Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Watts reali ?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
SAlut,

M-am intors cu boxele de la service si am primit urmatoarele lamuriri:

- 105W RMS care apar pe cutia boxelor nu ar fi de fapt Watts reali - mi s-a spus ca numarul de Watts reali este de fapt dat de cea mai puternica boxa din sistem - 45W in cazul meu (wooferul) - este chiar asa ?
- mi s-a aratat pe o placa de sunet onboard ca boxele functioneaza ca 5.1 iar nu ca 3.1 cum imi funcioneaza pe placa mea audio (tot onboard) de acasa - ramane sa imi iau alta mai smechera - ce imi recomandati (ascult 90% mp3 - dar din cand in cand ma mai uit si la cate un film sa u mai jocsi un shooter)?

Merci

#2
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

 george90, on Aug 24 2006, 19:44, said:

SAlut,

M-am intors cu boxele de la service si am primit urmatoarele lamuriri:

- 105W RMS care apar pe cutia boxelor nu ar fi de fapt Watts reali - mi s-a spus ca numarul de Watts reali este de fapt dat de cea mai puternica boxa din sistem - 45W in cazul meu (wooferul) - este chiar asa ?
- mi s-a aratat pe o placa de sunet onboard ca boxele functioneaza ca 5.1 iar nu ca 3.1 cum imi funcioneaza pe placa mea audio (tot onboard) de acasa - ramane sa imi iau alta mai smechera - ce imi recomandati (ascult 90% mp3 - dar din cand in cand ma mai uit si la cate un film sa u mai jocsi un shooter)?

Merci

1. Spune-le celor de la service-ul respectiv ca sunt niste incompetenti! :) Sa isi caute de lucru in alt domeniu...
2. Un M-Audio Revolution 7.1 should do the job.

#3
KITZU

KITZU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 30.09.2003
N-ai specificat ce model!

Citeste aici:
http://forum.softped...wtopic=42286
http://forum.softped...topic=119090
http://forum.softped...topic=74848&hl=

Chestia cu Watt-ul e cam greu de inteles. Pentru incepatori e greu sa inteleaga ca exista mai multe feluri de a masura acesti Wati
http://www.eznec.com...r/RMS_Power.pdf
Cel mai corect e Watt RMS.

Problema e ca tu cam compari mere cu pere :)
Puterea unor boxe care pot reproduce intreaga gama de frecvente audio 20Hz-20KHz nu se poate compara cu a unora care scot de la 100Hz si mai ai un subwoofer care scoate pe o singura cale frecvente sub 100Hz a carui putere de fapt se imparte la 2 ca sa fie identica cu a boxelor "intregi".
Ce avrut sa-ti spuna omul din Service a fost ca difuzoarele de joase creaza impresia de putere a muzicii-vibratiile pe care le simti si daca aduni puterea a doua boxe "intregi" e cam echivalent cu subwooferul in cauza ca satelitii sunt "anemici" :).

Sper ca ti-ai facut o idee.

#4
freeymind

freeymind

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 05.05.2005
Cum poti masura cati watts are o boxa? dar fara ca boxa sa fie desfacuta.

#5
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

 freeymind, on Aug 25 2006, 14:59, said:

Cum poti masura cati watts are o boxa? dar fara ca boxa sa fie desfacuta.

Puterea maxima a unei boxe este puterea maxima a celui mai puternic difuzor care intra in componenta acelei boxe. Scrie pe el. :)

Watii trecuti in cartile tehnice ale sistemelor audio sunt cei pe care ii are AMPLIFICATORUL sistemului.

Puterea maxima a difuzoarelor poate fi de doua feluri: muzicala si sinusoidala. Se masoara cand sunt produse.

#6
freeymind

freeymind

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 05.05.2005

 e_X_tas_Y_, on Aug 25 2006, 15:27, said:

Puterea maxima a unei boxe este puterea maxima a celui mai puternic difuzor care intra in componenta acelei boxe. Scrie pe el. :)

Watii trecuti in cartile tehnice ale sistemelor audio sunt cei pe care ii are AMPLIFICATORUL sistemului.

Puterea maxima a difuzoarelor poate fi de doua feluri: muzicala si sinusoidala. Se masoara cand sunt produse.
Da stiu ca scrie pe el dar vroiam sa stiu daca mai este o modalitate prin care poti afla cati watts RMS are o boxa.
"Se masoara cand sunt produse." cum faci asta? cu ce aparta?

#7
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

 freeymind, on Aug 25 2006, 15:49, said:

Da stiu ca scrie pe el dar vroiam sa stiu daca mai este o modalitate prin care poti afla cati watts RMS are o boxa.
"Se masoara cand sunt produse." cum faci asta? cu ce aparta?

Este o modalitate... Iti iei un amp de putere mare... legi boxele la el... pui muzica si cresti incet incet puterea. Cand iese fum din boxe sau nu mai functioneaza, calculezi puterea la care s-a intamplat nefericitul eveniment si ai puterea muzicala maxima. :) :death: SAU, le desfaci si te uiti ce scrie pe difuri. :)

Despre cum se masoara cand sunt produse nu iti pot spune mare lucru, pentru ca nu produc difuzoare. :D
Presupun ca se procedeaza cum ti-am spus in primul alineat + alte teste.

#8
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
[quote name='KITZU' date='Aug 25 2006, 14:22' post='1815536']
N-ai specificat ce model!

Kinetix HT 5.1 cu scuzele de rigoare;

[quote]
Chestia cu Watt-ul e cam greu de inteles. Pentru incepatori e greu sa inteleaga ca exista mai multe feluri de a masura acesti Wati
[url="http://www.eznec.com/Amateur/RMS_Power.pdf"]http://www.eznec.com/Amateur/RMS_Power.pdf[/url]
Cel mai corect e Watt RMS.
[/quote]

Document intr-adevar util pt incepatori, pasionati ai fizicii/matematicii - lucruri pe care de altfel le cam stiu. Nu ma ajuta cu nimic sa stiu echivalenta dintre RMS si watts priviti dpdv al lu Joule, dar ma ajuta mai mult diferenta practica intre asa-zisii "W RMS" si asa-zisii "W reali"; ca sa fiu si mai concret - de ce 2 boxe de 50W RMS fiecare duduie de nu poti sa stai in camera iar un sistem 5.1 100W RMS (sau poate doar asta al meu) scot doar vreo 30% din puterea boxelor amintite ?

[quote]
Problema e ca tu cam compari mere cu pere :)
Puterea unor boxe care pot reproduce intreaga gama de frecvente audio 20Hz-20KHz nu se poate compara cu a unora care scot de la 100Hz si mai ai un subwoofer care scoate pe o singura cale frecvente sub 100Hz a carui putere de fapt se imparte la 2 ca sa fie identica cu a boxelor "intregi".
Ce avrut sa-ti spuna omul din Service a fost ca difuzoarele de joase creaza impresia de putere a muzicii-vibratiile pe care le simti si daca aduni puterea a doua boxe "intregi" e cam echivalent cu subwooferul in cauza ca satelitii sunt "anemici" :).
[/quote]

Pare interesanta partea asta asa ca am sa te rog sa iti mai tocesti putin degetele si sa extrapolezi, fiind si mai explicit.

Merci


[quote name='KITZU' post='1815536' date='Aug 25 2006, 14:22']
N-ai specificat ce model!
[/quote]

Kinetix HT 5.1 cu scuzele de rigoare;

[quote]
Chestia cu Watt-ul e cam greu de inteles. Pentru incepatori e greu sa inteleaga ca exista mai multe feluri de a masura acesti Wati
[url="http://www.eznec.com/Amateur/RMS_Power.pdf"]http://www.eznec.com/Amateur/RMS_Power.pdf[/url]
Cel mai corect e Watt RMS.
[/quote]

Document intr-adevar util pt incepatori, pasionati ai fizicii/matematicii - lucruri pe care de altfel le cam stiu. Nu ma ajuta cu nimic sa stiu echivalenta dintre RMS si watts priviti dpdv al lu Joule, dar ma ajuta mai mult diferenta practica intre asa-zisii "W RMS" si asa-zisii "W reali"; ca sa fiu si mai concret - de ce 2 boxe de 50W RMS fiecare duduie de nu poti sa stai in camera iar un sistem 5.1 100W RMS (sau poate doar asta al meu) scot doar vreo 30% din puterea boxelor amintite ?

[quote]
Problema e ca tu cam compari mere cu pere
Puterea unor boxe care pot reproduce intreaga gama de frecvente audio 20Hz-20KHz nu se poate compara cu a unora care scot de la 100Hz si mai ai un subwoofer care scoate pe o singura cale frecvente sub 100Hz a carui putere de fapt se imparte la 2 ca sa fie identica cu a boxelor "intregi".
Ce avrut sa-ti spuna omul din Service a fost ca difuzoarele de joase creaza impresia de putere a muzicii-vibratiile pe care le simti si daca aduni puterea a doua boxe "intregi" e cam echivalent cu subwooferul in cauza ca satelitii sunt "anemici" .
[/quote]

Pare interesanta partea asta asa ca am sa te rog sa iti mai tocesti putin degetele si sa extrapolezi, fiind si mai explicit.

Merci

PS: scuze pentru precedentul

#9
m.technik

m.technik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 15.02.2006
ok, hai sa ma bag si eu in seama.

In primul rand, boxele alea doua duduie mai tare deoarece ambele au difuzoare de joase de cel putin 30W fiecare (chiar si mai mult) iar la sistemul tau, difuzorul din subwoofer, cel care scoate "duduiala" sigur nu este mai mare de 50W. In al doilea rand, e posibil ca boxele alea sa aiba SPL mai mare ca, in fond, noi nu auzim Watti si nici difuzoarele nu debiteaza watti.

#10
sebyboy

sebyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 09.10.2006
Wattul RMS NU este puterea deala. Puterea reala se prescurteaza VA (Volt Amper) si a doua la mana de regula pe boxe tweeterele sunt cele mai puternice dufuzoare (ca putere) dintr-o incinta acustica.
EX: intr-o boxa avem un difuzor de bas de 40 VA si tweeterul de 60 VA. george90 george90 daca in boxa bagi 60 ai redus la tacere basul.

#11
Mr.B

Mr.B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 21.05.2006
Zapacim omul prea mult. Cand vrei sa cumperi boxe (sfat) ia-te dupa puterea rms si gata. E cel mai sanatos.

#12
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

 sebyboy, on Oct 9 2006, 21:37, said:

Wattul RMS NU este puterea deala. Puterea reala se prescurteaza VA (Volt Amper) si a doua la mana de regula pe boxe tweeterele sunt cele mai puternice dufuzoare (ca putere) dintr-o incinta acustica.
EX: intr-o boxa avem un difuzor de bas de 40 VA si tweeterul de 60 VA. george90 george90 daca in boxa bagi 60 ai redus la tacere basul.
Daca este o gluma, atunci nu este una la care sa radem prea mult... daca nu este, atunci apare chiar o problema... :rolleyes:
Despre VA,  W RMS, SPL si alti termeni trebuie citit mai mult sau da un search chiar aici pe forum...
Distributia puterii audio in functie de frecventa  pentru muzica normala impune   ca frecventele joase sa aiba difuzoare de putere mai mare (wooferele) si mai mici la inalte (tweeterele). De aici si larga raspandire a sistemelor n+1 , cu un subwoofer mare si  ''n'' sateliti de 2 lei...
Si apropo cate incinte acustice ai construit/desfacut ca sa-ti verifici teoria? :lol:

#13
sebyboy

sebyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 09.10.2006

 mister_rf, on Oct 10 2006, 01:57, said:

Daca este o gluma, atunci nu este una la care sa radem prea mult... daca nu este, atunci apare chiar o problema... :rolleyes:
Despre VA,  W RMS, SPL si alti termeni trebuie citit mai mult sau da un search chiar aici pe forum...
Distributia puterii audio in functie de frecventa  pentru muzica normala impune   ca frecventele joase sa aiba difuzoare de putere mai mare (wooferele) si mai mici la inalte (tweeterele). De aici si larga raspandire a sistemelor n+1 , cu un subwoofer mare si  ''n'' sateliti de 2 lei...
Si apropo cate incinte acustice ai construit/desfacut ca sa-ti verifici teoria? :lol:


O gramada. Si boxe de compresie si boxe active; straine, autohtone. Defapt acasa am Unitra si ghici ce scrie pe ele. Watts RMS? Nu VA. Exemplele pot continua.

#14
Saint666

Saint666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 17.08.2006
asta cu intr-o boxa avem bas de 40 w si inalta de 60 m-a facut sa cad de pe scaun de ras/plans

sa afli ca in boxe inaltele au max 2/10 ( in realitate chiar mai putin ) din puterea bas-ului

#15
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

 sebyboy, on Oct 10 2006, 09:51, said:

O gramada. Si boxe de compresie si boxe active; straine, autohtone. Defapt acasa am Unitra si ghici ce scrie pe ele. Watts RMS? Nu VA. Exemplele pot continua.
Off topic
Cati ani ai?..
Asta ca sa stim la cate lectii de fizica ai lipsit...  :lol:
Studiaza mai mult pe acesta tema... B)

#16
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 mister_rf, on Oct 10 2006, 16:33, said:

Off topic
Cati ani ai?..
Asta ca sa stim la cate lectii de fizica ai lipsit...  :lol:
Studiaza mai mult pe acesta tema... B)
Nu cred ca a facut fizica. Mai are o interventie in threadul cu "transformatorul de 24V care curenteaza" de toata minunea...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate