Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Despre lectii de supravietuire in salbaticie

- - - - -
  • Please log in to reply
138 replies to this topic

#127
dorin69

dorin69

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 566
  • Înscris: 20.06.2008
De unde stii?Ai facut proba? :lol:
Fara mancare traiesti in jur de o luna.Depinde de organism.

#128
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010

View Postdorin69, on 13th January 2011, 17:08, said:

De unde stii?Ai facut proba? :lol:
Fara mancare traiesti in jur de o luna.Depinde de organism.
Ei na...nu ma refeream la adevaratul inteles al cuvantului... doar ca daca mi-se face foame si in juma de ora nu mananc, simt ca lesin...asta era :)

#129
dorin69

dorin69

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 566
  • Înscris: 20.06.2008
Stiu,era o gluma.
Pe Discovery sunt reluari peste reluari ale emisiunilor cu supravietuitorii .
Abia astept sa dea caldura . :P

#130
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010

View Postdorin69, on 16th January 2011, 18:27, said:

Stiu,era o gluma.
Pe Discovery sunt reluari peste reluari ale emisiunilor cu supravietuitorii .
Abia astept sa dea caldura . :P
Mda, deja ma enerveaza si pe mine, numa reluari, nimic nou. Si emisiunea Supravietuire in Doi a inceput bine si vad ca au scos-o.
Deja e destul de cald ptr o iesire, eu merg cam de doua ori pe saptamana in padure, e frumos, imi iau amnaru, cutitu, un carnacior sau slanina, pita si ceapa si am plecat  :thumbup: . Ma bucur ca stau in Ro ptr flora si fauna, in rest ZERO.
Numai bine

#131
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,335
  • Înscris: 24.03.2006
N-am mai postat de mult in topicul asta. :)

Dual Survival nu are decat 10 episoade. Care s-au si terminat pe DSC RO. Un al 2-lea sezon urmeaza sa fie lansat de catre DSC US. La noi presupun ca o sa apara abia toamna viitoare.  :ermm:

O alta serie care in Romania nu a fost difuzata este Man, Woman, Wild, a caror protagonisti sunt un fost  expert militar impreuna cu sotia sa, actrita si prezentatoare tv.

Les Stroud cunoscut la noi pentru Survivorman, a avut si el o serie noua de curand, numita Beyond Survival.

Iar alt expert, probabil cel mai experimentat dintre ei, Ray Mears, a avut la randu-i doua serii scurte in 2010. Survival with Ray Mears si Wild Britain with Ray Mears.

Si nu in ultimul rand noul sezon Man vs Wild/Ultimate Survival cu Bear Grylls se lanseaza pe DSC US pe 2 Februarie.
............................

Bun. Am terminat cu informatiile despre seriale. M-am gandit ca poate va intereseaza. :)
Ati vazut noul cutit Bear Grylls? http://bear.gerberge...ultimate-knife/
Daca sunteti cuminti cu o alta ocazie va spun ce tipuri ceasuri folosesc Bear, Les si Ray in emisiunile lor. ;)

Intre timp am sa va arat doua carti despre acest subiect. Nu sunt sigur, dar tinand cont de interesul scazut si accesibilitatea lor, cred ca e probabil sa fie singurele exemplare din Romania. Cel putin pana la proba contrarie.  :D

Attached Files



#132
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010

View PostGUP, on 16th January 2011, 22:55, said:

N-am mai postat de mult in topicul asta. :)

Dual Survival nu are decat 10 episoade. Care s-au si terminat pe DSC RO. Un al 2-lea sezon urmeaza sa fie lansat de catre DSC US. La noi presupun ca o sa apara abia toamna viitoare.  :ermm:

O alta serie care in Romania nu a fost difuzata este Man, Woman, Wild, a caror protagonisti sunt un fost  expert militar impreuna cu sotia sa, actrita si prezentatoare tv.

Les Stroud cunoscut la noi pentru Survivorman, a avut si el o serie noua de curand, numita Beyond Survival.

Iar alt expert, probabil cel mai experimentat dintre ei, Ray Mears, a avut la randu-i doua serii scurte in 2010. Survival with Ray Mears si Wild Britain with Ray Mears.

Si nu in ultimul rand noul sezon Man vs Wild/Ultimate Survival cu Bear Grylls se lanseaza pe DSC US pe 2 Februarie.
............................

Bun. Am terminat cu informatiile despre seriale. M-am gandit ca poate va intereseaza. :)
Ati vazut noul cutit Bear Grylls? http://bear.gerberge...ultimate-knife/
Daca sunteti cuminti cu o alta ocazie va spun ce tipuri ceasuri folosesc Bear, Les si Ray in emisiunile lor. ;)

Intre timp am sa va arat doua carti despre acest subiect. Nu sunt sigur, dar tinand cont de interesul scazut si accesibilitatea lor, cred ca e probabil sa fie singurele exemplare din Romania. Cel putin pana la proba contrarie.  :D

Salut. Aha, poi pacat ca s-a terminat Dual Survival, imi placea si parea mai natural. De Ray Mears nu prea imi place, ala face mai mult bushcraft nu survival. Iar Bear Grylls mi-a placut mult inainte dar deja m-am plictisit de el ca numa reluari peste reluari baga astia de la Discovery Ro, nimic nou, si plus cu cat te uiti mai mult, cu atat iti dai seama mai mult ca exagereaza baiatul, tehnici cum sa mori mai repede.
Cutitul nu-mi place, am auzit multe pareri proaste si nici culoarea aia tipatoare nu-mi place. Iar Gerber ne-a obisnuit cu cutitele lui hotarate ca levierele dar cutitu asta e aiurea rau. Eu am un Gerber Big Rock Camp Knife Serrated, sunt indragostit de el.
Ceas mi-ar placea sa cumpar unu de genu din poza, e cu tritiu si lumineaza non-stop timp de 20 de ani.
Numai bine

Attached Files



#133
AsociatiaOxigen

AsociatiaOxigen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.10.2011
Salut,
Pana la momentul supravietuirii de unul singur in natura va propun sa veniti in proiectul Asociatiei Oxigen -  "Expeditii Montane pentru Incepatori" unde inveti tehnici de orientare, masuri de prim ajutor, alpinism, tehnici de mers pe munte, alpinism, tehnici de supravietuire. etc.
Mai multe detalii pe www.asociatiaoxigen.ro
sau pe pagina de Facebook

#134
Zebro

Zebro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 15.05.2012
Sunt foarte multe situatiile critice si daca te expui vreuneia trebuie sa ai un psihic foarte puternic si sa nu cedezi pentru ca intr-o catastrofa fiecare dintre noi este prins intre doua situatii - ori nu fac nimic si cedeaza asta insemnand sa accepti moarte, fie lupti si te folosesti de toate mijloacele pentru a supravietuii.

Prima regula din codul de supravietuire zice sa nu faci pe eroul. Asta inseamna ca nu trebuie sa te expui unui pericol in care sa iti pierzi viata. Indiferent de situatie lasa-i pe altii sa faca pe eroii dar niciodata nu te baza pe ei. Singurul care trebuie sa faca ceva esti tu.
Ai putea sa iti ajuti familia si prietenii invatandui cum sa supravietuiasca nu sa te lauzi ca sti tehnici de supravietuire si sa ii asiguri ca se pot baza pe tine pentru ca asa vor face. Se vor baza pe tine sau pe salvatori si nu vor face nimic, vor astepta sa fie salvati... Mai sunt multe de povestit dar veniti si voi c pareri..

#135
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010

View Post1Q WILD, on 22nd November 2010, 22:08, said:

Apropo o sa tin eu si sper si tu threadu asta sus si viu.
Ai uitat ce ai promis ? :)

#136
Ninjaki

Ninjaki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.10.2007
Salut, am gasit topicul asta din intamplare si mi separe foarte interesant, nu stiu daca sa fac un topic separat sau sa postez tot aici, ma pregatesc ca la primavara sa fac o excursie de cateva luni poate 1an, si speram sa ma ajutati cu locatii in Romania care sa indeplineasca urmatoarele conditii:
-apa potabila(izvoare/parau/rau/lac)
-sa aibe multi copaci paduri foarte dese
-izolat, cat mai departe de civilizatie/autoritati, sa nu ma ia nimeni la intrebari de capcane/vanat/pescuit/foc in padure si alte luctruri de genu asta care tin de supravietuire in natura
-alte criterii de luat in seama: vantul poate fi periculos daca e puternic, animalele salbatice (urs, lup, ras, serpi veninosi...)

Banuiesc ca Parcurile Nationale ies din discutie sunt pazite si amenzile sunt mari...

Am gasit un canal de youtube: Primitive Technology  daca mai aveti canale asemanatoare va rog sa le postati

#137
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,335
  • Înscris: 24.03.2006
Vezi si clipurile lui Dave Canterbury: https://www.youtube....tfitters/videos

#138
iacobs

iacobs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 07.02.2006
Uite aici pentru cine este pasionat de supravietuire.http://www.servuspress.ro/zeci-de-cercetasi-s-au-pierdut-padure-la-sacaramb-pentru-si-testa-limitele_98465.html
Este un centru local de cercetasi din Deva care organizeaza in fiecare an acest camp de supravietuire.Va asigur ca este foarte tare si dur.Campul se desfasoara sub supravegherea unui tip care este lider ce C.L. si este salvaspeolog( implica abilitati peste salvamont si salvamar). Nu stiu daca este obligatoriu sa fii cercetas sa poti participa dar daca iti doresti te poti interesa.In 2017 stiu ca se organizeaza prin luna Mai.Esti lasat in padure doar cu strictul necesar, gen..cutit, o prelata de ploaie sau folie supravietuire, 1 punga de faina, 1 sticla de apa, amnar pentru facut focul, o frontala si hainele de pe tine, pe care daca nu stii sa le alegi cand te imbraci o sa cam suferi de diverse.Se pleaca in patrule de 4-6 insi.Crede-ti-ma ca nu fizicul te doboara ci psihicul.Si ca un review...fetele rezista mai bine decat baietii. :).La final primesti un tricou si o esarfa de cercetas imprimate cu un cap de lup ca dovada ca ai ajuns la final.Spor pentru cine este interesat.

#139
NiNelu

NiNelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 17.05.2007
Salut,
Pana acum ceva timp era si forumul "bushcraft.ro" dar care a disparut din pacate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate