Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ale naibii placi

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
casperel

casperel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 12.07.2006
Salutare ! Ma tot contrazic cu un amic care are placa ce C-media la vreo 450 mii si eu una incorporata tot c-media , ambele 5.1 . El zice ca se aude mai bine la lui  <_< Si inca o constatare facuta de amicul meu C-Media mai buna decat un Creative Sound Blaster  :w00t: ... Opinia mea .. C-Media sucks din toate punctele de vedere  :naughty: Voi ce parere aveti ?

#2
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
O placa de sunet buna tre sa te faca sa scoti ceva bani din buzuar.
Una integrata o sa fie mereu o prostie.A mea, de pe placa de baza Gigabyte, s-a ars cand am dat un C.I.A. Full thrust la procesor din Bios.

In concluzie: C-media nu o sa se compare cu Creative Sound Blaster niciodata.

Edited by v3lsatis, 13 August 2006 - 00:50.


#3
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005
Si eu am o placa C-media... dar e 4.1 :w00t: Asa scrie in garantie. Dar cu niste drivere dubioase imi functioneaza in mod 5.1. :lol: La partea de calitate, sunt constient ca e destul de slabuta, dar isi face treaba. :)

Placile voastre probabil suna la fel... :)

Niciodata nu va fi o placa C-Media mai buna decat un Creative la capitolul calitate.

#4
KITZU

KITZU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 30.09.2003
http://www.cmedia.co...?q=en/pci_audio
De aici se vede ca numai Oxygen™ HD CMI8788 e HiFi si adevereste faptul ca apar din ce in ce mai multe solutii care depasesc solutia Creative Audigy 2 sau 4.
Pentru CMedia 5.1 raportul semnal zgomot e unul obisnuit chiar mai prost decat la chipset-urile Yamaha 724 etc de 85dB si la fel pentru solutia integrata.
Prietenul se refera la masuratorile de prin revista Chip care aratau ca aceste solutii in realitate au un zgomot mai mare respectiv aproape 65dB S/N adica cam la fel cu un casetofon analogic. Si sugereaza ca solutia integrata pe placa de baza e mai slaba (in principiu are dreptate).
Referitor la Creative comparatia nu tine nici macar cu Live! care altereaza sunetul printr-o implementare nereusita hard-soft (resampling la 48KHz) poate cu un Creative mai vechi dar cred ca nici alea nu erau atat de proaste.
PS CMedia de care vorbesti sunt de fapt AC97.

#5
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
Cea mai mare belea cu placile astea C-Media este calitatea inregistrarii , precum si calitatea canalului Centru (eu nu l-am putut folosi , ma enervau teribil distorsiunile carea apareau pe acest canal la nivele mici ale sunetului).Daca ai un TV-tuner cu un nivel mai slab al semnalului de iesire , iti poti lua adio de la inregistrarea audio facuta de la tuner.Apar distorsiuni monstruoase care derenjeaza orice ureche ,orcat de obosita ar fi ea.Placa integrata inregistra cu mult mai bine decat CMI-ul asta 8738 .Totusi calitatea canalelor FrontRight si FrontLeft este acceptabila dar prezinta totusi niste distorsiuni THD maricele care dau sunetului un aspect usor metalic , rezonant , asta in loc sa creeze un sunet dinamic cristalin .

#6
generalu'

generalu'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 31.07.2006

View Poste_X_tas_Y_, on Aug 13 2006, 09:35, said:

Si eu am o placa C-media... dar e 4.1 :w00t: Asa scrie in garantie. Dar cu niste drivere dubioase imi functioneaza in mod 5.1. :lol: La partea de calitate, sunt constient ca e destul de slabuta, dar isi face treaba. :)
De unde pot lua si eu aceste drivere?
:worthy:  :worthy:

#7
casperel

casperel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 12.07.2006

View Postgeneralu, on Aug 15 2006, 21:13, said:

De unde pot lua si eu aceste drivere?
:worthy:  :worthy:


Deci am avut dreptate ! Multumesc baieti ;) Ma duc la o bere cu amicul meu care se dadea atotstiutor  :D

#8
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

View Postgeneralu, on Aug 15 2006, 21:13, said:

De unde pot lua si eu aceste drivere?
:worthy:  :worthy:

De instalat presupun ca stii cum se instaleaza. Dupa aceea ai de deschis VOLUME CONTROL->OPTIONS->si bifezi optiunea ADVANCED CONTROLS. Apoi tot la VOLUME CONTROL->ADVANCED->si bifezi cele doua optiuni existente. Si ai 5.1 pe o placa 4.1... :)

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate