Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

E-MU 0404

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
tavykbt

tavykbt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 12.01.2007
Mi-am luat de curand placa asta de sunet doar pentru auditie. Are destul de multe reglaje fata de ce am avut. Daca o are cineva si poate sa imi spuna si mie: cum sa fac sa imi mearga + - volum de la tastatura, de ce nu pot asculta la 192KHz, se fac reglaje la ea si de altundeva decat din PatchMix DSP? Ma asteptam sa fie diferenta mult mai mare intre ea si 4.1 Creative ce aveam, la calitate sonora(poate nu stiu sa o bazai bine la soft). Mersi!

#2
first_snow

first_snow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 15.08.2004

Quote

Ma asteptam sa fie diferenta mult mai mare intre ea si 4.1 Creative ce aveam, la calitate sonora

Placa este  o placa f buna , stiu pe cineva care o foloseste ca si sursa de sunet(varianta PC)  pe langa cd-player pe un sistem hi-fi de vre o 3.000 de euro , e divizia profi de la Creative ...

Tu pe ce sistem asculti ?
Cum iti sunt pozitionate boxele ?
Pe cate canale "cracanezi" cele doua canale care ar trebui sa ramana doua pentru muzica stereo?
Ai stand-uri pt boxe?
Formeaza un triunghi isoscel cu prezenta ta si au twetterul la nivelul urechi?

#3
tavykbt

tavykbt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 12.01.2007

View PostHolhos, on Mar 12 2007, 15:32, said:

Placa este  o placa f buna , stiu pe cineva care o foloseste ca si sursa de sunet(varianta PC)  pe langa cd-player pe un sistem hi-fi de vre o 3.000 de euro , e divizia profi de la Creative ...

Tu pe ce sistem asculti ?
Cum iti sunt pozitionate boxele ?
Pe cate canale "cracanezi" cele doua canale care ar trebui sa ramana doua pentru muzica stereo?
Ai stand-uri pt boxe?
Formeaza un triunghi isoscel cu prezenta ta si au twetterul la nivelul urechi?

Amplif 4 canale Pioneer + 6 boxe, pe lateral in camera, cate 3 pe o parte. Ma intereseaza sa aflu cat mai multe despre reglarea placii din softul ei, si cum sa fac sa imi mearga +- volum din tastatura(ca asta ma enerveaza ca nu merge). Se aude mai bine placa, insa nu sesizez diferenta de pret fata de ce am avut.

#4
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006
Există un anumit punct unde "mai bine" e practic imposibil prin schimbarea plăcii de sunet cu alta mai buna, diferența nu o vei simți foarte pregnant pe mp3, datorită calității reduse a fișerului audio în sine, însă la redarea cda, wav sau flac probabil că o simți
acuma dacă diferența de calitate e corespunzătoare diferenței de preț față de un SB Live 4.1 (bănuiesc că asta ai avut-o), depinde de mai mulți factori (obiectivi și mai ales subiectivi)
aici ar mai fi ceva de spus, și anume ca placa ta de sunet, ca orice placă bună de sunet, nu-ți va colora artificial sunetul, ci îl va reda exact așa cum este el
în legătură cu asignarea tastelor + și - pentru controlul volumului, nu pot să te ajut. eu am o M Audio Delta și sincer nu m-a interesat chestia asta, la prima vedere nu am găsit cum se face (și dacă se poate)
felicitări pentru placa ta de sunet, crede-mă că vei ajunge la concluzia că își merită banii :coolspeak:

#5
tavykbt

tavykbt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 12.01.2007
Mersi! :D Diferenta la calitatea sonora este, insa nu mare(ascult mp3). Oricum, se aud unele sunete pe care nu le auzeam cu fosta placa si se aud mult mai natural instrumentele muzicale din melodii. Daca nu pot rez kestia cu reglaj volum din tastatura, macar spune-mi cum pot asculta la 192KHz(sau 96), pentru ca nu se aude decat la 44 sau 48?
"crede-mă că vei ajunge la concluzia că își merită banii" : in cat timp sau cum??
Mersi!

#6
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006

Quote

"crede-mă că vei ajunge la concluzia că își merită banii" : in cat timp sau cum??

Quote

Oricum, se aud unele sunete pe care nu le auzeam cu fosta placa si se aud mult mai natural instrumentele muzicale din melodii.
Aici ți-ai răspuns deja, o mică problemă este că, probabil, se aud mai pregnant și "defectele" cauzate de compresia mp3, o astfel de placă de sunet te duce ușor-ușor spre formate audio de calitate mai bună (lossless sau mp3 la bitrate-uri mai mari de 128 kbps).

Quote

cum pot asculta la 192KHz(sau 96), pentru ca nu se aude decat la 44 sau 48?
Dacă un fișier audio e samplat la 48 kHz atunci la 48 se aude, dacă s-ar auzi la 96 ar fi exact ca la un casetofon care merge cu double speed (din 3 minute s-ar face 1,5, iar înălțimea sunetului ar urca cu o octavă), dacă îl vrei samplat la 96 sau 128 se poate face resampling, dar în felul ăsta nu câștigi calitate, ci doar îi mărești dimensiunea... Dar 48 sau 44,1 e OK, oricum formatul mp3 nu urcă mai sus de 16 kHz, deci teoretic o frecvență de sampling de 32 kHz e suficientă în cazul ăsta. Grosso modo, frecvența maximă pe care o vei auzi este jumătate din frecvența de sampling, urechea umană aude (teoretic) până la 22 kHz, frecvențe de sampling mai mari de 48 kHz se folosesc la înregistrări și editări profesionale, produsul final însă este un wav de 24 biți/48kHz (cred că ai înțeles ideea).

#7
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Posttavykbt, on Mar 14 2007, 10:22, said:

Mersi! :D Diferenta la calitatea sonora este, insa nu mare(ascult mp3). Oricum, se aud unele sunete pe care nu le auzeam cu fosta placa si se aud mult mai natural instrumentele muzicale din melodii. Daca nu pot rez kestia cu reglaj volum din tastatura, macar spune-mi cum pot asculta la 192KHz(sau 96), pentru ca nu se aude decat la 44 sau 48?
"crede-mă că vei ajunge la concluzia că își merită banii" : in cat timp sau cum??
Mersi!
In primul rand renunta sa asculti jeguri de mp3-uri.
Treci la CD-uri necomprimate. Asta ca sa stii cum TREBUIE sa sune un 44.1kHz inainte de a cere 192...
Semnale mai bune se pot avea pe un DVD-Video cu pista sonora in DTS @ 48 sau 96kHz - semnlul este insa si acolo comprimat, dar la o rata de 10 ori cat mp3-ul.
Apoi poti incerca sa redai un DVD-Audio cu sample la 96kHz sau 192kHz necomprimat (in realitate comprimate loseless). Semnalele cu samplerate 192kHz sunt numai stereo pe un DVD-A, celelalte sunt in general multicanal.
Abia atunci vei auzi pe ce ai dat banii. Pana atunci - branza buna in burduf de caine.
Resample-ul nu ajuta la calitate, ba personal as zice ca dimpotriva, introduce artefacte sonore (de ex. la trecerea de la 44.1 la 48).
Reglajul sunetului in Windows este simplu - cumpara o tastatura multimedia care are taste de volum si va merge.
Sau incerca programul asta free: http://www.download3...nd-Control.html

Edited by SuperDuper, 15 March 2007 - 01:09.


#8
tavykbt

tavykbt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 12.01.2007
Am tastatura cu +- volum, kestia e ca softul de la placa a schimbat denumirea la volumul principal in Master Out, si tastatura nu mai stie unde sa modifice volumul. Stiu ca cdurile audio de studio se aud mult mai bine ca mp3urile, dar costa :D.

#9
tavykbt

tavykbt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 12.01.2007
Ca sa nu fac alt topic intreb aici: stie cineva cum pot schimba denumirea Wave de la control volum in Master Volume(pentru ca asta mi-a fost schimbat de placa de sunet in Monitor Out si nu poate fi modificat doar din softul placii)??? Astfel as putea controla cu +- de la tastatura volumul! Sper sa ma ajute cineva. Mersi!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate