Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Soferi de camion ( tir )

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1755 replies to this topic

#1693
mike_777

mike_777

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.04.2015
Umblu prin toata europa si vad soferi germani englezi francezi polonezi si chiar nu arata a caini maidanezi depinde doar de fiecare om in parte cat respect de sine are si stii ceva am fost oprit de multe ori niciodata nu m am contrazis cu b.a.g. sau vosa sau politist maghiar poate uneori au fost rautaciosi mi am recunoscut greseala si de multe ori am scapat si chiar au remarcat cativa politisti si mi au spus ca le a placut ca au vazut ca sunt sincer si ii respect totul tine de om si de cat te respecti tu pe tine!!unii se enerveaza usor si nu vad decat dezavantajele acestei profesii fiecare e liber sa isi aleaga cum vrea sa fie viata lui dar cine gandeste negativ pe camion asa va gandi si acasa in familie si nu e bine !!pana esti sanatos trebuie sa te lupti in fiecare secunda sa traiesti viata asa cum crezi tu ca trebuie traita daca as avea bani as face un brevet de avion sau elicopter cred ca ar fii ceva foarte interesant!!sa fiti sanatosi si sa va traiti viata asa cum va doriti va urez bafta sa aveti doamne ajuta!!

Edited by mike_777, 30 April 2015 - 22:25.


#1694
RUN_SLOWLY

RUN_SLOWLY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 29.11.2014
Mda, o meserie frumoasa, tot timpul departe de familie, un fel de câine vagabont care mai trage la cușca lui din când in când. Asta înseamnă viață pe comunitate, câine comunitar, vagabont :)

#1695
teodorescucostel

teodorescucostel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 03.09.2008
trebuie sa vezi mai intai partea buna,cati dintre noi au ocazia sa vada europa?!sunt multi romani si nemti de asemenea care nici nu au iesit din satul sau zona unde s au nascut!!stii doar ce babilonie este la lucru pe tara,de multe ori cred ca multi soferi fug sa lucreze afara ca sa scape de nenorocirea din tara.

#1696
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
Fug ca sa faca multi km si implicit mai multi bani
Dar sa dormi 3 luni in cabina nu cred ca inseamna ca practici o meserie decenta ,fara suparare.
Cat despre vazut europa, nu camionul e solutia , din camion vei vedea 90% din timp 2 benzi jumate de autostrada , daca ai vazut 10 km de autostrada ai vazut tot , autostrada e la fel cam peste tot.

#1697
teodorescucostel

teodorescucostel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 03.09.2008
sunt tot felul de meserii pe lumea asta,sa fii sofer pe bascula sa construiesti o autostrada sa stai pe santier nu stiu cat timp prin praf si alte probleme e bine?nu pleaca nimeni de placere de sub plapima de acasa,livrez materiale de constructii pe santiere,sunt pe acolo muncitori din toate zonele tarii,sunt plecati de acasa din primavara pan la toamna.prin pauzele dintre lucrari se mai duc si pe  acasa,asta este situatia.
sunt soferi care asa s au obisnuit,daca prizi pauza sambata si duminica poti sa vizitrezi orasul langa care ai parcat,nu am zis ca vezi europa din mers.acu cativa ani aveam bicicleta in camioan,lasam masina prin parcari si plecam in oras

#1698
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014

 teodorescucostel, on 08 mai 2015 - 12:03, said:

daca prizi pauza sambata si duminica poti sa vizitrezi orasul langa care ai parcat,nu am zis ca vezi europa din mers.acu cativa ani aveam bicicleta in camioan,lasam masina prin parcari si plecam in oras
Miercuri si joi , este restrictie la " vizitat " europa ?
A vizita ( europa ) nu inseamna a fi prezent fizic intr-un anumit loc .
A vizita inseamna ca ai ajuns acolo datorita faptului ca TU ai hotarat asta , nu pentru ca la ora 14:22 s-a terminat programul de conducere din ziua respectiva .
Ciocolaxul , este un laxativ , nu ciocolata belgiana .
Copil fiind , adoram felul cum se inclesta gura atunci cand indesam in ea 2 lingurite cu lapte praf .
Dar totusi aveam numai 5 ani , asa reactionam eu atunci , instinctual .

#1699
RUN_SLOWLY

RUN_SLOWLY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 29.11.2014

 tiopedi, on 08 mai 2015 - 17:56, said:


Miercuri si joi , este restrictie la " vizitat " europa ?
A vizita ( europa ) nu inseamna a fi prezent fizic intr-un anumit loc .
A vizita inseamna ca ai ajuns acolo datorita faptului ca TU ai hotarat asta , nu pentru ca la ora 14:22 s-a terminat programul de conducere din ziua respectiva .
Ciocolaxul , este un laxativ , nu ciocolata belgiana .
Copil fiind , adoram felul cum se inclesta gura atunci cand indesam in ea 2 lingurite cu lapte praf .
Dar totusi aveam numai 5 ani , asa reactionam eu atunci , instinctual .
Daca tăceai...

#1700
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014

 RUN_SLOWLY, on 09 mai 2015 - 15:51, said:

Daca tăceai...
De ce sa tac ?
Asa se " viziteaza " europa ? In pauza saptamanala a soferului profesionist ?
Cine " viziteaza " orasul linga care a parcat ?
Pensionarii tot asa fac. " socializeaza " in supermarketuri . Intre raftul de detergent si cel de hrana pentru animale .
Joia si sambata barbatii , martea si vinerea muierile . Luni si sambata participa si cei din cartierele mai indepartate .

#1701
teodorescucostel

teodorescucostel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 03.09.2008
daca nu ai paracat pe acolo nu ai de unde sa stii! tu esti carcotas,credeam ca echipa de carcotasi s au retras din viata publica,te ai pierdut de echipa!
frate miu a fost in excursie la viena si a vizitat muzeul fluturilor,daca mi aduc aminte bine,eu ca sofer de ce nu pot face asta?
te duci in franta numai sa te dai cu schiurile pe mont blanc?
ce legatura are cu zilele saptamanii,miercurea,vinerea se presupune ca lucrezi!

#1702
teodorescucostel

teodorescucostel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 03.09.2008
sau poti vizita rulotele fetelor de pe langa koln prin germanica,tot ar fi mai interesant decat fetele de pe centurile oraselor din romanica

#1703
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014
Spoiler

 teodorescucostel, on 09 mai 2015 - 20:10, said:

  • daca nu ai paracat pe acolo nu ai de unde sa stii!
  • frate miu a fost in excursie la viena si a vizitat muzeul fluturilor,daca mi aduc aminte bine,eu ca sofer de ce nu pot face asta?
  • eu am parcat un pic " pe acolo "

  • Tu ai parcat  vreodata un cap tractor cu semiremorca ?  Vorbesti despre EXCURSIE , dar si aceea a fost facuta de altcineva, chiar daca persoana respectiva este fratelle tau .
Uite aici permisul meu . Ce zici ? am parcat ?

Edited by tiopedi, 09 May 2015 - 21:54.


#1704
RUN_SLOWLY

RUN_SLOWLY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 29.11.2014

 teodorescucostel, on 09 mai 2015 - 20:38, said:

sau poti vizita rulotele fetelor de pe langa koln prin germanica,tot ar fi mai interesant decat fetele de pe centurile oraselor din romanica
pai acolo 95% sunt tot romance :)

#1705
teodorescucostel

teodorescucostel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 03.09.2008
nu este nimic rau sa fii carcotas,sa nu intelegi gresit!
e doar o meserie,am explicat mai sus.tine de fiecare dintre noi,cata pasiune si cat este obligatie,am zis sa vezi mai mult partea buna a lucrurilor.daca fratele meu a ajuns in viena cu avionul si eu cu camionul depinde de fiecare cat a fost de satisfacut.
s a dus romanul Torok de bunavoie pe everest sa fie plecat luni de zile de acasa,eu daca ma duc petrolist in siberia poate ca ma satisface ca pe Torok,asta era problema dumitale,ca stai plecat departe de casa.nu ma intereseaza daca si ce ai parcat si pe unde sau daca ai sau nu permis.
cam pierdem sensul lucrurilor,nu mai stiu ce trebuia sa facem in popicul asta!?
am un vecin,s a dus la maraton la Cluj zilele trecute,nu bmai stiu cand a fost exact,acu s a duc la maraton la moeciu.cat a consumat motorina,si el si ceilalti,pana acolo si retur se cam pierde intentia de a trai sanatos

 RUN_SLOWLY, on 09 mai 2015 - 22:47, said:

pai acolo 95% sunt tot romance Posted Image
am dat exemplu,e mai civilizat decat la noi

cand am dat la pagina inapoi la pagina principala am vazut despre ce arie este vorba, PASIUNi COMUNE

Edited by teodorescucostel, 10 May 2015 - 08:50.


#1706
clujworkexperience

clujworkexperience

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.10.2014
FARA COMISIOANE! Contracte pentru Soferi  in strainatate

Work Experience ofera locuri de munca soferilor profesionisti in Marea Britanie.

Cerinte:
-   Cunoasterea limbii engleze cel putin la nivel mediu
-   Minimum 2 ani de experienta pe pozitia de sofer profesionist
-   Detinerea categoriilor B, C+E
-   Detinerea cardului tahograf digital
-   Atestat ADR
-   Atestat transport marfa
-   Fara antecedente rutiere grave sau cu permisul suspendat

Contact si detalii suplimentare
Mai multe detalii pe www.workexperience.ro sau la sediul Work Experience din Cluj Napoca ,  Strada Memorandumului nr 23.
Cei interesati isi vor trimite CV-urile pe adresa : [email protected], tel: 0721189493 persoana de contact Pricop Oana.

#1707
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008
Cine are aia 2 ani de experienta si vorbeste bine engleza sigur nu are nevoie de publicitatea voastra iar cum incepatorilor nu li se adreseaza acest post, consider ca e inutil.

#1708
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
cat mai costa categoriile c si e si toate atestatele si acte analize etc???si cit dureaza obtinerea tuturor?

#1709
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008
Cam 1000E te ajunge tot, unii vor spune ca e prea mult(si ca poti iesi mai ieftin) dar cine a umblat dupa acte, hartii etc iti va confirma. Nu dai toti banii odata ci in decurs de vreo 4-6luni, cam atat dureaza din cauza birocratiei. Depinde de la judet la judet, numai pt. card ai de asteptat cam 30zile pt. ca vine din Elvetia, uneori iti poate veni si gresit, atestatul la fel iti poate veni gresit si ala.

#1710
laurentiu_tepes

laurentiu_tepes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 26.01.2011
care sunt salariile pt soferi in romania?cat este incadrarea?la ce firme este mai bine sa lucrezi?vizita medicala sa face inainte sau dupa angajare?este corect sa fii platit la km? 0.27 lei/km este ok?am permis din '97 si am experienta pe camion de 7.5t.daca n-am lucrat pe cap tractor cam in cat timp m-as putea acomoda?. ce ma sfatuiti?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate