Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Unde se monteaza "localizator GPS" intr-o masina?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Unde anume se monteaza acel localizator?La un Matiz de exemplu?

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
Prin Localizator sa inteleg ca te referi la antena GPS :)

Daca il ai separat, cu fir, e recomandat sa il pui pe centru sus la parbriz, langa oglinda. Nu conteaza tipul de masina.

#3
puiulnoptii

puiulnoptii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,137
  • Înscris: 06.01.2006
Cum se poate afla pozitia mea daca am GPS-ul activat si il folosesc pentru navigare in masina ? Am un FS 560 si ar fi super marfa sa vad traseele zilnice pe care le fac si sa efectuez un program bine stabilit pentru scurtaturi, etc.

#4
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Omul a intrebat unde sa puna un localizator de GPS si nu un GPS de navigatie (cred ca a fost destul de clar dar...)
Problema e oarecum similara cu a unui dispozitiv de navigatie din punct de vedere al antenei : adica trebuie sa vada cerul. Localizatorul pot sa-l pui oriunde in masina, nu trebuie si chiar nu e bine sa fie vizibil, iar antena ar putea fi montata sub acoperisul masinii (ca sa fie si ea ascunsa).  
Banuiesc ca localizatorul emite pe 900/1800 Mhz trimite sms-uri sau ca sa trimita pozitia ?! In cazul asta vor fi 2 antene : 1 de receptie pentru satelit si alta de emisie/receptie pt. gsm.  Exista si localizatoare care trimit pozitia tot prin satelit dar cred ca sunt cam scumpe si cam greu de gasit.
Ar trebui sa dai mai multe informatii despre localizatorul care il ai.

P.S. ca fapt divers, eu am un GPS Garmin si toti amicii mei ma intreaba daca ma poate detecta politia in cazul in care il am deschis. Le zic ca evident ca da, in cazul in care ii sun si le citesc pozitia :D

Edited by rvic77, 11 July 2006 - 13:48.


#5
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Multumesc de sfaturi.
Nu stiu exact despre ce tip de localizator GPS e vorba.A zis cineva ca a montat  pe masinile sale (Matizuri si masini mari ),si eu voiam sa vad daca minte sau nu.
Repet,masinile nu au navigatie,doar poate sa vada patronul,sau ofiterul de transport exact unde si cum merge masina.

#6
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Am mai dat un search si am vazut ca magoritatea se folosesc de GSM (le trebuie si cartela) dar pot sa comunice si prin radio daca ai frecvente inchiriate. Oricum daca e asa si angajatul e smecher, cand pleaca la munte cu masina companiei isi pune un mic bruiator de semnal gsm si a rezolvat problema  :D
Unde am ajuns domnilor cu tehnica asta  :P

#7
balicab

balicab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 29.10.2005

 puiulnoptii, on Jul 11 2006, 12:47, said:

Cum se poate afla pozitia mea daca am GPS-ul activat si il folosesc pentru navigare in masina ? Am un FS 560 si ar fi super marfa sa vad traseele zilnice pe care le fac si sa efectuez un program bine stabilit pentru scurtaturi, etc.
Majoritatea aplicatiilor de navigare (i-GO, TTN5, etc) au o functie de track recorder, asta insemnand inregistrarea traseului parcurs inttr-o perioada de timp data de marimea cardului pe care se face salvarea trackului respectiv. Daca ai 560 instaleaza-ti i-GO si iti inregistrezi traseul, asta e valabil si pentru cel care a postat initial, e suficient sa monteze un receiver gps cu un soft care are si optiunea de inregistrare a parcursului undeva in masina, si sa ia track-urile dupa revenirea din cursa. Dar asta ridica anumite probleme de alimentare, deghizare, etc. Soferii pot face jacksh%t doar daca isi iau masina in casa unde nu e semnal GPS.

#8
malcos

malcos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 27.11.2006

 rvic77, on Jul 11 2006, 16:11, said:

Am mai dat un search si am vazut ca magoritatea se folosesc de GSM (le trebuie si cartela) dar pot sa comunice si prin radio daca ai frecvente inchiriate. Oricum daca e asa si angajatul e smecher, cand pleaca la munte cu masina companiei isi pune un mic bruiator de semnal gsm si a rezolvat problema  :D
Unde am ajuns domnilor cu tehnica asta  :P


De unde se poate procura acest bruiator de semnal GSM?  :rolleyes:

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006
de la spp :)
folosirea unui asemenea device cred ca e ilegala. mai la indemana este demontatul antenei sau taierea firului :)

#10
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 08.03.2007

 _Smiley_, on May 3 2007, 14:44, said:

........ mai la indemana este ...... taierea firului :)

Fa chestia asta, si s-ar putea sa platesti scula. Oricum, nu prea ajuta, dispozitivele de obicei memoreaza pozitiile atunci cand nu au semnal gsm, si le raporteaza cand intra din nou in aria de acoperire.

/pisoiu

Edited by pisoiu2, 06 May 2007 - 11:31.


#11
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Sunt în situație similară. Am întrebat la firmă și ei spun că nu e montat, dacă-l găsesc al meu să fie.

1. Cum aflu dacă este montat tracker GPS sau nu?
2. Cum îl localizez în interiorul mașinii?


Cîteva "soluții" pe care nu le-am încercat dar care-mi vin în minte:
- opresc mașina, scot firele de alimentare de la baterie și le înseriez cu un ampermetru. Mașina nu are alarmă, dar are computer de bord. Măsor ce curent consumă în timpul staționării mașina. Dacă e un curent semnificativ, cîteva sute de mA, e clar că am un device care consumă. Ce ziceți, merge?
- fiind o mașină mică, bănuiesc că ar putea să fie sub bord. Nu-mi imaginez unde în altă parte l-ar putea monta pentru că trebuie să aibă vizibilitate directă spre sateliți. Mașina e Matiz, deci în spate nu prea aveau unde să-l pună. Pe sub banchetele din spate m-am uitat. Ar trebui să verific sub bord. Unde se montează aceste aparate de obicei?
- aș putea încerca cu un radio cu sensibilitate mare, dacă GPS-ul are SIM și raportrează prin SMS în rețeaua GSM, să văd dacă-mi bîzîie radio-ul. E totuși relativ, e posibil să trimită mesaje odată pe oră sau să nu trimită. În general cum sunt setate aceste device-uri?
- aș putea pur și simplu să cumpăr un aparat de bruiat în banda GPS. Semnalul GPS care vine de la sateliți este foarte slab și ușor de bruiat pe o rază de 2 metri în jurul mașinii. Am văzut dispozitive de acest gen care se montează la brichetă. Nu vreau să dau banii pe așa ceva, vreau să găsesc tracker-ul.

Dacă-l găsesc, îl învelesc în staniol de ciocolată și atît. Îl las liniștit la locul lui învelit în staniol :) .

Alte soluții?

Edited by dobrotescunicol, 15 June 2011 - 23:34.


#12
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,583
  • Înscris: 01.08.2005
Ultima solutie viabila este ca sa nu mai circuli cu acea masina.
In general sint setate ca la un anumit interval de timp sa trimita un sms la un nr. cu coordonatele masinii, Acest nr. la care se primesc sms-urile este legat la un calculator si de regula se tine le Googlemap, sms-urile sint validate automat si in functie de nr. de la care sint trimise le este atribuit un nr. de ordine sau dupa caz o culoare. Intirzierea primirii unui sms de la unul din numere este inregistrata si se activeaza o alarma afisata pe calculator, acelasi lucru se intimpla si in cazul in care este inregistrata o stationare mai mare decit era prevazuta de program.
Daca o sa incercati sa pacaliti dispozitivul mai mult ca sigur ca o sa primiti un telefon de la dispecer sau patron, asa ca....lasati-le in pace ca nu au fost puse degeaba!

#13
alin2o

alin2o

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 10.05.2007
daca-l gasesti si are o mufa de alimentare cand vrei sa pleci undeva fara sa te dea de gol il demontezi si il lasi acasa sau unde vrei alimentat la 12v,in felul asta el emite semnal ca masina stationeaza.

#14
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
de aproape 2 ani de cand a postat cred ca a rezolvat

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate