Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

APICULTURA - ce?, cum?, unde?, cat costa?

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
3030 replies to this topic

#829
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

 collina1976, on 09 septembrie 2014 - 17:16, said:

in cea ce priveste dezvoltarea e faptul ca cei mai slabi sunt in soare, cei puternici sunt la umbra pomilor

La mine e fix invers!!

#830
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006
@collina: depinde foarte mult de vatra pe care o ai. La mine la 20-30 de km de iasi, acum 1 saptamana media era de 3 rame cu puiet (maxim 50%) din suprafata unei rame Dadant. Au redus foarte mult ouatul.
Vorbeam cu un prieten de la voi din capitala si am inteles ca a plouat de curant, iar dupa asta a explodat si pueitul ...
Intrebarea mea ... daca acum ai 3-4-7 rame de larvar, mai are timp albina aceea sa eclozeze si sa isi formeze corpul gras ?
Am un amic care se lauda ca la el matcile intrerup ponta pe 1 sept si o reiau la 1 martie ...

@medelin; nu e tarziu pentru stimulare? Acum e vremea completarilor. nu ?

#831
collina1976

collina1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,526
  • Înscris: 03.10.2013
stupii sunt in Olt, comuna Gradinari, sunt zeci de hectare de gradini,mai ales ardei, care infloreste pana la bruma
de eclozat sigur are timp
si adca e toamna lunga ca anul trecut, are timp si sa-si formeze corpul gras, am scris ca e cules de polen abundant, daca intorc rama un pic, curge polenul in stup
anul trecut, la 20 noiembrie mai era puiet pe doua rame, cand am strans cuibul si am impachetatt
cred ca pt stimulare nu e tarziu, pt completare e cam tarziu, am citit ca siropul se baga in perioada 15 august-1 septembrie ca sa fie timp pt invertire

#832
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

 katilinus, on 09 septembrie 2014 - 22:04, said:

@medelin; nu e tarziu pentru stimulare? Acum e vremea completarilor. nu ?

 collina1976, on 10 septembrie 2014 - 07:53, said:

cred ca pt stimulare nu e tarziu, pt completare e cam tarziu, am citit ca siropul se baga in perioada 15 august-1 septembrie ca sa fie timp pt invertire

Stimularea am inceput-o pe la 1 septembrie. Cum toamnele sunt lungi la mine, nu vad o problema. Completari nu fac,nu e nevoie, poate deblocari Posted Image

#833
fgk

fgk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 22.12.2006
m=am uita si eu la cativa si au incetat ouatul,aici acum este seceta.nu le-am facut stimulare insa am sa le dau ceva protofil cu apicomplex.media pe vara asta a iesit undeva pe la 50 si ceva de kg pe stup.la cei care m-am uitat aveau si rezerve stranse.

#834
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Dupa ce le-am stimulat , am ajuns si eu acum la 3-5 rame cu puiet, multumitor lucru!!

#835
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006
Aveti idee cat ar costa omologarea unui camion ca fiind apicol?

#836
collina1976

collina1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,526
  • Înscris: 03.10.2013

 fgk, on 22 septembrie 2014 - 19:35, said:

m=am uita si eu la cativa si au incetat ouatul,aici acum este seceta.nu le-am facut stimulare insa am sa le dau ceva protofil cu apicomplex.media pe vara asta a iesit undeva pe la 50 si ceva de kg pe stup.la cei care m-am uitat aveau si rezerve stranse.



in ce locatie?

#837
fgk

fgk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 22.12.2006
nordul moldovei

#838
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006

 katilinus, on 23 septembrie 2014 - 12:14, said:

Aveti idee cat ar costa omologarea unui camion ca fiind apicol?
UP?

#839
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Ce inseamna omologare "ca fiind apicol" ? Cu ce se diferentiaza din punctul de vedere al RAR de un camion obisnuit ?

#840
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006
Omologarea apicola se face la RAR dupa ce stelajul stupilor este construit (de tine sau de o firma autorizata). Partea mai grea este ca trebuie realizat un proiect, si aici e nevoie de o firma autorizata sa faca carosari (asta am inteles eu).
Avantaje: Impozit 0, asigurare 150 de lei.
ITP o data la 3 ani, nu anual cum e in cazul camioanelor obisnuite.

Dezavantaje: nu stiu ce se intampla daca este omologat apicol si te opreste politia si cari altfel de marfa.

#841
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Pai, in cazul asta mai bine omologhezi o semiremorca apicola. E mai ieftin impozitul si ITP-ul. Si inchiriezi cate un cap tractor cu tot cu sofer, cand pleci in pastoral. Cate o zi-doua, cat dureaza deplasarea. Capul tractor sa fie 4x4, sau 6x6, de preferinta....

 katilinus, on 27 septembrie 2014 - 12:47, said:

Dezavantaje: nu stiu ce se intampla daca este omologat apicol si te opreste politia si cari altfel de marfa.
Una din doua: ori spaga, ori talon retinut si amenda.

#842
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006
Cazul meu: ma gandesc serios sa cumpar o IFA. Impozit si asigurare 1600 lei. La 2 firme de carosari mi-au cerut 1000 respectiv 1300E pentru reomologare. Fara sa imi faca ei rastelul. La suma asta zic pas.
Nu sunt adeptul inchiriatului pentru ca de obicei nu vine soferul cand il chem sau daca isi da seama ca la mine arde, umfla pretul. Apoi discutii ca isi rupe masina prin padure sau pe unde il duc eu. Pentru mine transportul inchiriat este exclus.
As alege IFA ca stiu ca intru si ies din toate noroaiele... Singurele hibe sunt vechimea masinii si inaltimea la care trebuie urcati stupii.

#843
fgk

fgk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 22.12.2006
ce parere aveti despre stupii multietajati de la combinatul apicol?merita?m-am uitat pe site la ei da nu au poze la multietajat.

#844
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Am fost eu la Apicola Dorobanti, banuiesc ca stupii de acolo sunt de la combinatul apicol. Lufturi de 2-3-4 mm, si scumpi fata de oferta de pe piata!

#845
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006
FGK de unde esti ? Poate stiu vre-un producator ok in zona ta. Sau macar vre-un apicultor care sa te indrume.
+1 la ce spune medelin: prea scumpi fata de ceea ce gasesti pe piata (cel putin ce e la noi la Apicola Iasi)

Edited by katilinus, 29 September 2014 - 19:28.


#846
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Sunt privati care fac stupi mult mai buni ca Apicola si la preturi rezonabile.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate