Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

1 subwoofer pasiv+2 boxe la amp stereo

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
danutgalati81

danutgalati81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 29.09.2005
1 subwoofer pasiv+2 boxe la amp stereo 2x20w@ 3ohmi (e combina si cred ca mai mult nu scoate.philips viseaza la 2x50w :) )

orice sugestie, scheme boxe,filtre sunt binevenite.
m-ar interesa configuratia asta doar daca ar avea o eficienta cat de cat echivalenta cu cate un dif de bas pe fiecare canal care din pacate e varianta scumpa.
(fiind pe 3 ohmi am libertate mai mare in configurarea boxelor. la o adica duce si 4+8ohmi/canal fara probl.)

nici wooferul si nici boxele nu sunt confectionate deci nu trebuie o solutie limitata la o config anume.

#2
danutgalati81

danutgalati81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 29.09.2005
am uitat sa zic.filtre pe 2 cai am. deci practic ar trebui sa unesc cumva iesirile de bass fara a afecta sunetul stereo in dif de inalte(astea ma gandeam sa le bag in boxe cu difuzoare pe 8ohmi full range fara filtru)

Edited by danutgalati81, 12 January 2007 - 16:54.


#3
danutgalati81

danutgalati81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 29.09.2005
singura configuratie la care am ajuns eu ar fi cea din imagine dar nu stiu sa calculez impedanta difuzoarelor decat ca subw ca avea impedanta mai mare in cazul asta decat satelitii (?!).satelitii vor fi pe o singura cale posibil cu mai multe dif in functie de impedanta necesara
iarasi nu stiu ce fel de filtre as putea sa pun tinand cont ca dif sunt in serie

Attached Files


Edited by danutgalati81, 12 January 2007 - 16:54.


#4
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006
scheme boxe/filtre nu sunt domeniul meu, din pacate nu le fac, doar le utilizez, deci aici nu  pot sa te ajut

niste sugestii, dat fiind ca am folosit tot felul de jucarii din astea si am reusit sa nu parlesc nimic pana acum, chiar daca de multe ori am fost nevoit sa improvizez:

la o varianta in genul astate-ai gandit? (linkul e doar cu titlu de exemplu, am vazut niste difuzoare in genul asta pe la 80 de lei, si raspundeau destul de bine in bass, da bineinteles ca nu le-am gasit pe net pe alea :D )

ar mai fi o varianta cu un sistem trimod, dar nu stiu in ce masura ar suporta amplificatorul tau chestia asta, am folosit ideea asta o data, dar pe un Ecler DPA2000, nu stiu daca as risca pe ceva fara protectii bine gandite (e posibil ca ampliful sa creada ca e in scurt si :death: )

insa personal as opta pe doua boxe/4ohmi  full range pe doua cai, cu frecventa de separare pe undeva pe la 2-2,5 kHz (chiar un pic mai jos daca suporta ce vrei tu sa pui pe medii-inalte, eu as pune asa ceva, nu-ti stiu gusturile insa, asta e pe calota de matase si chiar suna matasos, daca iti place mai intepat PHT 408 cred ca ar fi mai potrivit, da nu stiu de ce nu-mi pari a fi genul asta)

in fine, sunt doar niste sugestii, astept reactii

#5
danutgalati81

danutgalati81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 29.09.2005
nu pacate nu prea mai aud inaltele intepate :)  (daca te referi peste 10-12khz)

#6
danutgalati81

danutgalati81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 29.09.2005
iar schema de conectare trimod nu merge la mine(canalele au masa comuna)

#7
danutgalati81

danutgalati81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 29.09.2005
macar imi poate spune cineva cati ohmi as avea pe canal cu woofer de 4 ohmi si sateliti de 4 ohmi pt montajul de sus.

sau o formula de calcul pt impedanta in cazul asta

#8
danutgalati81

danutgalati81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 29.09.2005
prob inca nerezolvata.

#9
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006
renunta la ideea aia, mergi pe varianta cu cate un difuzor de bass pe fiecare canal
daca te gandesti mai bine, o sa-ti dai seama ca nu e functionala...

#10
danutgalati81

danutgalati81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 29.09.2005
mda. o sa renunt la idee din simplul motiv ca dupa o proba mi-am dat seama ca nu se mai aude stereo in felul asta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate