Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Probleme Creative Audigy SE in Vista

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
cuculete

cuculete

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 11.02.2007
Va salut,

Am instalat de curand Vista si dupa cum ma asteptam nu mi-a instalat din prima placa de sunet (Audigy SE).
Am dat update driver ... dar normal ca nu a gasit nimik asa ca am luat CD'u original cu driverele de XP si
am reusit sa instalez si driverele si aplicatiile fara nici o problema.Aparent mergea totul ok pana sa dau
un speaker test si sa constat ca imi merg doar 2 canale.Semnal iese doar pe jack'ul verde in test.


Poate sa ma ajute cineva care s-a mai batut de problema asta.
Am downloadat si driverele pentru vista de pe pagina creative dar dupa instalare nu imi mai mergeau
aplicatiile (cica nu gasesc device'ul).

#2
cuculete

cuculete

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 11.02.2007
Dupa atata timp si nimeni nici un raspuns

#3
mihai23378

mihai23378

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 05.01.2007

View Postcuculete, on Mar 1 2007, 16:15, said:

Dupa atata timp si nimeni nici un raspuns
deci am gasit doar o singura chestie despre problema asta...cum ca astia de la audigy ar fi elaborat un plan pt a scoate drivere pt vista care activau si celelalte canale + eax + direct3d etc.era anuntata pt luna iulie aparitia beta a acestor drivere.au aparut dupa care au si disparut de pe piata...oare de ce???nu mergeau asa cum s-au asteptat???sau???o sa instalez si eu maine driverele pe vista sa vad ce se intampla si daca merge am sa postez aici.


"Desi initial anuntasera ca acest pachet software (ce activeaza functii ca EAX si Direct3D sub Vista) va fi gata undeva spre sfarsitul acestui an, programatorii de la Creative s-au intrecut pe ei si au resit sa puna la punct ALchemy Audigy Edition pana in luna iulie. Ca de, doar e vorba de bani.

ALchemy Audigy Edition suporta toate placile de sunet de la Creative din familile Audigy 4 si Audigy 2, si doar Audigy simplu si Platinum (Ex) din prima generatie Audigy 1. Cum am spus, este vorba de bani. Pentru ca aceste drivere pot fi descarcate de pe site-ul celor de la Creative pentru 10 $.

Recomandam tuturor posesorilor de placi de sunet Creative X-Fi download-area driverelor ALchemy cat timp mai sunt gratuite, ca pe viitor cine stie. Si chiar si cei ce detin o placa de sunet Audigy si folosesc Windows Vista pot beneficia de varianta X-Fi a acestor drivere, fiind necesare doar copierea fisierelor dsound.dll si dsound.ini in directorul jocului suportat."

#4
mihai23378

mihai23378

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 05.01.2007
mai intereseaza pe careva topicul asta???daca da sa-mi dea mesaj ca am gasit solutia...

#5
nicu2006

nicu2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 01.08.2006

View Postmihai23378, on Sep 6 2007, 09:59, said:

mai intereseaza pe careva topicul asta???daca da sa-mi dea mesaj ca am gasit solutia...
sunt chiar f interesat
nu reusesc sa fac  sa mearga nici o aplicatie ( surround mixer, eax, speaker setup) pe audigy 4 pe vista home premium.
poate ma ajuti..? plzzz

#6
crewsser

crewsser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 08.04.2005
Incearca asta:
http://files2.europe...B_1_04_0077.exe
... si zi`mi daca s-a rezolvat.
E ultimul driver ptr vista.
Am aceeasi placa si imi merg perfect toate canalele.

#7
mihai23378

mihai23378

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 05.01.2007
deci la mine am incercat cu ceea ce ai spus tu mai sus si nu a mers deloc.singura chestie intr-advar misto este alchemy care se gaseste in mai multe variante (for audigy,etc).chiar daca la creative este contra cost un search cu google este de ajuns sa scapi de milogeala de la creative.

#8
bleh

bleh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 936
  • Înscris: 30.08.2004
Vad ca s-a ajuns la Alchemy cu discutia... chestia asta a fost scoasa de Creative pt a face din nou posibila accelerarea hardware in DS3D (+EAX) in Windows Vista, pt ca M$ din nu se stie ce motive a decis ca nu mai e nevoie de asa ceva. OpenAL merge fara probleme totusi, si jocurile noi incep sa treaca spre acest API in defavoarea directsoundului de la Microsoft, ceea ce e si normal. Dar pt jocurile mai vechi sau care inca au sunetul pe dsound, Creative ofera varianta asta clientilor lor, desi nu aveau absolut nici o obligatie sa faca asta. Vina apartine exclusiv microsoftului. De asta Alchemy nu este gratuit deocamdata, dar cred ca va fi in viitor.
Deci dupa cum va dati seama, e strict pt. jocuri, nu pt rezolvarea problemelor de functionalitate audio in sistemul de operare. De asta se ocupa driverele. Si in plus, Audigy SE nu are DSP hardware asa ca alchemy va face fix ZERO pt placa asta. Daca refuzati sa credeti ca un audigy SE nu e un audigy adevarat, cautati pe google images, vedeti ce dimensiuni fizice are un Audigy adevarat din prima generatie, si mai ales uitati-va la chip-ul principal de pe placa, si apoi comparati cu SE-ul. Se vede din avion ca sunt total diferite.
Daca va merge sunetul bine, dar nu va merg aplicatiile Creative (care mie cel putin nu mi se par esentiale) in Vista, este clar ca aveti nevoie de versiuni compatibile. Daca nu exista, ghinion. Totusi pt cei care detin Audigy-uri reale (1,2 sau 4, nu conteaza) sau X-fi (in afara de xtreme audio), daca aveti probleme, va recomand pagina asta: http://connect.creat...ta/default.aspx

#9
crewsser

crewsser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 08.04.2005
Mda...din cate am citit pe situl lor compatibilitatea cu Windows Vista a placilor noastre este sa face "via OpeAL" care sincer habar n-am ce inseamna.
Citeste mai multe aici
Subscriu la ce a zis bleh (aplicatiile creative nu sunt chiar de absoluta necesitate).
Citeste mai multe la FAQ.

#10
nicu2006

nicu2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 01.08.2006

View Postcrewsser, on Sep 7 2007, 01:43, said:

Incearca asta:
http://files2.europe...B_1_04_0077.exe
... si zi`mi daca s-a rezolvat.
E ultimul driver ptr vista.
Am aceeasi placa si imi merg perfect toate canalele.
si mie imi merg toate canelele cu ultimu driver de pe site dar nu imi merg mixerul, speaker settings, eax console etc care pe xp mergeau..
daca pun driverul ala beta vor merge? tie iti merg?

#11
nicu2006

nicu2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 01.08.2006
ia uitati ce a aparut ...http://forums.creative.com/creativelabs/board/message?board.id=Vista&message.id=24260

Unofficial SB Audigy Series Software CD for
Windows 2000 / XP / Server 2003 / Vista (32/64-bit)


si uitati cum merge la mine... http://aycu07.websho...72149742_rs.jpg

Attached Files



#12
ice187

ice187

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 14.07.2006
"Unofficial SB Audigy Series Software CD for Windows 2000 / XP / Server 2003 / Vista (32/64-bit)" nu merge pe AUDIGY SE :((

#13
bleh

bleh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 936
  • Înscris: 30.08.2004

View Postnicu2006, on Sep 10 2007, 19:34, said:

si mie imi merg toate canelele cu ultimu driver de pe site dar nu imi merg mixerul, speaker settings, eax console etc care pe xp mergeau..
daca pun driverul ala beta vor merge? tie iti merg?

atentie! Driverele alea beta de pe pagina spusa de mine NU MERG PE AUDIGY SE, nici pe AUDIGY LS, AUDIGY 2 SE, X-FI XtremeAudio ! Am specificat...

#14
ice187

ice187

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 14.07.2006
ofera cineva o solutie please si pentru AUDIGY SE?????

#15
bleh

bleh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 936
  • Înscris: 30.08.2004
ma tem ca trebuie asteptat... pana scoate creative ceva set nou de drivere, ori pana la service pack 1 la vista, nu stiu care din situatiile astea e cel mai rau caz :).
Eventual mai cautati pe pagina de download a M$-ului ce hotfixuri exista pt Vista, si ce descriere au, poate este ceva legat de partea audio

#16
ice187

ice187

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 14.07.2006
[ http://img514.imageshack.us/img514/4562/howaboutthisbr3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


o sa pun maine si detalii despre cum sa activezi aceste functii (pt AUDIGY SE) !!!!!!!!

Attached Files


Edited by ice187, 13 September 2007 - 01:32.


#17
jakabisti

jakabisti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.11.2006

View Postice187, on Sep 13 2007, 02:30, said:

o sa pun maine si detalii despre cum sa activezi aceste functii (pt AUDIGY SE) !!!!!!!!

unde sunt detaliile ? pls am si eu un AUDIGY SE  si am aceleasi probleme :((

Edited by antinari, 22 December 2007 - 18:30.
nu era cazul să iei în quote și imaginea


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate