Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Bazait in boxe

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
roby

roby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 11.07.2003
Salut la toata lumea.
Am luat saptamana trecuta un sistem nou,placa de baza fiind o gigabyte m59 sli s5, cu sound on-board realtek hd 7.1.Am instalat driverele de pe cd-u cu exceptia cool n'quiet.Am bagat cele trei jack-uri (negru, verde, portocaliu) de la 5.1 Medion in mufele de culori asemanatoare ale placii de sunet care mai are trei mufe nefolosite(roz, albastru, rosu).Am configurat din Realtek sound manager, iesire pe 6 canale a sunetului.Testele de boxe mi le face ok. Acum PROBLEMA:daca misc mouse-ul, sau misc o fereastra, sau lucra hardu, SE AUDE UN BAZAIT IN DIFUZOARE chiar daca am pus mute sonorul.Ce am incercat pana acum:
1) din sound options am pus pe mute tot ce era acolo cu exceptia balance-ului si wave-ului
2)Am instalat cele mai noi drivere de pe site-ul lor (r 1.61)
3)am mutat jackurile pe rand in fiecare mufa, toate trei deodata SI separat
.Daca poate cineva sa ma ajute sau mai aveti intrebari va rog sa postati.Va rog fara recomandari de genu "ia-ti o placa de sunet pe pci"  :huh: .Una din motivele alegerii acestei placi de baza a fost calitatea buna a sunetului pt o placa sunet onboard. Multumesc in advance

Ps.Atasat ii un wmv cu sunetul.In a doua parte se aude sunetul pe care il face cand misc o fereastra

Attached Files

  • Attached File  1.wmv   169.46K   12 downloads


#2
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

 roby, on Mar 20 2007, 12:49, said:

Salut la toata lumea.
Am luat saptamana trecuta un sistem nou,placa de baza fiind o gigabyte m59 sli s5, cu sound on-board realtek hd 7.1.Am instalat driverele de pe cd-u cu exceptia cool n'quiet.Am bagat cele trei jack-uri (negru, verde, portocaliu) de la 5.1 Medion in mufele de culori asemanatoare ale placii de sunet care mai are trei mufe nefolosite(roz, albastru, rosu).Am configurat din Realtek sound manager, iesire pe 6 canale a sunetului.Testele de boxe mi le face ok. Acum PROBLEMA:daca misc mouse-ul, sau misc o fereastra, sau lucra hardu, SE AUDE UN BAZAIT IN DIFUZOARE chiar daca am pus mute sonorul.Ce am incercat pana acum:
1) din sound options am pus pe mute tot ce era acolo cu exceptia balance-ului si wave-ului
2)Am instalat cele mai noi drivere de pe site-ul lor (r 1.61)
3)am mutat jackurile pe rand in fiecare mufa, toate trei deodata SI separat
.Daca poate cineva sa ma ajute sau mai aveti intrebari va rog sa postati.Va rog fara recomandari de genu "ia-ti o placa de sunet pe pci"  :huh: .Una din motivele alegerii acestei placi de baza a fost calitatea buna a sunetului pt o placa sunet onboard. Multumesc in advance

Ps.Atasat ii un wmv cu sunetul.In a doua parte se aude sunetul pe care il face cand misc o fereastra

O problema similara am si eu pe calculatorul de la serviciu: cand misc mouse-ul sau rotita de la scroll, am un bazait enervant in casti. E din cauza ca apar interferente electromagnetice in placa de sunet integrata. Solutia: o placa de sunet pe PCI. Posibile solutii pe care nu le-am incercat: o alta sursa, un mouse pe PS/2.

#3
roby

roby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 11.07.2003
Tot sistemul ii nou-nout.Sursa este un Antec basiqpower 500w, si mouse-ul e ps2

#4
danutgalati81

danutgalati81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 29.09.2005
realtek este un realK.K.o.
am si eu. :( si, da, bazaie dar nu prea tare. deranjeaza cand e combina la max si e pauza intre melodii. in schimb daca dau un restart baraie ca dracu pana intra in windows

#5
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006

 roby, on Mar 20 2007, 12:49, said:

Salut la toata lumea.
Am luat saptamana trecuta un sistem nou,placa de baza fiind o gigabyte m59 sli s5, cu sound on-board realtek hd 7.1.Am instalat driverele de pe cd-u cu exceptia cool n'quiet.Am bagat cele trei jack-uri (negru, verde, portocaliu) de la 5.1 Medion in mufele de culori asemanatoare ale placii de sunet care mai are trei mufe nefolosite(roz, albastru, rosu).Am configurat din Realtek sound manager, iesire pe 6 canale a sunetului.Testele de boxe mi le face ok. Acum PROBLEMA:daca misc mouse-ul, sau misc o fereastra, sau lucra hardu, SE AUDE UN BAZAIT IN DIFUZOARE chiar daca am pus mute sonorul.Ce am incercat pana acum:
1) din sound options am pus pe mute tot ce era acolo cu exceptia balance-ului si wave-ului
2)Am instalat cele mai noi drivere de pe site-ul lor (r 1.61)
3)am mutat jackurile pe rand in fiecare mufa, toate trei deodata SI separat
.Daca poate cineva sa ma ajute sau mai aveti intrebari va rog sa postati.Va rog fara recomandari de genu "ia-ti o placa de sunet pe pci"  :huh: .Una din motivele alegerii acestei placi de baza a fost calitatea buna a sunetului pt o placa sunet onboard. Multumesc in advance

Ps.Atasat ii un wmv cu sunetul.In a doua parte se aude sunetul pe care il face cand misc o fereastra

Se pare ca nu a fost o alegere tocmai potrivita, esti primul care lauda o placa de sunet realtek...
Singura recomandare e cea pe care tu nu o vrei
sau eventual incearca alte drivere, (nu intotdeauna cel mai nou e cel mai bun), dar nu-ti face sperante prea mari

#6
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
am omis sa precizez ca si scartzaitoarea mea e tot Realtek

#7
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006

 andrei_0, on Mar 20 2007, 15:19, said:

am omis sa precizez ca si scartzaitoarea mea e tot Realtek
asta e, nu poti avea doar lucruri bune in viata :console:

#8
pownee13

pownee13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 31.03.2005
vezi cum ai legat mufele la placa si apoi dai mute la tot mai putin audio out.

#9
pownee13

pownee13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 31.03.2005
chiar si la mic cand nu il folosesti.

#10
roby

roby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 11.07.2003
Am dat mute la all in afara de balance si wave ,am luat un singur jack si lam bagat pe rand in toate mufele.Bazaitul a ramas.

#11
danutgalati81

danutgalati81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 29.09.2005
poti sa faci ce vrei. nu o sa o scoti la capat cu placa aia.
poti totusi sa ameliorezi in felul urmator. cumperi un  spliter jack si pui si casti in paralel cu iesirea pt boxe.
problema la mine a fost ca aveam volum pe fir la casti si, in functie de volumul la casti, filtram sunetul la combina :)
dadeam mai tare la casti, mai scoteam din bass la combina ( lumea da o gramada de bani pe filtre active) :)  :lol:
eventual cu niste rezistente puse in paralel pe iesire (probabil vreo de 40-50 ohmi)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate