Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Despre MAȘINI DE SPĂLAT RUFE 1 (09.2002 - 01.2015)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
9020 replies to this topic

#8947
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Eu nu am de unde sa stiu ce piesa provoaca deranjul. Doar un tehnician ar putea sa o depisteze.
Manualul de service este util pentru a vedea clar codurile originale ale pieselor si a cauta cele mai convenabile preturi pentru piese. Una este sa platesti piesa oferita de o firma care vine la reparatie si alta este sa o ai si sa platesti doar manopera.

Edited by radudd, 19 December 2014 - 13:26.


#8948
ianos10

ianos10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 30.01.2006
Manualul de service este bun si pentru un utilizator mai "indraznet" care poate s-ar fi gandit de doua ori inainte sa faca o verificare pe cont propriu, verificare vizuala macar. Ma refer si la acel condensator care dupa cate am vazut prin foto de pe net este electrolitic si se poate umfla in timp, mai ales la noi unde parametrii energiei electrice fluctueaza dupa vant. Cat despre costuri de servisare...tot nu as depasi 400 ron sa zic. Altfel mai pun inca pe atat si caut alta masina. Multumesc mult pentru ajutor! Voi apela si la un tehnician, am cautat pe net si am constatat ca sunt si in Suceava firme care se ocupa cu asa ceva. Maine o pun din nou la treaba si incerc sa fac un filmulet cand incep problemele.

#8949
claudia07

claudia07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 09.08.2006
Buna ziua. Am o msr Samsung care luna asta face 3 ani. De cateva zile dupa ce incepe programul de spalare scoate si un bazait puternic care tine vreo 20 de minute dupa care bâzâitul se opreste si totul decurge normal pana la final. Abea azi mi-am dat seama ca singurul lucru care il face la inceput si nu si dupa aceea este INCALZITUL APEI. Am vazut ca totusi apa o incalzeste. Care sa fie problema? Are cineva idee? Ar putea fi altul motivul bâzâitul?  
Multumesc anticipat

#8950
Abby_

Abby_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.12.2014

View Postbgs11, on 13 decembrie 2014 - 11:18, said:



Felicitari , sa o stapanesti sanatoasa! Al meu este un model mai vechi ewt10420w ..ii poti micsora programele in functie de gradul de murdarie al rufelor. O prietena si-a cumparat un Whirlpool AWIC 9014 iar in timpul spalarii ii ia balsamul cu tot cu dero.. este nevoita sa astepte clatirea rufelor ca sa-i bage balsamul normal..
Sa ne spui cum se comporta!

Multumesc! Ce sa zic? Sunt tare incantata de ea. Nu se compara cu batranica whirpool de dinainte. Singurul inconvenient este faptul ca nu pot turna detergent lichid in caseta de detergent. La cea veche mergea, dar la aceasta se scurge detergentul. Din cate am citit in manual trebuie o bila dozatoare de detergent lichid pe care sa o arunc in masina, cu rufele. Am rugat pe cineva sa imi cumpere dintr-un supermarket. Chiar eram suparata pentru ca am vreo 8l de detergent lichid si nu puteam sa-l folosesc. Noroc ca am mai avut niste pernute. Spala extraordinar de bine si este foarte silentioasa, Pot sa spal linistita si la miezul noptii ca nu deranjeaza. Nu am legat-o si la apa calda, doar la rece. Oricum nu o sa spal la 90 grade vreodata, deci nu o sa ii fac legatura si la apa calda prea curand. Mai vroiam un sfat referitor la depunerile de calcar. La cea veche ii faceam cam la 1-2 luni o baie cu 2l de otet. Inca de cand am luat-o  am folosit la fiecare spalare calgon praf, dar s-a depus un strat albicios pe cuva, moment in care am renuntat si la detergent praf si la calgon praf si am inceput sa utilizez doar lichid. Dupa o perioada s-a curatat, dar aveam alt inconvenient. Capatase un miros foarte urat. In ultima vreme am renuntat complet si am folosit otet. Deci ce ma sfatuiesti sa fac in continuare tinand cont ca e masina noua?

#8951
bogdangelu

bogdangelu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 16.07.2007

View PostAbby_, on 22 decembrie 2014 - 08:19, said:

Oricum nu o sa spal la 90 grade vreodata,
Este recomandat ca sa se spele cel putin o data pe luna la 90 grade pentru a curata mucegaiul ce se formeaza si a distruge bacterile.
Cteva recomandari postate de @gi0 mai in urma:
Posted Image

View PostAbby_, on 22 decembrie 2014 - 08:19, said:

Deci ce ma sfatuiesti sa fac in continuare tinand cont ca e masina noua?
Un filtru cu polifosfati.
[ http://st1.utilul.contentspeed.ro/cs-photos/products/normal/filtru-masina-de-spalat-3-inch-34-cu-polifosfati_9169_1_1361812241.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by bogdangelu, 22 December 2014 - 08:42.


#8952
Abby_

Abby_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.12.2014

View Postbogdangelu, on 22 decembrie 2014 - 08:37, said:

Este recomandat ca sa se spele cel putin o data pe luna la 90 grade pentru a curata mucegaiul ce se formeaza si a distruge bacterile.
Cteva recomandari postate de @gi0 mai in urma:
Posted Image

Un filtru cu polifosfati.

Filtru am. Cat despre "Este recomandat ca sa se spele cel putin o data pe luna la 90 grade" este usor de zis, dar greu de facut. Avand masina de spalat in bucatarie si facuta racordarea doar la apa rece, asta presupune spart faianta, spart perete, spart teava apa calda si pentru evacuare, deranj maxim si costuri pe masura. Nu cred ca cineva chiar spala lunar la 90 grade. Atata timp cat capacul este deschis si lasata masina sa se usuce complet nu vad care e problema. Nu pot citi ce scrie in recomandarile lui @gi0 postate de tine, dar o sa rasfoiesc si o sa le citesc.

#8953
LittleJo

LittleJo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 15.12.2006
Pai ce treaba are una cu cealalta? Masina isi incalzeste singura apa daca e racordata la apa rece. Ca o incalzeste pana la 30 sau 90 n-are importanta, stie ea ce sa faca.

#8954
bogdangelu

bogdangelu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 16.07.2007

View PostAbby_, on 22 decembrie 2014 - 08:58, said:

Filtru am.
Cu polifosfati??
Nu cred ca cineva chiar spala lunar la 90 grade.
Sotia spala rufele albe (cand se strang) cam la 10 zile,la 90 grade si uneori si cu pespalare.
Atata timp cat capacul este deschis si lasata masina sa se usuce complet ...
Foarte bine,la fel procedez si eu.
Nu pot citi ce scrie in recomandarile lui @gi0 postate de tine, dar o sa rasfoiesc si o sa le citesc.
Uite aici http://forum.softped...page__st__8766.

Edited by bogdangelu, 22 December 2014 - 13:02.


#8955
tocmaiacum

tocmaiacum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 07.12.2005

View Postclaudia07, on 21 decembrie 2014 - 13:26, said:

Buna ziua. Am o msr Samsung care luna asta face 3 ani. De cateva zile dupa ce incepe programul de spalare scoate si un bazait puternic care tine vreo 20 de minute dupa care bâzâitul se opreste si totul decurge normal pana la final. Abea azi mi-am dat seama ca singurul lucru care il face la inceput si nu si dupa aceea este INCALZITUL APEI. Am vazut ca totusi apa o incalzeste. Care sa fie problema? Are cineva idee? Ar putea fi altul motivul bâzâitul?  
Multumesc anticipat
o fi de la sursa:)

#8956
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Oare ce masina de spalat rufe a cumparat mmica?

#8957
mmica

mmica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 20.06.2013
http://www.emag.ro/m...y/pd/E1MYDBBBM/

#8958
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Sa o folosesti sanatoasa! Oare cum arata la locul ei?

#8959
c_baias

c_baias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 02.01.2007

View Postmmica, on 24 decembrie 2014 - 18:09, said:

Nu uita de garantia extinsa!

#8960
mmica

mmica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 20.06.2013
Abia am aterizat de la munte Posted Image . .. asa ca doar ce am plasat comanda, care se pare ca va veni in data de 29. Sper sa mai am timp pt extragarantie.

#8961
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006
Felicitari! Si in promotie  si cu fier cadou si 5 ani garantie.... a meritat "invarteala"... :-)

#8962
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
mmica, in momentul in care a venit masina ai si factura in mana!
Nu iti ia decat 1 minut sa intri pe site-ul Bosch Romania si sa faci inregistrarea.
Nu te lua cu altele: instalare, punere in functiune, etc., primul lucru, garantia extinsa.
Vei primi un mail care iti confirma lucrul asta, iar acest mail trebuie sa-l pastrezi in caz de nevoie, dar cel mai bine sa ii imprimi continutul si sa-l alaturi facturii.

#8963
mmica

mmica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 20.06.2013
i am contactat telefonic pt a ma interesa de o hota care pe emag nu aparea cu extragarantie...am crezut ca totul se va rezolva cu un tel.( cum am procedat cu cei de la Gorenje.... cam nasol totusi pt ca mi au spus telefonic un cod in baza caruia am acoperire in cazul in care se intampla ceva... dar sper sa l fi auzit corect)..... poti sa mi lai un link pt a stii unde sa introduc datele ?

Edited by mmica, 24 December 2014 - 21:04.


#8964
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Citeste inainte si aici si apoi apasa butonul albastru din dreapta clepsidrei "Inregistreaza aici garantia extinsa".


Craciun cu bine tuturor, sanatate si oameni de nadejde pe care sa va puteti baza!
La multi ani!

Edited by radudd, 24 December 2014 - 21:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate