Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

placa audio pt. sistemul z-5500?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
mmoctav

mmoctav

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.04.2007
Am achizitionat sistemul de la logitech z-5500 si il folosesc pe o placa de sunet de la creative Sound Blaster Live si nu sunt multumit! -_-
Folosesc sistemul mai mult pt muzica decat pt jocuri....si doresc sa scot tot ce poate din el
Am de ales intre ulmatoarele 2 placi M-Audio Revolution 5.1 sau Creative X-Fi Extreme Music.Ce imi recomandati??? :worthy:
Astept si alte sugestii de placi audio, dar la un preturi asemanator cu cele de mai sus....
Multumesc anticipat celor care imi vor raspunde! ;)

#2
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
La muzica M-Audio se descurca cel mai bine. Insa, daca ai pretentii de fidelitate de sistemul acela, las-o balta. Vinde-l.

#3
mmoctav

mmoctav

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.04.2007
As dori ca cei care imi raspund la intrebare sa-si argumenteze raspunsurile..... :rolleyes:

#4
lucimunteanu2000

lucimunteanu2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 18.03.2007
iti argumentez ca am si eu acelasi sist de sunet, si o placa Creative Audigy 4. Sunt supermultumit de TOT adica suporta orice format audio(mai putin THX) dar asta nu este un capat de tzara.
Cu mentiunea sa reduci drastic vol bas-ului atunci cand nu ai nevoie de el, ca altfel treb sa pui bani deoparte de amenda.... :lol:

PS: daca iti tragi si un TV sau LCD mai mare.....iti mai treb jaluzele si popcorn ca sa ai o superexperienta de cinema  B)  B)  B)

#5
alin'mus

alin'mus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 20.03.2006

 lucimunteanu2000, on Apr 14 2007, 18:24, said:

iti argumentez ca am si eu acelasi sist de sunet, si o placa Creative Audigy 4. Sunt supermultumit de TOT adica suporta orice format audio(mai putin THX) dar asta nu este un capat de tzara.
Cu mentiunea sa reduci drastic vol bas-ului atunci cand nu ai nevoie de el, ca altfel treb sa pui bani deoparte de amenda.... :lol:

PS: daca iti tragi si un TV sau LCD mai mare.....iti mai treb jaluzele si popcorn ca sa ai o superexperienta de cinema  B)  B)  B)


THX e un standard de calitate sunet nu un format audio

#6
lucimunteanu2000

lucimunteanu2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 18.03.2007

 alin, on Apr 14 2007, 18:33, said:

THX e un standard de calitate sunet nu un format audio

Ms de completare, la asta ma gandeam, doar ca nu m-am exprimat cum trebuie :)

#7
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005

 mmoctav, on Apr 14 2007, 16:42, said:

As dori ca cei care imi raspund la intrebare sa-si argumenteze raspunsurile..... :rolleyes:

Pai cam ce sa argumentezi. Daca vrei muzica renunti la sisteme pc pt. ca dupa urechea multor oameni astea suna groaznic. Iar M-Audio are DAC-uri superioare oricarui Creative(asta e impresia generala, exista cazuri si cazuri de urechi..), dar din pacate nu pre are EAX. Si totusi diferentele dintre Audigy si M-Audio se observa greu si asta doar pe o combinatie boxe + amp(nu de preturi astronomice oricum)si muzica  in format Lossless. Bine dupa ceva timp de auditie la M-Audio Audigy ti se va parea o prastie.
(ce-am scris aici poate sa nu fie valabil pt. urechea ta, sau poate poti sa observi diferente mai mari si mai repede).

Totusi tu ce vrei? Bubuiala si volum tare sau un sunet cat mai curat si corect?

PS: hop la audio.

Edited by cods, 14 April 2007 - 17:43.


#8
mmoctav

mmoctav

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.04.2007
Urechea mea spune ca se aude clar si curat desi am o placa de sunet slabuta...chiar si la maxim.
Am auzis 4 boxe(120W) + amplificator Pinner si nu mi s-a parut k se aude mai clar, avand o placa identica cu a mea...si tinand cont de pret 8mil- perechea de boxe + 12 mil anplificatorul=42mil(cu totul) nu cred k pot sa conpar cu sistemul pe care am dat 1280 Ron, si ma refer la pret.
Doar nu poti sa conpar un renault cu un mercedes.

#9
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Man, eu n-am zis ca nu se aude clar, am spus ca n-are fidelitate, dar vad ca nu urmaresti asta ;)

Daca treci pe M-Audio o sa ai un semnal mai mare de la placa, in teorie ar trebui sa se auda mai bine, iar pe alte sisteme audio (boxe+amp) chiar se simtea diferenta (si) de volum, acu` pe z5500 e posibil sa se intample la fel, dar nu bag mana in foc.

#10
snopdog_2007

snopdog_2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 26.05.2007
Deci care e cea mai buna placa audio pentru z-5500???zicetzi pe scurt sa inteleaga omu` :lol:

#11
Lemmy

Lemmy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 03.05.2004
Habar n-am  :huh:

Cea mai ieftina ar fi X-Fi XtremeGamer, toate functiile pe care nu le suporta placa de sunet le suporta boxele ;)

#12
snopdog_2007

snopdog_2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 26.05.2007
Intrebam pentru ca si io in 2 sau 3 zile imi cumpar un Logitech z-5500 ji nu prea stiu ce sa aleg pana in 1 milion jumate sau chiar 2 :>:> :console:

#13
Lemmy

Lemmy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 03.05.2004
Augigy SE pana in 100 de lei

La 200 nu prea ai ce, doar tampenia aia de XtremeAudio  :death:

#14
snopdog_2007

snopdog_2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 26.05.2007
La audigy SE de la Creative mam gandit si eu... dar dupa cateva luni dupa ce o sa am sistemu imi voi cumpara ceva mai fain ji mult mai skump;) :coolspeak:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate