Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Care este NUMELE LUI DUMNEZEU?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3140 replies to this topic

#2863
Robert180374

Robert180374

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 25.11.2013

 zexelica, on 16 august 2014 - 23:05, said:


Ioan 1
1La început era Cuvîntul, şi Cuvîntul era cu Dumnezeu, şi Cuvîntul era Dumnezeu.

Ioan 1:14
Şi Cuvîntul S'a făcut trup, şi a locuit printre noi, plin de har, şi de adevăr. Şi noi am privit slava Lui, o slavă întocmai ca slava singurului născut din Tatăl. -
Cuvântul este expresia spiritului unei persoane. Cuvântul lui Dumnezeu s-a făcut trup, devenind Yoşua, adică un om în care locuieşte deplin Dumnezeu. Acel om nu este Însuşi Dumnezeu ci este purtător al Spiritului Său.
Cred că toată confuzia vine de la propaganda tradiţională care pretinde că Yoşua este Yehova Dumnezeu, lucru contrazis de întreaga Scriptură, întărită tocmai de afirmaţiile Sale.

#2864
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Robert180374, on 17 august 2014 - 08:17, said:

Cuvântul este expresia spiritului unei persoane. Cuvântul lui Dumnezeu s-a făcut trup, devenind Yoşua, adică un om în care locuieşte deplin Dumnezeu. Acel om nu este Însuşi Dumnezeu ci este purtător al Spiritului Său.
Cred că toată confuzia vine de la propaganda tradiţională care pretinde că Yoşua este Yehova Dumnezeu, lucru contrazis de întreaga Scriptură, întărită tocmai de afirmaţiile Sale.
Stimabile, scrie clar ca Cuvantul este Dumnezeu. Nu scrie filozofia ta.

#2865
Robert180374

Robert180374

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 25.11.2013

 zexelica, on 17 august 2014 - 10:10, said:

Stimabile, scrie clar ca Cuvantul este Dumnezeu. Nu scrie filozofia ta.
Cuvântul lui Dumnezeu este Dumnezeu aşa cum Spiritul lui Dumnezeu este Dumnezeu. Yoşua are această conştiinţă, a lui Dumnezeu ce locuieşte în El, în templul trupului Său. Nu este El însuşi Dumnezeu, Yehovah.

#2866
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Robert180374, on 17 august 2014 - 10:59, said:

Cuvântul lui Dumnezeu este Dumnezeu aşa cum Spiritul lui Dumnezeu este Dumnezeu. Yoşua are această conştiinţă, a lui Dumnezeu ce locuieşte în El, în templul trupului Său. Nu este El însuşi Dumnezeu, Yehovah.
Dumnezeu este Duh.

Ioan 4:24
Dumnezeu este Duh; şi cine se închină Lui, trebuie să I se închine în duh şi în adevăr.``

Ioan 6:63
Duhul este acela care dă viaţă, carnea nu foloseşte la nimic; cuvintele, pe cari vi le-am spus Eu, sînt duh şi viaţă.

Ioan 1
1La început era Cuvîntul, şi Cuvîntul era cu Dumnezeu, şi Cuvîntul era Dumnezeu.

Cuvantul=Duh
Dumnezeu=Duh
Cuvantul=Dumnezeu.

Clar.

#2867
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 Robert180374, on 17 august 2014 - 10:59, said:

Yoşua are această conştiinţă, a lui Dumnezeu ce locuieşte în El, în templul trupului Său. Nu este El însuşi Dumnezeu, Yehovah.

Aha deci Yasua = mantuire nu e mantuire e constiinta mantuirii?

Ca scrie  

Oare nu Eu, Domnul? Nu este alt Dumnezeu decat Mine, Eu sunt singurul Dumnezeu drept si mantuitor, alt Dumnezeu afara de Mine nu este. (Isa.45:21)

Ia da-mi versetul ala cu constiinta ?

Iar cans spune Dumnezeirea = Eloah nu e unul nu ?


Asculta, Israele! Domnul Dumnezeul nostru este singurul Domn. (Deut.6:4)

Edited by husand, 17 August 2014 - 22:36.


#2868
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011
(Osea 12:5) El este Iehova, Dumnezeul armatelor. Iehova este numele său, aşa va fi păstrat în amintire.

http://www.jw.org/ro...e-lui-dumnezeu/

#2869
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

 Eugen3, on 05 octombrie 2014 - 18:02, said:

(Osea 12:5) El este Iehova, Dumnezeul armatelor. Iehova este numele său, aşa va fi păstrat în amintire.

http://www.jw.org/ro...e-lui-dumnezeu/

...in amintirea evreilor.

#2870
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 husand, on 17 august 2014 - 22:24, said:

Aha deci Yasua = mantuire nu e mantuire e constiinta mantuirii?

Ca scrie  

Oare nu Eu, Domnul? Nu este alt Dumnezeu decat Mine, Eu sunt singurul Dumnezeu drept si mantuitor, alt Dumnezeu afara de Mine nu este. (Isa.45:21)

Ia da-mi versetul ala cu constiinta ?

Iar cans spune Dumnezeirea = Eloah nu e unul nu ?


Asculta, Israele! Domnul IEHOVA Dumnezeul nostru este singurul Domn IEHOVA. (Deut.6:4)

(Isaia 43:10) 10 „Voi sunteţi martorii mei“, zice Iehova, „da, slujitorul meu pe care l-am ales, ca să ştiţi, ca să aveţi credinţă în mine şi să înţelegeţi că eu sunt Acelaşi. Înainte de mine n-a fost făcut niciun Dumnezeu şi nici după mine n-a mai fost vreunul.

 dark, on 05 octombrie 2014 - 18:15, said:


...in amintirea evreilor.
Cum să îşi schimbe Creatorul identitatea?  Fii serios ..
Numai un spirit demonic vrea ca adevărata identitate a Creatorului să se piardă.

Isus altceva a predat despre acest subiect ...

(Matei 6:9) Tatăl nostru care eşti în ceruri, să fie sfinţit numele tău.

(Ioan 17:6) Le-am dezvăluit numele tău oamenilor pe care mi i-ai dat din lume.

(Ioan 17:26) Eu le-am făcut cunoscut numele tău şi-l voi mai face cunoscut.

(Psalmul 83:18) ca să se ştie că tu, al cărui nume este Iehova, numai tu eşti Cel Preaînalt peste tot pământul!

(Isaia 42:8) Eu sunt Iehova. Acesta este numele meu şi gloria mea n-o voi da altuia, nici lauda mea chipurilor cioplite.

(Isaia 54:5) „Pentru că Marele tău Făuritor este proprietarul tău conjugal, Iehova al armatelor este numele său. Sfântul lui Israel este Răscumpărătorul tău. El va fi numit Dumnezeul întregului pământ.

#2871
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

 Eugen3, on 05 octombrie 2014 - 18:23, said:

Cum să îşi schimbe Creatorul identitatea?  Fii serios ..

Deci identitatea cuiva este data in mod exclusiv de nume ??  Vai de tine, copile...mai deschide si tu o carte.

#2872
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 dark, on 05 octombrie 2014 - 18:35, said:


Deci identitatea cuiva este data in mod exclusiv de nume ??  Vai de tine, copile...mai deschide si tu o carte.
Ia mergi tu şi completează un formular la o bancă sau la un birou şi nu îţi scrie numele pe el ...
Explică-le că identitatea ta este dată de alte detalii, precum înălţimea, culoarea părului şi a ochilor, etc.

Eşti comic ....

Nu sunt interesat de filozofia ta, ci de mesajul Scripturii ...

(Ioan 17:17) Sfinţeşte-i prin adevăr: cuvântul tău este adevărul.

#2873
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

 Eugen3, on 05 octombrie 2014 - 18:51, said:

Ia mergi tu şi completează un formular la o bancă sau la un birou şi nu îţi scrie numele pe el ...

Numele mi-l pot schimba. La fel si Dumnezeu.
Tatal a ales sa foloseasca un nume doar in relatia cu poporul evreu.
Cu crestinii, nu !

Edited by dark, 05 October 2014 - 19:03.


#2874
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 dark, on 05 octombrie 2014 - 18:56, said:

Numele mi-l pot schimba. La fel si Dumnezeu.
Tatal a ales sa foloseasca un nume doar in relatia cu poporul evreu. Cu crestinii, nu !
(Exodul 3:15) .«Iehova, Dumnezeul strămoşilor voştri, Dumnezeul lui Avraam, Dumnezeul lui Isaac şi Dumnezeul lui Iacob, m-a trimis la voi». Acesta este numele meu pe veşnicie şi prin el îşi vor aduce aminte de mine din generaţie în generaţie.

(Psalmul 102:12) Dar tu, Iehova, tu vei rămâne veşnic şi amintirea ta va fi din generaţie în generaţie.

(Osea 12:5) El este Iehova, Dumnezeul armatelor. Iehova este numele său, aşa va fi păstrat în amintire.

(Psalmul 104:35) .Păcătoşii vor pieri de pe pământ, iar cei răi nu vor mai fi. Binecuvântează-l pe Iehova, suflete al meu! Lăudaţi-l pe Iah!

(Revelaţia 19:1–4) Apoi am auzit ceva ca glasul puternic al unei mari mulţimi în cer. Şi ziceau: „Lăudaţi-l pe Iah! Salvarea, gloria şi puterea sunt ale Dumnezeului nostru, 2 pentru că judecăţile sale sunt adevărate şi drepte. Căci el a executat judecata asupra marii prostituate, care a corupt pământul cu fornicaţia ei, şi a răzbunat sângele sclavilor săi din mâna ei“. 3 Şi, imediat, au zis a doua oară: „Lăudaţi-l pe Iah! Fumul ei se ridică pentru totdeauna şi veşnic“. 4 Cei douăzeci şi patru de bătrâni şi cele patru creaturi vii s-au prosternat şi s-au închinat lui Dumnezeu, care stă pe tron, şi au zis: „Amin! Lăudaţi-l pe Iah!“

În loc să susţii filozofiile oamenilor, mai bine respectă cuvântul lui Dumnezeu ...

Edited by Eugen3, 05 October 2014 - 19:03.


#2875
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

 Eugen3, on 05 octombrie 2014 - 18:59, said:


În loc să susţii filozofiile oamenilor, mai bine respectă cuvântul lui Dumnezeu ...

Mi-ai dat versete din Vechiul testament. Mai mare rusinea !

#2876
marcu35

marcu35

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,396
  • Înscris: 03.05.2011
Dark cu parere de rau te contrazic si anume ca nu cred ca Dumnezeu sa schimbat El e tot Acelasi de la crearea lumi.

#2877
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 dark, on 05 octombrie 2014 - 19:03, said:

Mi-ai dat versete din Vechiul testament. Mai mare rusinea !

Ruşinea cui?

(Faptele 2:21) 21 Oricine va chema numele lui Iehova va fi salvat».

(Romani 10:13) Fiindcă „oricine va chema numele lui Iehova va fi salvat“.

Atât Petru cât şi Pavel au citat din Ioel 2:32!

(Revelaţia 19:1–4) Apoi am auzit ceva ca glasul puternic al unei mari mulţimi în cer. Şi ziceau: „Lăudaţi-l pe Iah! Salvarea, gloria şi puterea sunt ale Dumnezeului nostru, 2 pentru că judecăţile sale sunt adevărate şi drepte. Căci el a executat judecata asupra marii prostituate, care a corupt pământul cu fornicaţia ei, şi a răzbunat sângele sclavilor săi din mâna ei“. 3 Şi, imediat, au zis a doua oară: „Lăudaţi-l pe Iah! Fumul ei se ridică pentru totdeauna şi veşnic“. 4 Cei douăzeci şi patru de bătrâni şi cele patru creaturi vii s-au prosternat şi s-au închinat lui Dumnezeu, care stă pe tron, şi au zis: „Amin! Lăudaţi-l pe Iah!“

Iah este prescurtarea numeleui Iehova, formulare folosită deseori şi în VT

Edited by Eugen3, 05 October 2014 - 19:07.


#2878
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

 marcu35, on 05 octombrie 2014 - 19:06, said:

Dark cu parere de rau te contrazic si anume ca nu cred ca Dumnezeu sa schimbat El e tot Acelasi de la crearea lumi.

Fiule, nu Dumnezeu s-a schimbat ci modul cum se raporteaza la om functie de timpuri.

#2879
Robert180374

Robert180374

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 25.11.2013

 dark, on 05 octombrie 2014 - 18:56, said:

Numele mi-l pot schimba. La fel si Dumnezeu.
Tatal a ales sa foloseasca un nume doar in relatia cu poporul evreu.
Cu crestinii, nu !
Eu cred că te înşeli, fiind probabil sub influenţa unor clişee tradiţionale. Ce înseamnă numele lui Cristos? Nu cumva "Yah (Yahweh) este Mântuirea"?

#2880
the_updater986

the_updater986

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 18.02.2010
Dumnezeu nu este o persoana si nu are un nume.
imi pare rau sa va stric distractia. Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate