Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

genius sw 5.1ht

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
generalu'

generalu'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 31.07.2006
Am luat ieri un genius sw 5.1 si nu mi se aude subuferu.dak schuimb mufele in placa de sunet de la sub si le bag in locul celor de la surround se aude sub-ul dar in schimb boxele de surround se aud pe bas

 generalu, on Jul 31 2006, 17:37, said:

Am luat ieri un genius sw 5.1 si nu mi se aude subuferu.dak schuimb mufele in placa de sunet de la sub si le bag in locul celor de la surround se aude sub-ul dar in schimb boxele de surround se aud pe bas care sa fie problema?


#2
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,086
  • Înscris: 07.05.2004
in cutie ai un adaptor mama-tata cu pentru inversarea sub-ului cu center-ul

#3
generalu'

generalu'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 31.07.2006
cred ca asta e problema ca centru se aude prea pe bas.dar nu il am in cutie se poate cumpara dak nu il mai au nici aia care mi-au facut proba?

#4
imblanzitoruldelei

imblanzitoruldelei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 10.05.2005
Vezi ca sin din setari de la placa de sunet poti inversa centrul cu BASS

#5
casperel

casperel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 12.07.2006

 imblanzitoruldelei, on Jul 31 2006, 20:34, said:

Vezi ca sin din setari de la placa de sunet poti inversa centrul cu BASS


Exact asa am patit si eu ;) Mere perfect acum  :kisstogether:

#6
generalu'

generalu'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 31.07.2006

 imblanzitoruldelei, on Jul 31 2006, 20:34, said:

Vezi ca sin din setari de la placa de sunet poti inversa centrul cu BASS
cum se ajunge la aceste setari? eu am incercat din device manager dar nu am reusit

#7
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,086
  • Înscris: 07.05.2004
e din utilitarul de placa sunet, de unde activezi 5.1 , arata in genul asta

Attached File  Clipboard01.jpg   26.14K   157 downloads

#8
generalu'

generalu'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 31.07.2006
Eu nu am programu xear 3d am un program demo care nu ma lasa sa fac nimic (am o placa pci).Pot sa folosesc xear 3d ? Dak da de unde pot sa il iau?

#9
casperel

casperel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 12.07.2006

 generalu, on Aug 1 2006, 08:52, said:

Eu nu am programu xear 3d am un program demo care nu ma lasa sa fac nimic (am o placa pci).Pot sa folosesc xear 3d ? Dak da de unde pot sa il iau?

Xear 3D ... este intalnit numai la placile C-MEDIA  :console:

#10
generalu'

generalu'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 31.07.2006
Am o placa cmi 8738 dar nu are xear 3d am auzit ca driveru de la 8739 ar merge,dar nu il gasesc.Daca stiti si voi un link pt driver sau pt xear postatil si voi plz

#11
TheSpy

TheSpy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 18.08.2004

 generalu, on Jul 31 2006, 17:38, said:

Am luat ieri un genius sw 5.1 si nu mi se aude subuferu.dak schuimb mufele in placa de sunet de la sub si le bag in locul celor de la surround se aude sub-ul dar in schimb boxele de surround se aud pe bas
Ti-am raspuns si pe alt topic. Daca vrei sa se auda toate pe o placa normala (iesire,intrare,microfon) cauta un cablu cu jack stereo intr-o parte, si doua RCA-uri in cealalta parte, fiecare RCA pentru cate un canal (stanga-dreapta) si baga cablul la spatele subwooferului acolo unde scrie TV, Tape sau CD/VCD si sa ai grija sa apesi si butonul ce-i corespunde de pe panoul de control al wooferului (fata). Evident, jack-ul il bagi in gaurica verde de la placa de sunet si nu mai faci nici o setare, lasi totul pe default.

Edited by TheSpy, 03 August 2006 - 10:01.


#12
generalu'

generalu'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 31.07.2006

 TheSpy, on Aug 3 2006, 11:00, said:

Daca vrei sa se auda toate pe o placa normala (iesire,intrare,microfon) cauta un cablu cu jack stereo intr-o parte, si doua RCA-uri in cealalta parte, fiecare RCA pentru cate un canal (stanga-dreapta) si baga cablul la spatele subwooferului acolo unde scrie TV, Tape sau CD/VCD.Evident, jack-ul il bagi in gaurica verde de la placa de sunet si nu mai faci nici o setare, lasi totul pe default.
Multumesc frate pt idee.O sa incerc dar eu am o placa 5.1 si care imi inverseaza canalele (cum mi-au spus ceilalti) ca se aude bine dak bag jack-u subu-lui in locul celorlalte.Cred ca e pacat sa iti iei un sistem 5.1 pe care dai 390 ron si sa il folosesti ca pe unul cu 2 canale(diferenta se vede la filme si la jocuri).Nu crezi ca am dreptate?

#13
TheSpy

TheSpy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 18.08.2004

 generalu, on Aug 3 2006, 17:47, said:

Cred ca e pacat sa iti iei un sistem 5.1 pe care dai 390 ron si sa il folosesti ca pe unul cu 2 canale(diferenta se vede la filme si la jocuri).Nu crezi ca am dreptate?

Se mai discutase si pe alt thread tot cu problema ta. Nu e vorba ca-i pacat sau nu. E vorba ca oricum il folosesti ca un un sistem 2.1 dar cu niste soft il poti face sa simuleze surround-ul pe o placa 5.1. Asta nu inseamna ca-ti extrage el segmente din coloana sonora (din jocuri,filme,muzica) si ti le baga pe fiecare satelit in parte. Ar fi chiar culmea :D Eu personal folosesc 2.1-ul pentru ca e o "dragutza" de Creative (veche ce-i drept) dar tot ma incanta mai mult decat 5.1-ul integrat in placa de baza (Realtek ALC850). Depinde si cum percepe fiecare sunetul...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate