Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Cum se numeste cartea?

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
Ender_Wiggin

Ender_Wiggin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 26.10.2002
In copilaria mea, pe vremea impuscatului, nu prea existau alte metode de divertisment, in afara de carti. Chiar si astea erau rare (ma refer la cele bune). Asa ca este normal sa le tii minte.

Ideea este ca atunci, prin anii 80 (adica undeva intre 85 si 90), am citit o carte fantasy/SF pentru copi absolut geniala. De ceva vreme ma obsedeaza cartea aia. Nu mai stiu insa cum se numeste si nici de cine este scrisa (sigur era roman) si nici ce titlu avea. Am rascolit casa si nu am gasit-o. Poate ma poate ajuta cineva.

Era vorba despre un baiat care avea un catel electronic, pe nume Lolo, care face o vizita la un muzeu si care trece cu prietenii lui de partea cealalta a unei oglizi, intr-o lume magica. Mai incolo in carte apar niste extraterestri rau intentionati - triunghiularii - care urmau sa distruga lumea magica, dar si un extraterestru bun dar invizibil, Trit parca.

Daca stie careva cum se numeste cartea si/sau de cine a fost scrisa, il rog sa imi dea un PM sau ceva.

#2
dan2

dan2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2003
erau catei electronici pe vremea impuscatului ? :-) eu ma jucam cu un camion din lemn pe atunci :P

#3
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002

Quote

Originally posted by dan2
erau catei electronici pe vremea impuscatului ? :-) eu ma jucam cu un camion din lemn pe atunci :P


daca citeai mai atent, vedeai ca omul a spus "am citit o carte fantasy/SF". :ciocan:

Ender, am cautat pe net dar nu prea am gasit mai nimic. Poti sa dai mai multe detalii? poate iti mai aduci aminte de ceva, orice, care poate fi de folos la cautare.

Regards, Iris.

#4
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002
Va rog sa ma ajutati cu numele unei carti. Am citit de mult, prin clasa a 4a (cred) o carte de un autor francez (posibil E. Zola, daca ar fi sa ma iau dupa stilul in care era scrisa) in care se povestea despre viata unor copii vagabonzi intr-un mic satuc/orasel de pe coasta Frantei. Un element f important ar fi ca toata populatia acelui sat/orasel se ocupa cu prinderea pestelui, in special ton. Nu imi aduc aminte mai nimic de numele personajelor, titlu, autor, etc; tot ce stiu este ca toata actiunea se petrecea in jurul vietii acelor copii si lupta lor pentru supravietuire.
Raman indatorat tuturor celor care ma pot ajuta sa-mi dau seama despre ce carte este vorba.
Regards, Iris.

#5
pianistu

pianistu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 25.10.2004
Salutare!
Ma poate cineva ajuta cu titlul unei carti prezentate la emisiune lui Cristi Tabara acum vreo luna? Pentru ca nu am primit nici un raspuns de la ProTV!!! Titlul cartii contine ceva cu "iubirea", iar autorul are parca un nume francez.  :peacefingers:

#6
Africanul

Africanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2003
Probabil ca sunt peste o suta de scriitori francezi care au scris despre dragoste in ultimii 200 de ani... Baga mai multe informatii de filtrare...

#7
pianistu

pianistu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 25.10.2004
Ai dreptate. Dar as fi bagat mai multe informatii daca as fi avut. Tocmai de aceea m-am bazat pe acei care urmaresc emisiunea "Parte de carte", acolo e discutata doar o singura carte pe saptamana, si daca cineva ar fi vazut emisiunea de acum aprox o luna, m-am gandit ca ma poate ajuta. Eu la randul meu n-am vazut emisiunea, dar am vrut sa o ajut pe maica-mea, care a prins si ea doar o parte. Dar iti poti da seama ca astia de la ProTV nici macar un raspuns negativ nu mi-au dat, le-am trimis atunci imediat un mail...!
Oricum vreau sa va felicit pe cei care postati aici, pentru cultura literara si bineinteles pentru talentul vostru, de-abia astept sa scap de dial-up, sa mai intru si eu, desi eu mai mult cu muzica dacat cu literatura, din cauza meseriei
Numai bine si multumesc pentru intentia de a ma ajuta

#8
pianistu

pianistu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 25.10.2004
Am luat-o "tare" pe maica-mea, si zice ca prenumele autorului e sigur Dominique, daca asa se scrie. Acum sigur o sa radeti de mine, dar asta-i tot ce am. Nu e vorba de un roman in sensul clasic al cuvantului, ci o carte care analizeaza sentimentul iubirii in viziunea acestui scriitor Dominique X.

#9
pianistu

pianistu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 25.10.2004
Scuze pt dublura, sper sa nu se mai intample... :mellow:

#10
Razvan Pop

Razvan Pop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.06.2004
Salut,

Sa fie L'amour de Dominique Fernandez?

Toate cele bune,
             Razvan Pop

#11
ralu

ralu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.11.2004
Este vorba despre "Cea mai frumoasa istorie a iubirii" - Dominique Simonnet - editura Paralela 45.

Tot in "Parte de carte" a fost prezentata o carte despre zvonistica si modul cum influenteaza fenomenul "word-of-mouth" societatea, in general, si publicitatea, in particular.  Stie cineva titlul, autorul si editura?  

Multumesc mult!

Ralu

#12
pianistu

pianistu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 25.10.2004
Multumesc mult lui Ralu si lui Razvan pentru ajutor. Cand apuc o sa ma duc la librarie si o sa ma folosesc de informatiile voastre, si cred ca o sa gasesc ceea ce vroiam. Cat priveste acea carte ce analizeaza fenomenul "zvonisticii", o sa incerc si eu la randu-mi sa revin cu ceva informatii.

Pe curand  :)

#13
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Editorella ii transmite lui pianistu, printr-un post pe care din greseala mi l-a trimis mie via "Report" [this post to a moderator]:
"daca mai ai nelamuriri cu privire la emisiunea de carte, contacteaza-ma si-ti dau
orice informatii doresti. Iti multumesc ca urmaresti emisiunea. editorella."

#14
Madroxana

Madroxana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 07.04.2005
Sal!!!!

Am si eu o intrebare, poate isi aduce aminte cineva.
In primii ani dupa revolutie aparea o revista cu povestiri SF.
Stiu ca una dintre ele m-a impresionat foarte mult: era vorba despre un tip care juca extraordinar de bine sah, si care in finalul povestirii ajunge pe o planeta de unde nu putea pleca decat daca invingea la acest joc un computer (sau o fiinta de pe planeta aceea, nu mai tin minte exact).
In final reuseste sa castige (am impresia ca era primul dintre toti cei care incercasera pana atunci) dar realizeaza ca a trecut foarte mult timp de la inceputul jocului si ca acum este foarte batran.
Ceva de genul asta. Nu garantez ca imi aduc aminte exact, eram destul de mica cand am citit povestirea, dar as vrea s-o recitesc sa vad daca acum mi se mai pare la fel de buna.

Stie cineva despre ce vorbesc? Cum se numea povestirea si care este numele autorului?  :worthy:

Mercic  :D

#15
Madroxana

Madroxana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 07.04.2005
Off...nu stie nimeni? Oky

Atunci sa trecem la enigma urmatoare.
Nu stiu daca ar trebui sa deschid alt topic, dar probabil n-o sa stie nimeni nici de data asta si oricum nu cred ca are rost sa fac asta pt fiecare intrebare pe care o am, mai ales ca sunt incepatoare pe forum.

Deci, de data asta nu e vorba de o carte SF, este vorba de – hai sa-i spun "carte-documentar" – scrisa de o autoare. Este de fapt vorba, daca imi aduc bine aminte, de o serie de interviuri cu oameni (mai ales din Ardeal cred) care au fost deportati de comunisti in Baragan. Parca asa se numea si cartea: "Deportarile din Baragan", dar nu bag mana in foc.

Stie cineva cine este autoarea, si daca acesta este titlul cartii?

#16
Madroxana

Madroxana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 07.04.2005
Nu mai e nevoie.
Am reusit s-o gasesc (Google ruulz  :D )
Este vorba de Smaranda Vultur – „Istorie traita – istorie povestita. Deportarea in Baragan. 1951-1956".

Pentru cei care plang dupa perioada comunista de la noi, recomand cartea.
Bine, mai sunt si alte carti la fel de revelatoare despre comunismul din Romania.
Cititi-le si o sa va lecuiti de dorul dupa aceasta perioada.

#17
snakekaa

snakekaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 16.07.2006
Ender_Wiggin, risti sa transmiti obsesia ta si altora. Adevarul este ca atunci cand am citit postarea ta, ceva, ceva a inceput sa imi sune cunoscut, acum stiu ca am citit si eu o asemenea carte, dar, ca si tine, habar nu am cum se numea ori de cine era scrisa.

Ufff, daca isi aminteste careva, mi-ar fi de folos si mie...peste cativa ani, cand fetita mea de nici 3 luni va invata sa citeasca.  :)

Si mai era o carte: un pusti prinde un pestisor care ii povesteste despre lumea din care vine, cea subacvatica...

Snakekaa
Un sarpe cu lesa...poate primul :)

#18
Nea Zapada

Nea Zapada

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 22.12.2005
Intr-o editie mai veche a emisiunii "Parte de carte" Tabara l-a avut ca invitat pe un nene care si-a prezentat cartea. Nimic anormal pana aici. Nasulia vine de la faptul ca nu imi aduc aminte cum se numea cartea si nici cum il cheama pe autor. Cartea "trata despre" influenta climei asupra personalitatii/dezvoltarii omului. Tin minte ca titlul cartii chiar continea cuvantul clima. Cam am nevoie de cartea respectiva in perioada asta si ma intrebam daca nu cumva stiti ceva mai multe decat mine. Spre exemplu, numele autorului, numele cartii, editura sau libraria unde poate fi gasita. Cartea. Mersi mult anticipat.

Edited by Nea Zapada, 06 October 2006 - 13:00.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate