Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Despre Aspiratoare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2345 replies to this topic

#37
Nesta

Nesta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 21.11.2004
Fiind alergic la praf am cautat un aspirator cu filtru de apa si am cumparat din Metro - Aqualand cu putere 1500 watti. Dupa un an de folosire pot sa spun ca sunt supermultumit de el ; si spun asta mai ales din punct de vedere a sanatatii: daca inainte stranutam si aveam rinite f. des acum nu mai am aceste simptome, chiar daca aspir o data la 1 - 2 saptamini; pot sa spun ca mi s-a imbunatatit spectaculos calitatea vietii; e adevarat ca a fost ceva mai scump (aprox. 8 mil. atunci) si ca e un pic mai pretentios la intretinere (tb. spalat dupa fiecare folosire);Nu este adevarat ca prin termopane si aer conditionat se poate reduce praful de casa! Caci ce este praful de casa? Particule descuamate din epiderma celor care locuiesc in casa respectiva! Recomand celor alergici si celor care au animale de casa fara a fi alergici, aspirator cu filtru de apa. Cit despre firma, eu am fost multumit desi sunt convins ca mai exista si alte variante de aspiratoare cu filtru de apa!

#38
valentina

valentina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 14.01.2005
Ce stiti despre aspiratorul Thomas cu filtru de apa? Este eficient impotriva alergiei la praf sau mucegai? Merita cumparat?

#39
Bergero

Bergero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 21.11.2004
Fiind alergic la praf am cautat un aspirator cu filtru de apa si am cumparat din Metro - Aqualand cu putere 1500 Watti. Dupa un an de folosire pot sa spun ca sunt supermultumit de el ; si spun asta mai ales din punct de vedere a sanatatii: daca inainte stranutam si aveam rinite f. des acum nu mai am aceste simptome, chiar daca aspir o data la 1 - 2 saptamini; pot sa spun ca mi s-a imbunatatit spectaculos calitatea vietii; e adevarat ca a fost ceva mai scump (aprox. 8 mil. atunci) si ca e un pic mai pretentios la intretinere (tb. spalat dupa fiecare folosire);Nu este adevarat ca prin termopane si aer conditionat se poate reduce praful de casa! Caci ce este praful de casa? Particule descuamate din epiderma celor care locuiesc in casa respectiva! Recomand mai ales celor alergici si celor care au animale de casa aspirator cu filtru de apa. Cit despre firma, eu am fost multumit desi sunt convins ca mai exista si alte variante de aspiratoare cu filtru de apa! Asta apropo de noul aspirator Thomas care se pare ca este mai ieftin!

#40
valentina

valentina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 14.01.2005

Bergero, on Jan 14 2005, 17:21, said:

Fiind alergic la praf am cautat un aspirator cu filtru de apa si am cumparat din Metro - Aqualand cu putere 1500 Watti. Dupa un an de folosire pot sa spun ca sunt supermultumit de el ; si spun asta mai ales din punct de vedere a sanatatii: daca inainte stranutam si aveam rinite f. des acum nu mai am aceste simptome, chiar daca aspir o data la 1 - 2 saptamini; pot sa spun ca mi s-a imbunatatit spectaculos calitatea vietii; e adevarat ca a fost ceva mai scump (aprox. 8 mil. atunci) si ca e un pic mai pretentios la intretinere (tb. spalat dupa fiecare folosire);Nu este adevarat ca prin termopane si aer conditionat se poate reduce praful de casa! Caci ce este praful de casa? Particule descuamate din epiderma celor care locuiesc in casa respectiva! Recomand mai ales celor alergici si celor care au animale de casa aspirator cu filtru de apa. Cit despre firma, eu am fost multumit desi sunt convins ca mai exista si alte variante de aspiratoare cu filtru de apa! Asta apropo de noul aspirator Thomas care se pare ca este mai ieftin!

<{POST_SNAPBACK}>


Buna...am cautat la Metro si nu am vazut acest tip de aspirator...de unde as putea obtine cateva inf despre el..o poza ceva, sau un loc de unde sa-l cumpar? Mentionez ca sunt alergica la praf si ma intereseaza f mult sa cumpar un aspirator eficient in acest sens.

#41
valentina

valentina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 14.01.2005
Despre asp. Thomas, numai cuvinte de lauda - din reclama de la teleshoping.

Insa, in realitate este bun? Si-a cumparat careva?

#42
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Hehe, mi-am adus aminte cu duioșie de vremurile în care vindeam sisteme de curățenie, în fapt niște aspiratoare pentru ultra-pretențioși, pe la vreo 3.000 $ bucata, Kirby se numeau....

#43
valentina

valentina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 14.01.2005
Da, ai dreptate, Kirby, Rainbow...super aspiratoare ..super preturi..

                    :nonobad:

#44
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Așa a venit un comerciant dinăsta care făcea reclamă la Kirby cu aspiratorul după el, să ne demonstreze nouă cât de bun e... noi tot îl întrebam cât costă, el nimic, o ținea pe-a lui , trebuia să-și spună poezia. Îmi amintesc la început că l-am întrebat ce vrea să ne prezinte, am întrebat : e un aspirator ? și răspunsul imediat : "Ãsta nu e aspirator, ăsta e Kirby "  :lol:
A început să ne facă demonstrația, dar până la urmă vroia să intre și în dormitor să ne arate nouă cât de murdare sunt cearșafurile, fază la care maică-mea s-a cam supărat și l-a expediat afară  :D .
Tot n-am aflat prețul de la el...
Oricum , cine avea să-i dea 1000 $ sau mai mult pe drăcia aia, cred că avea o rată de vânzări de 1 la 1000. Ce pierdere de timp pe capul lui.

#45
valentina

valentina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 14.01.2005
:D Asa e,

     dar despre Thomas nu stie nimeni nimic?  :confuzzled:

#46
Bergero

Bergero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 21.11.2004
Scuze, aspiratorul este DeLonghi - Aqualand. Eu l-am cumparat anul trecut dar de-atunci l-am vazut mereu la raft; Este si acum la Metro - Iasi si costa actualmente in jur de 9,5 mil. lei. In oferta Metro de sapt. trecuta a aparut un nou tip : Vortex cu filtru de apa pe la vreo 3,8 mil. dar nu stiu ce sa spun despre el; pretul mi se pare suspect de mic. Succes!

#47
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

Hawkie, on Jan 15 2005, 10:34, said:

Tot n-am aflat prețul de la el...
Oricum , cine avea să-i dea 1000 $ sau mai mult pe drăcia aia, cred că avea o rată de vânzări de 1 la 1000. Ce pierdere de timp pe capul lui.

<{POST_SNAPBACK}>

Acum vreo 7-8 ani când vindeam eu d-astea, costau între 2.500 și 3.000$, și erau agenți care reușeau să vândă și 10 buc./lună, la un comision de 10% net, fă și tu socoteala cam care era "pierderea pe capul lui"... Dar adevărul e că trebuia să fii un supermeseriaș ca să-ți iasă afacerea la modul ăsta...

#48
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Si maica-mea a cumparat pe vremea aia un Rainbow, si eu ma oftic pana in zilele noastre... E drept ca tot cam atunci a luat si un PI@200 MHz cu 2000 de para... Chiar, Retele, merita macar 10% din banii aia Rainbow-ul (ma oftica ca e foarte incomod, si trebuie sa-i tarasti cablul dupa tine... si are putere de aspiratie extrem de slaba, pentru 2000 si ceva de para... GROAZNIC!!)?

Edited by LoveDemon, 16 January 2005 - 14:42.


#49
zuzarel

zuzarel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 04.09.2004
Eu am un Kirby. deultima generatie chiar.avea dreptate vanzatorul.nu e un aspirator, este un kirby. pt curiozitatea voastra merita sa participati la o demonstratie cu o astfel de scula. vorbim dupa despre praf, vapori de apa& praf si asmd.

#50
James

James

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 04.06.2003
Valentina daca este vorba de thomas-ul care apare la teleshoping eu zic sa-l uiti.
Este bun ca aspirator, dar este pur si simplu un aspirator vertical care aspira si apa, nu are tehnologie de trecere a aerului murdar prin apa.
Chiar daca este bun ca aspirator asta nu inseamna ca merita sa dai o gramada de bani pe ceva ce poti sa iei mult mai ieftin dintr-un magazin oarecare.

#51
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

LoveDemon, on Jan 15 2005, 17:24, said:

Chiar, Retele, merita macar 10% din banii aia Rainbow-ul ?
Rainbow era (este?) concurența lui Kirby (parcă să zic de Kirby că era mai performant, dar și mai scump), prea multe nu prea mai pot spune despre nici unul din ele, știu în tot cazul că Rainbow era cu filtru pe bază de apă, așa cum ar fi și ăsta de care vorbim în topicul de față (Thomas), și agenții Kirby aveau argumente împotriva acestui presupus avantaj al concurenței, dar nu mai țin minte cum era combătut...

Iar în ceea ce privește dacă merită sau nu banii, comparația ar fi de genul Rolls Royce versus restul lumii, cine-și permite, cumpără așa ceva și e (de obicei) mulțumit, cine n-are banii, evident ca râde cu lacrimi când aude de preț...

#52
valentina

valentina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 14.01.2005
Buna James....mersi pentru raspuns..sunt putin dezamagita, imi pusesem speranta in el.
     Ai facut bine ca "mi-ai deschis ochii"...trebuie sa-mi reiau cautarea prin magazine..poate totusi gasesc DeLonghi - Aqualand (aspiratorul propus de BERGERO).
     Mersi mult. :rolleyes:

#53
valentina

valentina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 14.01.2005
James,

totusi, fac abuz de bunavointa ta...din trecerea in revista a site-ului, am observat ca dai sfaturi foarte bune..
poate ma ajuti si pe mine..imi poti recomanda un aspirator cu filtru de apa (maxim 10-12 mil)?
Mentionez ca nu sunt fițoasă, ci doar alergica la praf. :notangel:

#54
Bergero

Bergero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 21.11.2004
Valentina, daca esti alergica la praf fa tot posibilul pt. a cumpara un aspirator cu filtru de apa. Va merita toti banii si vei constata singura rezultatele. Ca medic recomand tuturor pacientilor alergici sa faca un efort financiar (pt. ca astfel de aspiratoare sunt mai scumpe decit cele intilnite uzual pe piata!) si sa cumpere asa ceva. Cred ca este primul pas pentru a stapini rinita alergica sau astmul. Medicatia in aceste boli este uneori scumpa si daca nu se indeparteaza eficient alergenii nu-si are acelasi efect. Multi pacienti vor economisi bani pt. ca nu vor mai avea nevoie de medicatie (sau cel putin asa de des!)deci pe undeva va fi o compensatie! Si nu doar financiara! Ca sa nu mai vorbesc ca o rinita netratata corect se poate complica cu astm bronsic care, in opinia mea, este o boala grava!
In ceea ce priveste aspiratorul DeLonghi eu am fost (si sunt!) multumit de el. James, in general, manifesta reticenta fata de produsele fabricate in Italia cel putin in cazul masinilor de spalat! Nu stiu daca si in ceea ce priveste aspiratoarele are aceleasi rezerve! Din pacate oferta in astfel de aspiratoare este destul de saraca cel putin in magazinele de profil de la noi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate