii pot folosi diacritice. (ț, ș, etc)
2. Exista topic special pt. Wizz, posteaza acolo orice intrebare legata de WiZZ.
3. 99% nu are, BlueAir si Tarom au 100%,fiind probate personal.

Edited by ferrellroo, 08 June 2010 - 00:05.


#218
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

View Postingerika, on 8th June 2010, 00:32, said:

Buna seara.Imi poate spune cineva dak wizz air are insotitori pt minori,si dak parintii ii fac unui minor imputernicire sa iasa cu o pers majora din tara,iar la intoarcere o mai intraba cineva ,ceva dak nu e cu persoana respectiva?Va multumesc foarte frumosPosted Image


Regulament:
g. scrierea mesajelor cu deformari ale limbii romane, de genul: tz, sh, k, etc. Pentru a se face mai bine intelesi, userii pot folosi diacritice. (ț, ș, etc)
2. Exista topic special pt. Wizz, posteaza acolo orice intrebare legata de WiZZ.
3. 99% nu are, BlueAir si Tarom au 100%,fiind probate personal.
"Pentru cetățenii români cu vârsta sub 18 ani se aplică o serie de condiții speciale.
Potrivit legislației române (legea nr. 248 din 2005 referitoare la libera circulație a cetățenilor români în străinătate), cetățeni români sub 18 ani pot călători în străinătate numai însoțiți de către ambii părinți sau de către un singur părinte/adult, și având asupra lor documentele necesare.
Wizz Air refuză transportul pasagerilor care nu prezintă documentele solicitate.
Vă rugăm ca înainte de călătorie să vă informați în legătură cu formalitățile necesare.
"
( http://wizzair.com/u...oking_children/ )

#219
ingerika

ingerika

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.06.2010

View Posto_dor, on 8th June 2010, 07:08, said:

"Pentru cetățenii români cu vârsta sub 18 ani se aplică o serie de condiții speciale.
Potrivit legislației române (legea nr. 248 din 2005 referitoare la libera circulație a cetățenilor români în străinătate), cetățeni români sub 18 ani pot călători în străinătate numai însoțiți de către ambii părinți sau de către un singur părinte/adult, și având asupra lor documentele necesare.
Wizz Air refuză transportul pasagerilor care nu prezintă documentele solicitate.
Vă rugăm ca înainte de călătorie să vă informați în legătură cu formalitățile necesare.
"
( http://wizzair.com/u...oking_children/ )
va multumesc frumos pentru raspuns si imi cer scuze pentru greseli

#220
Apollo

Apollo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 20.04.2002
Multumesc pentru ajutor.

#221
unmaked

unmaked

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 29.04.2010
Eu trebuie sa plec in italia cu avionul numai ca sunt minor. In afara de procura si buletin, imi mai trebuei si alte acte? Procura trebuie tradusa in italiana? Ce fel de procura? Una normala?

#222
Alex86

Alex86

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 16.01.2006

View Postunmaked, on 19th June 2010, 01:57, said:

Eu trebuie sa plec in italia cu avionul numai ca sunt minor. In afara de procura si buletin, imi mai trebuei si alte acte? Procura trebuie tradusa in italiana? Ce fel de procura? Una normala?
doar in romana trebuie facuta , in italia nu te intreaba nimeni nimic
trebuie cate o procura pt fiecare parinte (sau numai una in conditii speciale : custodie , deces etc) prin care parintele isi da acordul ca persoana X sa insoteasca minorul in calatorie
din cate stiu insotitorul trebuia sa aiba asupra lui cazierul judiciar la iesirea din tara
toate actele vor ramane la politia de frontiera romana

#223
mirelanitipir

mirelanitipir

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 10.07.2010
Am copilul (13 ani) trecut pe pasaportul meu in iulie 2008 valabil iulie 2011. In aceasta vara plecam in Grecia. Trebuie sa ii fac pasaport nou?

#224
alina-ratzushk

alina-ratzushk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.07.2010
buna!am si eu o nelamurire...plec in iulie akm in spania la mama mea....dar imi expira cartea de identitate luna viitoare....e posibil sa plec cu el asa??astept raspuns urgent

#225
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

View Postalina-ratzushk, on 23rd July 2010, 13:35, said:

buna!am si eu o nelamurire...plec in iulie akm in spania la mama mea....dar imi expira cartea de identitate luna viitoare....e posibil sa plec cu el asa??astept raspuns urgent

Nu.

#226
EaglePk

EaglePk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 13.03.2007
Salut, imi puteti spune daca e corect urmatorul lucru: vrem sa plecam 5 persoane in calatorie pana in Viena.Problema e ca unul din noi are doar 17 ani iar unuia ii expira buletinul. Pentru cel cu 17 ani(mentionez ca nu suntem rude) trebuie procura semnata de notar din care sa reiese ca parintii sunt de acord cu iesirea acestuia din tara + cazierul unuia dintre noi? Pentru cel caruia ii expira Cartea de indentitate se poate elibera ceva provizoriu dela politie care sa fie valabil si in ungaria respectiv austria?
Multumesc anticipat!

#227
next_door

next_door

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 04.01.2008
Pentru cel de 17 ani iti trebuie procura, iar pentru cel cu CI-ul expirat, recomand un pasaport provizoriu(se eliberaza in maximum 3 zile, valabil un an)

#228
CarinaZ

CarinaZ

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.10.2010
Buna! Am si eu o problema.. Am 17 ani, si intentionez sa plec in Viena, la niste cursuri. Din cate am inteles, este nevoie de procura din partea ambilor parinti. Ce vreau sa intreb este, trebuie neaparat sa imi iau insotitor de zbor? Sau asta ramane la latitudinea mea? Eu una nu vreau, si pe site-uri ma cam incurca toate informatiile.
Va rog, astept raspuuuns!

#229
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

View PostCarinaZ, on 31st October 2010, 18:23, said:

Buna! Am si eu o problema.. Am 17 ani, si intentionez sa plec in Viena, la niste cursuri. Din cate am inteles, este nevoie de procura din partea ambilor parinti. Ce vreau sa intreb este, trebuie neaparat sa imi iau insotitor de zbor? Sau asta ramane la latitudinea mea? Eu una nu vreau, si pe site-uri ma cam incurca toate informatiile.
Va rog, astept raspuuuns!
Intrebarea nu este noua, puteti gasi raspunsul in paginile mai vechi ( http://forum.softped...t...t&p=7389566 ).


Iar daca doriti sa studiati - in speranta identificarii unei situatii de exceptie aplicabila latitudinii dumneavoastra - atunci din Legea nr. 248/2005, Art. 30:

(1) Organele politiei de frontiera permit iesirea din tara a cetatenilor romani minori numai daca sunt insotiti de o persoana fizica majora, in urmatoarele cazuri:
a) minorului care este inscris in documentele de calatorie ale ambilor parinti sau, dupa caz, este titular al unui document de calatorie individual si calatoreste in strainatate insotit de acestia i se permite iesirea in aceleasi conditii si impreuna cu acestia;
b ) minorului care este inscris in pasaportul unui parinte si calatoreste in strainatate impreuna cu acesta sau, dupa caz, este titular al unui pasaport individual si calatoreste impreuna cu unul dintre parinti i se permite iesirea in aceleasi conditii si impreuna cu acesta numai daca parintele insotitor prezinta o declaratie a celuilalt parinte, din care sa rezulte acordul acestuia cu privire la efectuarea calatoriei respective in statul sau in statele de destinatie, precum si cu privire la perioada acesteia sau, dupa caz, face dovada decesului celuilalt parinte;
c) minorului care este inscris in pasaportul unui parinte si calatoreste in strainatate impreuna cu acesta sau, dupa caz, este titular al unui pasaport individual si calatoreste impreuna cu unul dintre parinti i se permite iesirea in aceleasi conditii si impreuna cu acesta, fara a mai fi necesara declaratia celuilalt parinte, numai daca parintele insotitor face dovada faptului ca minorul i-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila;
d) minorului care este titular al unui pasaport individual si calatoreste insotit de o alta persoana fizica majora i se permite iesirea in aceleasi conditii si impreuna cu aceasta numai daca persoana insotitoare prezinta o declaratie a ambilor parinti sau, dupa caz, a parintelui caruia minorul i-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila, a parintelui supravietuitor ori a reprezentantului sau legal, care sa cuprinda acordul acestora cu privire la efectuarea calatoriei respective de catre minor, la statul sau statele de destinatie, la perioada in care urmeaza sa se desfasoare calatoria, precum si datele de identitate ale insotitorului respectiv.

(2) In situatiile prevazute la alin. (1) lit. b )-d) nu este necesara declaratia parintelui decazut din drepturile parintesti sau, dupa caz, declarat disparut, in conditiile legii, daca insotitorul face dovada in acest sens, cu exceptia cazului in care ambii parinti se afla in aceasta situatie, cand este obligatorie declaratia reprezentantului legal al minorului.

(3) Prin derogare de la prevederile alin. (1) lit. b )-d), organele politiei de frontiera permit iesirea din Romania a minorilor insotiti, numai in urmatoarele situatii:
a) in cazul in care insotitorul argumenteaza necesitatea calatoriei in strainatate prin faptul ca minorul urmeaza sa beneficieze de un tratament medical care nu este posibil pe teritoriul Romaniei si fara de care viata sau sanatatea ii este pusa in mod grav in pericol, cu conditia sa prezinte documente doveditoare in acest sens, emise sau avizate de autoritatile medicale romane, din care sa rezulte perioada si statul sau statele in care urmeaza sa se acorde tratamentul medical respectiv, chiar daca nu exista acordul ambilor parinti, al celuilalt parinte, al parintelui supravietuitor sau al reprezentantului legal;
b ) in cazul in care insotitorul argumenteaza necesitatea calatoriei in strainatate prin faptul ca minorul se deplaseaza pentru studii sau concursuri oficiale, cu conditia sa prezinte documente doveditoare in acest sens, din care sa rezulte perioada si statul sau statele in care se vor desfasura aceste studii sau concursuri, precum si avizul Autoritatii Nationale pentru Protectia Drepturilor Copilului, emis in conditiile prevazute in normele metodologice, chiar daca nu exista acordul celuilalt parinte.

(4) Pe langa informatiile prevazute la alin. (1) lit. d), declaratia parintilor, a parintelui caruia minorul i-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila, a parintelui supravietuitor sau a reprezentantului legal, dupa caz, trebuie sa cuprinda si urmatoarele mentiuni:
a) scopul deplasarii;
b ) ruta urmata pana in statul de destinatie;
c) indicarea faptului daca minorul urmeaza sa ramana in statul de destinatie, caz in care trebuie mentionata persoana careia urmeaza a-i fi incredintat minorul, sau daca urmeaza sa se reintoarca impreuna cu un insotitor, ale carui date de identitate trebuie indicate, in cazul in care acesta este o alta persoana decat cea cu care iese din Romania.

(5) Poate avea calitatea de insotitor si o persoana anume desemnata din cadrul unei societati comerciale autorizate, in conditiile legii, sa desfasoare activitati de transport international de persoane.

(6) Organele politiei de frontiera vor permite iesirea din Romania a minorilor insotiti numai daca se constata ca se respecta informatiile prevazute la alin. (1) lit. b ) si c) si la alin. (4), referitoare la insotitor, perioada deplasarii si ruta care trebuie urmata, iar in situatiile prevazute la alin. (3), daca se constata ca ruta aleasa pentru deplasare si momentul prezentarii la iesirea din tara se justifica in raport cu destinatia, respectiv cu perioada deplasarii.

(7) Declaratiile prevazute la alin. (1) lit. b )-d) trebuie redactate in doua exemplare si trebuie sa fie autentificate in tara de notarul public, iar in strainatate, de misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale Romaniei ori, daca au fost date in fata autoritatilor straine, sa indeplineasca conditiile de supralegalizare prevazute de lege sau sa aiba aplicata apostila conform Conventiei cu privire la suprimarea cerintei supralegalizarii actelor oficiale straine, adoptata la Haga la 5 octombrie 1961, la care Romania a aderat prin Ordonanta Guvernului nr. 66/1999, aprobata prin Legea nr. 52/2000, cu modificarile ulterioare. Un exemplar al declaratiei se pastreaza de catre insotitor, iar al doilea exemplar insoteste pasaportul minorului.

#230
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 01.02.2009
Salut


In iulie ma duc in Cipru cu sotia si bebe de 2 ani si 2 luni.Ce acte imi trebuie in aeroport pentru copil?

Edited by varu_alin, 17 February 2011 - 19:30.


#231
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

View Postvaru_alin, on 17th February 2011, 19:27, said:

Salut


In iulie ma duc in Cipru cu sotia si bebe de 2 ani si 2 luni.Ce acte imi trebuie in aeroport pentru copil?
Daca nu aveti copilul trecut in pasaport, atunci trebuie sa-i faceti pasaport ( http://forum.softped...t...t&p=7776495 ). Sa aveti la dumneavoastra si certificatul de nastere (noi luam mereu o copie xerox si a fost suficient).

#232
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,063
  • Înscris: 16.02.2008
In legatura cu copiii si spatiul Schengen:
In tarile intrate deja in acest spatiu e nevoie de pasaport pentru copii ?
Din ce cunosc nu se face control la acte dar la un eventual control de rutina al politiei de acolo ce acte iti cer sa prezinti pentru minor ? ( copil sub 14 ani )
Asteptam sa intram si noi anul acesta ca sa putem trece fara pb la vecinii bulgari si unguri...dar degeaba...

#233
sybarino

sybarino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 21.03.2005
Pentru minori, e neaparat necesar pasaportul la trecerea frontierei plus ca trebuie sa fie cu ambii parinti ca sa nu mai aiba nevoie si de alte acte

View Postgry2000, on 20th February 2011, 16:38, said:

In legatura cu copiii si spatiul Schengen:
In tarile intrate deja in acest spatiu e nevoie de pasaport pentru copii ?
Din ce cunosc nu se face control la acte dar la un eventual control de rutina al politiei de acolo ce acte iti cer sa prezinti pentru minor ? ( copil sub 14 ani )
Asteptam sa intram si noi anul acesta ca sa putem trece fara pb la vecinii bulgari si unguri...dar degeaba...


#234
sibusiso

sibusiso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 21.03.2011
Imi cer mii de scuze daca ce intreb eu s-a mai lamurit in paginile anterioare.
Ideea este urmatoarea: interviurile la universitati sunt considerate ca "scop de studiu"? Intreb asta in sensul in care primesc o oferta de interviu de la o universitate din UK. E deja o cheltuiala mare dusul singur, daramite cu inca o persoana. Am urmatoarele intrebari:

1) Cum am intrebat mai sus, interviurile la universitati pot fi considerate ca "scop de studiu"?

2) Daca merg cu sora care este majora, mai e nevoie de cazier si alte d'alea in afara de acordul parintilor? Mentionez (daca e nevoie) ca sora in cauza are acelasi domiciliu cu parintii si cu mine.

3) Aceste interviuri ar avea loc (Doamne ajuta!) cu 1-2 (maxim) luni inainte ca eu sa implinesc 18 ani. Pot beneficia de un tratament special?

Mii de multumiri.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate