Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

amplificator pentru boxe 5.1

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
bocosb

bocosb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 22.10.2005
mi-am luat niste boxe 5.1 LG de 70W.. mie imi trebuie pentru calculator, dar' se pare ca nu au amplificare, cred ca is de la ceva dvd-player, home cinema, nush.. le-am facut la fiecare cablu cu mufa jack, dar suna mai incet ca si conservele actuale ce le am pe pc(no name, 5 ani vechime)

Ce fel de amplificare mi-ar trebui? ceva mai ieftin eventual, ca nu era prevazut si costul asta la achizitionarea boxelor.. :( - eu ma gandeam ca le "plug in" si gata

pls help cu ceva informatii, thx

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006
cum le-ai conectat? ce model? poate au amplificare dar mai slaba, sau poate chiar nu au, de obicei cele fara amplificare au totusi subwooferul amplificat, dar nu e regula
daca nu au amplificare, iti trebuie un amplificator 5.1, daca subwooferul are amplificare trebui unul de 5x ce putere au satelitii si iesire de subwoofer, daca nu atunci iti trebuie unul de 6x cati wati or fi alea (deci si iesirea de subwoofer amplificata)
ieftin nu stiu, da si tu o cautare, da ar trebui sa stii totusi ce putere suporta respectivele, cauta si tu specificatiile tehnice la modelul respectiv.

#3
bocosb

bocosb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 22.10.2005

 antinari, on Feb 12 2007, 19:37, said:

cum le-ai conectat? ce model? poate au amplificare dar mai slaba, sau poate chiar nu au, de obicei cele fara amplificare au totusi subwooferul amplificat, dar nu e regula
daca nu au amplificare, iti trebuie un amplificator 5.1, daca subwooferul are amplificare trebui unul de 5x ce putere au satelitii si iesire de subwoofer, daca nu atunci iti trebuie unul de 6x cati wati or fi alea (deci si iesirea de subwoofer amplificata)
ieftin nu stiu, da si tu o cautare, da ar trebui sa stii totusi ce putere suporta respectivele, cauta si tu specificatiile tehnice la modelul respectiv.

modelul e LG fe 3620 te
putere nu stiu.. si pe sateliti si pe woofer scrie pe spate Impedance: 8 ohm, Max. Power: 70W(Program)
eu am pus un cablu audio si mufa jack si le-am conectat (pe rand) la placa de sunet din pc. Se aude, dar f f slab. Nu se gasesc ceva amplificatoare cu au sistemele 5.1 speciale pt PC? ca am gasit 5.1 pt pc, cu tot cu amplif la 3,5 mil..  Inca n-am reusit sa gasesc nimic cu google-u - problema e ca is si cam pe dinafara in domeniul asta :(

#4
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006
inseamna ca nu au amplificare, iti trebe un amplificator
nu am gasit modelul ala, da banuiesc ca seamana cu astea, la LG am vazut ca modelul sistemului de boxe mai difera de modelul sistemului cu totul, 70W program inseamna cel mult 35W RMS
deci ramane sa cauti un amplif de 6x30 sau 6x35 W, vezi si tu cat de ieftin il poti gasi...

Attached Files



#5
bocosb

bocosb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 22.10.2005

 antinari, on Feb 12 2007, 20:11, said:

inseamna ca nu au amplificare, iti trebe un amplificator
nu am gasit modelul ala, da banuiesc ca seamana cu astea, la LG am vazut ca modelul sistemului de boxe mai difera de modelul sistemului cu totul, 70W program inseamna cel mult 35W RMS
deci ramane sa cauti un amplif de 6x30 sau 6x35 W, vezi si tu cat de ieftin il poti gasi...


exact asa arata.. o sa caut amplificator d'ala.. cu un amplif simplu merge? adica cu unu stereo. Mi-a zis cineva ca si daca imi
gasesc amplif cu iesire 5.1 tot nu o sa-mi mearga numai stereo, ca cica nu is boxe pt pc.. (repet, nu ma pricep in domeniu :P )
antinari - thx mult de info

P.S. - un dvd d'asta de legat la tv oare nu-l pot folosi pentru amplificare?..

Edited by bocosb, 12 February 2007 - 22:27.


#6
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006
un dvd de legat la tv, banuiesc ca te referi la un dvd player obisnuit, in general astea nu au amplificare...
faza cu stereo si 5.1 e in principiu destul de simpla - adica tu ai un sistem 5.1 (boxele adica) iar amplificatorul stereo (adica ala simplu) are doua iesiri stanga-dreapta, la care poti lega doua boxe, nu prea bate casa cu masa...
se va auzi 5,1 in conditiile in care ai si o placa de sunet 5.1, multe din placile de sunet on-board sunt capabile de chestia asta, din primul post am dedus ca ai o placa 5.1 si un sistem de asemenea, chiar daca conserve si no name :D , daca e asa, pana una alta poti pune satelitii in locul conservelor si pastrezi subwooferul (cutia aia mare) pt ca el are amplificarea pt sateliti, daca nu e 5.1 ci doua boxe mici de pc pana faci rost de amplificator nu prea ai ce face cu lg-urile
nu sunt un fan 5.1 deci nu stiu sa te indrum in alegerea unui amplificator, chiar nu m-a interesat domeniul, alea care le stiu sunt intr-o zona de pret putin diferita de ieftin, si de putere prea mare pt ce ai tu acolo
dar nu stii de unde sare iepurele :D

#7
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006

 bocosb, on Feb 12 2007, 18:49, said:

Ce fel de amplificare mi-ar trebui? ceva mai ieftin eventual, ca nu era prevazut si costul asta la achizitionarea boxelor.. :( - eu ma gandeam ca le "plug in" si gata

pls help cu ceva informatii, thx
La Se****s Berceni este ASTA. Pret 230 RON.
Poate iti place.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate