Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Masini de spalat vase (2005-2018)

* * * - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5847 replies to this topic

#2917
dani313

dani313

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.09.2014
Buna,

Pentru vasele care sunt spalate de mana, este vreo problema daca le pun la scurs in masina de spalat vase?

Multumesc

#2918
adamer65

adamer65

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.03.2014

 cepy, on 15 septembrie 2014 - 19:59, said:

Am si o problema cu masina de spalat vase si anume ca imi raman urme albe pe vase,in special se vad pe pahare.Masina este Bosch si indiferent ce program folosesc raman urme pe pahare.Folosesc tablete w5 de la Lidl,limpezitor tot w5,la fel si sarea.La inceput setasem nivelul de duritate al sarii la 1.Dupa aia la 3 care e maximul,dar tot raman pete.Nu stiu care e problema.
E de la prea multa sare,trebuie setata la minim si o sa dispar urmele.

#2919
babanu5

babanu5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 20.03.2006
Salutare, detergent pudră, unde găsesc și eu?

#2920
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Eu gasisem la kaufland (finish)
@dany313 ce problema ar putea fi?

#2921
cepy

cepy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 03.12.2010
Folosesc pastile simple,fiindca am citit in cartea masinii ca si-ar face mai bine treaba daca folosesti separat pastile cu sare cu lichid de limpezire.De cand am masina spal odata la 2 zile la ea.La inceput vreo saptamana dupa fiecare spalare,la o spalare noua imi cerea sare si tot completam pana se stingea becul.De atunci nu a mai cerut sare si lichid.au trecut deja vreo 2-3 luni.Petele au aparut si cand era setata la nivelul 1 si acum cand e la nivelul 3 la sare.Am si 2 pastile finish 3in 1 care au venit cu masina de spalat.O sa le folosesc in seara asta sa vad daca apare vreo schimbare.Problema ar fii ca sunt 3-in 1 si deja am sare si lichid in masina.

#2922
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006
Nu-i bai ca d-aia ai masina desteapta. Pune lichidul pe minim sau zero daca ai setare electronica si sarea pe zero. Pt sare zice in manual cum sa setezi duritate zero.

#2923
didilica

didilica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 06.09.2006
Sunt in cautare de electrocasnice, pentru a dota o bucatarie. Am citit o parte din discutiile de pe acest forum si am inteles ca Bosch, ar conduce detasat, in topul producatorilor de masini de spalat vase? Sunt si alti producatori pe care ii recomandati, Samsung, Ariston, etc?
Multumesc!

#2924
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006

 didilica, on 19 septembrie 2014 - 08:45, said:

Sunt in cautare de electrocasnice, pentru a dota o bucatarie. Am citit o parte din discutiile de pe acest forum si am inteles ca Bosch, ar conduce detasat, in topul producatorilor de masini de spalat vase? Sunt si alti producatori pe care ii recomandati, Samsung, Ariston, etc?
Multumesc!

de vre-o 50 ani zice-se ... insa acum depinde exact ce pretentii ai de la masina...

#2925
didilica

didilica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 06.09.2006

 plimbaretul, on 19 septembrie 2014 - 13:57, said:


de vre-o 50 ani zice-se ... insa acum depinde exact ce pretentii ai de la masina...
Vreau calitate buna. :)
Vad ca sunt bine pozitionati si la capitolul plite si cuptoare electrice, mai ramane sa gasesc producatori pentru frigider si hota. :)

#2926
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Daca vrei mai bune decat Bosch mergi pe Siemens. Ambele fac parte din concernul BSH si din cate stiu Siemens sunt divizia premium.
Eu am o combina frigorifica Bosch cu 2 motoare din 2005 si merge struna. Sunt convins ca vei avea de unde alege si la frigidere si la hote.

Edited by geekos, 19 September 2014 - 16:33.


#2927
zstefc

zstefc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 10.01.2007

 plimbaretul, on 16 septembrie 2014 - 07:11, said:

Vezi ca in manual au un capitol referitor la acest capitol.  De obicei e de la pastle sau setări prost facute. Dacă folosești w5 all in 1, nu mai e nevoie de restul (sare si  lich cllatire).

si eu folosesc pastile W5 all-in-one de la LIDL + sare si lichid separat si vasele sunt perfecte la final

#2928
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
@Hansolo, la kaufland am vazut detergent gel Somat la 1,15 buc.

Attached Files



#2929
GEORGE1976

GEORGE1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 13.05.2008
Salut
Mai nou folosesc un Bosch de 12 seturi, f ok masina, spal doar la programul de 30 minute 45 grade.Nu pot tine mana pe vesela la temp asta si nu inteleg cum altii spala 2-3 ore la vase, sincer ce credeti ca spalati? Am spalat si fara pastile! Sincer? Ieseau la fel de curate. Tot niste urme sunt ca doar nu spal haine.Pastile doar Finish si toate s-au topit la programul scurt.
La masina asta pastila cade pe sertarul de sus si se dizolva asa, am incercat si jos si spala ok.
Concluzia:incercati programe scurte, economice si rezultate bune.

#2930
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007

 geekos, on 19 septembrie 2014 - 21:43, said:

@Hansolo, la kaufland am vazut detergent gel Somat la 1,15 buc.
Mersi, cam scump, la mine 1leu/capsula e pragul psihologic (nu ca n-as avea, consider ca nu merita).
In alta ordine de idei am incercat si cu Fairy platinum daca se spala tigaia ceramica de omleta intarita. Well, de pe laterale nu s-a luat complet, inclin sa cred si ca design-ul nu e cel mai fericit (jeturile nu ajung peste tot).
Un film interesant cu interiorul masinii de spalat aici: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gjcyUjXwH_4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2931
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 20.06.2005

 GEORGE1976, on 21 septembrie 2014 - 23:41, said:

nu inteleg cum altii spala 2-3 ore la vase, sincer ce credeti ca spalati? Am spalat si fara pastile! Sincer? Ieseau la fel de curate. Tot niste urme sunt ca doar nu spal haine.Pastile doar Finish si toate s-au topit la programul scurt

Deci unii dintre noi folosesc si alte pastile decat cele de TOP, gen no name . Ne ies bine vasele la programul de +2 ore. Si tot de 12 seturi.
Daca incarc masina tapana la programul scurt (pe care nu il am) nu au cum sa iasa cristal de curate.
Prefer tratamentul termic/chimic sustinut de +2 ore.
Ahh si uscarea , mi se pare super. Numai ca dureaza cel putin 20 minute, ceea ce nu exista la programul scurt.
Poate asa ai sa intelegi de ce unii folosesc program > 2h. Acum stiu,la creier nu suna bine "2 h", ca si consumuri sunt tot pe acolo.Tot asa, timpul este al masinii, nu al meu.

Edited by wolfydRg, 22 September 2014 - 08:42.


#2932
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Chiar si fara detergent, 70 grd igienizeaza mai bine decat 45 grd.

#2933
GEORGE1976

GEORGE1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 13.05.2008
Salut
Mi-am spus doar parera, nu sariti!
La programul scurt la mine consuma cel mai putin iar vasele lasate max 1 ora dupa program sunt uscate.
Cand aveam masina de 9 seturi la programul scurt spalam cu 1/2 tableta super ok.
Nu zic ca rareori folosesc si programe lungi dar pentru site hota , gratare...etc
Pretul se egalizeaza poate daca consum mai putin curent. Ca sa fie mai ieftin vanez ofertele si cumpar 2 cutii mari si gata.
Asta e calculul meu si asa functioneaza la mine dar m-am gandit ca poate la voi e la fel. De igenizat la 45 grade, e suficient pt mine daca sunt curate, repet nu poti tine mana in apa de 45 grade. Altii spala tot cu Bosch la 35 grade 1/2 pastila f bine,din experienta,deci fiecare cum vrea!
Ps. Odata am luat 1 cutie cu 1 cutie gratis deci se merita , doar sa fii pe faza.
Sauwww.amazon.fr/gp/aw/d/B003U1K8FI?cache=1acfffe38b3c2e48ed73864860f08e55&pi=SX200_QL40&qid=1411386676&sr=8-2#ref=mp_s_a_1_2

Edited by GEORGE1976, 22 September 2014 - 13:54.


#2934
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Nu sare nimeni, ne-am expus parerile. La mine programul cel mai economic spala peste 2 h si din cate imi amintesc la 55 grd (am scris mai exact intr-un post anterior).
La inceput am folosit Somat, apoi m-am convins ca w5 fac treaba buna si nu mai utilizez altceva. Mai prind cate o promotie la lidl si imi fac stoc pt 5-6 luni.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate