Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

genius sw-hf 5.1

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
ionut_qqq

ionut_qqq

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.07.2006
stie cineva de unde pot sa cumpar un cablu pentru sistem genius sw-hf 5.1 care face legatura intre subwoofer si pc sau doar mufa pentru subwoofer

#2
casperel

casperel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 12.07.2006

 ionut_qqq, on Jul 21 2006, 23:00, said:

stie cineva de unde pot sa cumpar un cablu pentru sistem genius sw-hf 5.1 care face legatura intre subwoofer si pc sau doar mufa pentru subwoofer


Sincer nu stiu :D Poimaine ma duc sa`mi iau Genius 5.1 SW-HF 5000 ( 150 W ) si iti zic eu ... acum depinde din ce oras esti  :death:

#3
robertino1

robertino1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 08.06.2003
Sa ne spui si noua ce impresie ai dupa primele auditii. Din cate vad in afara puterii wooferului, singura diferenta "vizibila" e telecomanda care lasa sa se inteleaga ca poti alege canalul de intrare direct de pe ea.

#4
casperel

casperel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 12.07.2006

 robertino1, on Jul 25 2006, 17:33, said:

Sa ne spui si noua ce impresie ai dupa primele auditii. Din cate vad in afara puterii wooferului, singura diferenta "vizibila" e telecomanda care lasa sa se inteleaga ca poti alege canalul de intrare direct de pe ea.


Mi`am luat dar mi`am luat Genius 5.1 SW, ca celalt nu il mai aveau in stoc. Sunt multumit cum se aude  :naughty:  Sambata cheeeeeef  :P  :rolleyes: ... acu mi`am dat seama ca`i vineri  :death:  adica maine  :lol:

A.. si inca ceva spuneau unii ca la 50 % se distorsioneaza sunetul ... La mine se aude OK pana la vreo 80 % :) si mai am si placa de sunet incorporata pe 5.1 canale...   :peacefingers:

Edited by casperel, 28 July 2006 - 21:51.


#5
robertino1

robertino1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 08.06.2003

 casperel, on Jul 28 2006, 22:53, said:

A.. si inca ceva spuneau unii ca la 50 % se distorsioneaza sunetul ... La mine se aude OK pana la vreo 80 % :) si mai am si placa de sunet incorporata pe 5.1 canale...   :peacefingers:

De unde se vede ca nu e bine sa crezi ce "aud" altii  ci sa crezi ce auzi TU!

#6
casperel

casperel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 12.07.2006

 robertino1, on Jul 30 2006, 09:28, said:

De unde se vede ca nu e bine sa crezi ce "aud" altii  ci sa crezi ce auzi TU!


Mare dreptate ai ;)  Off am luat si amenda 2 milioane  :deadtongue: ptr tulburarea linistii publice ... ca am pus subwooferu pe pervazul geamului si am dat la maxim la 3 noaptea.  :naughty:

#7
robertino1

robertino1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 08.06.2003

 casperel, on Jul 30 2006, 20:52, said:

Off am luat si amenda 2 milioane  :deadtongue: ptr tulburarea linistii publice ... :naughty:

Maaare nebun mai esti. :coolspeak: Tu nu stii ca ptr asta iti trebuie cel putin 500W? Macar sa merite ..amenda. :D

#8
casperel

casperel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 12.07.2006

 robertino1, on Jul 31 2006, 08:32, said:

Maaare nebun mai esti. :coolspeak: Tu nu stii ca ptr asta iti trebuie cel putin 500W? Macar sa merite ..amenda. :D

:) Stiu .. nu sunt sanatos   :coolspeak:  totusi am facut putin spectacol ...  :naughty:

#9
Xardomorr

Xardomorr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.05.2006
si io am incercat faza cu un sub de genius... si nu se auzea de cat o oarecare baraiala pe afara... nik special  :death: crek tre sa scot toate boxele  :D

#10
generalu'

generalu'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 31.07.2006
am si io un genius 5.1,se aude super dar am o mica problema :
1.pe calculator nu imi merge subuferu cu toate ca am activat din control panel 5.1,
2.pe dvd se aude pe pe toate boxele + subuferu dar pe 2 canale ca nu stiu sa ii activesz profilu de 5.1
ma poate ajuta si pe mine cineva plz?

#11
TheSpy

TheSpy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 18.08.2004

 generalu, on Jul 31 2006, 19:00, said:

am si io un genius 5.1,se aude super dar am o mica problema :
1.pe calculator nu imi merge subuferu cu toate ca am activat din control panel 5.1,
2.pe dvd se aude pe pe toate boxele + subuferu dar pe 2 canale ca nu stiu sa ii activesz profilu de 5.1
ma poate ajuta si pe mine cineva plz?
ai placa 5.1? daca da, ai conectat mufele sistemului pe culorile care trebuie si ai apasat pe AC-3 la subwoofer?
daca n-ai placa 5.1 nu poti pune sistemul pe 5.1 (evident :P). pana la urma chiar si 5.1-ul asta nu prea--si are rostul cat timp nu faci decat sa asculti mp3-uri si sa vizionezi filme divX (DVD rip cica :D). Poate la unele jocuri dar echipat cu o placa de sunet compatibila cu jocul. Bine... mai raman si dvd-urile originale :)

Edited by TheSpy, 03 August 2006 - 09:54.


#12
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

 TheSpy, on Aug 3 2006, 10:53, said:

ai placa 5.1? daca da, ai conectat mufele sistemului pe culorile care trebuie si ai apasat pe AC-3 la subwoofer?
daca n-ai placa 5.1 nu poti pune sistemul pe 5.1 (evident :P). pana la urma chiar si 5.1-ul asta nu prea--si are rostul cat timp nu faci decat sa asculti mp3-uri si sa vizionezi filme divX (DVD rip cica :D). Poate la unele jocuri dar echipat cu o placa de sunet compatibila cu jocul. Bine... mai raman si dvd-urile originale :)

Omul a scris ca a activat profilul 5.1... :death: Deci e evident ca are placa 5.1.
Eu am o placa 4.1... dar nu am avut nici cea mai mica problema! A mers 5.1 din primul moment dupa ce l-am conectat. :) Si toate sunetele se aud 5.1 (filme, jocuri, muzica).

@generalu': vezi ca ai un cablu portocaliu, care iti inversaza canalul de centru cu subwooferul. Use it!

#13
TheSpy

TheSpy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 18.08.2004

 e_X_tas_Y_, on Aug 3 2006, 11:04, said:

Omul a scris ca a activat profilul 5.1... :death: Deci e evident ca are placa 5.1.
Eu am o placa 4.1... dar nu am avut nici cea mai mica problema! A mers 5.1 din primul moment dupa ce l-am conectat. :) Si toate sunetele se aud 5.1 (filme, jocuri, muzica).

@generalu': vezi ca ai un cablu portocaliu, care iti inversaza canalul de centru cu subwooferul. Use it!

Ok, sarisem peste partea aia. Dar pana atunci, ce inseamna pentru tine 5.1? Ca se aud toate boxele sau ca e surround real (adik mai mult decat stereo)? Daca tu asculti mp3-uri surround esti tare :D
PS: am acelasi sistem si am ambele tipuri de placi de sunet (normal si 5.1) deci am avut ocazia sa experimentez toate setarile.

#14
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

 TheSpy, on Aug 3 2006, 11:22, said:

Ok, sarisem peste partea aia. Dar pana atunci, ce inseamna pentru tine 5.1? Ca se aud toate boxele sau ca e surround real (adik mai mult decat stereo)? Daca tu asculti mp3-uri surround esti tare :D
PS: am acelasi sistem si am ambele tipuri de placi de sunet (normal si 5.1) deci am avut ocazia sa experimentez toate setarile.


Pentru mine 5.1 inseamna 5.1. :) Nu am spus ca ascult mp3 surround... am spus ca ascult 5.1. Nu interpreta.
Si isi are rostul chiar si pseudo-surround-ul asta; creeaza un soundstage mai bogat.

#15
TheSpy

TheSpy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 18.08.2004

 e_X_tas_Y_, on Aug 3 2006, 11:52, said:

Pentru mine 5.1 inseamna 5.1. :) Nu am spus ca ascult mp3 surround... am spus ca ascult 5.1. Nu interpreta.
Si isi are rostul chiar si pseudo-surround-ul asta; creeaza un soundstage mai bogat.

Nu interpretez dar e impropriu spus ca asculti mp3-uri 5.1. Le asculti stereo doar ca semnalul se imparte in mod egal pe satelitii front si back iar pe center si subwoofer se pastreaza semnalul comun. Tu ca deejay stii dar o scriu mai mult pentru generalu'.

#16
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

 TheSpy, on Aug 3 2006, 12:03, said:

Nu interpretez dar e impropriu spus ca asculti mp3-uri 5.1. Le asculti stereo doar ca semnalul se imparte in mod egal pe satelitii front si back iar pe center si subwoofer se pastreaza semnalul comun.

Impropriu ar fi sa spui ca asculti un mp3 surround (nu 5.1)! Prin 5.1 nu se intelege neaparat surround... e numarul de canale folosit pentru auditie, si nu vad de ce ar fi impropriu spus ca ascult 5.1 daca chiar fac asta... :w00t: De fapt... ascult 4.1 :D (am centrul oprit, dauneaza imaginii stereo)

O sursa audio surround trebuie sa aiba semnal special pentru fiecare satelit din sistemul 5.1. Din moment ce majoritatea mp3-urilor au semnal stereo (pe doua canale), o auditie pe o configuratie 5.1 e pseudo-surround. Pentru ca nu e nici stereo (totusi sunetul e redat in 5.1) dar nici surround (nu are semnal independent pentru sase canale). Sper ca am clarificat putin lucrurile. :)

Edited by e_X_tas_Y_, 03 August 2006 - 11:31.


#17
TheSpy

TheSpy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 18.08.2004
Bine, gresala mea e ca am folosit 5.1 in locul surround-ului dar eu nu ma refeream la sistem ci la numarul de canale mai mult (audio, nu gaurile din sistem si placa de sunet). M-am exprimat gresit. Vroiam doar sa fac diferenta intre a asculta printr-un sistem 5.1 (care poate fi stereo sau surround) si a asculta chiar 5.1 (adica surround 4 real!) pentru a nu fi inteles gresit de generalu'. Multi fac confuzia cu "daca am sistem 5.1, ascult muzica surround" sau nu mai stiu ce prostii.

#18
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

 TheSpy, on Aug 3 2006, 12:32, said:

Multi fac confuzia cu "daca am sistem 5.1, ascult muzica surround" sau nu mai stiu ce prostii.

True, true... :)
Dar imi dai dreptate ca, cu toate ca asculti un semnal stereo, auditia in sine e pseudo-surround? :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate