Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Despre Aspiratoare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2345 replies to this topic

#1
Mr. Grumpy

Mr. Grumpy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 30.09.2002
Daca pentru o mare parte din produse se gasesc reviewuri din belsug, pentru aspiratoare nu am vazut nici un test/ghid. Asadar nu stiu la ce trebuie sa ma uit in afara de pret, cand voi face alegerea. Ma puteti ajuta?

Marca, putere, facilitati, filtrare cu apa/ in trepte/ pentru microorganisme, saci de schimb/permanenti, silentiozitate, indicator "sac plin", etc.

Multumesc

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
De cati $ dispui ?

Exista pe piata aspiratoarele Rainbow, care se vand printr-o retea speciala, dar costa de rup ~ 1000 $

Pe langa 100 d giumbuslucuri si accesorii cu care vine, impresionanta este curatirea aerului.

A venit sa mi-l prezinte cineva. L-a pus in mijlocul sufragerieie si a activat functia de curatare a aerului...

Apa s-a innegrit in 2 minute ! E incredibil si detine un patent special pentru separatorul aer-apa.

Daca vrei ceva profan, vezi ca Metro are Flipper ~ 1400 W (1.5 mil).
E cehoslovac, iar eu chinuiesc un exemplar la ai mei de 2 ani.

Pe piata exista desigur si cele cu spalare cu apa/abur etc.

Depinde de nevoile tale si de punga.

P.S. Fereste-te de cele cu comanda pe tubul de admisie. Sunt superbe, nu trebuie sa te apleci ca sa le dai drumu etc, dar pana la urma tubul de aspiratie se duce si nu ai de unde sa iei altul :(

#3
James

James

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 04.06.2003
Depinde ce vrei sa cumperi, cati bani ai, ce vrei de la un aspirator :) . Cele mai rentabile mi se par mie electrolux mondo din metro sau progress care sunt facute tot de electrolux. Eu am facut garantiile pt. electrolux si pot sa-ti spun ca sunt foarte bune si destul de ieftine. Un lucru foarte important incearca sa gasesti aspirator cu sac de panza sau ia-ti separat unul ca sa nu schimbi toata ziua sacii de hartie. Daca imi spui exact ce fel de aspirator iti trebuie eu pot sa iti spun cam ce sa iei.

#4
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
Am de 5 luni un Electrolux Xio si merge de rupe. Singuru dezavantaj ar fi motoru de 1300W care daca tre sa traga prin sacul partial plin incepe sa moara... nu mai trage asa fain.....in rest...super...l-am luat cu 2 mil de la Metro

:cya:

#5
Mr. Grumpy

Mr. Grumpy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 30.09.2002
N-as vrea sa dau mai mult de $100. Courage, ce spui despre Rainbow suna bine, cu exceptia pretului.

Am probleme alergice de la praf. Am inteles ca in cazul asta ceva cu apa ar fi mai eficient.

Ceva interesant am vazut aici . Cum vi se pare?

#6
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Arata bine acel Panasonic, dar iti recomand un tur prin Metro-Practiker-Sellgross

Ai de unde alege :)

#7
TipiTop

TipiTop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 04.03.2002
Guppy, sa NU cumperi cumva Mulinex. Eu am unul si zace nefolosit din lipsa de consumabil (saci).

ai grija la aspectul asta, e foarte important.

#8
nirolf

nirolf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 29.10.2002
Eu am cam de juma'de an un aspirator pe care scrie vortex si este luat de la Carrefour u 1.200.000. merge f bine

#9
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002
Raimbow ala.....phai nu costa 1000$ ...ci 2000$ ...cel putin asa a zis cel care a facut prezentarea...am o amica care e dealer de asha ceva....costul lui normal e cam 500  $ cu toate ustensilele si cu trans, pana in ro, insa restul platesti ramurile de dealeri..o intreaga piramida...

intradevar, sis de aspiratie e bun....adik nu e ca cel cu sac...unde pe putin 10% din praful tras...iese la loc...so...e mult mai profitabil....

cauta pe net Rainbow E Series...si o sa gasesti p site-uri gen E-bay oferte incepand de la 500$........

#10
citizenx

citizenx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 28.11.2001
Philips FC 9016..Il am de un an. Este foarte puternic si bun.
Aspirator de praf Universe cu noua duza, patentata, tip "Atinge si curata": se roteste la 360 de grade si se rasuceste patru pozitii.  
  
Culoare galben lamaie

Putere maxima 1.700 W

Putere de aspirare 475 W

Nivel zgomot 72 dB(A)

Reglaj electronic Da

Derulator cablu Da

Lungime cablu 7 m

Raza de actiune 10 m

Nr. nivele de filtrare 6

Indicator de umplere a sacului Da

Sac textil inclus in ambalaj

Sac hartie inclus 1buc

Sac hartie rezerva compatibil S-bag

Accesorii suplimentare 1 buc

Tub cromat telescopic

Greutate neta 4.80 kg

Pret 5.499.000 lei

Il gasesti la Domo, Flanco.[ http://www.domo.ro/foto/L_PHD_ASPI_031.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
Alexadi

Alexadi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 16.11.2002
Panasonic de 4 milioane
Il am de 6 luni.
Excelent.
Silentios, foarte puternic, (tre tinut la 1/2 putere altfel ridica covorul cand vrei sa muti peria)
Are 5 filtre, inclusiv electrostatic, si pungile le iei de la orice reprezentanta panasonic.
Maica-mea a absolut incantata de el.

#12
bebetica

bebetica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.09.2003
Rainbow, clar este cel mai bun.

Si-a cumparat o prietena  si i-am spus ca este nebuna de legat daca da 2000 $ pe un aspirator. Dar dupa ce mi-a facut o demonstratie mi-am dat sema ca este SUUUUUUUUUUUPER.   Mai ales acel purificator de aer care face toti banii din lume.

#13
calinovich

calinovich

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.09.2003
M-am interesat si eu la un moment dat (mai mult prietena mea :0  de fapt)

aspiratorul cleansy are nu's ce filtre speciale (parca 20  :eek:  da nu mai stiu sigur) si praful se aduna in final in apa... in spate are odorizant d'ala cum e ambipur car...

era 400 usd la promotie (de la 800 usd) acu cateva luni

in general zepter are produse revolutionare.

poate ajuta...

#14
Silent Thunder

Silent Thunder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 28.11.2002
E ok aspiratorul prezentat in link, deci mi se pare o alegere potrivita.

In legatura cu praful din casa - decat sa cumparati aspirator ca sa nu mai aveti praf mai bine puneti termopan si aer conditionat in banii astia.

#15
Mr. Grumpy

Mr. Grumpy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 30.09.2002
Va multumesc pentru sugestii. Trebuie sa scriu si deznodamantul; am luat un Samsung, a carui poza o atasez in continuare. Face treaba bunicica, are cateva tipuri de perie, trepte de putere, indicator sac plin, etc.

Attached Files



#16
pirannia

pirannia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 25.07.2003
Mr. Grumpy, in 6 luni nu o sa mai mearga butonul de start sih eventual o sa se strice shi peria mare pe la clapeta (pe care o sa o desfaci enervat shi o sa constati ca mecanismul de scos periile shi bagat cauciucul e din PLASTIC).

#17
James

James

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 04.06.2003
:) It's true. Are macar sac de panza sau e de hartie? Cit ai dat pe el?

#18
James

James

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 04.06.2003
Pentru cine are nevoie de saci pt aspirator, se gasesc foarte multe modele la www.vitacom.ro

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate