Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Help....mi sa ars amplituneru..nu stiu din ce cauza

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
prydz

prydz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.02.2007
Am un amplituner vechitura  Denon DRA-350...... si doua boxe coloane....coloanele sunt facute de cineva adica mai bine zis sunt modificate....cutiile sunt de schnieider 8030 LS si in cutii a bagat difuzoare de masina Canton pullman RS 6.......am gasit niste detalii technice pe net de la difuzoare dar sunt pe germana:
Prinzip - 3-Wege
Nenn-/Musikbelastbarkeit - 128 / 180 Watt
Wirkungsgrad (1 Watt/1m) - 89,5 db (1 W, 1 m)
Übertragungsbereich - 33...30.000 Hz
Übergangsfrequenz - 350 / 4000 Hz
Tieftonchassis - 2 x 260 mm, Cellulose/Graphit
Mitteltonchassis - 2 x 130 mm, Aluminium
Hochtonchassis - 2 x 25 mm, Alu-Mangan
Impedanz - 4...8 Ohm

amplitunerul l-am avut bagat prin calculator....deci ascultam muzik de pe calculator...pe comp am placa de sunet aduigy LS si tot ce inseamna volum din calculator am avut la 85% si din winamp la 70%....
Scala de volum la amplituner este de la 0-40 si eu am avut volumul dat la 16....si mi sa incins rau de tot si a murit....acuma nu stiu dak finalii din amplif sunt originali sau traful......nu prea ma pricep......dar chiar nu imi pot explica cum de sa ars....poate ma ajutati voi.....Ms mult

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006
am o vaga banuiala ca ar fi din cauza impedantei, cel care ti-a modificat boxele stia ca amplificatorul tau nu suporta impedanta mai mica de 8 ohmi (sau 16 ohmi in cazul folosiri iesirilor A+B)?
mai ales ca scrie pe el...

Attached Files



#3
prydz

prydz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.02.2007

 antinari, on Feb 13 2007, 17:55, said:

am o vaga banuiala ca ar fi din cauza impedantei, cel care ti-a modificat boxele stia ca amplificatorul tau nu suporta impedanta mai mica de 8 ohmi (sau 16 ohmi in cazul folosiri iesirilor A+B)?
mai ales ca scrie pe el...


Da....dar difuzoarele sunt de 4-8 ohmi..........asta nu inseamna k merg si la 8 ohmi?si eu le-am avut puse pe A.....si sa iti mai zic ceva.....acuma folosesc boxele pana imi fac amplifu sau primesc altul in schimb......ascult pe o combin Sony veche si ea...si combina are 2 canale nu stiu exact cati W are si impedanta e de 6-16 ohmi la combina.....si faza e ca ascult tare si mult timp dau volumul la 70% din cat poate combina si a mers destul de mult timp la volumul asta si abea sa incalzit....eu de asta nu imi explic de se sa ars ampliful....si ampliful sa ars dupa 10 min ascultat la volum 16 din 40....deci aici ii faza....si difurile am mai zis sunt 4-8 Ohmi....banuiesc k merg si pe 8 ohmi...

#4
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006
ia un aparat de masura, chiar din ala de 8 roni din piata :D , il pui pe ohmi, si masori impedanta boxei (cu boxa nelegata la amplif, pori sa masori la capatul firelor care intra in boxa), cat spune ala ca e impedanta atata e atata vede si ampliful, unele amplifuri merg chiar si in 2 ohmi, chiar daca pe ele scrie minim 4, pe cand altele crapa si la 4 ohmi daca pe ele scrie minim 8...
daca aparatul de masura iti indica 8 ohmi atunci cand mergi cu ampliful la doctor sa caute si cauza decesului, daca boxa e sub 8 ohmi asta e, eventual mai inseriezi un difuzor/boxa ca sa cresti impedanta...

#5
prydz

prydz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.02.2007
ms....asa o sa fac....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate